Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US.I-2-443/4/2004
z 23 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-2-443/4/2004
Data
2004.03.23



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
mieszkania
odrębna własność lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z wyodrębnieniem lokali mieszkalnych i użytkowych na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu VAT?


Do tut. organu wpłynął wniosek z dnia 23.02.2004 r. Ldz. 180/2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na zwrocie kosztów przez członków spółdzielni poniesionych na wyodrębnienie lokalu.

Ze złożonego pisma wynika, że spółdzielnia mieszkaniowa w oparciu o ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (jednolity tekst Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) wyodrębnia własność lokali mieszkalnych i użytkowych na rzecz członków spółdzielni.
Przygotowanie lokalu do wyodrębnienia własności wiąże się z poniesieniem przez spółdzielnię kosztów: uzyskanie zaświadczenia ze Starostwa Powiatowego o samodzielności lokalu, znaki skarbowe oraz inne. Spółdzielnia chciałaby, aby koszty te były pokrywane przez członków spółdzielni wyodrębniających lokal na podstawie faktury VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (j. t. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – art. 11 w/w ustawy. Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w kosztach budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych i w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową zgodnie z postanowieniami statutu. Opłaty te nie są opłatą za korzystanie z lokalu (nie występuje tu element odpłatności) lecz członkowie partycypują w kosztach wyodrębnienia lokalu, co mieści się w ramach zaspakajania potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni.

Powyższe czynności jako nie wymienione w art. 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – są wyłączone spod działania tej ustawy. Dokumentem potwierdzającym zwrot kosztów związanych z wyodrębnieniem lokalu nie może być faktura VAT, gdyż w/w czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tylko rachunek o którym mowa w art. 87 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zatem tut. organ potwierdza stanowisko wyrażone w piśmie przez spółdzielnię.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj