Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/48/04/GS
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/48/04/GS
Data
2004.03.22



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
euro
kredyt inwestycyjny
kurs waluty
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Spółka prowadziła budowę budynku biurowego i produkcyjnego, która to inwestycja częściowo finansowana była z zaciągniętego kredytu bankowego. Zaciągnięty przez spółkę kredyt ekonomiczny był w EURO i w związku z wciąż rosnącym kursem spółka zdecydowała się na przewalutownie kredytu. Powstałą różnicę spółka zaksięgowała na zwiększenie kredytu inwestycyjnego oraz na zwiększenie środka trwałego wybudowanego przy udziale tego kredytu.Prosimy o podanie stanu prawnego w zakresie przewalutowania kredytu inwestycyjnego oraz potwierdzenie, czy spółka właściwie zaksięgowała powstałą różnicę


Zaciągnięcie kredytu - zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jak również jego spłata w myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit.a) updof nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wynika stąd, że samo zaciągnięcie kredytu oraz późniejszy jego zwrot na gruncie prawa podatkowego traktuje się jako zdarzenie podatkowo neutralne, nie powodujące ani powstania przychodu ani kosztów jego uzyskania.

Skutki w podatku dochodowym wywołują natomiast spłacone odsetki od kredytów, a w przypadku kredytu zaciągniętego w obcej walucie, także powstałe różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych kredytu, które są wynikiem wahań kursów walutowych w czasie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zaciągnięty kredyt dotyczy kredytu inwestycyjnego, zaciągniętego w EURO, a następnie przewalutowanego. Przewalutowanie kredytu oznacza zmianę waluty, w jakiej udzielony był kredyt. Już w momencie przewalutowania mogą powstać dodatnie lub ujemne różnice pomiędzy wartością kredytu na dzień tej operacji i na dzień otrzymania kredytu, które są wynikiem wahania kursów walut. Zatem w wyniku przewalutowania może zaistnieć różnica pomiędzy kwotą (w przeliczeniu na PLN) uzyskanego kredytu, a kwotą kredytu spłaconego.

Operacja przeliczenia kredytu dewizowego na równowartość w złotych polskich powoduje bowiem w istocie tylko zmianę wysokości kapitału do spłaty. Wobec powyższego spółka właściwie zaksięgowała powstałą rożnicę na zwiększenie kredytu. Natomiast w kwestii zwiększenia wartości środka trwałego ( z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie czy jest to środek trwały w trakcie inwestycji) o w/w różnice zastosowanie będą miały przepisy: art. 22g ust. 5 updof, z którego wynika, iż różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego zwiększają lub zmniejszają jego wartość początkową. Art. 23 ust. 1 pkt 33, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek ( kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj