Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-129/13-5/MZ
z 4 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-129/13-5/MZ
Data
2013.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Podmioty zobowiązane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
przekształcanie
spółka komandytowo-akcyjna
spółki


Istota interpretacji
należy stwierdzić, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) stanowi na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki. Z uwagi na to, iż wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie odpowiadała wysokości wartości majątku spółki przekształcanej (spółki komandytowo-akcyjnej) lub będzie od niej niższa, w powyższej sprawie może znaleźć zastosowanie zwolnienie określone w art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 908 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.03.2013 r. (data wpływu 11.03.2013 r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 22.05.2013 r. Nr IPPB2/436-129/13-3/MZ o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia SKA w Sp. z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia SKA w Sp. z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką osobową, w której komandytariuszem jest S. S.A., a komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Grupy S. Wspólnicy uczestniczą w przychodach i kosztach Spółki proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału).

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest nabywanie, zbywanie, opracowywanie, zarządzanie udostępnianie, licencjonowanie, promocja, reklama, działania marketingowe oraz rozwój znaków handlowych, nazw marek, znaków towarowych oraz innych praw własności przemysłowej. Przedmiot działalności wskazany jest szczegółowo w umowie spółki (klasyfikacja usług wg PKD).

Grupa S. (dalej: Grupa) planuje dalszą restrukturyzację, której celem będzie konsolidacja w jednym podmiocie znaków towarowych należących obecnie do Grupy oraz nowych znaków towarowych, które spółki z Grupy planują nabyć na rynku. Podmiotem nabywającym znaki towarowe ma być inna spółka osobowa z Grupy (np. spółka komandytowa lub inna spółka osobowa) (dalej: SK). W ramach restrukturyzacji planowane jest m.in. przekształcenie Spółki w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA). Przekształcenie zostanie dokonane w trybie określonym w Kodeksie Spółek Handlowych (dalej: KSH).

W wyniku przekształcenia spółka przekształcana (Spółka) stanie się spółką przekształconą (SKA) z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Z chwilą przekształcenia wspólnicy Spółki, w tym S. S.A., staną się wspólnikami SKA. W szczególności, na mocy statutu SKA, S. S.A. uzyska status akcjonariusza oraz będzie miał prawo do udziału w zyskach uzyskiwanych przez SKA. S. S.A. będzie jedynym akcjonariuszem SKA w obecnej proporcji odpowiadającej udziałowi komandytariusza. Komplementariuszem w SKA będzie natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Grupy S., która obecnie jest komplementariuszem Spółki. Udziały wspólników w SKA nie ulegną zmianie w wyniku przekształcenia w stosunku do udziałów posiadanych obecnie w Spółce.

Zgodnie z przepisami KSH byt prawny Spółki będzie kontynuowany po przekształceniu, a majątek Spółki stanie się majątkiem SKA, która będzie prowadzić dalszą działalność jako osobowa spółka handlowa w zmienionej formy prawnej. W szczególności, majątek SKA nie ulegnie zwiększeniu w stosunku do majątku Spółki w wyniku wniesienia aportu lub dodatkowych wkładów przez wspólników. Kapitał zakładowy SKA będzie odpowiadał wkładom wniesionym przez S. S.A., tj. komandytariusza Spółki, który w SKA uzyska status jedynego akcjonariusza.

SKA może kontynuować działalność w niezmienionej formie prawnej lub – w zależności od uwarunkowań, potrzeb biznesowych i prawnych – w przyszłości zostać przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.). W takim przypadku przekształcenie SKA w Sp. z o.o. zostanie również dokonane w trybie określonym w KSH.

W wyniku przekształcenia majątek Sp. z o.o. również nie ulegnie zwiększeniu w stosunku do majątku SKA. Nie zostaną też w związku z przekształceniem wniesione żadne aporty ani dodatkowe wkłady przez wspólników. W związku z przekształceniem kapitał zakładowy Sp. z o.o. będzie równy wkładom wspólników SKA, tj. sumie wkładu komplementariusza SKA oraz kapitału zakładowego SKA, stanowiącego wkład akcjonariusza. W wyniku przekształcenia zmianie nie ulegnie wysokość wkładów poszczególnych wspólników SKA, którzy w momencie przekształcenia staną się wspólnikami Sp. z o.o.

Spółka składa niniejszy wniosek celem potwierdzenia ewentualnych konsekwencji podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, jakie powstaną dla niej w związku z planowanymi przekształceniami tj. przekształceniem w SKA oraz przekształceniem SKA w Sp. z o.o.

Pismem z dnia 22.05.2013 r. Nr IPPB2/436-129/13-3/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, poprzez wskazanie:

  • Czy wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie odpowiadała wysokości wartości majątku spółki przekształcanej (spółki komandytowo-akcyjnej)...

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

  • Wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie odpowiadała wysokości wartości majątku spółki przekształcanej (spółki komandytowo-akcyjnej) lub będzie od niej niższa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynność przekształcenia Spółki w SKA będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynność przekształcenia SKA w Sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania nr 2, w zakresie pytania nr 1 została wydana w dniu 21.05.2013 r. interpretacja Nr IPPB2/436-129/13-2/MZ.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Stanowisko wnioskodawcy odnośnie do pyt. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynność przekształcenia SKA w Sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie stanowiska Spółki odnośnie do pyt. 2

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, w zależności od uwarunkowań i potrzeb biznesowych Grupy, po przekształceniu w SLKA może potencjalnie nastąpić dalsza restrukturyzacja obejmująca przekształcenie SKA w Sp. z o.o. Przekształcenie SKA w Sp. z o.o. zostanie dokonane w trybie określonym w KSH.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 Ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z pkt 2 Ustawy o PCC, opodatkowaniu podlegają umowy spółki i ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Ustawa zawiera przy tym zamknięty katalog czynności, które są uważane za zmianę umowy spółki w rozumieniu tego aktu prawnego.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego. Natomiast art. 1a pkt 1 ustawy o PCC stanowi, iż użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytowa lub komandytowo-akcyjną. Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 2 Ustawy o PCC przez spółkę kapitałową rozumie się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż w sytuacji opisanej w zdarzeniu przyszłym dojdzie do przekształcenia spółki osobowej (SKA – powstałej z przekształcenia Spółki) w spółkę kapitałową (sp. z o.o.). W związku z powyższym, w świetle art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC, przekształcenie to będzie podlegać opodatkowaniu PCC tylko w przypadku, jeżeli jego skutkiem będzie zwiększenie kapitału spółki przekształconej (Sp. z o.o.) w stosunku do kapitału spółki przekształcanej (SKA). W przedmiotowej sprawie kapitał zakładowy Sp. z o.o. będzie większy od kapitału zakładowego SKA, gdyż będzie odpowiadał sumie kapitału zakładowego SKA oraz wkładu komplementariusza SKA.

Niemniej, w takim przypadku powinno znaleźć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. a) Ustawy o PCC, zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których, zgodnie z prawem państwa członkowskiego, podatek nie był naliczany.

W konsekwencji, należy uznać, że jeżeli cała wartość kapitału zakładowego Sp. z o.o. była uprzednio opodatkowana podatkiem PCC (np. w momencie wniesienia wkładów do Spółki, z przekształcenia której powstanie SKA), to przekształcenie SKA w Sp. z o.o. również nie będzie opodatkowane podatkiem PCC.

Podsumowując, w świetle powyższego, w związku z tym, że:

  • majątek Sp. z o.o. po przekazaniu będzie równy majątkowi SKA
  • kapitał zakładowy Sp. z o.o. po przekształceniu będzie równy sumie kapitału zakładowego SKA oraz wkładu komplementariusza SKA,
  • całość wkładów zgromadzonych na kapitale zakładowym SKA jak i wkład komplementariusza zostały wcześniej opodatkowane PCC, przekształcenie SKA w Sp. z o.o. nie będzie opodatkowane PCC, gdyż znajdzie zastosowanie zwolnienie z art. 9 pkt 11 lit. a) Ustawy o PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy przy umowie spółki (jej zmiany) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że przedmiotem opodatkowania PCC jest tylko taka zmiana umowy spółki, dotycząca przekształcenia spółki osobowej w kapitałową, w związku z którą dojdzie do zwiększenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Dokonując oceny podlegania PCC zmian umowy spółki, związanych z przekształceniami spółek nie można jednak ograniczać się jedynie do treści przepisu art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC i jego wykładni literalnej, lecz należy uwzględnić wszystkie przepisy, które mogą mieć zastosowanie w odniesieniu do takich zmian umowy, a zwłaszcza ww. art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o PCC, określający podstawę opodatkowania.

Należy też mieć na uwadze, że dla ustalenia, czy zmiana umowy spółki polegająca na przekształceniu spółki osobowej w spółkę kapitałową, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych niezbędna jest ocena, czy w wyniku tej zmiany doszło do zwiększenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Podstawą opodatkowania będzie wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy przekształceniu lub łączeniu spółek stanowi wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia. Stawka pobieranego w takim przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy).

Na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a) ww. ustawy zwalnia się od podatku umowy spółki i ich zmiany związane z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Z uzupełnienia do wniosku wynika, iż wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie odpowiadała wysokości wartości majątku spółki przekształcanej (spółki komandytowo-akcyjnej) lub będzie od niej niższa.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) stanowi na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmianę umowy spółki. Z uwagi na to, iż wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) będzie odpowiadała wysokości wartości majątku spółki przekształcanej (spółki komandytowo-akcyjnej) lub będzie od niej niższa, w powyższej sprawie może znaleźć zastosowanie zwolnienie określone w art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj