Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-229/12-4/PK1
z 17 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-229/12-4/PK1
Data
2012.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
aport
kapitał zapasowy
objęcie udziałów
przychód


Istota interpretacji
1)Czy w przypadku, gdy Spółka wnosi aport do spółki GmbH przekazany w całości na kapitał zapasowy, Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust.1 pkt 7 Ustawy o CIT? 2)Czy w przypadku, gdy Spółka wnosi aport do spółki GmbH przekazany w całości na kapitał zapasowy, art. 14 ust. 1-3 Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania?



Wniosek ORD-IN 539 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2012 r. (data wpływu: 13 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2012 r. (data wpływu: 02 lipca 2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 21 czerwca 2012 r. nr IPPB3/423-229/12-2/PK1 (doręczone 26 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie skutkującego objęciem przez Spółkę udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie skutkującego objęciem przez Spółkę udziałów. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 21 czerwca 2012 r. (znak sprawy: IPPB3/423-229/12-2/PK1), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 29 czerwca 2012 r. (data wpływu 02 lipca 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

L sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) zamierza objąć 100% udziałów w utworzonej zgodnie z przepisami prawa szwajcarskiego spółce z ograniczoną odpowiedzialności (dalej: spółka GmbH). Wnioskodawca, jako jedyny udziałowiec spółki GmbH zamierza następnie. wnieść do tej spółki aport, którego wartość będzie przekazana w całości na kapitał zapasowy (rezerwowy). Umowa aportu zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a spółką GmbH będzie określać:

  • przedmiot wkładu niepieniężnego;
  • wskazanie wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny;
  • wartość wkładu i podstawę ustalenia tejże wartości.

Przedmiotem aportu będą aktywa nie stanowiące przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu Ustawy o CIT wycenione w ich wartości rynkowej przez niezależny, wykwalifikowany podmiot. Taka wartość zostanie odzwierciedlona w umowie aportu zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a spółką GmbH. Ponieważ w wyniku aportu Spółka nie obejmie dodatkowych udziałów w spółce GmbH, umowa aportu nie będzie wskazywać liczby i rodzaju udziałów lub innych tytułów do uczestnictwa w zysku spółki GmbH.

Spółka podkreśla, że instytucja aportu bez podwyższania kapitelu zakładowego jest powszechną praktyką występującą na gruncie prawa szwajcarskiego mającą na celu ułatwienie procesu dokapitalizowania spółek kapitałowych. Taka procedura jest bowiem mniej czasochłonna, bardziej elastyczna oraz prostsza w implementacji.

Z uwagi na fakt, iż wniesienie aportu do spółki GmbH odbędzie się bez podwyższenia jej kapitału zakładowego, nie doprowadzi to do objęcia przez Spółkę nowych udziałów ani też zwiększenia wartości nominalnej już istniejących udziałów - co nie będzie miało żadnego wpływu na zakres i wartość uprawnień korporacyjnych Spółki jako 100% udziałowca spółki GmbH. Z rachunkowego punktu widzenia, wartość aportu otrzymanego przez spółkę GmbH księgowana będzie jako pozycja kapitału rezerwowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku, gdy Spółka wnosi aport do spółki GmbH przekazany w całości na kapitał zapasowy, Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust.1 pkt 7 Ustawy o CIT...
  2. Czy w przypadku, gdy Spółka wnosi aport do spółki GmbH przekazany w całości na kapitał zapasowy, art. 14 ust. 1-3 Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania...

Stanowisko Spółki odnośnie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z dyspozycją przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, w przypadku wniesienia dc spółki z siedzibą w Szwajcarii wkładu niepieniężnego nie stanowiącego przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w całości na kapitał zapasowy, Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust.1 pkt 7 Ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Spółka wniesie aport w całości na kapitał zapasowy, art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania. W konsekwencji, Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego z togo tytułu.

Skutki podatkowe wniesienia objęcia udziałów w spółce kapitałowej zawarte są w art. 12 ust 1 pkt 7 Ustawy o CIT. Zgodnie z dyspozycją wskazanej regulacji, przychód podatkowy stanowi nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Aby zastosować art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT musi zatem nastąpić objęcie udziałów o określonej wartości nominalnej.

Biorąc pod uwagę, że w wyniku transakcji nie dojdzie do objęcia przez Spółkę udziałów w GmbH - ani w drodze emisji nowych udziałów ani też w drodze podwyższenia wartości nominalnej udziałów już istniejących - tym samym nie zostanie spełniona hipoteza art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT. W ramach transakcji nie wystąpi objęcie udziałów o określonej wartości nominalnej. W konsekwencji, Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznać przychodu podatkowego, ponieważ art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania.

Stanowisko Spółki odnośnie pytania nr 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Spółka wniesie do spółki szwajcarskiej aport przekazany w całości na kapitał zapasowy, organ podatkowy nie będzie uprawniony do oszacowania przychodu Spółki w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu na podstawie art. 14 ust. 1-3 Ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Spółka wniesie aport w całości na kapitał zapasowy, art. 14 ust 1-3 Ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania.

W ocenie Spółki taki wniosek wynika z (i) literalnego brzmienia przepisów Ustawy o CIT, (ii) charakteru instytucji aportu bez podwyższenia kapitału zakładowego, jak również (iii) warunków transakcji ustalonych w przedmiotowym stanie faktycznym.

Po pierwsze, należy zauważyć, że odesłanie do odpowiedniego stosowania art. 14 ust 1-3 Ustawy o CIT, które daje organom podatkowym uprawnienie do określenia wartości przychodu podatkowego w wartości rynkowej zbywanych rzeczy lub praw, zawarte jest w art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, który reguluje skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce kapitałowej. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, przychód podatkowy stanowi nominalną wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Biorąc pod uwagę fakt, iż nie dojdzie do objęcia przez Spółkę udziałów w spółce GmbH (nie wystąpi wartość nominalna udziałów) art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT nie będzie miał zastosowania do instytucji opisanej we wniosku, W konsekwencji, odesłanie do art. 14 Ustawy o CIT zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT (który nie będzie miał zastosowania) będzie bezprzedmiotowe, a w rezultacie art. 14 Ustawy o CIT również nie znajdzie zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj