Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-24/13-6/MF
z 24 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-24/13-6/MF
Data
2013.04.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
powstanie przychodu
przychód
umorzenie akcji
wartość rynkowa
zbycie


Istota interpretacji
Czy umorzenie dobrowolne akcji bez wynagrodzenia będzie stanowiło podstawę do zastosowania art. 14 ust. 1 zdanie drugie i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do określenia wartości przychodu podatkowego Wnioskodawcy?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2013 r. (data wpływu 17 stycznia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania art. 14 ust. 1 i ust. 3 ww. ustawy przy ustalenia przychodu z tytułu zbycia akcji w celu ich umorzenia bez wynagrodzeniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu zbycia akcji w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem oraz możliwości zastosowania art. 14 ust. 1 i ust. 3 ww. ustawy przy ustaleniu przychodu z tytułu zbycia akcji w celu ich umorzenia, zarówno za wynagrodzeniem jak i bez wynagrodzenia.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), pismem z dnia 11 kwietnia 2013 r., nr IPTPB3/423-24/13-2/MF, (doręczonym w dniu w 15 kwietnia 2013 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 19 kwietnia 2013 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 17 kwietnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nr KRS ... (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest mniejszościowym akcjonariuszem L. Spółki akcyjnej z siedzibą w P., nr KRS ... (dalej: „L.”, Spółka akcyjna”).

W związku z decyzją w zakresie restrukturyzacji Grupy P., planowane jest umorzenie akcji na okaziciela w spółce L., będących własnością Wnioskodawcy. Umorzenie zostanie przeprowadzone na podstawie art. 359 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1937 ze zm.), tj. za zgodą Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem, w drodze nabycia akcji przez L. (umorzenie dobrowolne). Wynagrodzenie przysługujące Spółce z tytułu umorzenia akcji zostanie określone uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy L. i będzie znacząco odbiegało od wartości rynkowej umarzanych akcji. Możliwe jest również, że w zamian za umorzenie dobrowolne akcji L., Wnioskodawca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Umarzane akcje zostały uprzednio nabyte przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży. Wynagrodzenie za zakup akcji zostało faktycznie zapłacone przez Wnioskodawcę.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż umorzenie dobrowolne zostanie dokonane po raz pierwszy w aktualnym roku obrotowym.

W przypadku dobrowolnego umorzenia akcji L. bez wynagrodzenia, umorzenie nastąpi na podstawie art. 360 § 1 oraz 360 § 2 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. bez przeprowadzania postępowania konwokacyjnego, o którym mowa w art. 456 Kodeksu spółek handlowych.

W przypadku dobrowolnego umorzenia akcji L. za wynagrodzeniem, umorzenie nastąpi na podstawie art. 360 § 1 oraz 360 § 2 pkt 2 w zw. z art. 348 § 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. bez przeprowadzania postępowania konwokacyjnego, o którym mowa w art. 456 Kodeksu spółek handlowych. Jeżeli L. nie będzie posiadał wystarczającej kwoty przeznaczonej do podziału między akcjonariuszy, której mowa w art. 348 § 1 Kodeksu spółek handlowych, wówczas w spółce L. zostanie przeprowadzone postępowanie konwokacyjne, o którym mowa w art. 456 Kodeksu spółek handlowych.

Uzasadnieniem umorzenia dobrowolnego akcji bez wynagrodzenia będzie:

  1. fakt zawarcia umowy z dnia 25 stycznia 2013 r., której stroną są m.in. Wnioskodawca oraz L., w § 4 niniejszej umowy Wnioskodawca zobowiązał się do zbycia akcji L. w celu umorzenia,
  2. fakt, że Wnioskodawca wyraża zgodę na nieodpłatne umorzenie akcji,
  3. fakt, że intencją stron jest wyeliminowanie tzw. powiązań wzajemnych pomiędzy Wnioskodawcą, a spółką L., których istnienie jest sprzeczne z przepisem art. 362 § 4 KSH, a zatem sytuacja ta powinna zostać wyeliminowana.

W przypadku dobrowolnego umorzenia akcji za wynagrodzeniem, wynagrodzenie zostanie wypłacone w formie pieniężnej.

Akcje będące własnością Wnioskodawcy zostały w pełni pokryte.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku odpłatnego zbycia akcji na rzecz L. w celu ich umorzenia, przychodem Wnioskodawcy będzie wynagrodzenie otrzymane od L. za zbywane akcje, pomniejszone o koszty nabycia umarzanych akcji odpowiadające historycznej cenie zakupu umarzanych akcji zapłaconej przez Wnioskodawcę...
  2. Czy umorzenie dobrowolne akcji za wynagrodzeniem znacząco niższym od wartości rynkowej umarzanych akcji, będzie stanowiło podstawę do zastosowania art. 14 ust. 1 zdanie drugie i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do określenia wartości przychodu podatkowego Wnioskodawcy...
  3. Czy umorzenie dobrowolne akcji bez wynagrodzenia będzie stanowiło podstawę do zastosowania art. 14 ust. 1 zdanie drugie i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do określenia wartości przychodu podatkowego Wnioskodawcy...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 3. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie dobrowolne akcji bez wynagrodzenia również nie będzie stanowiło podstawy do zastosowania art. 14 ust. 1 zdanie drugie i ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), do określenia wartości przychodu podatkowego Wnioskodawcy.

Art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odwołuje się do szacowania przychodu podatnika w sytuacji, gdy w danej transakcji występuje cena sprzedaży. Jak wskazano powyżej zbycie udziałów w celu umorzenia bez wynagrodzenia nie jest przedmiotem standardowego obrotu handlowego, nie można zatem mówić w odniesieniu do tej transakcji o warunkach rynkowych. Dodatkowo należy wskazać, art. 14 ust. 1 ww. ustawy posługuje się pojęciem „ceny”, a art. 359 § 3 Kodeksu spółek handlowych, będący podstawą prawną umorzenia, o „wynagrodzeniu”. Art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może zatem znajdować zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Wnioskodawca wskazuje, iż stanowisko to także zostało potwierdzone w wyjaśnieniach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 2 listopada 2010 r., sygn. IBPBII/2/423-20/10/AK: „Zatem stanowisko Spółki, zgodnie z którym do umorzenia udziałów bez wynagrodzenia nie znajdą zastosowania przepisy art. 9a, 11 i 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należało uznać za prawidłowe.”

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje również potwierdzenie w poniższych interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 powołanej ustawy).

W myśl art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1 (…).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest mniejszościowym akcjonariuszem Spółki akcyjnej.

W związku z decyzją w zakresie restrukturyzacji Grupy, planowane jest umorzenie akcji na okaziciela w Spółce akcyjnej, będących własnością Wnioskodawcy. Umorzenie zostanie przeprowadzone na podstawie art. 359 § 1 oraz § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, tj. za zgodą Wnioskodawcy, będącego akcjonariuszem, w drodze nabycia akcji przez Spółkę akcyjną (umorzenie dobrowolne). Wynagrodzenie przysługujące Spółce z tytułu umorzenia akcji zostanie określone uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy i będzie znacząco odbiegało od wartości rynkowej umarzanych akcji. Możliwe jest również, że w zamian za umorzenie dobrowolne akcji, Wnioskodawca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Umarzane akcje zostały uprzednio nabyte przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży. Wynagrodzenie za zakup akcji zostało faktycznie zapłacone przez Wnioskodawcę. Akcje będące własnością Wnioskodawcy zostały w pełni pokryte.

Umorzenie dobrowolne zostanie dokonane po raz pierwszy w aktualnym roku obrotowym. W przypadku dobrowolnego umorzenia akcji Spółki akcyjnej bez wynagrodzenia, umorzenie nastąpi na podstawie art. 360 § 1 oraz 360 § 2 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, tj. bez przeprowadzania postępowania konwokacyjnego, o którym mowa w art. 456 Kodeksu spółek handlowych.

Uzasadnieniem umorzenia dobrowolnego akcji bez wynagrodzenia będzie:

  1. fakt zawarcia umowy z dnia 25 stycznia 2013 r., której stroną są m.in. Wnioskodawca oraz Spółka akcyjna, w § 4 niniejszej umowy Wnioskodawca zobowiązał się do zbycia akcji Spółki w celu umorzenia,
  2. fakt, że Wnioskodawca wyraża zgodę na nieodpłatne umorzenie akcji,
  3. fakt, że intencją stron jest wyeliminowanie tzw. powiązań wzajemnych pomiędzy Wnioskodawcą, a Spółką akcyjną, których istnienie jest sprzeczne z przepisem art. 362 § 4 KSH, a zatem sytuacja ta powinna zostać wyeliminowana.

Umorzenie akcji polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z akcji.

Umorzenie akcji w spółce akcyjnej zostało uregulowane w przepisach art. 359 – 361 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 359 § 1 ww. ustawy, akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

Z kolei art. 359 § 2 tej ustawy stanowi, że umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem, które nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy.

W myśl art. 360 § 1 Kodeksu spółek handlowych, umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego. Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna być powzięta na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę o umorzeniu akcji.

Jak wynika z powyższych uregulowań, bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez akcjonariuszy akcji. Za zgodą akcjonariuszy spółki akcyjnej umorzenie akcji może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim przypadku następuje nieodpłatne nabycie akcji przez spółkę. Podstawą dla dokonania dobrowolnego umorzenia akcji przez spółkę jest ich nabycie od akcjonariuszy. Kwestia ustalenia wynagrodzenia dla wspólnika za zbywane w celu umorzenia akcje pozostawiona została przy tym swobodzie stron.

Wobec powyższego, ocena skutków podatkowych przedstawionego zdarzenia przyszłego wymaga ustalenia, czy wiąże się ono z osiągnięciem przychodu podatkowego przez Wnioskodawcę, a w konsekwencji powstaniem po Jego stronie dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji);
  2. (uchylony);
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej;
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej;
  5. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  6. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem;
  7. zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d;
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

W tym miejscu wskazać należy, iż dobrowolne umorzenie udziałów (akcji), tj. odpłatne zbycie udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r., w związku z uchyleniem przepisu art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, przestało być kwalifikowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji przychód taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, generuje „zwykły” dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami.

W przedmiotowej sprawie, należy jednakże ocenić, czy dobrowolne umorzenie akcji bez wynagrodzenia wiąże się z osiągnięciem przychodu podatkowego przez Spółkę.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu. W art. 12 ww. ustawy wymienione zostały jednak rodzaje przychodów, moment ich powstania i wyłączenia z katalogu przychodów. Jako zasadę ustawodawca przyjął, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 ww. ustawy).

Literalna wykładnia powołanych przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, a więc takie którymi może rozporządzać jak właściciel.

Dobrowolne umorzenie akcji bez wynagrodzenia na rzecz jej akcjonariusza nie zostało bezpośrednio wymienione w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako zdarzenie skutkujące albo nieskutkujące powstaniem przychodu. Jednocześnie dokonanie tej czynności nie wiąże się z uzyskaniem jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego przez Wnioskodawcę, z otrzymaniem przez Niego realnych, określonych wartości w sensie ekonomicznym. Istotą tej operacji jest doprowadzenie do zmian w strukturze kapitału zakładowego spółki. Wobec powyższego, nie można stwierdzić, że skutkiem podatkowym analizowanej sytuacji jest uzyskanie przychodu przez Wnioskodawcę.

W świetle powyższych przepisów, dobrowolne umorzenie akcji spółki bez wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy – akcjonariusza, nie stanowi dla Niego przychodu podatkowego. Zatem, gdy określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawa podatkową, uznać za przychód podatkowy, to nie może ona wygenerować podlegającego opodatkowaniu dochodu.

W opisanym zdarzeniu przyszłym nie została spełniona żadna z przesłanek określonych w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie - jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Na mocy art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Stosownie natomiast do art. 14 ust. 3 omawianej ustawy, jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Reasumując, dobrowolne umorzenie akcji bez wynagrodzenia na rzecz Wnioskodawcy będącego akcjonariuszem nie będzie skutkowało powstaniem dochodu albo przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 7, art. 10, art. 12 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym umorzenie dobrowolne akcji bez wynagrodzenia nie będzie stanowiło podstawy do zastosowania art. 14 ust. 1 zdanie drugie i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do określenia wartości przychodu podatkowego Wnioskodawcy, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj