Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-960/12-2/GJ
z 20 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2012r. (data wpływu 26.11.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej budynków i prawa wieczystego użytkowania - jest prawidłowe.


Uzasadnienie


W dniu 26.11.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej budynków i prawa wieczystego użytkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny


Sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu cysternami, ich naprawy. Podmiot na podstawie orzeczenia sądu w drodze licytacji nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności wzniesionych na niej budynków. Podstawą wpisu do ewidencji ksiąg wieczystych w B. były postanowienia Sądu Rejonowego, Wydział I Cywilny o następujących sygnaturze akt:

  • ….2011 roku dla KW nr…, działka nr 884/2.
  • …..-2011 roku dla KW, ……., działka nr 884/29
  • ……-2011 roku dla KW ….., działka nr 884/12 i nr 884/11

W postanowieniach tych podano ogólną wartość transakcji sprzedaży, tj. łącznie cenę budynków oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu. Spółka zakupione budynki wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza dokonywać odpisów amortyzacyjnych i zaliczać je w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z faktem, iż zgodnie z art. 16c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prawo wieczystego użytkowania nie podlega amortyzacji, podmiot ustalił osobno wartość budynków oraz wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu.


W celu prawidłowego ustalenia wartości budynków oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu Sp. z o.o. przyjął następującą zasadę:

  1. Starosta w dniu 21-09-2011 roku wypowiedział umowy odnośnie wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste dla działek nr 884/2, 884/29, 884/12, 884/11 . W treści wypowiedzenia oddzielnie dla każdej działki, zawarte zostały następujące informacje

„Wypowiadam dotychczasową wysokość opłaty rocznej w kwocie … PLN za użytkowanie wieczyste gruntu stanowiącego działkę nr ... o powierzchni.... ha, k. m. ... położonego w stanowiącej własność Skarbu Państwa. Dotychczasowa wysokość opłaty była ustalona wg operatu szacunkowego z 2005 roku.”

„Wypowiedzenie niniejsze jest związane ze zmianą wartości gruntu, a aktualna wartość gruntu jest określona w oparacie szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego w zakresie szacowania nieruchomości sporządzonym w dniu 01-12-2010 roku i wynosi .... PLN. W związku z tym, od dnia 1 stycznia 2012 roku, nowa opłata roczna za użytkowanie wieczyste gruntu wynosić będzie … PLN, co stanowi 3% aktualnej wartości (stawka procentowa opłaty nie uległa zmianie).”

  1. Ustalił podstawę opodatkowania prawa wieczystego użytkowania gruntu za rok 2011 wg Starostwa powiatowego.

Działka nr 884/29 podstawa opodatkowania 7.207,67 PLN

Działka nr 884/02 podstawa opodatkowania 112.365,00 PLN

Działka nr 884/11 podstawa opodatkowania 14.535,00 PLN

Działka nr 884/12 podstawa opodatkowania 59.730,00 PLN

Razem 193.837,67 PLN


  1. Ustalił podstawę opodatkowania prawa wieczystego użytkowania gruntu za rok 2012 rok z uwzględnieniem nowych operatorów szacunkowych wspomnianych w punkcie nr 1.

Działka nr 884/29 podstawa opodatkowania 11.512,00 PLN

Działka nr 884/02 podstawa opodatkowania 198.842,00 PLN

Działka nr 884/11 podstawa opodatkowania 21.466,00 PLN

Działka nr 884/12 podstawa opodatkowania 112.497,00 PLN

Razem 344.317,00 PLN

  1. W momencie wydania postanowienia sądu z 23-05-2011 właściwa wartość prawa użytkowania wieczystego była kwota 344.317,00 PLN operatory szacunkowe z 01-12-2010 roku, które zostały zastosowane do wysokości opłaty za 2012 rok.
  2. od całkowitej wartości transakcji zawartej w postanowieniach sądu odjęto wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu ustaloną wg sposobu opisanego w pkt 4. Tym samym ustalono wartość budynków.
  3. Sp. z o.o. podaje, że w następnej kolejności ustalił udział procentowy wartości budynku i wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznej wartości określonej w postanowieniach sądu.

Stosownie do art. 16g ust. 1 oraz art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową środków trwałych, Spółka ustaliła zwiększając ustalone zgodnie z opisem w pkt 1 i 2 - wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu i wartość budynku o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środków trwałych do używania, tj. m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową, taksy notarialne, wypisy aktu notarialnego, ulepszenia w budynkach. W ten sposób Sp. z o.o. ustalił wartość początkową budynku oraz wartość początkową prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Po ustaleniu wartości początkowej budynków i prawa wieczystego użytkowania gruntu Spółka przyjęła je do używania, wprowadzając przedmiotowe środki trwałe do ewidencji środków trwałych.


Spółka rozpoczęła amortyzację budynków od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one oddane do używania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Sp. z o.o. prawidłowo ustalił wartość początkową budynków i prawa wieczystego użytkowania gruntu?


Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 16g ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych uważa się — w razie nabycie — cenę nabycia, której definicję zawiera art. 16g ust. 3 ustawy.


Cenę nabycia nieruchomości należną zbywcy stanowiła wartość wymieniona w postanowieniach wydanych przez Sąd Rejonowy , Wydział I Cywilny z dnia 23-05-2011 roku sygnatura akt: ….., ….., ….., w związku z czym - stosując się do przywołanych przepisów - ustalając wartość środków trwałych należało przyjąć wartość wymienioną w tych postanowieniach.

Jednocześnie w związku z art. 16c ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówiącym, iż nie dokonuje się amortyzacji gruntów i prawa wieczystego użytkowania, celem prawidłowego naliczania amortyzacji podatkowej należało w pierwszej kolejności określić osobno wartość poszczególnych składników, tj. budynków i prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji oraz nie określa sposobu ustalania wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu, G. Sp. z o.o. uważa, że ustalenie wartości prawa wieczystego użytkowania gruntu w oparciu o wcześniej ustaloną na podstawie wysokości opłaty rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntu cenę metra kwadratowego gruntu, przyjętą przez Starostwo Powiatowe dla celów obliczenia podatku od prawa wieczystego użytkowania gruntu, jest prawidłowe.

Stosownie do art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Sp. z o.o. uważa, iż sposób w jaki ustalił wartość początkową budynków i wartość początkową prawa wieczystego użytkowania gruntu, jest prawidłowy.

Powyższe rozwiązanie potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 lutego 2012 r., nr IPTPB1/415-302/11-2/MD.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w opisanym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj