Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1118/12-5/KB
z 17 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2012 r. (data wpływu 31.10.2012 r.) uzupełniony pismem z dnia 14.12.2012 r. (data wpływu 17.12.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 12.12.2012 r. doręczone w dniu 19.12.2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu akcyzy od zareklamowanych wyrobów akcyzowych oraz możliwości zwrotu niewykorzystanych i nieuszkodzonych znaków akcyzy – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31.10.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwrotu akcyzy od zareklamowanych wyrobów akcyzowych oraz możliwości zwrotu niewykorzystanych i nieuszkodzonych znaków akcyzy.


Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14.12.2012 r. (data wpływu 17.12.2012 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z dnia 12.12.2012 r.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca nabył od swojego duńskiego kontrahenta (Producent) wyroby akcyzowe w postaci tytoniu papierosowego, prawidłowo oznaczone przez Producenta podatkowymi znakami akcyzy na opakowaniach jednostkowych - po ich przekazaniu przez dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego przedmiotowych wyrobów Wnioskodawcę, zgodnie z art. 130 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t.. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.).

Podatek akcyzowy od przedmiotowych wyrobów został w całości opłacony w ustawowym terminie. Jak się następnie okazało część ww. wyrobów akcyzowych musiała zostać objęta procedurą reklamacyjną w związku z czym zachodzi potrzeba dokonania korekty i zwrotu tychże wyrobów do Producenta, który uznał przedstawioną w tym zakresie reklamację Wnioskodawcy. Jednocześnie powstaje kwestia odzyskania zapłaconego podatku akcyzowego od zwracanych towarów z zapłaconą akcyzą oraz zwrotu podatkowych znaków akcyzy podmiotowi, który znaki te wydał. Należy przy tym zaznaczyć, iż Wnioskodawca nie posiada statusu podmiotu prowadzącego skład podatkowy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


W związku z powyżej przedstawionymi okolicznościami, Wnioskodawca zwraca się o rozstrzygnięcie następujących zagadnień:

  1. Przesłanek otrzymania zwrotu zapłaconej akcyzy z tytułu korekty reklamowanej partii wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, zwróconej do Producenta w procedurze dostawy wewnątrzwspólnotowej, tj. czy możliwym jest i po spełnieniu jakich warunków - otrzymanie zapłaconego podatku akcyzowego od zwracanych wyrobów tytoniowych?
  2. Przesłanek dokonania zwrotu niewykorzystanych znaków akcyzy, tj. jakie, w tym przypadku, należy spełnić warunki, aby dokonać zwrotu niewykorzystanych znaków akcyzy do podmiotu, który je wydał (PWPW S.A.)?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1. W opinii Wnioskodawcy zwrot podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych z zapłaconą akcyzą zwróconych w dostawie wewnątrzwspólnotowej Producentowi jest możliwy na podstawie art. 82 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 lit. a) ww. artykułu, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy podatnikowi, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej tych wyrobów akcyzowych - na pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju.

Art. 82 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że podatnik występujący z wnioskiem o zwrot akcyzy jest zobowiązany – po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej – przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego określone dokumenty. Szczegółowy tryb zwrotu akcyzy określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych (Dz. U. Nr 157, poz. 1053), zgodnie z którego § 2 ust. 1, właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję o wysokości uznanej kwoty zwrotu akcyzy z tytułu: dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych oraz dokonuje zwrotu tej kwoty, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot akcyzy i przedstawienia wymaganych dokumentów.

Zgodnie jednakże z przepisem art. 82 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym: „Zwrotowi nie podlega akcyza w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy, a także kwota akcyzy niższa od minimalnej kwoty zwrotu”. Mając na względzie wskazany przepis – zdaniem Wnioskodawcy – warunkiem do wystąpienia z wnioskiem o zwrot zapłaconej akcyzy od reklamowanych wyrobów akcyzowych — jest dokonanie zdjęcia banderol podatkowych, zgodnie z przepisem par. 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 160, poz. 1074 ze zm.), który stanowi, iż: „Banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu celnego, w przypadku gdy wyroby akcyzowe mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z wadami fizycznymi wyrobów”, i po spełnieniu wymogów określonych w ww. paragrafie.


Ad. 2. W opinii Wnioskodawcy zwrot znaków akcyzy niewykorzystanych do końca danego roku kalendarzowego możliwy jest w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego, podmiotowi który znaki te wydał. Jak stanowi przy tym art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., o podatku akcyzowym (j.t. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.) zwracającemu niewykorzystane i nieuszkodzone znaki akcyzy przysługuje bezzwłocznie zwrot wpłaconych kwot stanowiących odpowiednio wartość podatkowych znaków akcyzy lub należności za legalizacyjne znaki akcyzy pomniejszone o koszty ich wytworzenia. Jednakże od zwrotu znaków akcyzy dokonanego po ww. terminie 31 stycznia roku następnego nie przysługuje zwrot wpłaconych kwot stanowiących wartość znaków akcyzy, kwot wpłaconych na pokrycie kosztów wytworzenia tych znaków ani należności za legalizacyjne znaki akcyzy.

Możliwe zatem pozostaje, w opisanym wypadku, dokonanie zwrotu niewykorzystanych i nieuszkodzonych znaków akcyzy – wraz z otrzymaniem wartości tychże znaków, pomniejszonych o koszty ich wytworzenia – z zachowaniem ww. terminu i pod warunkiem wypełnienia szczegółowych przepisów określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 160, poz. 1074 ze zm.).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), zwana dalej „ustawą”, określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym „akcyzą”, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy (art. 1 ust. 1).


Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy:

  1. podatnikowi, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej tych wyrobów akcyzowych, albo
  2. podmiotowi, który nabył te wyroby akcyzowe od podatnika i dokonał ich dostawy wewnątrzwspólnotowej

    -na pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju.


Z kolei w myśl art. 82 ust. 2 ustawy, w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy:

  1. podatnikowi, który dokonał eksportu tych wyrobów akcyzowych, albo
  2. podmiotowi, który nabył te wyroby akcyzowe od podatnika i dokonał ich eksportu

    -na pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego w ciągu roku od dnia dokonania eksportu wraz z dokumentami, o których mowa w art. 82 ust. 4 ustawy.


Stosownie do art. 82 ust. 5 ustawy zwrotowi nie podlega akcyza w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej i eksportu wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy, a także kwota akcyzy niższa od minimalnej kwoty zwrotu.

W myśl art. 123 ust. 1 ustawy, znaki akcyzy mogą być zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych, na które zostały naniesione, jeżeli wyroby akcyzowe nie będą sprzedawane na terytorium kraju.

Zgodę na zdjęcie znaków akcyzy wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podmiotu obowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy lub właściciela wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy (art. 123 ust. 2 ustawy).

W tym miejscu należy zauważyć, że od dnia 15 stycznia 2013 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. 2013 r. poz. 56), które zastąpiło rozporządzenie z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz. U. Nr 160 poz. 1074 ze zm.) powołane przez Wnioskodawcę.


Stosownie do § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia z dnia 7 stycznia 2013 r. banderole naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe mogą być z nich zdjęte po uzyskaniu zgody właściwego naczelnika urzędu celnego, w przypadku gdy:

  1. wyroby akcyzowe mają być zwrócone do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane w związku z wadami fizycznymi wyrobów, lub
  2. wyroby akcyzowe przeznaczone są na eksport lub do dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Wzór wniosku o zdjęcie banderol określa załącznik nr 6 do ww. rozporządzenia. (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).


Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia, zdjęcia banderol dokonuje się po pisemnym powiadomieniu właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze ich zdjęcia. Pisemnego powiadomienia należy dokonać w terminie co najmniej 3 dni przed planowanym dniem wydania wyrobów akcyzowych w celu dokonania ich zwrotu do podmiotu zagranicznego lub dokonania eksportu albo dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Pisemne powiadomienie, o którym mowa w § 5 ust. 3 rozporządzenia, zawiera informacje o rodzaju i ilości wyrobów akcyzowych, z których mają być zdjęte banderole, oraz o terminie zdjęcia banderol i wydania wyrobów akcyzowych (§ 5 ust. 4 rozporządzenia).

W myśl § 5 ust. 5 rozporządzenia, zdjęcie banderol odbywa się w obecności upoważnionego na podstawie odrębnych przepisów pracownika organu podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 6.

Zgodnie z § 5 ust. 6 rozporządzenia, w przypadku zdjęcia banderol z opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich, właściwy naczelnik urzędu celnego może odstąpić od obecności przy tych czynnościach upoważnionego na podstawie odrębnych przepisów pracownika organu podatkowego.

Zdjęcie banderol potwierdza się protokołem podpisanym przez dwie osoby reprezentujące wnioskodawcę albo przez jedną osobę, jeżeli zapewnienie reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe, oraz przez obecnego przy tych czynnościach upoważnionego na podstawie odrębnych przepisów pracownika organu podatkowego (§ 5 ust. 7 rozporządzenia).

Stosownie do § 5 ust. 8 rozporządzenia, protokół potwierdzający zdjęcie banderol powinien określać miejsce i datę dokonania czynności, rodzaj i liczbę banderol oraz oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego banderol, pozwalające na ich identyfikację, przyczynę zdjęcia banderol, a także strony czynności i nazwiska osób w niej uczestniczących oraz ich podpisy.

Kopia protokołu potwierdzającego zdjęcie banderol przekazywana jest do wytwórcy banderol, w przypadku, gdy banderole zdjęte z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych lub z wyrobów akcyzowych zwracane są wytwórcy, natomiast w przypadku zniszczenia zdjętych banderol kopia ta przekazywana jest wraz z kopią protokołu zniszczenia banderol do właściwego naczelnika urzędu celnego (§ 5 ust. 9 rozporządzenia).

Po zdjęciu znaków akcyzy wyroby akcyzowe mogą być dostarczone wewnątrzwspólnotowo z wykorzystaniem uproszczonego dokumentu towarzyszącego (UDT), którego wzór określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych (Dz. U. Nr 158, poz. 1065). Potwierdzenie, na trzeciej karcie uproszczonego dokumentu towarzyszącego lub kopii dokumentu handlowego zastępującego UDT, otrzymania przez odbiorcę z państwa członkowskiego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych stanowi jedną z przesłanek umożliwiających zwrot akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Wzór wniosku o zwrot akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. (Dz. U. Nr 157 poz. 1053).

W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż nabył od swojego duńskiego kontrahenta (Producent) wyroby akcyzowe w postaci tytoniu papierosowego, prawidłowo oznaczone przez Producenta podatkowymi znakami akcyzy na opakowaniach jednostkowych - po ich przekazaniu przez dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego przedmiotowych wyrobów Wnioskodawcę, zgodnie z art. 130 ust. 1 pkt 3 ustawy. Podatek akcyzowy od przedmiotowych wyrobów został w całości opłacony w ustawowym terminie. Jak się następnie okazało część ww. wyrobów akcyzowych musiała zostać objęta procedurą reklamacyjną w związku z czym zachodzi potrzeba dokonania korekty i zwrotu tychże wyrobów do Producenta, który uznał przedstawioną w tym zakresie reklamację Wnioskodawcy. Jednocześnie powstaje kwestia odzyskania zapłaconego podatku akcyzowego od zwracanych towarów z zapłaconą akcyzą oraz zwrotu podatkowych znaków akcyzy podmiotowi, który znaki te wydał. Wnioskodawca nie posiada statusu podmiotu prowadzącego skład podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że Wnioskodawca może dokonać zwrotu wyrobów tytoniowych do podmiotu zagranicznego, od którego zostały otrzymane, w związku z ich reklamacją, po zdjęciu znaków akcyzy z opakowań jednostkowych i może otrzymać zwrot akcyzy po złożeniu wniosku o zwrot akcyzy do właściwego naczelnika urzędu celnego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.


Natomiast, odnośnie pytania nr 2 należy zwrócić uwagę na art. 130 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym znaki akcyzy są zwracane:

  1. właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy, od którego odebrano te znaki;
  2. wytwórcy znaków akcyzy.

Stosownie do art. 135 ustawy 1 ustawy zwracającemu niewykorzystane i nieuszkodzone znaki akcyzy przysługuje, z zastrzeżeniem art. 136 ust. 8, bezzwłocznie zwrot wpłaconych kwot stanowiących odpowiednio wartość podatkowych znaków akcyzy lub należności za legalizacyjne znaki akcyzy pomniejszone o koszty ich wytworzenia.

W myśl art. 135 ust. 2 ustawy zwrotowi nie podlegają kwoty wpłacone na pokrycie kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy, z wyjątkiem kwot wpłaconych na pokrycie kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy zwracanych w związku z wprowadzeniem nowego wzoru znaku akcyzy lub stwierdzeniem nieważności decyzji, o której mowa w art. 126 ust. 1, jeżeli zwracane znaki są niewykorzystane i nieuszkodzone, a ich zwrot następuje w terminie, o którym mowa w art. 134 ust. 1 lub 3.

Zgodnie z art. 135 ust. 3 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne przypadki zwrotu wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy, uwzględniając zasady dotyczące przemieszczania wyrobów akcyzowych oraz przypadki, w których wyrób akcyzowy nie będzie wprowadzany do sprzedaży na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 136 ust. 7 ustawy znaki akcyzy na wyroby tytoniowe niewykorzystane do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego są zwracane w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego podmiotowi, który je wydał.

Stosownie do art. 136 ust. 8 ustawy zwracającemu znaki akcyzy po terminach, o których mowa w ust. 3 i 7, nie przysługuje zwrot wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy, kwot wpłaconych na pokrycie kosztów wytworzenia podatkowych znaków akcyzy ani należności za legalizacyjne znaki akcyzy.

Zgodnie z art. 137 ust. 1 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, sposób zwrotu znaków akcyzy, uwzględniając konieczność zapewnienia ochrony tych znaków.


Stosownie do § 13 ust. 1 – 6 ww. rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy:

  1. Z każdorazowego wydania lub zwrotu banderol pomiędzy:
    1. wytwórcą banderol a właściwym naczelnikiem urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy,
    2. wytwórcą banderol a podmiotem obowiązanym do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy,
    3. właściwym naczelnikiem urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy a podmiotem obowiązanym do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy,
    4. właścicielem wyrobów akcyzowych, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy, a podmiotem prowadzącym skład podatkowy na terytorium kraju
      - sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy.
  2. Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 17 do rozporządzenia.
  3. Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisują dwie osoby reprezentujące każdą ze stron dokonujących czynności objętych protokołem, a jeżeli zapewnienie przez strony reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe - przez jedną osobę z każdej strony.
  4. Kopia protokołu, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest składana przez podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych do właściwego naczelnika urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy.
  5. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do wydawania oraz zwrotu banderol wykorzystywanych w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych na terytorium kraju u podmiotu dokonującego oznaczania wyrobów akcyzowych.
  6. Fizyczne wydanie lub zwrot banderol następuje niezwłocznie po podpisaniu protokołu, o którym mowa w ust. 1.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii dokonania zwrotu niewykorzystanych znaków akcyzy do podmiotu, który je wydał. Z powołanych przepisów wynika, że taki zwrot niewykorzystanych znaków akcyzy umożliwia art. 135 ust. 1 ustawy. Jednakże, zwrot wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy pomniejszonych o koszty ich wytworzenia przysługuje tylko jeśli znaki akcyzy zostaną zwrócone w terminie, określonym w art. 136 ust. 7 ustawy oraz zostanie sporządzony protokół, o którym mowa w § 13 rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż w analizowanym przypadku, w którym Wnioskodawca zamierza zwrócić niewykorzystane i nieuszkodzone znaki akcyzy na podstawie art. 135 ust.1 ustawy będzie uprawniony do otrzymania zwrotu wpłaconych kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy pomniejszonych o koszty ich wytworzenia. Przy czym, zwrot przedmiotowych znaków musi odbywać się na warunkach określonych w ww. przepisach.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 również należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj