Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-976/12/ASz
z 7 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura - 08 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny udziałów w spółce jawnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dokonania darowizny udziałów w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej wraz z małżonką. Wnioskodawca i jego żona pozostają we współwłasności majątkowej małżeńskiej. Każdy z małżonków posiada udział wynoszący 50% wkładów w spółce cywilnej.

Wnioskodawca i jego żona planują przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną, na podstawie art. 26 § 4 zdanie 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

W spółce jawnej ich udziały również początkowo będą wynosić po 50% dla każdego ze wspólników. Przedmiot działalności gospodarczej spółki nie ulegnie zmianom i będzie odpowiadał obecnie prowadzonemu, tj.: 69.20.Z - Działalność rachunkowo - księgowa; doradztwo podatkowe, 69.10.Z - Działalność prawnicza, 73.20.Z - Badanie rynku i opinii publicznej, 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, 70.21.Z - Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja, 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej nieskwalifikowana, 56.10.A - Restauracje i inne placówki gastronomiczne, 56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), 56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów, 56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna, 55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, 77.332 - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery, 77.39.Z - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane, 45.11.Z - Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek, 45.19.Z - Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 77.11.Z - Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek, 41.10.Z - realizacja projektów, 68.10.Z - Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek.

Spółka cywilna, jak również powstała z jej dobrowolnego przekształcenia spółka jawna, będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jawna, jako następca prawny, przejmie wszystkie prawa i obowiązki przekształconej spółki cywilnej, zgodnie z zapisami ustawy Ordynacja podatkowa.

Spółka (obecnie cywilna, a po przekształceniu jawna) jest właścicielem nieruchomości, co do których są założone księgi wieczyste i spółka jest wpisana jako ich właściciel oraz użytkownik wieczysty. Posiadane przez spółkę nieruchomości są wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowanej podatkiem VAT.


Z uwagi na wiek Wnioskodawcy, jako jednego ze wspólników przekształconej spółki cywilnej w spółkę jawną, pragnie on dokonać w terminie późniejszym darowizny części lub całości posiadanych udziałów w spółce jawnej na rzecz syna. Całość praw i obowiązków wynikających z posiadanych udziałów również zostanie przeniesiona sporządzonym aktem darowizny, zgodnie z zapisami art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

Na mocy sporządzonej umowy darowizny Wnioskodawca przekaże swojemu synowi cześć lub całość posiadanych przez siebie udziałów. W wyniku dokonania aktu darowizny byt spółki zostanie zachowany, spółka nadal będzie prowadzić dotychczasową działalność, jedynie zmianie ulegnie jej skład osobowy oraz wielkość posiadanych udziałów przez poszczególnych wspólników. Po dokonaniu aktu darowizny części lub całości udziałów spółka jawna nadal będzie prowadzić dotychczasową działalność gospodarczą.

Dotychczasowi wspólnicy wyrażają zgodę na przystąpienie nowego wspólnika do spółki jawnej. Umowa spółki przewiduje możliwość przystąpienia do spółki nowego wspólnika, jak również przewiduje możliwość darowania i rozporządzania swoim udziałem przez każdego ze wspólników dowolnie, według swojego uznania.

Przeniesienie ogółu praw i obowiązków w spółce nastąpi na podstawie wspomnianej umowy darowizny zawartej w formie pisemnej. Na mocy tej umowy syn Wnioskodawcy wejdzie w te same prawa i obowiązki, jakie posiadają pozostali wspólnicy. Zatem na syna Wnioskodawcy przejdą wszystkie prawa i wewnętrzne obowiązki wynikające z umowy spółki.

Umowa darowizny nie będzie zawarta w formie aktu notarialnego, mimo że spółka posiada nieruchomości, albowiem wspólnikowi nie służy udział rzeczowy w poszczególnych składnikach majątku, będącego własnością spółki w tym także nieruchomościach, a zmiana składu osobowego nie stanowi zmiany umowy spółki.

Posiadane przez Wnioskodawcę udziały, które będą przedmiotem darowizny na rzecz syna, niewątpliwie należy zakwalifikować do praw majątkowych, albowiem w spółce jawnej stosunek członkostwa jest nierozerwalnie związany z udziałem, który określa również ogół praw i obowiązków, które Wnioskodawca posiada w spółce. Cechą charakterystyczną praw majątkowych jest, między innymi, prawo rozporządzania nimi przez właściciela, zagwarantowane przez stosowne przepisy Kodeksu spółek handlowych i umowy spółki.

Należy szczególnie podkreślić, iż właścicielem rzeczy i nieruchomości oraz praw do majątku jest spółka, a nie jej wspólnicy. Zatem po dokonaniu darowizny udziałów majątek spółki nadal pozostanie jej majątkiem, co oznacza, że nie jest to darowizna (nabycie w przypadku syna Wnioskodawcy) części zakładu - przedsiębiorstwa spółki.

Reasumując darowizna całości lub części udziałów w spółce jawnej dotyczyć będzie zawsze jedynie pewnego zespołu praw i obowiązków osoby fizycznej, jako wspólnika spółki, który może być przedmiotem obrotu, nie zaś samych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa spółki. Syn Wnioskodawcy wejdzie w te same prawa i obowiązki, jakie posiada Wnioskodawca i przejmie jego status prawny.

W związku z powyższym na syna Wnioskodawcy - obdarowanego - przejdą wszelkie prawa i wewnętrzne obowiązki, wynikające z umowy spółki, jak również przejdą zobowiązania wobec osób trzecich z tytułu uczestnictwa w spółce.

Spółka nie będzie posiadała towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku, związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą z wyłączeniem środków trwałych na dzień dokonania przez Wnioskodawcę darowizny. Spółka jawna na dzień dokonania darowizny będzie posiadała dwie nieruchomości, nakłady na środki trwałe w budowie oraz samochód osobowy, będący środkiem trwałym.

Spółka jawna będzie zajmować się świadczeniem usług niematerialnych i prawnych, oraz wynajmem nieruchomości na własny rachunek, stąd brak jest innych składników majątkowych aniżeli środki trwałe wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i drobnego wyposażenia umorzonego w 100 %.

W przypadku darowania całości posiadanych udziałów w spółce jawnej na rzecz syna, Wnioskodawca dokona likwidacji prowadzonej osobiście pozarolniczej działalności gospodarczej i zgłosi to stosownemu urzędowi skarbowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna udziałów w spółce jawnej prowadzi do konsekwencji podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie darczyńcy?

Wnioskodawca wskazał, iż kluczowym w odpowiedzi na zadane pytanie jest ustalenie przedmiotu darowizny. Ze stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (powstałej po dobrowolnym przekształceniu ze spółki cywilnej) z udziałem wynoszącym 50% we wszelkich prawach i obowiązkach. A zatem przedmiotem darowizny będą udziały w spółce jawnej, które należy zakwalifikować do praw majątkowych, albowiem w spółce jawnej stosunek członkowstwa jest związany z udziałem, który określa ogół praw i obowiązków w spółce. Prawa, o których mowa można klasyfikować według różnych kryteriów, przy czym w zależności od tego czy realizacja danego prawa prowadzi wprost, czy jedynie pośrednio do przysporzenia majątkowego - wyróżnia się prawa majątkowe i korporacyjne.

Do praw majątkowych należy, między innymi, prawo rozporządzania udziałem, zagwarantowane przez stosowne przepisy Kodeksu spółek handlowych i umowy spółki. Zbycie tego udziału ma nastąpić w drodze darowizny na rzecz syna. Należy przy tym zaznaczyć, że właścicielem rzeczy (również nieruchomości) i praw do majątku jest spółka, a nie jej wspólnicy. Zatem po dokonaniu darowizny udziałów majątek spółki nadal pozostaje jej majątkiem, co oznacza, że nie jest to darowizna (nabycie w przypadku syna Wnioskodawcy) części zakładu - przedsiębiorstwa spółki.

Reasumując powyższe, darowizna od wspólnika spółki jawnej dotyczyć będzie zawsze jedynie pewnego zespołu praw i obowiązków osoby fizycznej, jako wspólnika spółki, który może być przedmiotem obrotu, nie zaś samych składników majątkowych, wchodzących w skład przedsiębiorstwa spółki.

Zatem darowizna całości lub części posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów spółki jawnej na rzecz syna, nie będzie pociągała za sobą żadnych konsekwencji podatkowych dla Wnioskodawcy, jako darczyńcy, objętych zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potwierdzeniem stanowiska Wnioskodawcy jest, jego zdaniem, interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2012 r. znak: ITPB2/415-1151a/11/TJ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej wraz z małżonką. Wnioskodawca i jego żona pozostają we współwłasności majątkowej małżeńskiej. Każdy z małżonków posiada udział wynoszący 50% wkładów w spółce cywilnej.

Wnioskodawca i jego żona planują przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną, na podstawie art. 26 § 4 zdanie 1 i 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

Z uwagi na wiek Wnioskodawcy, jako jednego ze wspólników przekształconej spółki cywilnej w spółkę jawną, pragnie on dokonać w terminie późniejszym darowizny części lub całości posiadanych udziałów w spółce jawnej na rzecz syna. Całość praw i obowiązków wynikających z posiadanych udziałów również zostanie przeniesiona sporządzonym aktem darowizny, zgodnie z zapisami art. 10 Kodeksu spółek handlowych.

W przypadku darowania całości posiadanych udziałów w spółce jawnej na rzecz syna, Wnioskodawca dokona likwidacji prowadzonej osobiście pozarolniczej działalności gospodarczej i zgłosi to stosownemu urzędowi skarbowemu.

Odnosząc się do tak przedstawionego zagadnienia wyjaśnić należy, że udział w spółce osobowej, do której należy m.in. spółka jawna, określany jest jako ogół praw i obowiązków wspólnika. Do podstawowych praw i obowiązków wspólników zaliczyć można prawo reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw, prawo do udziału w zyskach spółki, obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz obowiązek wniesienia wkładu. Niewątpliwie więc udział w spółce jawnej nosi znamiona prawa majątkowego.

Z kolei na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku. Darowizna należy bowiem do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny – jako czynności nieodpłatnej – jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego.

Z powyższych przepisów wynika więc, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega każdy dochód osiągnięty przez osobę fizyczną z jednego ze źródeł przychodów, który nie został zwolniony z opodatkowania lub od którego nie zaniechano poboru podatku, stosownie do przepisów Ordynacji podatkowej, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, do których zaliczyć można m.in. udziały w spółce jawnej. Skoro więc, jak to przedstawiono w treści wniosku, Wnioskodawca planuje dokonać darowizny udziałów w spółce jawnej na rzecz syna, to czynność taka, jako nieodpłatna, nie spowoduje powstania dla Wnioskodawcy żadnego dochodu. Powyższe sprawia, że w opisanej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty tegoż podatku.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj