Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/436-411/12/AŻ
z 25 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. Biura – 24 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniu 15 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po ojcu:

  • w części dotyczącej określenia wartości jednostek funduszy inwestycyjnych – jest prawidłowe,
  • w pozostałej części - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po ojcu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 10 grudnia 2011 r., w wyniku wypadku drogowego, zmarł ojciec Wnioskodawcy. Pismem z dnia 8 maja 2012 r. Pani A. B. (siostra Wnioskodawcy, o istnieniu której dowiedział się w chwili otrzymania wniosku) złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2012 r. Sąd Rejonowy postanowił, że spadek po zmarłym nabyły dzieci: Wnioskodawca, jego brat i Pani A.B. po 1/3 części każde z nich. Sąd nakazał komornikowi sądowemu sporządzenie spisu inwentarza spadku po zmarłym. Odpis postanowienia został wydany Wnioskodawcy przez Sąd Rejonowy w dniu 21 września 2012 r. z zaznaczeniem, że postanowienie jest prawomocne. Wg oświadczenia komornika spis zostanie zakończony do końca lutego 2013 r.

Do śmierci ojca, wraz z nim i bratem Wnioskodawca był współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym położonym w miejscowości Ł.

Po śmierci ojca Wnioskodawca dowiedział się, że zgromadzone środki pieniężne w kwocie 13 038,68 PLN na koncie oszczędnościowym w banku X. jego ojciec zapisał na wypadek śmierci w 100% dla Wnioskodawcy. Środki te zostały przelane na konto Wnioskodawcy w miesiącu styczniu 2012 r.

Ponadto ojciec Wnioskodawcy posiadał indywidualnie kontynuowane grupowe ubezpieczenie rodzinne na życie (nr polisy 161). Świadczenie z tego tytułu zostało w 100% przyznane Wnioskodawcy w wysokości 300 PLN.

Ojciec Wnioskodawcy posiadał również jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych, które na wypadek śmierci zapisał w 100% dla Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Do kiedy należy złożyć zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) oraz zeznanie podatkowe (SD-3)?

Czy wszystkie wymienione przez Wnioskodawcę środki należy w nim umieścić?

Na jaki dzień należy wycenić wartość jednostek funduszy inwestycyjnych (które do dnia dzisiejszego nie zostały przez Wnioskodawcę nabyte, wg towarzystwa należy to zrobić w okresie do 10 lat od śmierci uczestnika funduszu)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) powinno zostać złożone w okresie 6 miesięcy od daty stwierdzenia nabycia spadku, a zeznania podatkowego (SD-3) w związku z tym, że jest synem spadkodawcy nie powinien składać. Jego zdaniem wszystkie wymienione przez niego środki należy umieścić w SD-Z2. Wartość jednostek funduszy inwestycyjnych powinna być – w ocenie Wnioskodawcy - określona na dzień śmierci jego ojca.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia.

Stosownie do ustępu 2 ww. przepisu podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia „spadek”, dlatego należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W myśl przepisu art. 922 § 1 tej ustawy przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych.

Zgodnie natomiast z § 2 tego przepisu nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Do tej kategorii praw, między innymi, zalicza się nabycie prawa, po śmierci wkładcy, do wkładu oszczędnościowego posiadacza rachunku przez osobę, którą posiadacz wskazał w umowie na wypadek jego śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych otwartych na podstawie dyspozycji uczestnika tegoż funduszu, dokonywanej na wypadek jego śmierci.

Kwestie powyższe regulują:

  • W przypadku wkładów na rachunkach oszczędnościowych - przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.), które umożliwiają posiadaczowi rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej wskazanie w umowie zawartej z bankiem osoby, której na wypadek śmierci bank jest zobowiązany wypłacić z tego rachunku środki (do wysokości określonej w art. 56 ust. 2 tej ustawy). Kwoty z tytułu zapisu wkładcy - na wypadek śmierci – nie wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku, zgodnie z dyspozycją art. 56 ust. 5 prawa bankowego. Oznacza to, że osoba wskazana przez posiadacza w umowie rachunku bankowego, ma możliwość zadysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku, bezpośrednio po śmierci, bez konieczności stwierdzenia praw do spadku przez sąd.
  • W przypadku jednostek uczestnictwa w funduszach otwartych – przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.). Na podstawie art. 111 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, w razie śmierci uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego, fundusz jest obowiązany na żądanie osoby, którą uczestnik wskazał funduszowi w pisemnej dyspozycji odkupić jednostki uczestnictwa uczestnika zapisane w rejestrze uczestników funduszu do wartości nie wyższej niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią uczestnika funduszu dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, oraz nieprzekraczającej łącznej wartości jednostek uczestnictwa zapisanych w rejestrze uczestnika, oraz wypłacić tej osobie kwotę uzyskaną z tego odkupienia. Kwoty oraz jednostki uczestnictwa niewykupione przez fundusz, odpowiednio do wartości, o których mowa w ust. 1, nie wchodzą do spadku po uczestniku (art. 111 ust. 3). Natomiast wchodzą do spadku po uczestniku funduszu jednostki uczestnictwa, które nie zostały objęte dyspozycją uczestnika na wypadek jego śmierci, ponieważ generalnie jednostki uczestnictwa podlegają dziedziczeniu (art. 83 ust. 3 i art. 112 ustawy o funduszach inwestycyjnych).

Ustawodawca określając przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, objął opodatkowaniem również nabycie praw, o jakich mowa powyżej, które do spadku nie wchodzą. Powyższe wynika wprost z art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Regulacja powyższa powoduje zatem, że opodatkowaniu podlegają rzeczy i prawa majątkowe wchodzące w skład spadku oraz konkretnie określone prawa nie wchodzące w skład spadku.

Nabycie rzeczy i praw majątkowych podlegających dziedziczeniu, jak również praw nie wchodzących do spadku następuje jednocześnie, tj. z chwilą śmierci spadkodawcy, i tym samym odpowiednio wkładcy oraz uczestnika funduszu inwestycyjnego. Jednakże w każdym z dwóch omawianych przypadków nabycie następuje na podstawie odrębnych unormowań ustawowych.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje w art. 6 dla każdego rodzaju nabycia (wyżej określonego) odrębnie moment powstania obowiązku podatkowego. Przy nabyciu praw do wkładów oszczędnościowych oraz jednostek uczestnictwa określonych w art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 6 ust. 1 pkt 3 i 3a ww. ustawy). Natomiast przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1). Przy czym, jeżeli nabycie to niezgłoszone zostało do opodatkowania obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku - art. 6 ust. 4 zdanie pierwsze ww. ustawy. Stosownie do art. 5 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw, a wartość praw do wkładów oszczędnościowych - w wysokości tych wkładów.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy wartość jednostek uczestnictwa przyjmuje się w wysokości ustalonej przez fundusz inwestycyjny, zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 8 ust. 3 cyt. ustawy).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

W myśl art. 14 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

W myśl art. 17a ust. 1 ww. ustawy podatnicy podatku są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru (SD-3). Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Jednakże stosownie do przepisu art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (t.j. 9.637 zł) – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Przy czym, zgodnie z treścią art. 4a ust. 2 powołanej ustawy, jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych dokonać należy na formularzu SD-Z2 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych (Dz. U. Nr 243, poz. 1762 ze zm.).

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (art. 4a ust. 3 ww. ustawy).

Przy czym, w myśl art. 4a ust. 4 przedmiotowej ustawy obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

  1. wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub
  2. gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wyżej wymienione zwolnienie stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa (art. 4 ust. 4 cyt. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż grudniu 2011 r., w wyniku wypadku drogowego, zmarł ojciec Wnioskodawcy. Na mocy orzeczenia sądu, które Wnioskodawca otrzymał w dniu 21 września 2012 r., spadek po nim nabyły jego dzieci, m.in. Wnioskodawca. Ojciec Wnioskodawcy był razem z Wnioskodawcą i jego bratem współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym położonym w miejscowości Ł. Ojciec Wnioskodawcy posiadał zgromadzone na koncie oszczędnościowym środki pieniężne w kwocie 13 038,68 PLN, które zapisał na wypadek śmierci w 100% dla Wnioskodawcy. Ponadto ojciec Wnioskodawcy posiadał indywidualnie kontynuowane grupowe ubezpieczenie rodzinne na życie. Świadczenie z tego tytułu zostało w 100% przyznane Wnioskodawcy. Ojciec Wnioskodawcy posiadał również jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych, które na wypadek śmierci zapisał w 100% dla Wnioskodawcy.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wszystkie wymienione przez niego środki należy umieścić w SD-Z2. Jego zdaniem zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) powinno zostać złożone w okresie 6 miesięcy od daty stwierdzenia nabycia spadku, a zeznania podatkowego (SD-3), w związku z tym, że jest synem spadkodawcy, nie powinien składać.

Z przedstawionym stanowiskiem nie można się zgodzić.

Z treści wniosku wynika bowiem, iż Wnioskodawca, oprócz spadku – zgodnie z dyspozycją ojca – nabył środki pieniężne zgromadzone na koncie oszczędnościowym oraz jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych. O nabyciu tych praw dowiedział się po śmierci ojca. Przy czym środki pieniężne zgromadzone na koncie ojca zostały przelane na konto Wnioskodawcy w styczniu 2012 r.

Z regulacji ustawy o podatku od spadków i darowizn jasno wynika, iż temu podatkowi podlega nabycie niewchodzących do spadku praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego. Zatem mimo, że te składniki majątkowe nie wchodzą do masy spadkowej (w opisanym stanie faktycznym pozostali spadkobiercy nie nabywają ich – gdyż zgodnie z dyspozycją ojca osobą wskazaną na wypadek śmierci jest tylko Wnioskodawca), to podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Jak wyżej wskazano, przy nabyciu praw do wkładów oszczędnościowych oraz jednostek uczestnictwa określonych w art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 6 ust. 1 pkt 3 i 3a ww. ustawy). Skoro zatem ojciec Wnioskodawcy zmarł w dniu 10 grudnia 2011 r. to – w związku z tym, że Wnioskodawca pozyskał wiedzę o nabyciu tych praw w niedługim czasie po śmierci ojca (krótszym niż 6 miesięcy) - od tego dnia (dnia powstania obowiązku podatkowego) zaczął biec przewidziany w art. 4a ustawy 6-miesięczny termin by dokonać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy i praw majątkowych – na formularzu SD-Z2. Jeżeli Wnioskodawca w przewidzianym ustawowo terminie nie dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 4a ustawy wówczas zgodnie z art. 4a ust. 3 ww. ustawy nabycie ww. praw podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej, winien zatem złożyć SD-3. Zeznanie SD-3 zgodnie z treścią art. 17a ustawy składa się w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Zatem w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w art. 4a ustawy i niezłożenia w ustawowym terminie zgłoszenia SD-Z2, zeznanie na formularzu SD-3 powinno być złożone niezwłocznie.

W treści wniosku wskazano również, iż ojciec Wnioskodawcy był razem z Wnioskodawcą i jego bratem współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym położonym w miejscowości Ł. Zatem udział w tej nieruchomości, który przed śmiercią przypadał ojcu wszedł do masy spadkowej po nim i podlega dziedziczeniu. Wnioskodawca jako jeden ze spadkobierców nabył zatem odpowiedni udział w tej nieruchomości w drodze dziedziczenia po ojcu. Jak wyżej wskazano przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy). Przy czym, jeżeli nabycie to niezgłoszone zostało do opodatkowania obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku - art. 6 ust. 4 zdanie pierwsze ww. ustawy. W stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, iż odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku został mu wydany w dniu 21 września 2012 r. z zaznaczeniem, że postanowienie jest prawomocne. Zatem od dnia wskazanego w postanowieniu jako dzień jego uprawomocnienia zaczyna biec 6-miesieczny termin na dokonanie zgłoszenia na formularzu SD-Z2, określony w art. 4a ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika również, iż ojciec Wnioskodawcy posiadał indywidualnie kontynuowane grupowe ubezpieczenie rodzinne na życie. Świadczenie z tego tytułu zostało w 100% przyznane Wnioskodawcy. Należy jednak wskazać, iż w myśl art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego suma ubezpieczeniowa przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym.

Ustawodawca określając przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, objął opodatkowaniem tym podatkiem nabycie rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład spadku oraz konkretnie określone (w art. 1 ust. 2 ustawy) prawa nie wchodzące w skład spadku. Skoro ustawodawca, wymieniając konkretne prawa nie wchodzące w skład spadku lecz opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, nie wskazał wypłacanych uprawnionemu sum ubezpieczenia należy stwierdzić, iż wypłacona Wnioskodawcy kwota pieniężna z tytułu ubezpieczenia na życie (którym objęty był jego ojciec) nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Zatem wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy nie wszystkie wymienione przez niego środki należy umieścić w SD-Z2, gdyż jak wyżej wskazano otrzymana przez niego suma ubezpieczeniowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Ponadto zaznaczyć należy, iż bycie synem Wnioskodawcy nie przesądza o braku konieczności składania zeznania na druku SD-3. W przypadku bowiem niespełnienia warunków, o których mowa art. 4a ustawy nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej; wówczas należy złożyć zeznanie SD-3.

Również nie można zgodzić się z twierdzeniem, iż zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (SD-Z2) powinno zostać złożone w okresie 6 miesięcy od daty stwierdzenia nabycia spadku. Art. 4a ustawy wyraźnie mówi o 6-miesięcznym terminie od dnia powstania obowiązku podatkowego a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Skoro zatem otrzymane przez Wnioskodawcę środki pieniężne zgromadzone na koncie oszczędnościowym ojca oraz jednostki uczestnictwa otwartych funduszy inwestycyjnych nie zostały nabyte tytułem dziedziczenia obowiązek podatkowy nie może z tego tytułu powstać z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Tym samym terminu 6-miesięcznego przewidzianego do złożenia zgłoszenia SD-Z2 – w przypadku ww. nabycia (oszczędności i jednostek uczestnictwa) nie należy liczyć od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku. W analizowanej sytuacji termin ten należy liczyć od dnia śmierci ojca.

W tej części zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Zgodzić się jednakże należy z twierdzeniem Wnioskodawcy, iż wartość jednostek funduszy inwestycyjnych powinna być określona na dzień śmierci jego ojca. Należy wskazać, iż wartość jednostek uczestnictwa przyjmuje się w wysokości ustalonej przez fundusz inwestycyjny zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych, ich wartość winna być jednak określona na dzień nabycia, czyli dzień śmierci uczestnika funduszu.

W tej części zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj