Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-177/12-2/MZ
z 23 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-177/12-2/MZ
Data
2012.07.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności podlegające opodatkowaniu
nieruchomości
podatek od czynności cywilnoprawnych
składnik majątkowy
transakcja
umowa sprzedaży
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Skoro przedmiotowa Transakcja nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.04.2012 r. (data wpływu 23.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątkowych Sprzedającego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia składników majątkowych Sprzedającego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „S.” Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej z siedzibą w S., wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem x (dalej jako: „S.” lub „Sprzedający”) zawarło w dniu 20 marca 2012 r. (dalej jako: „Dzień Podpisania Umów”) z R. sp. z o.o. (dalej jako: „R.”, „Kupujący” lub „Wnioskodawca”) umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa i umowę sprzedaży nieruchomości, które łącznie stanowią podstawę prawną transakcji (dalej jako: „Transakcja”), która obejmowała nabycie przez R. zorganizowanej części przedsiębiorstwa Sprzedającego wykorzystywanej przez S. do produkowania i sprzedaży przez Sprzedającego kaszy gryczanej i wszystkich rodzajów makaronów (dalej jako: „Działalność podstawowa”), z wyjątkiem makaronów dla psów oraz makaronów z dodatkiem mąki z amarantusa.

W ramach Transakcji na Kupującego przeszły składniki materialne i niematerialne, zapasy, przedpłacone korzyści, umowy oraz pracownicy. Pozostała część majątku Sprzedającego, która nie stanowiła przedmiotu Transakcji obejmowała inne aktywa, które są lub były związane wyłącznie z produkcją i sprzedażą makaronów dla psów oraz makaronów z dodatkiem mąki z amarantusa (dalej jako: „Działalność uboczna”).

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa zbytej w ramach Transakcji wchodziły:

  1. prawo wieczystego użytkowania zabudowanej nieruchomości gruntowej oraz prawo własności budynków i urządzeń posadowionych na niej, stanowiących odrębny od tej nieruchomości przedmiot własności;
  2. wszystkie maszyny, urządzenia, narzędzia, części zapasowe, inne materialne składniki majątkowe stanowiące własność Sprzedającego w Dniu Podpisania Umów, które były lub są wykorzystywane przez Sprzedającego do produkcji, wprowadzania na rynek i sprzedaży kaszy gryczanej i makaronów związanych z Działalnością podstawową;
  3. prawa własności intelektualnej posiadane przez Sprzedającego w Dniu Podpisania Umów, które były lub są wykorzystywane przez Sprzedającego do produkcji, wprowadzania na rynek i sprzedaży kaszy gryczanej i makaronów związane z Działalnością podstawową, np. prawo ochronne na znaki słowno-graficzne „S.” i „I.”, wszystkie niezarejestrowane nazwy handlowe wykorzystywane przez S. w Działalności podstawowej, prawa i obowiązki wynikające z rejestracji domen internetowych związanych z Działalnością podstawową, np. „S..pl”, „S..com.pl” oraz prawa do nazw ww. domen internetowych, prawa z licencji na wszelkie oprogramowanie wykorzystywane w Działalności podstawowej oraz inne prawa własności intelektualnej związane z Działalnością podstawową;
  4. zapasy stanowiące własność Sprzedającego, przechowywane w magazynach Sprzedającego w Dniu Podpisania Umów, w tym wyroby gotowe, półprodukty, produkcja w toku, surowce i zapasy opakowań związane z Działalnością podstawową;
  5. wszystkie materialne i niematerialne składniki majątkowe, zapasy, świadczenia, prawa i wierzytelności, roszczenia lub wszelkie inne korzyści, które Sprzedający może nabyć lub otrzymać w zamian za dowolną zaliczkę zapłaconą przez sprzedającą do Dnia Podpisania Umów lub które mogą z takiej zaliczki wynikać;
  6. wszelkie prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z umów zawartych przez Sprzedającego, w szczególności:
    • umów z dostawcami mediów, odbiorcami odpadów, umowy telekomunikacyjne;
    • umów z klientami;
    • umowy o współpracy.


Kupujący wskazuje, że w związku z istniejącym stanem prawnym, do przeniesienia ww. umów może być wymagana zgoda ich drugiej strony. W takim przypadku przeniesienie umów wskazanych powyżej nastąpiło pod warunkiem zawieszającym w postaci zgody drugiej strony. Jednocześnie Sprzedający i Kupujący zobowiązali się podjąć wszelkie kroki w celu uzyskania ww. zgód.

Wnioskodawca zaznacza, że Transakcja ponadto obejmowała przejęcie pracowników Sprzedającego, gdyż nastąpiło przejęcie całego zakładu pracy w trybie art. 23 (1) § 1 Kodeksu pracy. W związku z powyższym nastąpiło przejęcie wszystkich pracowników Sprzedającego związanych z tym zakładem pracy.

W związku z powyższym na Kupującego przeszła całość składników niematerialnych i materialnych wykorzystywanych w Działalności Podstawowej Sprzedającego wraz z pracownikami zatrudnionymi w tej Działalności.

Przedmiotu Transakcji nie stanowiły środki trwałe niezwiązane z Działalnością podstawową. Ponadto w wyniku realizowanej strategii biznesowej przedmiotu Transakcji nie stanowiły Wierzytelności Sprzedającego z tytułu sprzedaży towarów do klientów Sprzedającego, które były należne za towary dostarczone klientom przez Sprzedającego do dnia 16 marca 2012 r. lub zostały fizycznie usunięte z magazynu Sprzedającego w tym dniu w celu ich dostawy do klientów Sprzedającego w dniu 19 marca 2012 r. oraz środki pieniężne Sprzedającego, wszelkie prawa lub wierzytelności wynikające z umów rachunku bankowego lub innych umów z bankami, których Sprzedający był stroną.

W skład stanowiącej przedmiot Transakcji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodziły zobowiązania, które mogły powstać z realizacji przenoszonych umów. Ponadto, w ramach Transakcji, Kupujący przejął od Sprzedającego środki finansowane zgromadzone na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sprzedający przeniósł również na Kupującego wszystkie prawa i obowiązki oraz wszelkie wierzytelności i zobowiązania Sprzedającego wynikające z umów z przenoszonymi pracownikami, które są w dowolny sposób powiązane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych Sprzedającego. Na Kupującego nie przeszły natomiast zobowiązania pieniężne Sprzedającego powstałe przed Dniem Podpisania Umów.

Kupujący kontynuuje wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie w jakim prowadził ją Sprzedający w oparciu o przyjęte w ramach Transakcji niematerialne i materialne składniki majątku Sprzedającego, w tym nieruchomości, przejętych pracowników Sprzedającego oraz przejęte prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z przeniesionych na Kupującego umów. W szczególności Kupujący prowadzi działalność polegającą na produkcji i sprzedaży kaszy gryczanej i makaronów, w zakresie w jakim prowadził ją Sprzedający, z wyjątkiem produkcji i sprzedaży makaronów dla psów i makaronów z dodatkiem mąki z amarantusa.

Stanowiąca przedmiot Transakcji zorganizowana część przedsiębiorstwa była wydzielona organizacyjnie w ramach przedsiębiorstwa Sprzedającego, gdyż stanowiła odrębny zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia Działalności podstawowej obejmujący aktywa, pracowników, umowy, zobowiązania.

Ponadto stanowiąca przedmiot Transakcji zorganizowana część przedsiębiorstwa była wydzielona finansowo, gdyż możliwe było, i faktycznie dokonywane było, identyfikowanie i przyporządkowanie jej przychodów, kosztów, aktywów i pasywów związanych z Działalnością podstawową dla celów rachunkowych oraz analizy finansowej.

Wnioskodawca zaznacza, że obie strony Transakcji są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT, a nabyta przez Kupującego w ramach Transakcji zorganizowana część przedsiębiorstwa wykorzystywana jest u Kupującego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Wnioskodawca jednocześnie wskazuje, że druga strona Transakcji, równolegle wystąpiła z wnioskiem o interpretację podatkową dotyczącą kwalifikacji przedmiotu Transakcji i opodatkowania jej podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Transakcja stanowiła transakcję nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w związku z tym do Transakcji nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako: „ustawa o VAT”)...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie 1 zastosowania nie znajdzie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, wskutek czego Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotu Transakcji...
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1 Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Transakcja stanowiła transakcję nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i w związku z tym Kupujący jest zobowiązany dokonać korekty, o której mowa w art. 91 ust. 9 ustawy o VAT...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług została wydana w dniu 23.07.2012 r. odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-353/12-2/AS.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1 Transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej jako: „PCC”).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm., dalej jako: „ustawa o PCC”) PCC podlega umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym.

Tym samym w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca, w przypadku uznania za prawidłowe stanowiska Wnioskodawcy w przedmiocie pytania 1, zobowiązany jest do zapłaty PCC. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych. Stawka podatku przy umowie sprzedaży wynosi 2% bądź 1%.

Zawierając Transakcję strony wskazały, które ze składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu stawką 2%, a które stawką 1%.

Ponadto zdaniem Wnioskodawcy, do Transakcji nie znajduje zastosowanie żaden z przypadków wyłączenia z opodatkowania PCC. W szczególności nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy Transakcja podlegała opodatkowaniu PCC wg stawek właściwych dla poszczególnych elementów wchodzących w skład przedmiotu Transakcji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Odnosząc się do powyższego wyjaśnić należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych brak jest definicji przedsiębiorstwa, czy też zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W tym zakresie należy zatem posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jest więc zespołem składników, na który składają się zarówno rzeczy jak i prawa majątkowe. Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa, co do zasady, przenosi własność każdego ze składników przedsiębiorstwa, a więc poszczególnych rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie uzależnia możliwości opodatkowania od rodzaju zawartej umowy sprzedaży. Przepis ten formułuje generalną zasadę, w myśl której opodatkowaniu podlega każda umowa sprzedaży, zarówno rzeczy jak i praw majątkowych, bez względu na to jaką formę ta umowa sprzedaży przybiera.

Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa, czy też jego zorganizowanej części, powinna wymieniać składniki, których własność w wyniku umowy zostanie przeniesiona. Jest to uzasadnione z jednej strony brzmieniem zawartego w Kodeksie cywilnym przepisu dotyczącego zasad wykonywania zobowiązań, tj. art. 459 Kodeksu cywilnego, przewidującego obowiązek przedstawienia spisu rzeczy wchodzących w skład zbioru przez zobowiązanego do jego wydania. Z drugiej natomiast strony będzie to determinowane możliwymi konsekwencjami podatkowymi, jakie nastąpią w razie niedopełnienia tego obowiązku. Strony czynności cywilnoprawnej dotyczącej przedsiębiorstwa (jego części) powinny zatem wymienić wchodzące w jego skład rzeczy i prawa majątkowe, jednocześnie podając ich wartość rynkową, co pozwoli z kolei ustalić przy zastosowaniu odpowiednich stawek wysokość podatku.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych określone zostały w art. 7 ustawy. W przypadku umowy sprzedaży, stosownie do pkt 1 lit. a) i b) wskazanego artykułu, stawki podatku wynoszą: 2% od sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym i 1% od sprzedaży innych praw majątkowych.

Jednakże, w myśl art. 7 ust. 3 pkt 1 podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.

Powyższy przepis jednoznacznie wskazuje, że tylko wymienienie w umowie wszystkich sprzedawanych składników majątkowych wraz ze wskazaniem ich wartości powoduje opodatkowanie takiej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawek przewidzianych dla danego rodzaju rzeczy lub prawa majątkowego. Brak takiego wyodrębnienia spowoduje opodatkowanie łącznej wartości wszystkich sprzedawanych składników majątkowych wg stawki najwyższej.

Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 1 obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a przy umowie sprzedaży, stosownie do treści art. 4 pkt 1, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży on na kupującym. Podstawę opodatkowania natomiast, w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze stan faktyczny opisany we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy nabycia składników majątkowych od Sprzedającego podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „S.” Sp. z o.o. Zakład Pracy Chronionej z siedzibą w S., wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem x (dalej jako: „S.” lub „Sprzedający”) zawarło w dniu 20 marca 2012 r. (dalej jako: „Dzień Podpisania Umów”) z R. sp. z o.o. (dalej jako: „R.”, „Kupujący” lub „Wnioskodawca”) umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa i umowę sprzedaży nieruchomości, które łącznie stanowią podstawę prawną transakcji (dalej jako: „Transakcja”), która obejmowała nabycie przez R. zorganizowanej części przedsiębiorstwa Sprzedającego wykorzystywanej przez S. do produkowania i sprzedaży przez Sprzedającego kaszy gryczanej i wszystkich rodzajów makaronów (dalej jako: „Działalność podstawowa”), z wyjątkiem makaronów dla psów oraz makaronów z dodatkiem mąki z amarantusa. W ramach Transakcji na Kupującego przeszły składniki materialne i niematerialne, zapasy, przepłacone korzyści, umowy oraz pracownicy. Pozostała część majątku Sprzedającego, która nie stanowiła przedmiotu Transakcji obejmowała inne aktywa, które są lub były związane wyłącznie z produkcją i sprzedażą makaronów dla psów oraz makaronów z dodatkiem mąki z amarantusa (dalej jako: „Działalność uboczna”).

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP1/443-353/12-2/AS z dnia 23.07.2012 r. dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego i powołanych przepisów oraz uwzględniając orzecznictwo TSUE, iż wskazany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych, będący przedmiotem nabycia, może zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, w rezultacie czego zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy transakcja podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

A zatem, skoro przedmiotowa Transakcja nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj