Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-698/12/SD
z 12 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-698/12/SD
Data
2012.09.12


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
łączenie spółek
podatkowa grupa kapitałowa
przejęcie
zaliczka


Istota interpretacji
Czy PGK po dacie przejęcia Spółki Przejmowanej będzie zobowiązana dodatkowo do dalszego płacenia zaliczek uproszczonych, które były uiszczane przez Spółkę Przejmowaną do momentu przejęcia?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy PGK po dacie przejęcia Spółki Przejmowanej będzie zobowiązana dodatkowo do dalszego płacenia zaliczek uproszczonych, które były uiszczane przez Spółkę Przejmowaną do momentu przejęcia (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy PGK po dacie przejęcia Spółki Przejmowanej będzie zobowiązana dodatkowo do dalszego płacenia zaliczek uproszczonych, które były uiszczane przez Spółkę Przejmowaną do momentu przejęcia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Decyzją wydaną dnia 28 listopada 2011 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał rejestracji umowy o utworzeniu Podatkowej Grupy Kapitałowej (dalej jako „PGK”), zawartej aktem notarialnym w dniu 26 września 2011 r. pomiędzy 11 Spółkami.

Rejestracji PGK dokonano na okres 3 lat podatkowych od dnia 01 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. Pierwszy rok podatkowy PGK rozpoczął się 01 stycznia 2012 r. PGK kalkuluje co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych.

Spółką dominującą w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej „ustawa o CIT”) i spółką reprezentującą jest Spółka A (dalej „Spółka dominująca”).

Wnioskodawca bierze pod uwagę możliwość przeprowadzania w przyszłości procesów restrukturyzacji w okresie funkcjonowania PGK.

W szczególności możliwe jest połączenie przez przejęcie zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, dalej „KSH”), w której to transakcji Spółka Przejmująca będzie stroną umowy o PGK, a Spółka Przejmowana nie będzie stroną umowy o PGK.

Połączenie obu spółek zostałoby rozliczone metodą łączenia udziałów (art. 44a ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm., dalej „ustawa o rachunkowości”). W wyniku połączenia nie powstanie nowa spółka.

Rok podatkowy Spółki Przejmowanej pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka Przejmowana dokonuje w ciągu roku podatkowego rozliczenia w oparciu o art. 25 ust 6 ustawy o CIT i wpłaca zaliczki uproszczone na podatek dochodowy.

W skutek dokonania transakcji restrukturyzacyjnych:

  1. w każdym przypadku PGK składać się będzie nadal z przynajmniej dwóch podmiotów (spółek kapitałowych prawa handlowego), i
  2. Spółka dominująca nie zmniejszy udziału w kapitale zakładowym spółek zależnych wchodzących w skład PGK poniżej poziomu 95%, i
  3. przeciętny kapitał zakładowy, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 1 lit a, nie będzie niższy niż 1.000.000,00 zł, i
  4. Spółki zależne wchodzące w skład PGK nie będą posiadać udziałów w innych spółkach zależnych wchodzących do PGK ani udziałów/akcji spółki dominującej.

PGK dysponuje indywidualną interpretacją prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dnia 14 lipca 2011 r., Znak: IBPBI/2/423-800/11/SD potwierdzającą, że na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji Spółka Przejmująca jest stroną umowy o PGK, a Spółka Przejmowana nie jest stroną umowy o PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończenia jej roku podatkowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy PGK po dacie przejęcia Spółki Przejmowanej będzie zobowiązana dodatkowo do dalszego płacenia zaliczek uproszczonych, które były uiszczane przez Spółkę Przejmowaną do momentu przejęcia... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ustawy o CIT, podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są m.in. spółki kapitałowe. Jednakże zgodnie z art. 1a ustawy o CIT, podatnikiem może być również grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną (podatkowa grupa kapitałowa). Skutkiem powstania PGK jest utrata podmiotowości w podatku dochodowym od osób prawnych przez spółki, będące stroną umowy o PGK.

Zgodnie z przepisami Ksh spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą (art. 491 § 1 Ksh). Jedną z metod połączenia, jest połączenie przez przejęcie. Zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 Ksh, transakcja ta polega na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. Spółka przejmowana w dniu wykreślenia z rejestru zostaje rozwiązana. Połączenie, zgodnie z art. 493 § 2 Ksh, następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmującej.

Jak zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej dla PGK przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 14 lipca 2011 r., Znak: IBPBI/2/423-800/11/SD, dokonanie połączenia przez przejęcie, w której to transakcji Spółka Przejmująca jest stroną umowy o PGK, a Spółka Przejmowana nie jest stroną umowy o PGK nie skutkuje utratą statusu podatnika przez PGK i zakończenia jej roku podatkowego.

Skutkiem połączenia spółek kapitałowych jest sukcesja, tj. wstąpienie z dniem połączenia, we wszystkie prawa i obowiązku Spółki Przejmowanej przez Spółkę Przejmującą. Podobnie zasada sukcesji generalnej wyrażona została w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, dalej „Ordynacja podatkowa”). Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna łącząca się przez przejęcie z inną osobą prawną wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki podmiotu przejmowanego.

Oznacza to, że Spółka Przejmująca kontynuuje działalność Spółki Przejmowanej i w ramach tej kontynuacji przysługują jej, co do zasady, te same prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce przejmowanej. Jednocześnie ustaje byt prawny Spółki Przejmowanej, która jest wykreślana z właściwego rejestru. Spółka Przejmująca zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązku podmiotu przejmowanego.

Do sukcesji prawno-podatkowej odniósł się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2011 r., Znak: IBPBI/2/423-1471/10/AK, uzyskanej jeszcze przed utworzeniem PGK przez jedną ze Spółek, która weszła w skład PGK, w kwestii rozpoznania w rocznym zeznaniu podatkowym przychodów i kosztów, dotyczących wydzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powstałych do dnia podziału. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, iż „sukcesja prawno-podatkowa w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oznacza obowiązek wykazania w rozliczeniu rocznym spółki, do której została wniesiona (wydzielona) zorganizowana część przedsiębiorstwa, przychodów i kosztów podatkowych wygenerowanych w trakcie całego roku podatkowego przez przejętą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki. W praktyce oznacza to, iż w rozliczeniu rocznym Spółki Przejmującej powinien zostać uwzględniony dochód osiągnięty od początku roku do dnia podziału związany z przydzielonymi w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej”. Jednoznacznie zatem organ wskazuje, iż rezultatem sukcesji prawno-podatkowej będzie m.in. przejście na Spółkę Przejmującą obowiązku wykazania w rozliczeniu rocznym przychodów oraz kosztów podatkowych obu restrukturyzowanych podmiotów.

W związku z powyższym, w przypadku przejęcia Spółki, której rok podatkowy nie zostanie zakończony, a księgi rachunkowe nie zostaną zamknięte, należy uznać, iż obowiązki i prawa związane z rozliczeniem roku podatkowego Spółki Przejmowanej przejdą na jej sukcesora, czyli Spółkę Przejmującą. W konsekwencji, Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do uwzględnienia przy określeniu dochodu (straty) osiągniętego w danym roku podatkowym również całości przychodów i kosztów Spółki Przejmowanej z roku połączenia.

Kwestię określenia momentu zamknięcia ksiąg rachunkowych określa art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Stosownie do tego przepisu, księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień przejęcia tej jednostki przez inną jednostkę, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zaistnienia tych zdarzeń. Zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 tejże ustawy, można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy o rachunkowości, rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

W konsekwencji, jeśli do rozliczenia połączenia spółek zastosuje się metodę łączenia udziałów istnieje możliwość niezamykania ksiąg.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże zamkniecie ksiąg rachunkowych z zakończeniem roku podatkowego i obowiązkiem złożenia zeznania rocznego. Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku. A zatem, a contrario jeśli obowiązek ten nie został określony w odrębnych przepisach (np. w ustawie o rachunkowości), rok podatkowy podmiotu nie kończy się. W konsekwencji, jeżeli w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów, nie zostaną zamknięte księgi Spółki Przejmowanej, również i jej rok podatkowy nie ulegnie zakończeniu.

Spółka Przejmowana będzie uiszczać do dnia Jej przejęcia przez Spółkę Przejmującą zaliczki w formie uproszczonej. Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1 /12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Stosownie do art. 25 ust. 7 pkt 2 ustawy o CIT, podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek uproszczonych są obowiązani stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym. Niemniej jednak należy podkreślić, iż na mocy art. 493 § 1 Spółka Przejmowana zostaje rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, po przejęciu Spółki Przejmowanej, która z chwilą połączenia przestaje istnieć, nie będzie konieczności dalszego uiszczania zaliczek uproszczonych, jakie do dnia przejęcia były przez nią płacone.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 oraz Nr 3 i Nr 4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj