Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-112/12-2/PK1
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-112/12-2/PK1
Data
2012.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wyłączenia spod amortyzacji

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
domena internetowa
koszty uzyskania przychodów
nabycie
wydatek


Istota interpretacji
W jakiej wysokości Spółka powinna ująć wydatki poniesione na nabycie Domen jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych? W którym momencie Spółka powinna ująć wydatki poniesione na nabycie Domen jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych?



Wniosek ORD-IN 650 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2012 r. (data wpływu 27 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia praw do domen internetowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu nabycia praw do domen internetowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest jednostką zależną spółki Grupa P. S.A. (uprzednio Grupa P. Sp. z o.o. dalej: Udziałowiec). Spółka została założona i rozpoczęła działalność w drugiej połowie 2010 r. Jej pierwszy rok podatkowy i obrotowy rozpoczął się w grudniu 2010 r. i skończył się z dniem 30 listopada 2011 r. Z tego względu, na podstawie art. 12 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 30 listopada 2010 r., nr 226, poz. 1478. dalej: „ustawa o zmianie ustawy o PDOP”), Spółka stosowała do końca pierwszego przyjętego przez siebie roku podatkowego (tj. do dnia 30 listopada 2011 r.) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z wyjątkami wskazanymi w tym przepisie.

W dniu 22 listopada 2011 r. Udziałowiec wniósł aportem do Spółki swoje przedsiębiorstwo. Aport objął składniki majątkowe wykazane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Udziałowca (odpowiednio jako środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne), jak i składniki majątkowe niewykazane w tej ewidencji.

W szczególności w skład aportu wchodziły:

  • aktyna trwałe, w tym wartości niematerialne i prawne oraz rzeczowe aktywa trwałe,
  • aktywa obrotowe, w tym należności i część środków pieniężnych,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności bazy danych, dokumentacje realizowanych projektów, piany inwestycyjne i handlowe,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów, porozumień, zleceń, ofert i innych czynności prawnych związanych z przedsiębiorstwem,
  • tajemnice przedsiębiorstwa oraz bazy klientów,
  • prawa własności przemysłowej, w tym zarejestrowane oraz niezarejestrowane znaki towarowe,
  • prawa autorskie i pokrewne,
  • prawa do domen internetowych,
  • nazwa przedsiębiorstwa,
  • zobowiązania Udziałowca (handlowe, finansowe i inne) w zakresie dozwolonym przez prawo.

W związku z aportem, doszło również do przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu Pracy, tj. przejścia pracowników do nowego pracodawcy (tj. Spółki).

Spółka pragnie zaznaczyć, iż w odniesieniu do powyższej transakcji otrzymała interpretację wydaną przez Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 listopada 2011 r. (IPPB3/423-727/11-2/PK1; dalej: Interpretacja). W Interpretacji tej organ podatkowy potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, iż:

  1. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość rynkowa z dnia aportu tych składników majątkowych wchodzących w skład aportu, które nie zostały wprowadzone przez Udziałowca do prowadzonej przez tę spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a które w Spółce po ich otrzymaniu spełnią przesłanki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne. stanowić będzie ich wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej, tj. podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów Spółki;
  2. w razie sprzedaży przez Spółkę tych składników majątkowych wniesionych przez Udziałowca do Spółki w ramach aportu przedsiębiorstwa, które nie były ujęte w prowadzonej przez niego ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a które po ich otrzymaniu spełniały przesłanki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w Spółce, kosztem uzyskania przychodu Spółki będzie ich wartość początkowa z dnia wniesienia aportu, ustalona zgodnie ze stanowiskiem Spółki w zakresie pytania 1. pomniejszona o dokonane przez Spółkę do dnia sprzedaży odpisy amortyzacyjne.

Jak wskazano powyżej. w skład przedsiębiorstwa wchodziły m.in. prawa do domen Internetowych (dalej: Domeny). Wartość poszczególnych Domen nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa została określona na dzień aportu według ich wartości rynkowej wynikającej z wyceny dokonanej przez profesjonalny podmiot. W zamian za Domeny nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa Spółka wydała Udziałowcowi udziały, których wartość nominalna odpowiadała wartości rynkowej nabytych Domen. W tej wysokości Domeny zostały ujęte w księgach rachunkowych Spółki.

Dla celów księgowych Spółka zaliczy do kosztów wartość Domen o niskiej wartości (niższej niż 100 PLN) jednorazowo w miesiącu następującym po miesiącu otrzymania aportu. Natomiast w przypadku Domeno wyższej wartości, Spółka zamierza rozpoznawać ich koszt dla celów księgowych poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów w dłuższym okresie, uzależnionym od przyjętego dla celów księgowych planowanego okresu ich wykorzystania (maksymalnie 20 lat).

Wniesienie aportu do Spółki wiązało się z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o PODOP, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze fakt, iż- jak wskazano powyżej - w swym pierwszym roku podatkowym Spółka stosowała przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym w 2010 r., (tj. zgodnie z przepisami ustawy o zmianie ustawy o PDOP), transakcja aportu powinna być rozliczona dla celów podatkowych przez Wnioskodawcę w oparciu o te przepisy, Oznacza to w szczególności, że do ustalenia wysokości kosztu nabycia Domen należy zastosować przepisy o PDOP w brzmieniu z 2010 r.

Z uwagi na brak jasnych regulacji podatkowych, Spółka pragnie potwierdzić pewne kwestie związane z rozliczaniem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych kosztu nabytych Domen.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. W jakiej wysokości Spółka powinna ująć wydatki poniesione na nabycie Domen jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych...
  2. W którym momencie Spółka powinna ująć wydatki poniesione na nabycie Domen jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona do ujęcia jako kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie Domen w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w zamian za nabyte w drodze aportu Domeny, odpowiadającej wartości rynkowej Domen z dnia ich aportu.

W art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o PDOP ustawodawca wymienił wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji. Natomiast w art. 16c ustawy o PDOP wskazano wartości niematerialne i prawne, które nie podlegają amortyzacji. Prawa do domen internetowych nie zostały wymienione w powołanych przepisach. W konsekwencji zasady ustalania wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych określone w ustawie o PDOP nie mogą zostać wprost zastosowane do określenia kosztu nabycia Domen.

Dodatkowo, należy podkreślić, iż także inne przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu z 2010 r. nie regulowały wprost zasad ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia w ramach aportu przedsiębiorstwa domen internetowych. W związku z powyższym, w celu ustalenia kosztu nabycia Domen dla celów podatkowych, należy odwołać się do zasad ogólnych ustawy o PDOP, które prowadzą do jasnych i pewnych konkluzji. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, w zamian za przedsiębiorstwo (w tym również za Domeny) Spółka wydała Udziałowcowi udziały, których wartość nominalna odpowiadała wartości rynkowej przedsiębiorstwa z dnia aportu. Wniesienie aportu do Spółki wiązało się z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o PDOP, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa. W wyniku aportu, po stronie Udziałowca doszło do zbycia przedmiotu aportu, a po stronie Wnioskodawcy doszło do nabycia przedmiotu aportu (w tym także Domen). Aport przedsiębiorstwa był więc transakcją odpłatną. Udziałowiec w zamian za wkład niepieniężny otrzymał zapłatę w postaci udziałów Spółki, natomiast Spółka, w zamian za podwyższenie jej aktywów (w postaci otrzymanych składników majątkowych, w tym również Domen) dokonała zapłaty w postaci wartości nominalnej wydanych udziałów. W świetle powyższego, Spółka w zamian za uzyskanie możliwości dysponowania przedmiotem aportu (w tym także Domenami) poniosła efektywny wydatek (koszt), tj. rzeczywiste obciążenie po stronie pasywów w postaci wydania wspólnikowi własnych udziałów. Wobec powyższego należy uznać, iż w przypadku nabycia Domen kosztem uzyskania przychodów dla celów podatkowych powinna być kwota odpowiadająca nominalnej wartości udziałów wydanych w zamian za Domeny nabyte w ramach aportu przedsiębiorstwa, odpowiadająca wartości rynkowej tych Domen z dnia aportu.

Stanowisko to jest w pełni uzasadnione mając na uwadze, iż rok podatkowy Spółki jest inny niż kalendarzowy, a aport przedsiębiorstwa do Spółki nastąpił przed końcem jej pierwszego roku podatkowego i w konsekwencji powinien zostać podatkowo rozliczony w Spółce zgodnie z przepisami ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. (tj. w związku z przepisami ustawy o zmianie ustawy o POOP). Przemawia za tym również fakt, iż zgodnie z art. 15 ust. 1s znowelizowanej ustawy o PDOP obowiązującym, co do zasady, od 1 stycznia 2011 r. „,W przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

  1. w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych (prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  2. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.”

Mając jednak na uwadze, iż - jak wskazano powyżej - w swym pierwszym roku podatkowym trwającym do 30 listopada 2011 r. Spółka stosowała przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. i przedsiębiorstwo (w tym Domeny) zostały nabyte przez Spółkę w dniu 22 listopada 2011 r. (tj. w trakcie trwania pierwszego roku podatkowego Spółki), do ustalenia kosztu nabycia przez Spółkę domen przepis ten nie może mieć jednak zastosowania. W konsekwencji, z uwagi na brak analogicznych regulacji w ustawie o PDOP przed nowelizacją (tj. w przepisach, które powinny znaleźć zastosowanie do rozliczenia dla celów PDOP kosztów nabycia Domen), wartość Domen powinna zostać ustalona prze Spółkę według wartości nominalnej udziałów wydanych w zamian za Domeny, odpowiadającej wartości rynkowej Domen z dnia aportu.

Należy zwrócić uwagę, iż prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez Spółkę potwierdza również pośrednio Interpretacja z 18 listopada 2011 r, otrzymana przez Spółkę. Zgodnie z tą interpretacją, „w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość rynkowa z dnia aportu tych składników majątkowych wchodzących w skład aportu, które nie zostały wprowadzona przez Udziałowca do prowadzone/przez tę spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a które w Spółce po ich otrzymaniu spełnią przesłanki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, stanowić będzie ich wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej tj podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów Spółki”

Dodatkowo „w razie sprzedaży przez Spółkę tych składników majątkowych wniesionych przez Udziałowca do Spółki w ramach aportu przedsiębiorstwa, które nie były ujęte w prowadzonej przez niego ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a które po ich otrzymaniu spełniały przesłanki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w Spółce, kosztem uzyskania przychodu Spółki będzie ich wartość początkowa z dnia wniesienia aportu, ustalona zgodnie ze stanowiskiem Spółki w zakresie pytania 1, pomniejszona o dokonane przez Spółkę do dnia sprzedaży odpisy amortyzacyjne”

W związku z powyższym, skoro możliwa jest amortyzacja nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, to oczywistym jest, iż podmiot wydający w zamian za przedmiot aportu udziały ponosi wydatek na nabycia przedmiotu aportu. Tym wydatkiem jest wartość nominalna wydanych w zamian za aport udziałów. Kwestia ta nie budzi kontrowersji w orzecznictwie ani doktrynie. W rezultacie, Spółka powinna mieć możliwość potrącenia jako kosztu podatkowego wydatków na nabycie również innych składników majątkowych, które nie podlegają amortyzacji podatkowej.

Podsumowując, Spółka uważa, iż jest uprawniona do ujęcia jako kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie Domen w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych w zamian za nabyte w drodze aportu Domeny, odpowiadającej wartości rynkowej Domen z dnia ich aportu.

Odnośnie pytania drugiego Spółka stoi na stanowisku, iż będzie uprawniona do ujęcia jako kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych wydatków na nabycie Domen (tj. wartości nominalnej udziałów wydanych Udziałowcowi, odpowiadającej wartości rynkowej Domen z dnia ich aportu w tym samym momencie, w którym wydatki te zostaną rozpoznane jako koszt dla celów księgowych.

Moment ujęcia kosztów nabycia domen internetowych w kosztach podatkowych należy rozstrzygać w oparciu o zasady ogólne. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDQP. Nabycie Domen przez Spółkę ma niewątpliwie związek z jej przychodami podatkowymi, ponieważ Domeny są i będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, W szczególności, Spółka wykorzystuje te Domeny do świadczenia usług, z tytułu których uzyskuje przychody podatkowe. Jednocześnie wydatki związane z nabyciem domen internetowych nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, który stanowi katalog zamknięty wyłączeń określonych wydatków z kosztów uzyskania przychodu.

Dodatkowo, nie można uznać, iż Domeny powinny podlegać amortyzacji dla celów podatkowych. W art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o PDOP ustawodawca wymienił bowiem wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji podatkowej. Natomiast w art. 16c ustawy o PDOP wskazał wartości niematerialne i prawne, które nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych. Prawa do domen internetowych nie zostały wymienione w powołanych przepisach. W konsekwencji przyjmuje się, iż, co do zasady, wydatki poniesione na nabycie domen mogą być kosztem uzyskania przychodów rozliczanym w oparciu o zasady ogólne. Stanowisko takle nie budzi żadnych kontrowersji i jest powszechnie akceptowane w praktyce podatkowej.

Powstaje jednak pytanie, czy wydatki na nabycie Domen powinny zostać uznane za;

  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4b i 4c ustawy o PDOP, czy
  • koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie), o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy.

Mając na uwadze charakter Domen i działalności Spółki należy uznać, iż wydatki na nabycie Domen powinny zostać zaliczone do kosztów pośrednich. Nie można bowiem jednoznacznie wskazać przychodów, z tytułu których wydatki te zostały poniesione. Innymi słowy, wydatki te wiążą się z całokształtem przychodów osiąganych przez Spółkę w ramach jej działalności gospodarczej, Oznacza to, iż do rozpoznania wydatków na nabycie Domen powinien mieć zastosowanie art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP. Z przepisu tego wynika, że w przypadku wydatków pośrednio związanych z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami, o zaliczeniu ich w koszty podatkowe decyduje faktyczny moment ich poniesienia.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy o PDOP). Jednak art. 15 ust. 4d ustawy o PDOP stanowi, że jeżeli koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W przypadku nabycia Domen przez Wnioskodawcę uzasadnione jest twierdzenie, iż koszty nabycia Domen dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, ponieważ Spółka będzie korzystać z Domen w okresie dłuższym niż rok (z reguły w okresie kilkuletnim). Nie jest jednak możliwe proporcjonalne przyporządkowanie przedmiotowych kosztów do długości okresu, którego dotyczą, ponieważ w momencie poniesienia kosztu okres ten nie jest znany. W związku z powyższym koszty te należy zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, tj, zaksięgowania. Przy czym, mając na uwadze, iż Spółka rozlicza dla celów księgowych koszty nabycia Domen o znacznej wartości w czasie, Spółka powinna rozpoznawać koszty uzyskania przychodów w czasie również dla celów podatkowych (tzn. koszty te powinny być rozpoznawane dla celów podatkowych w tym samym momencie, w którym będą poniesione (rozpoznawane) dla celów księgowych).

Spółka zwraca uwagę, iż przyjęcie odmiennego stanowiska oznaczałoby możliwość rozpoznania kosztu podatkowego w odniesieniu do wydatków poniesionych na Domeny jednorazowo w momencie ich poniesienia. Wynika to z faktu, iż:

  • wydatki na nabycie domen są niewątpliwe poniesione w celu osiągnięcia przychodu,
  • wydatki te mają charakter kosztów pośrednich,
  • w świetle art. 16b ust. 1 i 2 ustawy o PDOP nie można uznać, iż prawa do domen podlegają amortyzacji dla celów podatkowych,
  • nie można uznać także, iż do wydatków na nabycie Domen ma zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy o PDOP, zgodnie z którym, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych wydatki na ich nabycie są kosztem w momencie zbycia (ponieważ jak zostało wykazane powyżej prawa do domen nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych w świetle ustawy o PDOP).

Podsumowując, Spółka będzie uprawniona do ujęcia jako kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych wydatków na nabycie Domen (tj. wartości nominalnej udziałów wydanych Udziałowcowi, odpowiadającej wartości rynkowej Domen z dnia ich aportu) w tym samym momencie, w którym wydatki te zostaną rozpoznane jako koszt dla celów księgowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj