Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-578/12-4/KK
z 7 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-578/12-4/KK
Data
2012.11.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura
koszty uzyskania przychodów
okres rozliczeniowy


Istota interpretacji
Czy otrzymaną fakturę można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu okresu bieżącego?



Wniosek ORD-IN 402 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2012 r. (data wpływu 08.08.2012r.) uzupełnionym w dniu 29.10.2012 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 17.10.2012r. Nr IPPB3/423-578/12-2/KK (data doręczenia 19.10.2012 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje zakupu pary wodnej od firmy E. Sp. z o.o. W umowie na zakup pary widnieje zapis iż Sprzedający jest producentem ciepła i energii elektrycznej wytwarzanej w elektrowni biogazowej oraz będzie dostarczał do Kupującego (Spółki) ilość w wysokości zapewniającej uzyskanie poziomu gwarantowanego a Kupujący zakupi ilość gwarantowaną. Gdy Kupujący nie wykorzysta ilości gwarantowanej będzie obciążony świadczeniem pieniężnym na podstawie faktur wystawionych przez Sprzedającego po upływie 3-miesięcznych okresów rozliczeniowych. Faktura od Sprzedającego za ilość gwarantowaną za okres IV kwartału 2010 roku wpłynęła 23-07-2012 z datą wystawienia 18-07-2012 i datą sprzedaży 2012 r. Sprzedający (E. Sp. z o.o.) uzasadnił fakt opóźnionego wystawienia faktury ustnymi ustaleniami z poprzednim zarządem przedsiębiorstwa H. S.A. sprzed daty 30.04.2011 roku.

W uzupełnieniu wniosku spółka wskazała dodatkowo:

Spółka prowadzi przedsiębiorstwo produkcyjne w branży spożywczej w zakresie produkcji wędlin i wyrobów wędliniarskich. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności działalność Spółki została sklasyfikowana pod kodem 1013Z „Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego”. Spółka dokonuje sprzedaży wyrobów gotowych w zakresie handlu hurtowego. Spółka ewidencjonuje koszty na kontach Zespołu 5. Z uwagi na to, że nabywana para wodna wykorzystywana jest bezpośrednio w procesie produkcji wędlin i wyrobów wędliniarskich wydatki z tytułu zakupu pary wodnej zaliczane są przez Spółkę do kosztów bezpośrednio związanych z osiąganym przychodem. Wydatek obciąża koszty działalności podstawowej - Konto 501 „Koszty przetwórstwa mięsa”.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Spółka zadała następujące pytania:

  1. Czy otrzymaną fakturę można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu okresu bieżącego...
  2. Czy od otrzymanej faktury można odliczyć podatek naliczony w bieżącym okresie oraz czy powyższa czynność podlega ustawie o VAT...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytania nr 1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Odpowiedź na pytanie nr 2 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie zawarta w odrębnej interpretacji.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Spółka nie zaewidencjonowała powyższej faktury ze względu na błędny zapis daty sprzedaży-2012 (sprzedaż dokonana w IV kwartale 2010 roku), rozliczenie zgodnie z umową powinno nastąpić po 3 miesięcznych okresach rozliczeniowych.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała dodatkowo:

Zgodnie z art. 15 ust. 1. ustawy z dnia 15-02-1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. ust. 1. Zatem zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione przez Spółkę na nabycie pary wodnej stanowią koszt podatkowy, ponieważ para wodna zużywana jest w procesie produkcji wyrobów, stanowiących podstawowy zakres działalności Spółki, co ma istotny związek z osiąganymi przychodami ze sprzedaży tychże wyrobów. Zdaniem Wnioskodawcy wydatek wynikający z przedmiotowej faktury należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku 2011 zgodnie z art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ para wodna stanowi koszty bezpośrednie, a przedmiotowa faktura za „Opłatę za różnicę w zużyciu kontraktowym pary: IV kwartał 2010” wpłynęła do Spółki po zakończeniu roku podatkowego 2010 (data wpływu: 23-07-2012).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj