Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-742/11/MK
z 10 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-742/11/MK
Data
2011.11.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
elektrownia wiatrowa
nieruchomości
odszkodowania
ugody
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy odszkodowanie wolne jest od podatku na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2011 r. (data wpływu – 11 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2011 r. (data wpływu – 2 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu odszkodowaniajest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu odszkodowania.

Wniosek uzupełniono w dniu 2 listopada 2011 r.


W przedmiotowym wniosku oraz w piśmie uzupełniającym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Dnia 25 lipca 2011 r. wspólnie z mężem zawarła Pani z Sp. z o.o. ugodę w zakresie wypłaty odszkodowania w związku z planowaną budową elektrowni wiatrowych (31 turbin) na nieruchomościach oddziałujących niekorzystnie na Pani nieruchomość. Powyższa ugoda została zawarta po złożonym przez Panią odwołaniu do Starostwa Powiatowego w związku z wydaniem zgody na budowę ww. elektrowni. Na skutek negatywnego rozpatrzenia odwołania – jak wskazano we wniosku – odwołaliście się Państwo do Sądu Administracyjnego, który w wydanym w dniu 31 stycznia 2011 r. wyroku stwierdził szkodliwość oddziaływania na Pani nieruchomość i wstrzymał zgodę na budowę elektrowni. Na skutek ww. orzeczenia spółka zawarła, jak to Pani określiła, umowę odszkodowawczą potwierdzoną przez notariusza. W jej treści Sp. z o.o. zobowiązała się do rezygnacji z dwóch siłowni wiatrowych, natomiast za te położone w nieco dalszej odległości, a mimo to nadal sąsiadujące z Pani nieruchomością i w związku z tym mające na nią negatywny wpływ – do zapłaty odszkodowania. Zgodnie z zawartą w dniu 25 lipca 2011 r. ugodą zobowiązana spółka dokonała jednorazowej wpłaty w dniu 26 lipca 2011 r. w kwocie 35 000 zł. Ponadto z chwilą uprawomocnienia się pozwolenia na budowę spółka będzie co miesiąc wypłacać odszkodowanie w kwocie 650 Euro. Pani zaś zobowiązała się do niewnoszenia sprzeciwu w sprawie budowy pozostałych elektrowni, pomimo ich niekorzystnego wpływu na Jej nieruchomość.

Ponadto w piśmie uzupełniającym wskazała Pani, że zawarta ugoda stanowi zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych inną ugodę niż ugoda sądowa, zaś wysokość i zasady ustalania odszkodowania wynikają z przepisów Kodeksu cywilnego jako regulujących zawieranie umów cywilnoprawnych.

Po analizie treści wniosku oraz pisma uzupełniającego (w zakresie wskazanego przepisu, który zgodnie z Pani intencją ma być przedmiotem interpretacji), mając na względzie zakres kompetencji przyznanej tutejszemu organowi i treść przepisu art. 14b ustawy Ordynacji podatkowej, przyjęto, iż intencją Pani było uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy opisane we wniosku odszkodowanie wolne jest od podatku na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pani zdaniem, odszkodowanie, które Pani przysługuje na podstawie zawartej ugody jest wolne od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pani w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:


  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.


Powołane uregulowanie prawne wskazuje jednoznacznie, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy korzystają jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego dnia 25 lipca 2011 r. wspólnie z mężem zawarła Pani Sp. z o.o. ugodę w zakresie wypłaty odszkodowania w związku z planowaną budową elektrowni wiatrowych (31 turbin) na nieruchomościach oddziałujących niekorzystnie na Pani nieruchomość. Zgodnie z nią zobowiązana spółka dokonała na Pani rzecz jednorazowej wpłaty w dniu 26 lipca 2011 r. w kwocie 35 000 zł. Ponadto z chwilą uprawomocnienia się pozwolenia na budowę spółka będzie co miesiąc wypłacać odszkodowanie w kwocie 650 Euro. Pani zaś zobowiązała się do niewnoszenia sprzeciwu w sprawie budowy pozostałych elektrowni, pomimo ich niekorzystnego wpływu na Jej nieruchomość.

Ponadto w piśmie uzupełniającym wskazała Pani, że zawarta ugoda stanowi zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych inną ugodę niż ugoda sądowa, zaś wysokość i zasady ustalania odszkodowania wynikają z przepisów Kodeksu cywilnego jako regulujących zawieranie umów cywilnoprawnych.

Uwzględniając powyższe, zarówno jednorazowe odszkodowanie jak i te płatne co miesiąc, wynikające z zawartej ze Sp. z o.o. ugody pozasądowej nie może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego, czy prawo do otrzymania odszkodowania w określonej wysokości wynikało wprost z przepisów prawa (w tym wypadku powołała się Pani na przepisy Kodeksu cywilnego), gdyż ugody pozasądowe stanowią wyjątek skutkujący wyłączeniem z przedmiotowej preferencji podatkowej.

W konsekwencji ww. odszkodowania stanowią dla Pani podlegający opodatkowaniu przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z definicją przychodów z innych źródeł, określoną w art. 20 ust. 1, stanowią je w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Użyty we wskazanym przepisie zwrot "w szczególności” dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy bowiem mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Reasumując, ww. odszkodowania jako wynikające z ugody pozasądowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj