Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-354/10/13-S/TW
z 3 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów – uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Po 651/10 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 540/11 – stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 14 maja 2010 r. nr ILPB1/415-354/10-2/AO wezwano Zainteresowanego do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 maja 2010 r., natomiast w dniu 28 maja 2010 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 27 maja 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do dnia 20 stycznia roku podatkowego złożył do właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona jest od dnia 1 stycznia 2008 roku. Od tego dnia Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej jako komandytariusz Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca złożywszy do dnia 20 stycznia 2008 roku oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma prawo do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy, nawet jeśli w okresie od dnia 1 stycznia 2008 roku do dnia 20 stycznia osiągnął pierwszy przychód?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a § 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „Podatnicy, (...) mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu”.

Wnioskodawca wskazuje, że każdy podatnik może wybrać sposób opodatkowania określony w art. 30c. Każdy podatnik jest obowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. A ten podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności. Zatem, ci spośród wszystkich podatników, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku podatkowego muszą złożyć oświadczenie przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Ci podatnicy, spośród wszystkich innych, którzy rozpoczynają w trakcie roku działalność gospodarczą mają inny termin na złożenie oświadczenia.

W art. 9a mowa jest bowiem o dwóch terminach: dzień 20 stycznia jest datą z kalendarza. Ale jest też termin określony poprzez zdarzenia „do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu”. Data 20 stycznia i wskazane zdarzenia – znajdują się w tym samym zdaniu. Zdanie wielokrotnie złożone: „W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu” wyraża (zawiera) dwa okresy warunkowe. Poprzez użycie słów „w tym przypadku” oraz „a jeżeli”. W literaturze przedmiotu podkreśla się: „Okres warunkowy budujemy w sytuacji, w której chcemy wskazać, że jeżeli wystąpi stan faktyczny opisany w zdaniu nadrzędnym okresu warunkowego, to zaktualizuje się wzorzec postępowania opisany w zdaniu podrzędnym”. (Redagowanie tekstu prawnego. Wybrane wskazania logiczno-językowe, Andrzej Malinowski, wydanie 2, wydawnictwo LexisNexis, Warszawa 2008, str. 120).

„Jeżeli” to spójnik, który rozpoczyna zdanie (jego równoważnik). Może on oznaczać ograniczenie zakresu, zastrzeżenie bądź szerszy zakres (większe nasilenie), z którego jest uwzględniona tylko część.

Zdanie drugie „W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu” – pomimo, że zgodnie z zasadami sztuki prawodawczej ustawodawca powinien wystrzegać się zdań wielokrotnie złożonych - często przepisy są konstruowane w oparciu o nie. W analizowanym przypadku mamy do czynienia ze zdaniem wielokrotnie złożonym wyrażającym okresy warunkowe. W analizowanym zdaniu „jeżeli” oznacza ograniczenie zakresu pierwszej części zdania. Pierwsza część oznacza bowiem, że wszyscy podatnicy mogą wybrać podatek liniowy, lecz „są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania”. Druga część zdania ogranicza stosowanie zdania pierwszego poprzez wskazanie zdarzeń „do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu” i okresu „w trakcie roku” oraz ograniczenia zakresu podmiotowego do „podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej”. Druga część zdania ogranicza zatem stosowanie możliwości złożenia oświadczenia przez wszystkich podatników w dacie do dnia 20 stycznia roku podatkowego - do daty wyznaczonej poprzez pewne zdarzenia „do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu” przez niektórych podatników (tych rozpoczynających działalność gospodarczą „w trakcie roku”). Podstawową datą, najszerszą – jest data 20 stycznia. Data wyznaczona przez „do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu” oraz przez „w trakcie roku” zawiera się w dacie 20 stycznia – jej zakres jest przez nią ograniczony. Wobec tego można wywieść, że Wnioskodawca rozpoczynający działalność gospodarczą z dniem 1 stycznia 2008 roku był zobowiązany do złożenia odpowiedniego oświadczenia do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności (dnia osiągnięcia pierwszego przychodu) w „trakcie roku”, przy czym złożenie oświadczenia do dnia 20 stycznia 2008 roku będzie oznaczało zachowanie terminu. W konsekwencji, nawet jeżeli Wnioskodawca pomiędzy 1 stycznia 2008 roku a 20 stycznia 2008 roku osiągnął przychód to złożenie oświadczenia do dnia 20 stycznia 2008 roku skutkuje tym, że może skorzystać ze sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dopiero złożenie oświadczenia po dniu 20 stycznia 2008 roku będzie obligowało Wnioskodawcę rozpoczynającego działalność gospodarczą (osiągającego pierwszy przychód) w „trakcie roku” do zachowania wyłącznie (węższego/ograniczonego) terminu wyznaczonego przez „do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu”.

W opinii Wnioskodawcy, takie rozumienie przepisu art. 9a ust. 2 można umotywować również definicją zakresu podmiotowego podatników rozpoczynających działalność gospodarczą „w trakcie roku”. „W trakcie roku” nie oznacza „na początku roku”. „W trakcie” oznacza „w ciągu, w czasie trwania czego”. W art. 9a – mowa jest o trwaniu roku podatkowego. Jednocześnie „w trakcie” umieszczone jest w tym samym zdaniu co „20 stycznia”. To wskazuje, że podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą to ten podatnik, który rozpoczyna ją nie na początku roku, to jest do dnia 20 stycznia, lecz „w trakcie roku” to jest po dniu 20 stycznia roku podatkowego. Powyższe ma walor praktyczny. Ustawodawca przyjął bowiem datę 20 stycznia - a nie datę na przykład „od początku roku” bowiem podatnikom, zważywszy, że 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, trudno byłoby spełnić obowiązek dokonania zgłoszenia czy złożenia oświadczenia „od początku roku”.

W opinii Wnioskodawcy, z treści art. 9a § 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że nawet jeżeli Wnioskodawca pomiędzy 1 stycznia 2008 roku a 20 stycznia 2008 roku osiągnął przychód, to złożenie oświadczenia do dnia 20 stycznia 2008 roku skutkuje tym, że może skorzystać ze sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 16 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał interpretację indywidualną nr ILPB1/415-354/10-4/AO stwierdzając, iż stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2010 r. jest nieprawidłowe.

Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesiono w dniu 29 czerwca 2010 r. (data nadania 28 czerwca 2010 r.). Odpowiedź na ww. wezwanie została udzielona pismem z dnia 15 lipca 2010 r. znak ILPB1/415W-89/10-2/AP. W dniu 18 sierpnia 2010 r. wpłynęła do tutejszego Organu skarga na ww. interpretację, w której wniesiono o jej uchylenie.

Wyrokiem z dnia 2 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Po 651/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną interpretację.

Pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. nr ILPR-007-20/11-1/EŚ od powyższego wyroku została złożona skarga kasacyjna.

Dnia 21 grudnia 2012 r. do tut. Organu wpłynął wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 540/11 oddalający skargę kasacyjną.

Dnia 4 stycznia 2013 r. do tut. Organu wpłynęło pismo Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 31 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Po 651/10 w sprawie doręczenia prawomocnego orzeczenia i zwrotu akt.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, iż spór między skarżącym a organem wydającym interpretację sprowadza się do wykładni art. 9a ust. 2 updof i odpowiedzi na pytanie: czy w świetle powołanego przepisu podatnik rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej z dniem 1 stycznia danego roku podatkowego, wybierający sposób opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c updof, jest obowiązany do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do dnia 20 stycznia, nawet jeśli pierwszy obrót wystąpi przed tą datą, czy też jest obowiązany do złożenia takiego oświadczenia do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Podatnicy dokonujący wyboru opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c updof są, w świetle art. 9a ust. 2 updof, obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na tle tak zarysowanego sporu Sąd uznał, iż ustawodawca w powołanym przepisie wskazał na dwa terminy ostateczne do złożenia oświadczenia: 20 stycznia roku podatkowego oraz dzień poprzedzający rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Błędny jest pogląd w ocenie Sądu, że adresatem normy zawartej w pierwszej części zdania drugiego art. 9a updof są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy w poprzednim roku podatkowym prowadzili działalność gospodarczą. Norma ta adresowana jest, zdaniem Sądu, do wszystkich podatników podatku dochodowego, którzy wybierają na dany rok podatkowy sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof. Jeśli natomiast podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i nie złożył oświadczenia o wyborze opodatkowania do 20 stycznia, chcąc skorzystać z możliwości opodatkowania określonych w art. 30c updof, jest obowiązany do złożenia oświadczenia do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Data 20 stycznia roku podatkowego jest ostatecznym terminem do złożenia przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oświadczeń co do wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym: podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, czy złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej; jest to też termin do rezygnacji z innej niż zasady ogólne formy opodatkowania. Do 20 stycznia roku podatkowego podatnicy mają prawo decydować o sposobie opodatkowania dochodów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zarówno podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w roku poprzedzającym rok podatkowy, jak i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w danym roku podatkowym.

Powyższe stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu podzielił również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 listopada 2012 r. wskazując m.in., iż reguła, której elementem jest również pierwsza część zdania drugiego w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f , iż do dnia 20 stycznia danego roku istnieje możliwość decydowania przez podatników o wyborze formy opodatkowania powinna być rozumiana jak najszerzej i obejmować również podatników, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą w danym roku podatkowym przed dniem 20 stycznia. Natomiast regulacja zawarta w drugiej części zdania drugiego w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f., jako respektująca wolę podatników poddania się określonemu reżimowi opodatkowania adresowana jest do tych podatników, którzy z obiektywnych powodów, czyli daty podjęcia działalności gospodarczej, nie mieli możliwości zadeklarowania wyboru formy opodatkowania w regularnym terminie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego – biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Po 651/10 oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 540/11 – stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej od dnia 1 stycznia 2008 roku. Do dnia 20 stycznia roku podatkowego złożył do właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomiędzy 1 stycznia 2008 roku a 20 stycznia 2008 roku osiągnął przychód z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, jak również treść uzasadnienia wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Po 651/10 i Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 540/11, stwierdzić należy, iż na kanwie rozpatrywanej sprawy data 20 stycznia roku podatkowego – o której mowa w treści normy prawnej zawartej w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest ostatecznym terminem do złożenia przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oświadczeń co do wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach określonych m.in. w art. 30c ust. 1 ww. ustawy. Do 20 stycznia roku podatkowego podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w danym roku podatkowym mają zatem prawo decydować o sposobie opodatkowania dochodów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania podatkiem 19% określonym w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługiwała Wnioskodawcy najpóźniej w dniu 20 stycznia roku podatkowego 2008. W związku z tym, pomimo że przed dniem złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania Zainteresowany uzyskał przychód z działalności gospodarczej – miał prawa skorzystać z tej formy opodatkowania.

Reasumując, Wnioskodawca rozpoczynając działalność gospodarczą od dnia 1 stycznia 2008 roku, złożywszy do dnia 20 stycznia 2008 roku oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, miał prawa do opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w tym przepisie.

Prawidłowym jest zatem stanowisko Wnioskodawcy wskazujące, iż z treści art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że nawet jeżeli Wnioskodawca pomiędzy 1 stycznia 2008 roku a 20 stycznia 2008 roku osiągnął przychód, to złożenie oświadczenia do dnia 20 stycznia 2008 roku skutkuje tym, że może skorzystać ze sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto tut. Organ nadmienia, iż przedstawiając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał przepis art. 9a § 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który uznać należy za oczywistą omyłkę. Mając bowiem na uwadze treść cytowanego przepisu, tut. Organ zrozumiał, iż Wnioskodawca określając własne stanowisko w sprawie miał na uwadze przepis art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj