Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-45/13-5/KS
z 26 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu i obowiązku podatkowego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismami w dniu 31 stycznia 2013 r. oraz w dniu 26 kwietnia 2013 r. – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania obowiązku podatkowego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest Spółką, której podstawowym profilem działalności gospodarczej jest branża motoryzacyjna. Rodzaj świadczonej przez Spółkę działalności został w europejskiej działalności sklasyfikowany jako sprzedaż pojazdów mechanicznych. Kapitał zakładowy Spółki wynosi aktualnie 750.000,00 zł (słownie: siedemsetpięćdziesiątysięcyzłotych 00/100) i wkłady pieniężne na jego pokrycie zostały w całości wniesione przez wspólników.

Aktualnie wspólnicy planują podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wniesienie do Spółki aportu tytułem wkładu na pokrycie kapitału zakładowego.

Przedmiotem wniesionego aportu ma być nieruchomość, a także pojazdy samochodowe. Wniesiona do Spółki nieruchomość oraz pozostałe ruchomości stanowią własność wspólnika - udziałowca Spółki i znajdują się w jego władaniu przez okres ponad 5-letni. Nadto rzeczy te nigdy wcześniej nie były związane z prowadzoną przez udziałowca działalnością gospodarczą oraz nie były wykorzystywane przy jej prowadzeniu. Ustalenie wartości aportu wnoszonego na pokrycie kapitału zakładowego odbywać się będzie w oparciu o aktualną wartość rynkową wnoszonych wkładów, pomniejszoną o wartość kredytów zabezpieczonych na wnoszonej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

  1. Czy wniesienie aportu do Spółki, służące podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy wniesienie aportu do Spółki, służące podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Spółki zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów podlegających opodatkowaniu nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej, jaką według przepisów Kodeksu handlowego jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając powyższe na uwadze, jeśli wniesienie aportu do Spółki, w postaci nieruchomości lub ruchomości będących pojazdami samochodowymi, nie stanowi przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych, to nie występuje podstawa opodatkowania, wobec czego otrzymanie przez Spółkę aportu na pokrycie kapitału zakładowego nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania nr 1 i 2 uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Powyższe oznacza, iż wartość wkładów zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych wnoszona tytułem pokrycia kapitału zakładowego w związku z utworzeniem spółki, jak również podwyższenia jej kapitału zakładowego nie jest zaliczana do przychodów podatkowych spółki.

Z opisu sprawy wynika, że aktualnie wspólnicy planują podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wniesienie do Spółki aportu tytułem wkładu na pokrycie kapitału zakładowego. Przedmiotem wniesionego aportu ma być nieruchomość, a także pojazdy samochodowe.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż wniesienie aportu do Spółki, służące podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, wniesienie aportu do Spółki, służące podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego po Jej stronie.

Ponadto informuje się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj