Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-217/13/AT
z 22 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i momentu odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanej faktury VAT, dokumentującej zakup kontenera paliwowego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa i momentu odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanej faktury VAT, dokumentującej zakup kontenera paliwowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W czerwcu 2012 r. nabył Pan kontener paliwowy, który stanowi towar handlowy. Nabycie nastąpiło od spółki, w której był Pan wcześniej wspólnikiem, przy czym cena została ustalona w drodze licytacji. W żadnym z dokumentów związanych z licytacją nie wskazano charakteru ceny – czy jest to cena netto, czy brutto. W Pana ocenie należy zatem przyjąć, zgodnie z art. 3 ust, 1 pkt 1 ustawy o cenach, iż mamy do czynienia z ceną brutto – podatek od towarów i usług jest uwzględniony w wylicytowanej cenie. Jednakże sprzedawca udokumentował sprzedaż kontenera na Pana rzecz fakturą VAT, „bezpodstawnie przyjmując wylicytowaną kwotę za wartość netto”. Zażądał Pan od sprzedawcy korekty faktury VAT poprzez wpisanie właściwej ceny, jednak sprzedawca takiej faktury korygującej nie wystawił.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy może Pan odliczyć VAT, wynikający z faktury wystawionej przez spółkę w całości, bądź w dowolnej części (np. proporcjonalnie do części wartości wskazanej na fakturze odpowiadającej cenie wylicytowanej)?
  2. W jakim momencie przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej nabycia kontenera?


Pana zdaniem, dopóki spółka nie skoryguje faktury dokumentującej sprzedaż kontenera i nie doręczy faktury korygującej, przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego, wynikającego z wystawionej przez spółkę pierwotnie faktury w pełnej wysokości.

Uzasadniając zajęte w sprawie stanowisko powołuje się Pan na treść art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT.

Twierdzi Pan, że skoro wykorzystuje nabyty od spółki kontener w działalności gospodarczej (do wykonywania czynności opodatkowanych), to zgodnie z jednoznacznym brzmieniem art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT przysługuje Jemu prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej kwocie, wynikającej z otrzymanej od spółki faktury dokumentującej sprzedaż kontenera. Taki wniosek potwierdza również art. 86 ust. 10a ustawy, zgodnie z którym w przypadku gdy nabywca towaru otrzymał korektę faktury, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Oznacza to, że dopóki nie otrzyma faktury korygującej, nie musi pomniejszać podatku naliczonego, który odliczył z otrzymanej od kontrahenta faktury. W Pana przekonaniu, takie stanowisko nie naraża na uszczuplenie należności publicznoprawnej, ponieważ nabywca towaru odlicza dokładnie taką kwotę podatku, jaką odprowadził do budżetu państwa sprzedawca. Nie może Pan ponosić konsekwencji błędnego, w Pana przekonaniu, stanowiska sprzedawcy i tracić prawa do odliczenia VAT naliczonego w pełnej kwocie wynikającej z faktury.

Według Pana, skoro przysługuje Jemu prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej sprzedaż kontenera w pełnej wysokości, to tym bardziej może skorzystać z tego prawa jedynie w odniesieniu do części VAT naliczonego, wynikającego z tej faktury, np. tej części, która przypada na niesporną część ceny. Należy bowiem wskazać, że odliczenie VAT naliczonego nie jest obowiązkiem podatnika, lecz jego prawem, z którego może, lecz nie musi skorzystać. Może zatem skorzystać z niego w pełni, w części, albo nie korzystać z niego w ogóle. Nie powinien jedynie przekraczać swego uprawnienia, tj. odliczać więcej, niż zgodnie z przepisami może.

Uważa Pan, że prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje Jemu w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma interpretację, tj. kiedy otrzyma potwierdzenie, że przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z Jego stanowiskiem.

Wskazane twierdzenia popiera Pan przytaczając przepis art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Wyraża Pan przekonanie, że skoro odliczenie VAT jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika, a prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, kiedy podatnik otrzyma od sprzedawcy towaru fakturę, to ten okres rozliczeniowy jest najwcześniejszym momentem, w którym może skorzystać z prawa do odliczenia. Nie ma podstaw, aby uznać, że w późniejszym okresie prawo podatnika do odliczenia wygasa.

Podkreśla Pan również, że niepewność co do prawa odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej sprzedaż kontenera, w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał tę fakturę lub za któryś z późniejszych okresów, powstała wyłącznie z przyczyn leżących po stronie spółki, która nierzetelnie wystawiła fakturę („wskazała w niej zbyt wysoką, w ocenie Pana, lecz prawdziwą w jej ocenie cenę”). W takiej sytuacji nie jest zasadnym, aby miał Pan przyjąć na siebie ryzyko zakwestionowania przez organ podatkowy jego prawa do odliczenia dokonanego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał od spółki fakturę, ponieważ nie jest w stanie go w żaden sposób samodzielnie (bez udziału spółki) wyeliminować, ani naprawić jej błędu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Na wstępie zauważa się, iż z uwagi na fakt, że wniosek dotyczący okoliczności zaistniałych w czerwcu 2012 r., oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący w tym okresie.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług – z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4 (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).


Nadmienić należy, że art. 88 ustawy zawiera katalog obostrzeń ograniczających realizację prawa do odliczenia podatku. I tak, zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:


  • usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (pkt 4 lit. b);
  • towarów i usług, których nabycie:


  1. zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,
  2. nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi (pkt 5).


Natomiast, na mocy art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:


  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:




    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
    2. w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;


  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:




    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności;


  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  6. zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym;
  7. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.


Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20, o czym stanowi art. 88 ust. 4 ustawy.

Jak stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje: w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Stosownie do treści art. 86 ust. 10a ustawy, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a lub 4c, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy).

Zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.


Na podstawie art. 86 ust. 12a ustawy, przepisu ust. 12 nie stosuje się do przypadków, gdy:


  1. faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11;
  2. nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonanie usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury.


Jak stanowi art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W złożonym wniosku poinformowano, że w czerwcu 2012 r. nabył Pan, w drodze licytacji, kontener paliwowy, który stanowi towar handlowy. W żadnym z dokumentów związanych z licytacją nie wskazano charakteru ceny - czy jest to cena netto, czy brutto. Sprzedawca udokumentował sprzedaż kontenera na Pana rzecz fakturą VAT, przyjmując wylicytowaną kwotę jako wartość netto.

Na tym tle powziął Pan wątpliwość, czy jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z takiej faktury.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że analiza art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzi do wniosku, iż okoliczność wystawienia faktury VAT z nieprawidłowo naliczonym podatkiem przez sprzedawcę, nie została ujęta w dyspozycji tego przepisu, jako przesłanka wyłączająca prawo nabywcy (podatnika) do odliczenia podatku naliczonego. A zatem, nie oceniając prawidłowości naliczenia przez Pana kontrahenta VAT należnego stwierdzić należy, że przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej nabycie tego kontenera w zakresie, o którym mowa w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, o ile nie wystąpią pozostałe okoliczności wskazane w przepisie art. 88 tej ustawy.

Odnosząc się natomiast do kwestii momentu, w którym jest Pan uprawniony do stosownego odliczenia kwoty podatku, wynikającej z przedmiotowej faktury, stwierdzić należy, że uprawnienie to przysługuje Panu w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał tę fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy), mając jednocześnie na względzie treść art. 86 ust. 11, 12, 12a i 13 omawianej ustawy.

Ponieważ uważa Pan, że ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma interpretację, tj. kiedy uzyska potwierdzenie, że przysługuje Jemu prawo do odliczenia VAT naliczonego zgodnie z własnym stanowiskiem, w tej części Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe. Ustawa o podatku od towarów i usług nie posługuje się bowiem przesłanką otrzymania określonej interpretacji prawa podatkowego, jako podstawą warunkującą moment odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też oceniając całościowo Pana stanowisko wyrażone w niniejszej sprawie uznano je za nieprawidłowe, pomimo podzielenia przez organ Pana poglądu w przedmiocie istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanej faktury, dokumentującej nabycie kontenera paliwowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj