Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-459/13/ZK
z 2 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 06 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura drogą elektroniczną ePuap, 10 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 13 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzonej w:

  • 2009 r. pozarolniczej działalności gospodarczej na tzw. zasadach ogólnych – jest prawidłowe,
  • latach 2010-2011 pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura drogą elektroniczną ePuap ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie określenia formy właściwej do opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzonej w latach 2009-2011 pozarolniczej działalności gospodarczej. W dniu 13 maja 2013 r. powyższy wniosek został uzupełniony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od września 2005 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W latach 2007-2008 rozliczał się w ramach zasad określonych dla podatku liniowego (na podstawie pisma o wyborze rozliczenia w formie podatku liniowego złożonego w dniu 22 stycznia 2007 r.). W dniu 20 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo o wyborze opodatkowania wg skali podatkowej. Następnie w dniu 26 stycznia 2009 r. Wnioskodawca przesłał do Urzędu Skarbowego pismo z prośbą o anulowanie omyłkowo wysłanego pisma w sprawie zmiany formy opodatkowania i jednocześnie zadeklarował, że w 2009 r. będzie się rozliczał w ramach podatku liniowego. W związku z powyższym (tzn. w związku z oświadczeniem o chęci rozliczania się na zasadach określonych dla podatku liniowego), Wnioskodawca nie złożył nowych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania na lata 2010 i 2011. Jednocześnie Wnioskodawca w latach 2007-2011 nie prowadził działalności wyłączonej z możliwości rozliczania się w oparciu o podatek liniowy. Wszystkie pisma o wyborze formy opodatkowania zostały złożone do właściwego Urzędu Skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z opisanym zdarzeniem Wnioskodawca powinien w kolejnych latach rozliczyć swoją działalność gospodarczą:

  • za rok 2009 - na „zasadach ogólnych”,
  • za lata 2010-2011 w ramach „podatku liniowego”?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w styczniu 2009 r.:

  • podatnik ma możliwość wyboru formy opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego,
  • wybrana forma opodatkowania obowiązuje na lata kolejne, chyba że podatnik złoży pismo informujące o zmianie sposobu opodatkowania,
  • ustawodawca nie określił wzoru i treści zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania,
  • w ustawie określony został wyłącznie termin ostatecznego złożenia takiego zawiadomienia, natomiast nie określono terminu od kiedy można składać takie zawiadomienie.

W związku z powyższym w opinii Wnioskodawcy w zaistniałej sytuacji, w latach 2009-2011 powinien zastosować następujące zasady opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

  • dla 2009 r. - opodatkowanie na „zasadach ogólnych”, ponieważ Wnioskodawca złożył w terminie określonym przepisami ww. ustawy pismo informujące o zmianie formy opodatkowania na zasadach ogólnych i jednocześnie po terminie określonym w ustawie złożył pismo, z którego jednoznacznie wynika, iż chce dalej rozliczać się w formie „podatku liniowego”,
  • dla lat 2010-2011 - opodatkowanie w ramach podatku liniowego, ponieważ w dniu 26 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo, z którego jednoznacznie wynika, iż chce pozostawać na „podatku liniowym”.

Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w styczniu 2009 r.), Wnioskodawca złożył w przewidzianej przez przepisy formie pisemnej informację o wyborze opodatkowania (rezygnacja z rozliczania się na „zasadach ogólnych” i chęć rozliczania się w formie przewidzianej dla „podatku liniowego”). Informacja została złożona w terminie przewidzianym przepisami tzn. do 20 stycznia 2010 r. Jednocześnie ze względu na brak określonego przez ustawodawcę wzoru i treści zawiadomienia, Wnioskodawca złożył pismo, w którym podał swoje dane, dane Urzędu Skarbowego, do którego kieruje pismo oraz informację o rezygnacji z opodatkowania na „zasadach ogólnych” i chęci rozliczania się w formie „podatku liniowego”. Treść pisma jednoznacznie wskazuje na fakt, iż Wnioskodawca zrezygnował z opodatkowania na „zasadach ogólnych” i wyraził chęć pozostania na „podatku liniowym”. Po tym terminie (tzn. po 26 stycznia 2009 r.) Wnioskodawca nie składał innych oświadczeń dotyczących wyboru formy opodatkowania na lata 2009-2011. W związku z powyższym wg Wnioskodawcy pismo złożone w dniu 26 stycznia 2009 r. skutkuje wyborem „podatku liniowego” na lata 2010-2011.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2011 r.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 4 tej ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z powyższych przepisów wynika, iż osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w ustawowych granicach mogą wybrać formę opodatkowania dochodów (przychodów) z tej działalności. Stosownie do dokonanego wyboru mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, bądź 19% „podatek liniowy” na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub też w jednej z form ryczałtowych, tj. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bądź kartę podatkową na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania podatnik dokonuje składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybrana przez podatnika forma opodatkowania obowiązuje do momentu likwidacji działalności, utraty prawa do stosowania danej formy opodatkowania, bądź też do momentu złożenia w ustawowym terminie (tj. do dnia 20 stycznia) rezygnacji ze stosowania formy podatkowania w postaci „podatku liniowego” lub oświadczenia o wyborze formy ryczałtowej.

Uregulowanie prawne zawarte w art. 9 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób niewątpliwy statuuje prawo podatnika do kontynuacji opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym, bez potrzeby ponawiania oświadczenia w tym zakresie w kolejnych latach podatkowych. Kontynuować jednak można tylko uprawnienie uprzednio nabyte, a więc przepis ten ma zastosowanie tylko do takich sytuacji, gdy w roku poprzednim podatnik korzystał z opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Nieskuteczność wcześniejszego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania, bądź też rezygnacja ze stosowania danej formy opodatkowania przesądza o braku podstaw do korzystania z tego sposobu opodatkowania w latach następnych, gdyż niemożliwe jest kontynuowanie nienabytego (utraconego np. w wyniku rezygnacji) prawa. Wskazać przy tym należy, iż oświadczenie składane zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy, dotyczy wyboru sposobu opodatkowania tylko w danym roku podatkowym. Sposób ten może być stosowany w kolejnych latach (na mocy art. 9a ust. 4), ale tylko pod warunkiem, że uprawnienie takie powstało po stronie podatnika na skutek jego pierwszego (wcześniejszego) zgłoszenia i nie zostało przez niego utracone z powodu zaistnienia ustawowych przesłanek.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody w latach 2007-2008 zgodnie dokonanym przez Niego wyborem opodatkowane były tzw. podatkiem liniowym. W dniu 20 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo o „wyborze opodatkowania wg skali podatkowej”. Następnie w dniu 26 stycznia 2009 r. przesłał do urzędu skarbowego pismo z prośbą o anulowanie omyłkowo wysłanego pisma w sprawie zmiany formy opodatkowania i jednocześnie zadeklarował, że w 2009 r. będzie się rozliczał tzw. podatkiem liniowym. Wnioskodawca nie złożył nowych oświadczeń o wyborze formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na lata 2010 i 2011. Jednocześnie w latach 2007-2011 Wnioskodawca nie prowadził działalności wyłączonej z możliwości opodatkowania dochodów „podatkiem liniowym”.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, iż skoro w dniu 20 stycznia 2009 r. Wnioskodawca złożył pismo o wyborze opodatkowania dochodów uzyskanych w 2009 r. na tzw. zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), to tym samym zrezygnował z opodatkowania dochodów z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. tzw. podatkiem liniowym. Pismo to zostało złożone w terminie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem było prawnie skuteczne. Natomiast przesłane w dniu 26 stycznia 2009 r. do urzędu skarbowego pismo dotyczące anulowania omyłkowo wysłanego pisma w sprawie zmiany formy opodatkowania i jednocześnie zadeklarowanie, że w 2009 r. Wnioskodawca będzie się rozliczał tzw. podatkiem liniowym, jest nieskuteczne, gdyż zostało złożone po ustawowym terminie. Ponadto przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości wycofania, czy też anulowania złożonego w ustawowym terminie oświadczenia o zmianie formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem dochody z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskane w 2009 r. podlegały opodatkowaniu (zgodnie z wyborem Wnioskodawcy) podatkiem dochodowym od osób fizycznych na „zasadach ogólnych”, tj. wg skali podatkowej.

Równocześnie składając powyższe pisma Wnioskodawca utracił prawo do opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej w 2010 r. i w latach następnych tzw. podatkiem liniowym. Stwierdzić bowiem należy, iż wyboru formy opodatkowania (co do zasady) dokonuje się na dany rok podatkowy. Aby zatem móc opodatkować dochód z prowadzonej działalności gospodarczej w 2010 r. (i w latach następnych) tzw. podatkiem liniowym, Wnioskodawca obowiązany był do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania dochodów w 2010 r. w terminie do dnia 20 stycznia 2010 r. Ponieważ tego nie uczynił, to nie miał prawa do korzystania z tej formy opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej uzyskanych w 2010 r. W konsekwencji również dochody z tej działalności uzyskane w 2011 r. nie mogły być opodatkowane tzw. podatkiem liniowym. Z brzmienia art. 9a ust. 2 ww. ustawy, wynika bezsprzecznie, iż wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, należy dokonać składając do dnia 20 stycznia roku podatkowego, którego dotyczy opodatkowanie, pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż skoro wysłana przez Wnioskodawcę w dniu 26 stycznia 2009 r. „deklaracja, że w 2009 r. będzie się rozliczał w ramach podatku liniowego” dotyczyła roku 2009, a ponadto nie była prawnie skuteczna (nie rodziła skutków prawnych w postaci opodatkowania „podatkiem liniowym”), to nie ma ona zastosowania do dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych w 2010 r. (i w latach następnych). Skoro ww. pismo dotyczyło 2009 r. i nie wywarło w tym roku podatkowym zamierzonego przez Wnioskodawcę skutku (opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej „podatkiem liniowym”, o czym świadczy także stanowisko Wnioskodawcy, iż w 2009 r. winien był opodatkować te dochody wg skali podatkowej), to oznacza to, iż składając 20 stycznia 2009 r. pismo o wyborze formy opodatkowania wg skali podatkowej (rezygnacji z opodatkowania „podatkiem liniowym”) Wnioskodawca skutecznie zmienił formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Zważywszy przy tym, iż nie złożył On oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dochodów za 2010 lub 2011 r. w postaci „podatku liniowego”, to tym samym w 2010 r. i w latach następnych, zobowiązany był na zasadzie kontynuacji, o której mowa w art. 9a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowywać dochody z prowadzonej działalności gospodarczej według skali podatkowej.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych z prowadzonej w:

  • 2009 r. pozarolniczej działalności gospodarczej na tzw. zasadach ogólnych – jest prawidłowe,
  • latach 2010-2011 pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj