Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-208/13-4/MF
z 4 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła opłat licencyjnych  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła opłat licencyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca lub Spółka). Udziałowcem Spółki będzie spółka kapitałowa z siedzibą w Szwajcarii, szwajcarski rezydent podatkowy (Spółka Szwajcarska). Spółka Szwajcarska nie posiada i nie będzie posiadać na terytorium Polski stałego zakładu w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.) oraz art. 5 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 2 września 1991 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm., dalej UPO). Wnioskodawca będzie dysponować oświadczeniem Spółki Szwajcarskiej w tym zakresie.

Spółka Szwajcarska będzie posiadać zakład zagraniczny na Malcie, tzw. permanent establishment (Zakład).

Spółka rozważa zawarcie ze Spółką Szwajcarską umowy o korzystanie ze znaku towarowego za wynagrodzeniem (Umowa). Prawo do znaku towarowego związane jest Zakładem, zatem należności licencyjne z tytułu Umowy wypłacane będą na rzecz Zakładu (Zakład będzie odbiorcą należności licencyjnych).

Spółka Szwajcarska posiadać będzie bezpośrednio co najmniej 25 % udziałów w kapitale Spółki, a posiadanie udziałów wynikać będzie z tytułu własności.

Spółka będzie dysponować, zgodnie wymogiem określonym w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, certyfikatem rezydencji podatkowej Spółki Szwajcarskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w stosunku do należności licencyjnych wypłacanych na rzecz Zakładu będzie zobowiązany pobrać podatek u źródła od należności licencyjnych wypłacanych po 1 lipca 2013 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wypłatą należności licencyjnych na rzecz Zakładu, zastosowanie może mieć Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 2 września 1991 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm., dalej UPO), a Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła od wypłacanych należności licencyjnych po 1 lipca 2013 r.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby tub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, m.in. w postaci należności licencyjnych, ustala się w wysokości 20% przychodów (tzw. podatek u źródła).

Wynagrodzenie wypłacane przez Spółkę na podstawie Umowy z tytułu prawa do użytkowania znaku towarowego, będzie w ocenie Spółki zaliczać się do przychodów, o których mowa w tym przepisie.

Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ww. regulacje stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 UPO: „Należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie” (należności wypłacane przez Wnioskodawcę na podstawie Umowy niewątpliwie stanowią przy tym należności licencyjne w rozumieniu art. 12 ust. 3 UPO).

W myśl zaś art. 12 ust. 2 UPO (mającego zastosowanie od 1 lipca 2013 r., zgodnie z art. V ust. 1 w zw. z art. XII lit. c Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską o zmianie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. oraz Protokołu sporządzonego w Bernie dnia 2 września 1991 r., sporządzonego w Warszawie dnia 20 kwietnia 2010 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 255 poz. 1533 ze zm., dalej Protokół): „Jednakże, takie należności mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uzyskująca należności jest osobą do nich uprawnioną, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 % kwoty należności licencyjnych brutto”.

Art. 12 ust. 2a UPO (również mający zastosowanie od 1 lipca 2013 r., zgodnie z art. V ust. 2 w zw. z art. XII lit. c Protokołu): „Bez względu na postanowienia ustępu 2, należności licencyjne wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie, jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych jest spółką (nie będąca spółką osobową) powiązaną ze spółką wypłacającą należności licencyjne”.

Definicją spółki powiązanej zawiera ust. 3 Protokołu do UPO: spółka jest „spółką powiązaną z drugą spółką” jeżeli:

    (i) pierwsza ze wspomnianych spółek ma bezpośredni minimalny udział w wysokości 25 % w kapitale drugiej spółki, lub
    (ii) druga spółka ma bezpośredni minimalny udział w wysokości 25 % w kapitale pierwszej wspomnianej spółki, lub
    (iii) trzecia spółka, która ma siedzibę w jakimkolwiek Państwie Członkowskim Wspólnoty Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma bezpośredni minimalny udział w wysokości 25 % zarówno w kapitale pierwszej, jak i drugiej spółki”.

W ocenie Wnioskodawcy, w komentowanej sprawie osobą uprawnioną do należności licencyjnych będzie Spółka Szwajcarska (chociaż formalnym odbiorcą należności licencyjnych będzie Zakład). Spółka Szwajcarska z kolei, posiadając co najmniej 25% udziałów w kapitale Wnioskodawcy będzie spółką powiązaną w rozumieniu UPO.

W rezultacie, należności licencyjne wypłacane od 1 lipca 2013 r. przez Wnioskodawcę do zakładu maltańskiego Spółki Szwajcarskiej nie będą w Polsce opodatkowane podatkiem u źródła.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie miał On obowiązku pobrania podatku u źródła, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj