Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-396/13-4/JW
z 29 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.04.2013 r. (data wpływu 29.04.2013 r.) uzupełnionym w dniu 18.07.2013 r. (data wpływu 22.07.2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 10.07.2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie właściwej stawki podatku do wysyłki książki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 29.04.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie właściwej stawki podatku do wysyłki książki. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18.07.2013 r. (data wpływu 22.07.2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu nr IPPP2/443-396/13-2/JW z dnia 10.07.2013 r.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny uzupełniony w piśmie z dnia 18.07.2013 r.:


Spółka S.A. jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalnością Spółki jest sprzedaż książek posiadających numery ISBN. Sprzedaż odbywa się poprzez hurtownie, księgarnie internetowe, dla klientów indywidualnych. Książki wysyłane klientom indywidualnym są za pośrednictwem Poczty Polskiej lub za pośrednictwem firm kurierskich. Na fakturze VAT Spółka wyodrębnia osobno sprzedaż książki opodatkowaną stawką VAT 5% oraz osobno usługę pocztową lub kurierską za dostawę książki ze stawką 23%.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu do złożonego wniosku z dnia 18.07.2013 r.):


Jaką stawką podatku VAT Spółka powinna opodatkować usługę wysyłki książki - 5% czy 23%?


Zdaniem Wnioskodawcy ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu do złożonego wniosku, koszty przesyłki doliczone do sprzedaży książek nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż książek. Koszty dodatkowe, między innymi, koszty przesyłki są jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtuje kwotę ostateczną żądaną od nabywcy. Wynika z tego, iż koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek, jako element świadczenia zasadniczego, winny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy książek i być opodatkowane według stawki podstawowej właściwej dla sprzedaży książek czyli 5%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Przy czym towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z okoliczności sprawy wynika, iż Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność Spółki polega na sprzedaży książek posiadających numery ISBN. Sprzedaż odbywa się poprzez hurtownie, księgarnie internetowe, dla klientów indywidualnych. Książki wysyłane klientom indywidualnym są za pośrednictwem Poczty Polskiej lub za pośrednictwem firm kurierskich. Na fakturze VAT Spółka wyodrębnia osobno sprzedaż książki opodatkowaną stawką VAT 5% oraz osobno usługę pocztową lub kurierską za dostawę książki ze stawką 23%.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii jaką stawką podatku VAT Spółka powinna opodatkować usługę wysyłki książki - 5% czy 23%.


Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Zgodnie zaś z art. 146a pkt 1 ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.


Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy, zwalnia się od podatku powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.


W tym miejscu należy wskazać, iż operatorem świadczącym powszechne usługi pocztowe, o którym mowa w powołanym powyżej przepisie, jest obecnie Poczta Polska. W związku z tym powyższe zwolnienie ma szczególny, podmiotowy charakter i dotyczy wyłącznie czynności wykonywanych przez Pocztę Polską jako operatora zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych na rzecz podatnika (zleceniodawcy). Natomiast usługi pocztowe świadczone przez innych operatorów (np. firmy kurierskie) nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu, lecz są opodatkowane według podstawowej stawki podatku.

Zgodnie z podstawową zasadą, podatnik występujący w charakterze sprzedawcy, który wysyła zamówiony przez nabywcę towar i korzysta przy tym z usług poczty państwowej, świadczy usługę pocztową na rzecz nabywcy towaru. Usługa ta nie jest jednak ze względu na świadczący ją podmiot usługą, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy, co oznacza, że nie jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

W tym miejscu przywołać należy przepis art. 29 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W przedmiotowej sprawie należy wskazać, iż koszty przesyłki doliczone do sprzedaży książek nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Koszty dodatkowe, między innymi, koszty przesyłki są jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtuje kwotę ostateczną żądaną od nabywcy. Wynika z tego, iż koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów, jako element świadczenia zasadniczego, winny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i być opodatkowane według stawki podstawowej właściwej dla sprzedaży książek. Jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według różnych stawek, to koszty przesyłki powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do wartości towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

Reasumując, w rozpatrywanej sprawie koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, zatem powinny być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży książek (tj. w tym przypadku stawki podatku VAT w wysokości 5 %).

Zauważyć należy, że bez znaczenia w tym przypadku jest to, jaki podmiot będzie świadczył usługę przesyłania towaru, czy będzie to operator zobowiązany do świadczenia powszechnych usług pocztowych, czy firma kurierska. Zatem, jeżeli będące przedmiotem dostawy są książki opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 5 %, to zarówno dla kosztów przesyłki realizowanej przez ww. operatora, jak i przez firmę kurierską, należy stosować tożsamą stawkę podatku VAT, jak przy dostawie towarów.

Podkreślenia wymaga, iż nie należy na fakturze sprzedaży wyszczególniać osobno kosztów przesyłki i osobno ceny towaru (książki), w przypadku gdy Wnioskodawca świadczy usługę kompleksową, tj. dostawę towarów wraz z usługą przesyłania tego towaru.


Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.


Końcowo informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w kwestii prawidłowości stosowania stawki podatku w wysokości 5 % dla sprzedaży książek, bowiem nie było to przedmiotem zapytania.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj