ILPP2/443-1698/11-3/MN, Dyrektor - ILPB2/436-59/12-3/WS">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-59/12-3/WS
z 20 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/436-59/12-3/WS
Data
2012.03.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka kapitałowa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie zastosowania wyłączenia zawartego w przepisie art. 2 pkt 6 lit. c).



Wniosek ORD-IN 730 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2011 r. (data wpływu 21 grudnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 grudnia 2011 r. (data wpływu 23 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zastosowania wyłączenia zawartego w przepisie art. 2 pkt 6 lit c) ww. ustawy –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towaru i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zastosowania wyłączenia zawartego w przepisie art. 2 pkt 6 lit. c) ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej nazywana X) jest spółką kapitałową, działającą w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (dalej „KSH”). W strukturach organizacyjnych spółki X istnieją dwie odrębnie zorganizowane części przedsiębiorstwa:

  1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na prowadzeniu działalności usługowej - obrabianiu cebulek kwiatowych dla zewnętrznych zleceniodawców (dalej określane mianem „Przedsiębiorstwo usługowe”),
  2. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na prowadzeniu działalności handlowej w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów dekoracyjnych, cebulek kwiatowych i kwiatów ściętych (dalej określane mianem „Hurtownia”).

W ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej Spółki X, obydwa piony aktywności zostały zorganizowane jako niezależnie funkcjonujące przedsięwzięcia. Podstawę funkcjonowania Hurtowni stanowi wyodrębniony zespół składników majątkowych, który został w całości przeznaczony do realizacji działalności handlowej. Hurtownia prowadzi ewidencję ilościową przyjęcia i rozchodu towarów w specjalnie do tego dedykowanym programie komputerowym, a sprzedaż prowadzona jest za pomocą kasy fiskalnej. W programie finansowo-księgowym prowadzony jest rejestr zdarzeń gospodarczych dotyczących obrotu towarami, a na potrzeby rachunkowości zarządczej okresowo sporządzone są dla zarządu spółki specjalne raporty uszczegóławiające wynik finansowy osiągnięty w ramach prowadzonej Hurtowni. Szczegółowa ewidencja rachunkowa zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością Hurtowni umożliwia przyporządkowanie jej przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. W Hurtowni zatrudnione są dwie osoby, które realizują w ramach swojego zakresu obowiązków wyłącznie czynności na rzecz Hurtowni. Hurtownia ma przyporządkowane i dedykowane wyłącznie na jej potrzeby wyposażenie, na potrzeby jej funkcjonowania zamawiane są specjalnie dedykowane materiały (głównie różnego rodzaju opakowania) i towary.

Działalność Hurtowni jest całkowicie niezależna od działalności Przedsiębiorstwa usługowego. Pomiędzy aktywnością powadzoną przez te dwa niezależne piony brak jest powiązań funkcjonalnych (zupełnie niezależna baza materialna, osobna lokalizacja), czy też personalnych (pracownicy obu pionów nie wykonują zadań dla drugiego przedsiębiorstwa i są wyłącznie powiązani z Hurtownią lub realizującą innego rodzaju działalność Przedsiębiorstwem Usługowym).

Spółka X ma zamiar wyodrębnić oba rodzaje prowadzonej działalności poprzez przeniesienie Hurtowni do oddzielnego podmiotu (zależnej spółki Y). W tym celu spółka X planuje dokonać przeniesienia wszystkich składników niematerialnych i materialnych związanych z prowadzoną działalnością handlową (tj. całego przedsiębiorstwa Hurtowni) na rzecz kapitałowej spółki Y jako wkład niepieniężny (aport) w celu pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego spółki Y, której spółka X jest wspólnikiem. Prawne usankcjonowanie odrębności Przedsiębiorstwa usługowego oraz Hurtowni prowadzącej działalność handlową pozwoli na wprowadzenie pełnej przejrzystości, szczególnie w zakresie zarządzania kosztami i kontroli ich generowania, osobno dla działalności usługowej i handlowej. Dodatkowym bodźcem dla spółki X, uzasadniającym konieczność reorganizacji jej działalności, jest fakt, iż w związku z niskim poziomem rentowności hurtowni i brakiem dynamiki rozwoju tego pionu rozważana jest możliwość pozyskania dla Hurtowni zewnętrznego inwestora lub generalnego menagera (członka zarządu) odpowiedzialnego wyłącznie za ten obszar działalności, a tego rodzaju działania mogą zostać najpełniej zrealizowane właśnie poprzez wydzielenie Hurtowni do osobnego podmiotu.

Przedmiotem aportu, który zostanie nabyty przez spółkę Y na mocy wniesienia wkładu niepieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego, będzie ogół składników składających się na Hurtownię, tj. środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe i opakowania. Aport obejmie także przeniesienie aktywów obrotowych i przynależnych do Hurtowni, w postaci prawa własności zgromadzonych zapasów (głównie materiałów i wyrobów gotowych), należności krótkoterminowych od jednostek zewnętrznych (głównie z tytułu dostawy i usług) oraz inwestycji krótkoterminowych, na które składają się środki pieniężne w kasie. W ramach aportu nastąpi przejęcie przez nową spółkę dwóch umów zlecenia z osobami pracującymi dotychczas w Hurtowni. Przejęte zostaną także wszystkie zobowiązania Hurtowni według stanu na dzień dokonania aportu. Elementem transakcji aportu będzie także zawarcie umowy najmu, ze spółką X, na mocy której nabywca Hurtowni - spółka Y uzyska prawo do korzystania z nieruchomości, na terenie której prowadzona jest działalność Hurtowni.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zespół składników składających się na Hurtownię, który ma zostać wniesiony przez Spółkę X tytułem aportu do Spółki Y, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług i czy wobec powyższego taki aport nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT...
  2. Czy wniesienie przez spółkę X aportu w postaci Hurtowni (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do spółki Y stanowi zmianę umowy spółki związaną z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 2 pkt 6 ppkt c) i czy wobec powyższego taki aport nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Tutejszy Organ informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w odniesieniu do podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 2, wniesienie przez Spółkę X aportu w Postaci Hurtowni (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do spółki Y stanowi zmianę umowy spółki związaną z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wobec powyższego taki aport nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podstawę prawną powyższego wniosku stanowi art. 2 pkt 6 c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany, związane z wniesieniem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, w zamian za jej udziały lub akcje. W analizowanym stanie faktycznym zarówno zbywca przedmiotu aportu - spółka X, jak i nabywca aportu - spółka Y, są spółkami kapitałowymi. Nadto, przedmiotem analizowanej czynności prawnej jest zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki X, tj. zespół składników niematerialnych i materialnych wydzielony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach struktury spółki X, który jest w stanie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Co więcej, wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego do spółki), niezależnie od tego czy zostanie dokonane w formie zmiany umowy spółki, czy też w uproszczonej formie przewidzianej w art. 257 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, tj. podwyższenia na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, stanowić będzie czynność cywilnoprawną mieszczącą się w ramach legalnej definicji „zmiany umowy spółki”, zawartej w art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ jej przedmiotem będzie podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej z wkładu jej wspólnika.

Wobec powyższego, dokonanie czynności polegającej na wniesieniu wkładu niepieniężnego w postaci ogółu składników materialnych i niematerialnych Hurtowni (opisanych szczegółowo w ramach stanu faktycznego wniosku) na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Y mieści się w zakresie normy art. 2 pkt 6 c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którą nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany, związane z wniesieniem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa innej spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, w zamian za jej udziały lub akcje, przesądzając o tym, iż przedmiotowa czynność nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101 poz. 649 ze zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Natomiast stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy przy spółce kapitałowej - uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna to spółki utworzone na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Spółka europejska została określona w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. UE L z 2001 Nr 294, str. 1, z późn. zm.) i ustawie z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz. U. Nr 63 poz. 551, ze zm.)

W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy.

Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy).

Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 cyt. ustawy, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

  1. łączeniem spółek kapitałowych,
  2. przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
  3. wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
    • przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
    • udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, działającą w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych. W strukturach organizacyjnych spółki X istnieją dwie odrębnie zorganizowane części przedsiębiorstwa:

  1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na prowadzeniu działalności usługowej (dalej określane mianem „Przedsiębiorstwo usługowe”),
  2. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, której działalność polega na prowadzeniu działalności handlowej (dalej określane mianem „Hurtownia”).

Spółka X ma zamiar wyodrębnić oba rodzaje prowadzonej działalności poprzez przeniesienie Hurtowni do oddzielnego podmiotu (zależnej spółki Y). W tym celu spółka X planuje dokonać przeniesienia wszystkich składników niematerialnych i materialnych związanych z prowadzoną działalnością handlową (tj. całego przedsiębiorstwa Hurtowni) na rzecz kapitałowej spółki Y jako wkład niepieniężny (aport) w celu pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego spółki Y, której spółka X jest wspólnikiem.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wniesienie przez spółkę (Wnioskodawcę) aportu w postaci Hurtowni (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do spółki Y (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w zamian za jej udziały, stanowi zmianę umowy spółki i podlega wyłączeniu z opodatkowania, na mocy art. 2 pkt 6 lit. c tiret pierwszy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj