Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-398/13-2/MK1
z 23 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.05.2013 r. (data wpływu 27.05.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z podziałem spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.05.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z podziałem spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka działająca pod firmą S. Sp. z o.o. („spółka”), będąca czynnym podatnikiem vat, prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach, tj.:

  • produkcja i sprzedaż drzwi wewnętrznych w okleinach naturalnych i laminatach, specjalistycznych drzwi technicznych (pożarowych, dymoszczelnych i akustycznych), ślusarki aluminiowej, stolarki okiennej i drzwiowej pcv – („działalność I”),
  • wynajem/dzierżawa nieruchomości będących własnością spółki- („działalność II”).

Każdy z wyżej wymienionych obszarów działalności gospodarczej stanowi od 2011 roku odrębny rodzaj działalności gospodarczej określony jako działalność I i działalność II. Obszary te zostały wydzielone przez spółkę i są całkowicie niezależne od siebie.

Również w strukturze organizacyjnej spółka dokonała wyodrębnienia pracowników w ramach każdej z działalności. W spółce utworzono zatem zespoły pracownicze odpowiedzialne za prowadzenie odrębnie działalności I i działalności II. Za każdy z zespołów odpowiada inna osoba kierująca, każda z nich z osobna odpowiedzialna jest bezpośrednio przed zarządem spółki.

Zarząd spółki składa się z dwóch osób. Prezes zarządu spółki jest jednocześnie dyrektorem Przedsiębiorstwa spółki, a wiceprezes jest jednocześnie dyrektorem handlowym. Prezes zarządu spółki nadzoruje;

  • głównego księgowego (obecnie nie ma dyrektora finansowego),
  • dyrektora technicznego - któremu podlegają działy produkcji, głównego mechanika, technologii,
  • samodzielne stanowisko (jednoosobowe) d/s kadr i płac
  • samodzielne stanowisko d/s kontroli wewnętrznej (1/2 etatu)
  • administratora nieruchomości K.,

Należy także dodać, że administratorowi nieruchomości K. bezpośrednio podlega konserwator obiektów K. oraz samodzielne stanowisko ds. Rozliczeń nieruchomości K.. Każda z ww. działalności posiada własny rachunek bankowy.

W odniesieniu do spraw księgowych w planie kont spółki od 2011 roku doszło do wyodrębnienia pozycji dotyczących prowadzenia działalności I i działalności II. Od tego czasu rozliczenia księgowe są prowadzone w taki sposób, że możliwe jest zidentyfikowanie przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów odpowiadających działalności I i działalności II.

W oparciu o zmodyfikowany system finansowo-księgowy jest zatem możliwe prowadzenie dla każdej z działalności odrębnej sprawozdawczości finansowej (tj. sporządzania odrębnych rachunków zysków i strat oraz bilansów) oraz sprawozdawczości zarządczej (tj. generowanie raportów dotyczących danej działalności).

Zarówno działalność I i jak i działalność II jest prowadzona przy wykorzystaniu różnych znaków towarowych (logo), które zostały zgłoszone do urzędu patentowego Rzeczypospolitej polskiej. W najbliższym czasie każda z działalności będzie posiadać odrębną domenę internetową i odrębne strony internetowe, w których znajdą się informacje o tych działalnościach, jak również odrębnie prowadzona będzie ich reklama.

Spółka prowadzi działalność i stanowiącą działalność produkcyjną w nieruchomości położonej przy ul. P. w W., gdzie też mieści się siedziba spółki. Jest to nieruchomość zabudowana budynkami przemysłowymi, magazynowymi i biurami. Z działalnością I związany jest cały szereg składników majątkowych takich jak wyposażenie biura, maszyny i urządzenia produkcyjne, zobowiązania i należności. W związku z prowadzeniem działalności I spółka osiąga przychód z tytułu sprzedaży wyprodukowanych drzwi wewnętrznych w okleinach naturalnych i laminatach, specjalistycznych drzwi technicznych (pożarowych, dymoszczelnych i akustycznych), ślusarki aluminiowej, stolarki okiennej i drzwiowej pcv.

Działalność II prowadzona jest natomiast w ramach dwóch nieruchomości położonych przy ul. K. w W. Pierwsza z nieruchomości o powierzchni 0,1878 ha, to nieruchomość zabudowana budynkiem produkcyjnym. Nieruchomość tą w całości dzierżawi podmiot trzeci. Druga nieruchomość o powierzchni 3,4136 ha w całości jest przeznaczona pod wynajem. Do chwili obecnej Spółka w ramach tej nieruchomości zawarła kilkanaście umów dzierżawy. W związku z prowadzeniem działalności II spółka osiąga zatem przychód z tytułu czynszów z najmu i dzierżawy.

Do składników majątkowych związanych z prowadzeniem działalności II (ujęte w ewidencji środków trwałych) zaliczyć można: grunty przy ulicy K. 6 I 9, hale produkcyjne, suszarnie i kotłownie, magazyny i warsztaty, budynek administracyjny, garaże, ogrodzenie, sieci ciepłownicze, kanalizacyjne, wodne, drogi wewnętrzne, place, parkingi, sieci komputerowe, drukarki, urządzenia i maszyny, centrala telefoniczna, telefony, system dozoru tv, stacja uzdatniania wody, meble, oprogramowanie, wiaty, hala produkcyjna, kotłownia, warsztaty mechaniczne, magazyn techniczny, hale magazynowe.

Z działalnością II związane są także zobowiązania, w szczególności dotyczące nieruchomości przy ul. K. w W. Zobowiązania te dotyczą zawartych umowy dzierżawy oraz umowy najmu. Z działalnością II związane są również należności.

Podsumowując, należy zauważyć, że do działalności I i do działalności II zostały przypisane środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne umożliwiające samodzielne funkcjonowanie w ramach każdej z działalności.

W przyszłości planowane jest przez Wnioskodawcę dokonanie podziału spółki Wnioskodawcy na dwie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie przedmiotem działalności pierwszej spółki będzie Działalność I, a przedmiotem działalności drugiej spółki (wydzielonej) będzie działalność II.

W związku z faktem, iż w przyszłości planowany jest podział spółki na zasadach określonych w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, co będzie wiązało się z przeniesieniem na istniejącą już spółkę kapitałową (spółka wydzielona) działalności II, w spółce dzielonej pozostanie natomiast majątek opisany jako działalność I.

Istotnym jest fakt, iż wydzielenie nastąpi z kapitału zapasowego spółki dzielonej bez obniżenia jej kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy spółki wydzielonej zostanie podwyższony ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki dzielonej, bez unicestwiania udziałów należących do udziałowców (będących osobami fizycznymi) spółki dzielonej. Udziałowcy spółki dzielonej poza udziałami w spółce wydzielonej nie uzyskają w związku z podziałem żadnych innych korzyści majątkowych (np. dopłat).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przedstawione w opisie zaistniałego stanu faktycznego wyodrębnienie działalności I i wyodrębnienie działalności II stanowi każde z osobna zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisów o podatku od towarów i usług...
  2. Czy w przypadku dokonania przedmiotowego podziału spółki, będącej Wnioskodawcą, i objęcia przez osoby fizyczne, będące udziałowcami spółki dzielonej, udziałów w spółce wydzielonej, Wnioskodawca zobowiązany będzie, jako płatnik obliczyć, pobrać i wpłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu przekazania z kapitałów Wnioskodawcy (innych niż kapitał zakładowy) na kapitał zakładowy i inne kapitały spółki wydzielonej, wartości kapitałów Wnioskodawcy (innych niż kapitał zakładowy), w tym dochodów Wnioskodawcy...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z faktem, iż w przyszłości planowany jest podział spółki na zasadach określonych w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, a wydzielenie to nastąpi z kapitału zapasowego spółki dzielonej bez obniżenia jej kapitału zakładowego w takim przypadku nie będzie on płatnikiem podatku dochodowego w związku z objęciem udziałów przez osobę fizyczną (udziałowca) w spółce wydzielonej.

Objęcie udziałów przez osobę fizyczną (udziałowca) w spółce wydzielonej (na zasadach przewidzianych w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych) nie powoduje powstania przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wydzielenie następować będzie z kapitału zapasowego spółki dzielonej, a tym samym na Wnioskodawcy nie będą ciążyły w tym zakresie jakiekolwiek obowiązki płatnika podatku dochodowego.

Przepis art. 24 ust. 5 pkt 4 ww. ustawy stanowi, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych planowany jest podział przez wydzielenie w drodze przeniesienia działalności II na istniejącą już spółkę kapitałową. Wydzielenie nastąpi z kapitału zapasowego spółki dzielonej bez obniżania jej kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy spółki wydzielonej zostanie podwyższony ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym spółki dzielonej, bez „unicestwiania” udziałów należących do udziałowców spółki dzielonej. W wyniku dokonanego podziału udziałowcy obejmą udziały w spółce wydzielonej. W wyniku podziału nie będą wspólnikom przyznane żadne inne korzyści majątkowe (np. dopłaty).

Językowa wykładnia przepisu art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje przyjąć, że zakres jego regulacji obejmuje jedynie taką sytuację, w której osoba prawna środki uprzednio zgromadzone na własnych kapitałach (zapasowym, rezerwowym) przekazuje na własny kapitał zakładowy i z tego tytułu wydaje swoim udziałowcom dodatkowe udziały.

Ponadto ustawodawca - stanowiąc w przepisie art. 24 ust. 5 pkt 4 cyt. ustawy o „dochodzie przeznaczonym na podwyższenie kapitału zakładowego” - miał na myśli dochód udziałowca osoby prawnej, pochodzący z zysku wygenerowanego przez tę osobę prawną, który to dochód udziałowiec uzyskuje z tytułu przysługującego mu prawa do uczestnictwa w zysku tej osoby prawnej i następnie przeznacza na kapitał zakładowy tej osoby prawnej. Obowiązek podatkowy z tytułu, o którym mowa w przepisie art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy powstaje zatem po stronie udziałowca osoby prawnej tylko w takim przypadku i to pod warunkiem, że w zamian za przekazanie dochodu z zysku na kapitał zakładowy osoby prawnej, udziałowiec uzyska dodatkowe udziały tej osoby prawnej.

Literalna wykładnia powołanego przepisu nakazuje przyjąć, iż określenie „dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej” odnosi się wyłącznie do sytuacji, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych tej samej spółki (tzn. powinna zachodzić tożsamość podmiotu, w którym istnieje kapitał zapasowy i podmiotu, w którym podwyższany jest kapitał zakładowy), natomiast zwrot „dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego” dotyczy wyłącznie przypadku, gdy na kapitał zakładowy przekazywane są kwoty z kapitałów zapasowych tej samej spółki (tzn. powinna zachodzić tożsamość podmiotu, w którym istnieje kapitał zapasowy i podmiotu, w którym podwyższany jest kapitał zakładowy), natomiast zwrot „dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego” dotyczy wyłącznie przypadku, gdy na kapitał zakładowy przekazywany jest dochód wypracowany przez spółkę, której kapitał zakładowy ma zostać podwyższony (tzn. powinna istnieć tożsamość podmiotu, który wygenerował dochód i podmiotu, którego kapitał zakładowy ma zostać (z tego dochodu) podwyższony.

Skoro art. 24 ust. 5 pkt 4 ww. ustawy jednoznacznie wskazuje, iż dochód po stronie wspólnika powstaje jedynie w przypadku przekazania na kapitał zakładowy kwot z kapitałów zapasowych tej samej spółki, zatem poza zakresem zastosowania przepisu art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy jest sytuacja, gdy z kapitałów zapasowych jednej spółki podwyższany jest kapitał zakładowy innej spółki.

Tym samym po stronie udziałowca, jako wspólnika spółki, nie powstanie dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku, gdy kwoty zgromadzone na kapitale zapasowym spółki dzielonej zostaną przeniesione na podwyższenie kapitału zakładowego w spółce wydzielonej, a co za tym idzie oznacza to, że na Wnioskodawcy nie będą w tym zakresie ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na fakt, iż obowiązki płatnika co do obliczenia, pobrania i wpłaty podatku powstają wtedy gdy powstaje stosowne zobowiązanie podatkowe po stronie osoby fizycznej (w tym przypadku udziałowca obejmującego udziały w spółce wydzielonej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj