Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-464/13/KT
z 31 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 25 lipca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny komory chłodniczej, będącej przedmiotem nieodpłatnego użyczenia, na rzecz jej dotychczasowego użytkownika – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 25 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności darowizny komory chłodniczej, będącej przedmiotem nieodpłatnego użyczenia, na rzecz jej dotychczasowego użytkownika.


W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Do dnia 9 lutego 2010 r. podatnikiem podatku od towarów i usług był Urząd Gminy. Od dnia 10 lutego 2010 r. podatnikiem tego podatku jest Gmina. W dniu 27 września 2004 r. zawarła umowę użyczenia z Parafią na bezpłatne używanie komory chłodniczej na czas oznaczony - do dnia 30 września 2005 r. - następnie przedłużony aneksem do dnia 30 września 2013 r. Wartość nabytej komory chłodniczej wynosiła 6.799,88 zł w tym VAT 1.226,23 zł. Została ona wprowadzona do ewidencji środków trwałych w wartości bez VAT i do rejestru zakupu. Z tytułu jej nabycia Gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i odliczyła go w całości.

Przekazanie przedmiotu użyczenia zostało udokumentowane fakturą wewnętrzną i wykazano podatek należny w wysokości 22%. W deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. wykazano podatek należny i naliczony. Aktualnie Gmina zamierza darować komorę chłodniczą dotychczasowemu użytkownikowi – Parafii.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy nieodpłatne przekazanie (umowa darowizny) dotychczasowego przedmiotu użytkowania podlegać będzie podatkowi od towarów i usług w wysokości 23%?


Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna komory chłodniczej na rzecz dotychczasowego użytkownika nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na fakt, że podatek związany z przedmiotem darowizny został już rozliczony w 2004 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Stosownie do zapisu zawartego w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Dla celów podatku od towarów i usług, ustawodawca zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne.


I tak, zgodnie z treścią ust. 2 omawianego artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Z powołanego wyżej przepisu art. 7 ust. 2 ustawy wynika zatem, że obowiązek opodatkowania czynności przekazania towarów dotyczy takich towarów, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i uzależniony jest od tego na jaki cel takie przekazanie nastąpiło.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007 r., przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl ust. 2 tego artykułu, w brzmieniu obowiązującym do ww. daty, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże stosownie do art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Wskazać należy, iż zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że użyczenie jest nieodpłatnym oddaniem rzeczy do używania.

Zgodnie z zapisem art. 888 § 1 K.c., przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Powyższy przepis wskazuje, że darowizna jest umową cywilnoprawną, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, mogą być wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne mogą być również wystawiane dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Jak stanowi przepis art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego (ust. 2 ww. artykułu).

Z treści wniosku wynika, że w dniu 27 września 2004 r. Gmina zawarła z Parafią umowę użyczenia na bezpłatne używanie komory chłodniczej na czas oznaczony - do dnia 30 września 2005 r. - następnie przedłużony aneksem do dnia 30 września 2013 r. Komora chłodnicza została wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Z tytułu jej nabycia Gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, który odliczyła w całości. Przekazanie przedmiotu użyczenia zostało udokumentowane fakturą wewnętrzną i wykazano podatek należny w wysokości 22%. W deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. wykazano podatek należny i naliczony. Gmina zamierza darować na rzecz Parafii komorę chłodniczą dotychczasowemu użytkownikowi.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów prawa oraz przedstawione okoliczności sprawy, z których wynika, że doszło do zawarcia umowy użyczenia komory chłodniczej, która obecnie ma być przedmiotem darowizny należy stwierdzić, że czynność jej darowizny przez Gminę na rzecz Parafii w sytuacji, gdy odliczyła podatek naliczony przy jej nabyciu, bez względu na okoliczność wcześniejszego opodatkowania czynności oddania w nieodpłatne używanie, będzie stanowiła – w świetle art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowana 23% stawką podatku w myśl ww. art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 tej ustawy. Tym samym stanowisko Gminy należało uznać za nieprawidłowe.

Końcowo informuje się, że w niniejszej interpretacji tut. organ nie dokonywał oceny kwestii zasadności opodatkowania przez Gminę czynności oddania w nieodpłatne używanie komory chłodniczej, ponieważ nie przedstawiono w tym zakresie stanowiska oraz nie postawiono pytania.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj