Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-220a/13/DK
z 9 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu 16 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym w dniu 6 sierpnia 2013 r. – dotyczącej momentu rozpoczęcia amortyzacji nabytych w drodze likwidacji spółki kapitałowej wartości niematerialnych i prawnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 maja 2013 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie – uzupełniony w dniu 6 sierpnia 2013 r. – dotyczącej momentu rozpoczęcia amortyzacji nabytych w drodze likwidacji spółki kapitałowej wartości niematerialnych i prawnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca będzie większościowym udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”). Na Spółkę w wyniku podziału przez wydzielenie z innej spółki kapitałowej przejdzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, dalej jako: „ZCP”). Wśród składników składających się na ZCP będzie/będą, m.in. zarejestrowany/e w Urzędzie Patentowym znak/znaki towarowe (dalej jako: „WNIP”).

Wnioskodawca planuje również utworzenie innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka 1”), z tego też tytułu Wnioskodawca wywodzi swoje uprawnienie do wystąpienia z niniejszym wnioskiem.

Wnioskodawca planuje wnieść aportem do Spółki 1 udziały w Spółce, w zamian za co Spółka 1 wyda na rzecz Wnioskodawcy udziały w swoim podwyższonym kapitale zakładowym (transakcja będzie spełniała kryteria do uznania ją za tzw. wymianę udziałów). W rezultacie Spółka 1 stanie się udziałowcem Spółki.

Głównym przedmiotem działalności zarówno Spółki jak i Spółki 1 będzie szerokorozumiana działalność marketingowo-reklamowa.

W celu uproszczenia struktury własnościowej rozważana jest likwidacja Spółki, a w konsekwencji przeniesienie własności całego majątku należącego do Spółki na Spółkę 1. Mając na uwadze fakt, że udziałowcem Spółki będzie Spółka 1, planowane jest że przedmiotowe składniki, w tym WNIP zostaną przekazane w ramach likwidacji do Spółki 1 jako majątek likwidacyjny, w oparciu o odpowiednią uchwałę walnego zgromadzenia wspólników, z zachowaniem przewidzianej przepisami prawa procedury likwidacyjnej.

W konsekwencji Spółka 1 nabędzie WNIP, który będzie nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania i z uwagi na fakt że przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, jak również, że Spółka 1 będzie wykorzystywać WNIP na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę 1 działalnością gospodarczą, to Spółka 1 stanie się podmiotem, który będzie zarządzać własnością intelektualną w obrębie grupy spółek, w których udziałowcem/wspólnikiem jest Wnioskodawca i będzie udzielać licencji na wykorzystanie WNIP innym podmiotom z grupy.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że ZCP, w tym WNIP, które zostaną przekazane do Spółki 1 w ramach procedury likwidacyjnej, nie zostaną nabyte przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Wnioskodawca wywodzi swoje uprawnienie do wystąpienia z niniejszym wnioskiem z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. organu w dniu 6 sierpnia 2013 r. Wnioskodawca wskazał, że spółka z o.o., o której mowa we wniosku (wskazana we wniosku jako „Spółka 1”) będzie nosić nazwę „X” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedziba w Y, przy ulicy Z. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że Spółka, która miałaby ulec podziałowi przez wydzielenie wytworzyła we własnym zakresie wartości niematerialne i prawne, które uzyska Spółka 1 w związku z likwidacją sp. z o.o.

Wnioskodawca zaznaczył, że ZCP, w tym WNIP, które zostaną przekazane do Spółki 1 w ramach procedury likwidacyjnej, nie zostaną nabyte przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. Czy nabyte WNIP, z uwagi na fakt, że Spółka 1 będzie używać ich na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w okresie przekraczającym rok, mogą podlegać amortyzacji w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji czy odpisy amortyzacyjne od WNIP będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki 1 od momentu rozpoczęcia amortyzacji, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie WNIP do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?
  2. Czy zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, prawidłowe będzie ustalenie wartości początkowej WNIP (otrzymanych w związku z likwidacją Spółki) w księgach podatkowych Spółki 1, w wysokości ich wartości rynkowej ustalonej na dzień nabycia WNIP w ramach likwidacji Spółki, określonej na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy?


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie pytania drugiego sprawa zostanie rozpatrzona odrębnie.

W ocenie Spółki zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodu są „odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16”.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, ze zm.; dalej jako: „Prawo WP”) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, przy spełnieniu określonych przesłanek, wymienione zostały m.in. prawa określone w Prawie WP. Prawo WP normuje m.in.: stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 Prawa WP na warunkach w niej określonych udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Zgodnie z art. 120 Prawa WP, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwięków. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 153 Prawa WP). Prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu (art. 162 ust. 1 Prawa WP).

Analiza przepisów Prawa WP, prowadzi zdaniem Wnioskodawcy do wniosku, że prawa do znaków towarowych w rozumieniu ustawy Prawo WP, które spełnią przesłanki, wyrażone w art. 16b ww. ustawy (tj. takie jak WNIP), mogą jako wartości niematerialne i prawne podlegać amortyzacji podatkowej.

W związku z powyższym, mając na uwadze, że na WNIP (prawo do znaku towarowego): zostało udzielone prawo ochronne, WNIP zostanie przez Spółkę 1 nabyte w ramach likwidacji Spółki, będzie nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres jego używania będzie dłuższy niż rok i będzie wykorzystywane przez Spółkę 1 na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą to w ocenie Wnioskodawcy WNIP (zarejestrowany znak/i towarowy/e) podlegają amortyzacji w rozumieniu ww. ustawy.

Zgodnie z art. 16f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych „Podatnicy (...) dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...)”.

Powyższe prowadzi do wniosku, że w przypadku nabytych przez Spółkę 1 WNIP (w ramach likwidacji Spółki), które spełniać będą warunki wskazane w art. 16b ust. 1 ww. ustawy podatkowej, odpisy amortyzacyjne od ich wartości początkowej będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu.

W świetle art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartości niematerialne i prawne wymienione w 16b ust. 1 ww. ustawy „wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania”.

Z kolei zgodnie z art. 16h ust. 1 tej ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się „od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (...) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji”.

Uwzględniając wskazane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, WNIP powinny zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1 najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania, natomiast odpisy amortyzacyjne od WNIP Spółka 1 powinna dokonywać od pierwszego miesiąca po miesiącu, w którym WNIP zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1.

Na marginesie warto dodać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwalają na uznanie, że dla określenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od WNIP bez znaczenia będzie data przerejestrowania wchodzących w skład WNIP praw do zarejestrowanych znaków towarowych na Spółkę 1. Zgodnie z art. 67 ust. 2 w związku z art. 162 ust. 1 Prawa WP dla skutecznego przeniesienia prawa z rejestracji znaku towarowego wystarczy zachowanie formy pisemnej. Wniosek ten potwierdził Minister Finansów w piśmie „Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego” zamieszczonym w Biuletynie Skarbowym Ministra Finansów nr 4/2007. Minister Finansów wskazał, że skoro amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w Prawie WP, to w przypadku zachowania formy pisemnej przy ich przenoszeniu „spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może (...) dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego”.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od podlegających amortyzacji WNIP będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki 1 od momentu rozpoczęcia przez Spółkę 1 amortyzacji, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie WNIP do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki 1 (miesiącu przekazania WNIP do używania).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j. t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj