Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-335/13-2/AKr
z 19 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni jest:

  • prawidłowe w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji wydanych w zamian za wkład niepieniężny odpowiadać będzie wartości rynkowej wkładu,
  • nieprawidłowe w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji będzie niższa od wartości rynkowej wkładu, a nadwyżka wartości wkładu nad wartość nominalną wydanych akcji zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki jako agio.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Spółka albo Podatnik) została zawiązana przez spółkę jako komplementariusza oraz cztery osoby fizyczne jako akcjonariuszy. Wszystkie akcje w kapitale zakładowym Spółki zostały objęte, przy jej zawiązaniu w zamian za wkład o charakterze pieniężnym, przez cztery osoby fizyczne. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50.000 złotych.

Obecnie Spółka planuje podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji, które zostaną objęte przez nowego akcjonariusza (spółkę jawną) spoza grona obecnych akcjonariuszy. Akcje nowej emisji zostaną objęte w zamian za wkład o charakterze niepieniężnym. W skład wkładu niepieniężnego wejdą: nieruchomości będące gruntami zabudowanymi obiektami przemysłowymi (hale, magazyny, biurowiec) oraz wartości niematerialne i prawne (znak towarowy), wszystkie przedmioty wkładu stanowią własność podmiotu mającego zostać nowym akcjonariuszem. Wszystkie przedmioty wkładu wykorzystywane są w działalności gospodarczej nowego akcjonariusza będącego podatnikiem podatku od towarów i usług. Według oceny Podatnika cała transakcja wniesienia aportu zarówno w zakresie dotyczącym wkładów będących nieruchomościami, jak i znaku towarowego, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie korzystając ze zwolnienia od opodatkowania. Na moment wniesienia wkładu Spółka będzie podatnikiem czynnym podatku VAT i będzie wykonywała czynności opodatkowane, przedmiot aportu, po jego nabyciu, wykorzystywany będzie przez Spółkę w działalności opodatkowanej.

Znana jest wartość rynkowa aportu, jako sumy wartości wszystkich rzeczy i praw wchodzących w jego skład, określona na podstawie wycen opartych o metody rynkowe oraz ustaleń pomiędzy podmiotem wnoszącym aport a Spółką. W zależności od ostatecznych uzgodnień pomiędzy stronami wartość nominalna akcji (wysokość podwyższanego kapitału zakładowego Spółki) wydanych w zamian za wkład niepieniężny odpowiadać będzie wartości rynkowej wkładu albo będzie niższa od wartości rynkowej wkładu i w tym wypadku, nadwyżka wartości wkładu nad wartość nominalną wydanych akcji zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki jako agio. Przeniesienie własności rzeczy i praw wchodzących w skład aportu odbędzie się w umowie przeniesienia własności, zaś podwyższenie kapitału zakładowego, w uchwale Spółki o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Podmiot wnoszący aport udokumentuje tą czynność fakturą VAT wystawioną w kwocie netto odpowiadającej wartości rynkowej wkładu (zgodnie z art. 29 ust. 9 Ustawy o podatku od towarów i usług) powiększoną o stawkę podatku VAT właściwą dla przedmiotów wkładu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wydanie akcji Spółki w zamian za wkład niepieniężny (aport), którego wniesienie do spółki podlega opodatkowaniu VAT, stanowi zapłacenie w całości, należności wynikającej z faktury VAT wystawionej przez podmiot wnoszący aport, w rozumieniu art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT?
  2. Czy w związku z tym Spółka będzie miała prawo do zwrotu podatku VAT w terminie 25 dniowym na podstawie przepisu art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, akcje w spółce komandytowo akcyjnej mogą być obejmowane w zamian za wkłady niepieniężne przyjmujące różną postać. Wydawane w zamian za wkład niepieniężny, wnoszony do spółki przez akcjonariusza, akcje w kapitale zakładowym stanowią ekwiwalent (wynagrodzenie) za wkład wniesiony przez akcjonariusza. Mając na uwadze opis stanu faktycznego uznać należy, że czynność wniesienia aportem znaków towarowych oraz nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej prowadzić będzie do przeniesienia tych rzeczy i praw na nowy podmiot, a zatem stanowić będzie odpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT) i odpłatną dostawę towarów (art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT) podlegające opodatkowaniu. Przy czym odpłatnością za przeniesienie na Spółkę praw i rzeczy będą akcje Spółki wydane podmiotowi obejmującemu podwyższony kapitał.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT: „podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.”

Praktyka organów administracji wskazuje, że wartość akcji w kapitale zakładowym wydanych akcjonariuszowi wnoszącemu wkład niepieniężny nie może być traktowane jako cena sensu stricte, stąd ich wartość (zarówno emisyjna, jak i nominalna) nie stanowią kwoty obrotu będącego podstawą opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT. Taki pogląd wyrażony został między innymi w (interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 marca 2013 r. (IPPP1/443-1264/12-2/AP), pomimo tego, że jest on kwestionowany w części orzecznictwa sądów administracyjnych, należy uznać go obecnie za obowiązujący. W związku z faktem, że cena w znaczeniu wyznacznika obrotu, w tego rodzaju transakcji nie występuje dla określenia podstawy opodatkowania zastosować należy art. 29 ust. 9 Ustawy VAT. Zgodnie ze wskazanym przepisem: „W przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.”

W związku z powyższym podstawą opodatkowania w przypadku objęcia w zamian za wkład niepieniężny akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki komandytowo akcyjnej, będzie wartość rynkowa rzeczy i praw wchodząca w skład aportu pomniejszona o kwotę podatku VAT. Przyjmując, że w transakcji tej nie występuje kwota należna (cena) za wkład, lecz formę zapłaty należności stanowią akcje w Spółce objęte w zamian za wniesione prawa, przy czym ich wartość emisyjna powinna odpowiadać co najmniej wartości rynkowej towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, zaś wartość nominalna może być niższa albo równa cenie emisyjnej.

Reasumując, ww. czynności wniesienia aportu do spółki komandytowo-akcyjnej nie występuje cena w zamian za wniesione prawa, stąd formę zapłaty należności stanowią akcje w Spółce objęte przez nowego wspólnika w zamian za wniesione prawa i rzeczy. Tym samym w momencie wydania akcji nowemu wspólnikowi dochodzi do zapłaty całej należności w rozumieniu art. 87 ust. 6 pkt 1 Ustawy VAT. Tym samym podatnik uzyskuje prawo do złożenia wniosku wraz z deklaracją podatkową, za okres, w którym objęte zostały akcje o zwrot podatku naliczonego z tej transakcji w terminie 25 dni (art. 87 ust. 6 Ustawy VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni jest:

  • prawidłowe w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji wydanych w zamian za wkład niepieniężny odpowiadać będzie wartości rynkowej wkładu,
  • nieprawidłowe w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji będzie niższa od wartości rynkowej wkładu, a nadwyżka wartości wkładu nad wartość nominalną wydanych akcji zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki jako agio.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

– z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następny okres lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W myśl art. 87 ust. 2 ustawy, zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielonego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Natomiast, w myśl przepisów art. 87 ust. 6 ustawy, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 672),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

– przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Z analizy powyższego przepisu wynika, iż na wniosek podatnika i przy spełnieniu określonych warunków podstawowy termin zwrotu może być skrócony: 60 dniowy do 25 dniowego. Podatnik może otrzymać wcześniejszy zwrot, gdy spełni następujące warunki:

  1. opłaci wszystkie faktury lub dokumenty celne dokumentujące zakupy rozliczone w deklaracji VAT-7,
  2. zapłata za te faktury zostanie dokonana z uwzględnieniem przepisów art. 22 ust. 1 ustawy

o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przepis ten ustanawia konieczność zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego należności za transakcję o wartości przekraczającej 15.000 euro, a zatem nie dopuszcza w takim przypadku zapłaty bezpośrednio w formie gotówkowej. Przepis ten nie odnosi się natomiast do zapłaty w innej formie - nie w pieniądzu.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka została zawiązana przez spółkę jako komplementariusza oraz cztery osoby fizyczne jako akcjonariuszy. Wszystkie akcje w kapitale zakładowym Spółki zostały objęte, przy jej zawiązaniu w zamian za wkład o charakterze pieniężnym, przez cztery osoby fizyczne. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50.000 złotych.

Obecnie Spółka planuje podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji, które zostaną objęte przez nowego akcjonariusza (spółkę jawna,) spoza grona obecnych akcjonariuszy. Akcje nowej emisji zostaną objęte w zamian za wkład o charakterze niepieniężnym. W skład wkładu niepieniężnego wejdą: nieruchomości będące gruntami zabudowanymi obiektami przemysłowymi (hale, magazyny, biurowiec) oraz wartości niematerialne i prawne (znak towarowy), wszystkie przedmioty wkładu stanowią własność podmiotu mającego zostać nowym akcjonariuszem. Wszystkie przedmioty wkładu wykorzystywane są w działalności gospodarczej nowego akcjonariusza będącego podatnikiem podatku od towarów i usług. Cała transakcja wniesienia aportu zarówno w zakresie dotyczącym wkładów będących nieruchomościami, jak i znaku towarowego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie korzystając ze zwolnienia od opodatkowania. Na moment wniesienia wkładu Spółka będzie podatnikiem czynnym podatku VAT i będzie wykonywała czynności opodatkowane, przedmiot aportu, po jego nabyciu, wykorzystywany będzie przez Spółkę w działalności opodatkowanej. Znana jest wartość rynkowa aportu, jako sumy wartości wszystkich rzeczy i praw wchodzących w jego skład, określona na podstawie wycen opartych o metody rynkowe oraz ustaleń pomiędzy podmiotem wnoszącym aport a Spółką. W zależności od ostatecznych uzgodnień pomiędzy stronami wartość nominalna akcji (wysokość podwyższanego kapitału zakładowego Spółki) wydanych w zamian za wkład niepieniężny odpowiadać będzie wartości rynkowej wkładu albo będzie niższa od wartości rynkowej wkładu i w tym wypadku, nadwyżka wartości wkładu nad wartość nominalną wydanych akcji zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki jako agio. Przeniesienie własności rzeczy i praw wchodzących w skład aportu odbędzie się w umowie przeniesienia własności, zaś podwyższenie kapitału zakładowego, w uchwale Spółki o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Podmiot wnoszący aport udokumentuje tą czynność fakturą VAT wystawioną w kwocie netto odpowiadającej wartości rynkowej wkładu (zgodnie z art. 29 ust. 9 Ustawy o podatku od towarów i usług) powiększoną o stawkę podatku VAT właściwą dla przedmiotów wkładu.

Z wniosku wynika, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dwoma sytuacjami:

  1. kiedy akcjonariusz obejmie akcje o wartości odpowiadającej wniesionemu aportowi niepieniężnemu, oraz
  2. kiedy akcjonariusz obejmie akcje o wartości niższej niż wartość wniesionego aportu niepieniężnego a nadwyżka zostaje przelana na kapitał zapasowy.

W pierwszej sytuacji uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, że odnosząc się do kwestii przyspieszonego terminu zwrotu podatku VAT oraz warunków jakie podatnik jest obowiązany spełnić wskazać należy, iż przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty należności.

Gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku regulowania wszystkich należności tylko i wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego w formie przepływów pieniężnych, to zostałoby to zastrzeżone bezpośrednio w przepisie. Element bezpośredniości („zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi”), o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy dotyczy relacji między wystawcą a odbiorcą faktury.

Zatem, w ocenie tut. Organu, skoro nie ma ograniczeń co do formy zapłaty należy przyjąć, że formą zapłaty może być także przyznanie akcji w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego.

Należy również zaznaczyć, iż jeżeli zasadność zwrotu będzie wymagać dodatkowego zweryfikowania, to zgodnie z przepisem art. 87 ust. 2 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.

Zatem, stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji wydanych w zamian za wkład niepieniężny odpowiadać będzie wartości rynkowej wkładu wówczas stanowić będzie zapłatę w całości należności wynikającej z faktury wystawionej przez podmiot wnoszący aport. W konsekwencji, Wnioskodawca będzie miał prawo do otrzymania zwrotu podatku VAT w przyspieszonym 25 dniowym terminie, zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy.

W związku z powyższym w tej części należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Natomiast w drugiej sytuacji wskazać należy na przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Z treści przepisu § 154 ust. 3 ww. Kodeksu spółek handlowych wynika, iż udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.

Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów – art. 158 § 1 Ksh.

Agio pieniężne stanowi nadwyżkę równą różnicy pomiędzy ceną nabycia a ceną nominalną. Istnieje również agio aportowe, które powstaje w przypadku nabycia udziałów w zamian za wkład niepieniężny na podstawie art. 158 w zw. z art. 154 § 3 Ksh.

Niezależnie od wielkości kwot faktycznie wpłaconych do spółki lub też wniesionych w formie wkładu niepieniężnego (aportu) w celu pokrycia objętego przez wspólnika udziału lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością albo przez akcjonariusza akcji w spółce akcyjnej, na poczet kapitału zakładowego przekazywana jest tylko ta część wniesionego wkładu pieniężnego lub aportu, która odpowiada wartości nominalnej udziałów lub akcji objętych przez daną osobę.

Stosownie do § 159 Ksh, jeżeli wspólnikowi mają być przyznane szczególne korzyści lub jeżeli na wspólników mają być nałożone, oprócz wniesienia wkładów na pokrycie udziałów, inne obowiązki wobec spółki, należy to pod rygorem bezskuteczności wobec spółki dokładnie określić w umowie spółki.

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych i ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 330 ze zm.) kapitał zapasowy tworzony jest z:

  • podziału zysku,
  • nadwyżki ceny emisyjnej (nominalnej) nad ceną sprzedaży akcji,
  • opłat akcjonariuszy w spółce akcyjnej, udziałowców w spółce z o.o.,
  • wyniku na przeszacowaniu zlikwidowanych lub sprzedanych środków trwałych.

Kapitał zapasowy w spółce akcyjnej przeznacza się na:

  • pokrycie strat bilansowych,
  • zwrot ewentualnych dopłat do kapitału,
  • umorzenie udziałów lub akcji,
  • pokrycie kosztów niepowodujących zwiększenia aktywów spółki (np. negatywny wynik prac rozwojowych, zaniechanie budowy środków trwałych).

Z powyższego wynika, iż agio to nadwyżka powstała w sytuacji gdy wartość rynkowa aportu przewyższa wartość nominalną wydanych udziałów. Czyli w tej części wniesiony wkład niepieniężny nie znajduje pokrycia w otrzymanych akcjach, a stanowi tylko kapitał zapasowy.

Tym samym, w opisanej sytuacji nie dojdzie do uregulowania w całości należności związanej z wystawieniem faktury dokumentującej wniesienie aportu. Oznacza to, że Spółka nie będzie uprawniona do otrzymania zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia, w sytuacji, gdy wartość nominalna akcji będzie niższa od wartości rynkowej wkładu, a nadwyżka wartości wkładu nad wartość nominalną wydanych akcji zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki jako agio, gdyż w tym przypadku nie można mówić o całości zapłaty faktury dokumentującej wniesienie przedmiotowego aportu.

W związku z powyższym w tej części należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj