Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-543/13/WN
z 12 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2013r. (data wpływu do tut. organu 13 czerwca 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 sierpnia 2013r. (data wpływu 23 sierpnia 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla usług zakwaterowania w domu studenta, studentów i doktorantów uczelni prowadzącej ten dom studenta - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2013r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 20 sierpnia 2013r. (data wpływu 23 sierpnia 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie stawki podatku VAT dla usług zakwaterowania w domu studenta, studentów i doktorantów uczelni prowadzącej ten dom studenta.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej również Akademia) jest państwową szkołą wyższą działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym oraz na podstawie Statutu.

Zgodnie z art. 14 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym uczelnia prowadzi dom studenta, w którym corocznie kwaterowani są na podstawie podań studenci studiów stacjonarnych, weekendowo studenci studiów niestacjonarnych. Pokoje w domu studenta udostępniane są również podmiotom z zewnątrz w ramach wolnych miejsc.

W chwili obecnej zakwaterowanie studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych jest traktowane przez Akademię jako zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 30 lit b. Natomiast zakwaterowanie podmiotów z zewnątrz jest opodatkowane stawką 8% i traktowane jako usługi związane z zakwaterowaniem (PKWiU 55).

Uzdolnieni sportowo Studenci Akademii korzystający cały rok akademicki z zakwaterowania w domu studenta są członkami Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego.

Zważywszy, że zgodnie z zapisami umieszczonymi w statucie Akademii:

"1.Do zadań statutowych jako uczelni wyższej należy stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów, a ponadto uczestniczenie w rozwoju i podnoszeniu poziomu kultury fizycznej, poprzez umożliwienie na terenie Uczelni działania różnych organizacji i instytucji z wszystkich obszarów kultury fizycznej w szczególności:

  1. tworzenie, w miarę możliwości optymalnych organizacyjnych warunków funkcjonowania klubu sportowego ….;
  2. wspieranie i finansowanie klubu sportowego;
  3. stwarzanie optymalnych warunków studiowania studentom - zawodnikom reprezentującym najwyższy poziom sportowy."

Klub Sportowy ... finansuje pobyt studentów Akademii - zawodników w domu studenta podczas trwania zawodów sportowych. Faktury za usługi zakwaterowania studentów Akademii będących jednocześnie zawodnikami KS ... wystawiane są wówczas na KS ... za zakwaterowanie studentów - zawodników domu studenta AKADEMII i stosowane jest zwolnienie z VAT.

Dodatkowo w piśmie uzupełniającym wniosek Wnioskodawca poinformował, iż na fakturach dokumentujących sprzedaż usług zakwaterowania w domu studenta Akademii na rzecz studentów i doktorantów Akademii widnieje napis: opłata za miejsce w DS za zawodnika ... oraz podstawa prawna wynikająca z ustawy o VAT: art. 43 ust. 1 pkt 30b.

Wnioskodawca ponadto poinformował, iż nie oczekuje interpretacji w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem podmiotów zewnętrznych objętych kategorią PKWiU 55.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować usługę zakwaterowania w domu studenta dla studentów i doktorantów Akademii, której wykonanie zleca, jest płatnikiem i nabywcą na dokumencie Faktura, podmiot zewnętrzny np. Klub Sportowy lub Fundacja?

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011r. art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi zakwaterowania w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie.

Zgodnie z art. 2 pkt 18 k ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym, student to osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich. Z kolei na mocy pkt 181 ww. artykułu, doktorant to uczestnik studiów doktoranckich.

Uwzględniając powyższe należy zauważyć, że zwolnieniem od podatku objęte są m. in. usługi zakwaterowania w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy, świadczenie usług zakwaterowania w domach studenta Akademii dla studentów traktowanych jako pełnoprawni członkowie społeczności akademickiej, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, pomimo, iż faktury wystawiane są na podmioty zewnętrzne. Natomiast zakwaterowanie osób nie będących studentami i doktorantami Akademii mieści się w kategorii usług PKWiU 55 "Usługi związane z zakwaterowaniem" w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarowi usług i jest opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8%.

Reasumując:

Bez względu na to, jaki podmiot będzie figurował na fakturze jako nabywca usługi; jeżeli usługi zakwaterowania w domu studenta są świadczone dla studentów i doktorantów Akademii, usługi te będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, po. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast przez świadczenie usług – w świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do przepisu art. 5a ww. ustawy VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ww. ustawy o VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 ww. ustawy o VAT – zwalnia się od podatku usługi zakwaterowania:

  1. w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,
  2. w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
  3. świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „student”, i „doktorant”, dlatego też należy posiłkować się definicjami wynikającymi z odrębnych przepisów.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 18k ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 572 ze zm.), przez słowo „student” należy rozumieć osobę kształcącą się na studiach wyższych.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 18l ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym doktorant to uczestnik studiów doktoranckich.

Z treści wniosku wynika, że Akademia jest państwową szkołą wyższą działającą na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005r Prawo o szkolnictwie wyższym oraz na podstawie Statutu.

Zgodnie z art. 14 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym uczelnia prowadzi dom studenta, w którym corocznie kwaterowani są na podstawie podań studenci studiów stacjonarnych, weekendowo studenci studiów niestacjonarnych. Pokoje w domu studenta udostępniane są również podmiotom z zewnątrz w ramach wolnych miejsc.

Uzdolnieni sportowo Studenci Akademii korzystający cały rok akademicki z zakwaterowania w domu studenta są członkami Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego.

Zważywszy, ze zgodnie z zapisami umieszczonymi w statucie Akademii:

"1.Do zadań statutowych jako uczelni wyższej należy stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów, a ponadto uczestniczenie w rozwoju i podnoszeniu poziomu kultury fizycznej, poprzez umożliwienie na terenie Uczelni działania różnych organizacji i instytucji z wszystkich obszarów kultury fizycznej w szczególności:

  1. tworzenie, w miarę możliwości optymalnych organizacyjnych warunków funkcjonowania klubu sportowego AZS;
  2. wspieranie i finansowanie klubu sportowego;
  3. stwarzanie optymalnych warunków studiowania studentom -zawodnikom reprezentującym najwyższy poziom sportowy."

Klub Sportowy ... Akademii finansuje pobyt studentów Akademii - zawodników w domu studenta podczas trwania zawodów sportowych. Faktury za usługi zakwaterowania studentów Akademii będących jednocześnie zawodnikami KS ... Akademii wystawiane są wówczas na KS ... Akademii za zakwaterowanie studentów - zawodników w domu studenta Akademii i stosowane jest zwolnienie z VAT.

Na fakturach dokumentujących sprzedaż usług zakwaterowania w domu studenta Akademii na rzecz studentów i doktorantów Akademii widnieje napis: opłata za miejsce w DS za zawodnika oraz podstawa prawna wynikająca z ustawy o VAT: art. 43 ust. 1 pkt 30b.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi stawka podatku VAT dla usług zakwaterowania w domu studenta świadczone na rzecz studentów i doktorantów swojej uczelni sfinansowanych przez Klub Sportowy lub Fundację.

Należy zaznaczyć, iż powołane wyżej przepisy nie uzależniają zwolnienia od podatku VAT dla przedmiotowych usług zakwaterowania od tego, kto jest nabywcą tej usługi.

Kierując się względami natury celowościowej, art. 43 ust. 1 pkt 30 ww. ustawy o VAT rozumieć należy w ten sposób, że zwolnienia od podatku VAT należy stosować bez względu na to, kto nabywa usługi wymienione w tym przepisie pod warunkiem, że są one świadczone:

  1. na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,
  2. na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
  3. na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Wskazanie w fakturze jako nabywcy Klubu Sportowego lub Fundacji z jednoczesnym tam wskazaniem, że usługa jest świadczona, jak wskazano w przedstawionym stanie faktycznym, dla zawodnika będącego studentem lub doktorantem Akademii pozwala na uznanie, że został spełniony warunek określony w art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ww. ustawy o VAT.

Wobec powyższego, odnosząc przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego, należy uznać iż usługi zakwaterowania w domu studenta na rzecz studentów i doktorantów Akademii prowadzącej ten dom studencki, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. b ww. ustawy o VAT.

Oceniając zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj