Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-435/13-2/AK
z 5 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.06.2013 r. (data wpływu 13.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu organizowanych przez Spółkę konferencji i szkoleń - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 13.06.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu organizowanych przez Spółkę konferencji i szkoleń.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca/spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. dystrybucją produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków ochrony roślin. Spółka w celu reklamy grupy S. oraz jej produktów, a także poszerzenia informacji, o stosowaniu produktów spółki oraz o działalności grupy S. organizuje szkolenia, w których biorą udział delegowani przez szpitale lekarze (których co do zasady łączy stosunek pracy albo stosunek cywilnoprawny ze szpitalami) oraz konferencje prasowe, w których biorą udział delegowani przez wydawnictwa dziennikarze, (których co do zasady łączy stosunek pracy albo stosunek cywilnoprawny z wydawnictwami branżowymi, np. medyczne, ochrony roślin).

Spółka pokrywa koszty udziału w konferencji oraz szkoleniach. Do kosztów tych (finansowanych przez spółkę) ze względu na miejsce odbywania się danej konferencji będą zaliczane m. in.: koszty podróży (w tym koszty biletów samolotowych) oraz koszty zakwaterowania uczestników w hotelach.

Jednocześnie spółka podkreśla, że w opisanym stanie faktycznym przedmiotem zapytania jest sytuacja, gdy zaproszenia do udziału w konferencji (szkoleniu) są kierowane do szpitali (jednostek medycznych) oraz wydawnictw (periodyków branżowych) ze wskazaniem liczby osób, jakie mogą zostać oddelegowane przez dany podmiot do udziału w konferencji (szkoleniu) finansowanym przez spółkę.

Tym samym, w opisywanym przypadku spółka nie zaprasza wybranych imiennie lekarzy, ani dziennikarzy.

Spółka kieruje zaproszenie do szpitala, wydawnictwa, etc, które decydują czy będą uczestniczyć w organizowanym przez spółkę szkoleniu lub konferencji i jeżeli tak to podejmują decyzję o tym, kto jest delegowany do wzięcia udziału w danym przedsięwzięciu z ich strony. Innymi słowy, celem zaproszenia jest zapewnienie udziału w szkoleniu (konferencji) danego podmiotu, tj. szpitala, wydawnictwa, etc niezależnie, kto bezpośrednio z ramienia danego podmiotu weźmie udział. Tym samym, decyzja o delegowaniu konkretnej osoby leży w opisywanych w tej interpretacji przypadkach po stronie danego podmiotu (szpital lub wydawnictwa).

Jednocześnie spółka na żądanie szpitala lub wydawnictwa będzie wysyłać informacje o wartości otrzymanych przez te podmioty nieodpłatnych świadczeń w postaci sfinansowania lekarzom albo dziennikarzom kosztów udziału w organizowanych przez spółkę wydarzeniach.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedmiotowym stanie faktycznym w związku z pokrywaniem kosztów udziału uczestników w konferencjach (szkoleniach), spółka jest zobowiązana sporządzić oraz przekazać uczestnikowi oraz właściwemu dla uczestnika urzędowi skarbowemu informacje PIT – 8C na podstawie art. 42a w związku z art. 20 ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zdaniem spółki w przedmiotowym stanie faktycznym w związku z pokrywaniem kosztów udziału uczestników w konferencjach (szkoleniach), spółka nie jest zobowiązana sporządzić, ani przekazać uczestnikowi oraz właściwemu dla uczestnika urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C na podstawie art. 42a w związku z art. 20 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 11 ust 1 ustawy o PIT, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ustawa o CIT w art. 12 ust. 1 pkt 1 wskazuje natomiast, że przychodami są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Analiza przepisów oraz stanowisko doktryny prawa podatkowego wskazuje, że aby można było mówić o nieodpłatnym świadczeniu w rozumieniu przepisów podatkowych konieczne jest kumulatywne spełnienie następujących przesłanek:

  • podmiot, na rzecz którego dokonywane jest świadczenie musi odnieść korzyść, a więc musi zaistnieć trwałe przysporzenie majątkowe, rozumiane jako zwiększenie stanu posiadania podatnika, innymi słowy- powiększenie aktywów podmiotu; w przypadku dostawy usług (jak w niniejszej sprawie) z przychodem w formie nieodpłatnego świadczenia mamy do czynienia w sytuacji zaspokojenia pewnych potrzeb osobistych (wykonania na rzecz podatnika usługi) przy jednoczesnym braku zmniejszenia jego aktywów (brak obowiązku zapłaty za wykonaną usługę);
  • korzyść ta musi zostać odniesiona kosztem innego podmiotu, a więc powinno dać się ustalić, kto poniósł ekonomiczny ciężar owego przesunięcia majątkowego;
  • korzyść musi mieć konkretny wymiar finansowy;
  • świadczenie musi mieć charakter nieodpłatny, co oznacza, iż nie może ono wiązać się z jakimkolwiek ekwiwalentem ze strony podatnika (także realizowanym w przyszłości).


Analizując opisany stan faktyczny należy zauważyć, że pokrywanie przez spółkę określonych kosztów może w części przypadków prowadzić do powstania nieodpłatnego świadczenia po stronie odbiorcy.


Tym niemniej, nawet w przypadku, gdy możemy mówić o powstaniu dla beneficjenta przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie powstawał obowiązek sporządzenia i przekazania przez spółkę deklaracji PIT -8C.

Zgodnie bowiem z art. 42a ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagran1cznych.

Analizując ten przepis należy zauważyć, że nie będzie on miał zastosowania w opisanym powyżej stanie faktycznym.

W przedmiotowym przypadku, potencjalnym beneficjentem świadczeń ze strony spółki będą nie sami lekarze albo dziennikarze, lecz szpitale albo wydawnictwa.

W konsekwencji w takim przypadku obowiązek rozliczenia podatku z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń spoczywać będzie na szpitalach albo wydawnictwach, które samodzielnie, bez wystawiania PIT-8C a tylko na podstawie ewentualnej informacji otrzymanej od spółki – not o wysokości kosztów udziału uczestników będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu).

Zdaniem spółki za powyższym rozwiązaniem przemawiają następujące argumenty:


po pierwsze adresatem zaproszeń jest dany podmiot, tj. szpital lub wydawnictwo, które jest wyłącznym dysponentem nieodpłatnego świadczenia otrzymanego od spółki. innymi słowy, szpital lub wydawnictwo może zdecydować się na udział w konferencji (szkoleniu), jak też delegować do wzięcia udziału w tej konferencji określone osoby. Decyzja w tym zakresie jest wyłączną decyzją danego podmiotu. Spółka nie ingeruje w tym zakresie w proces decyzyjny, nie modyfikuje go.


Po drugie celem organizowanej konferencji (szkolenia) jest zaproszenie na nie lekarzy lub dziennikarzy z określonego szpitala lub wydawnictwa. Spółce zależy w tym przypadku na dotarciu i zaprezentowaniu możliwości współpracy, wyników, informacji o nowych produktach, kierunkach rozwoju, etc określonym podmiotom (szpitalom lub wydawnictwom) a nie wybranym osobom fizycznym. Tym samym, co do zasady, nie ma w tym przypadku znaczenia, kto będzie osobą delegowaną do reprezentowania danego podmiotu, jest to sytuacja, odmienna od przypadków, gdzie spółka zaprasza na konferencję wybrane przez siebie osoby, np. wybranego indywidualnie lekarza, który jest specjalistą w danej dziedzinie. W takim przypadku, gdy dana wybrana przez spółką osoba fizyczna otrzyma benefit w postaci nieodpłatnych świadczeń, spółka oczywiście sporządza i przekazuje zgodnie z przepisami deklaracje PIT -8C.

W konsekwencji, w przedmiotowych przypadkach opisanych w stanie faktycznym, spółka nie jest zobowiązana do sporządzenia i przekazania deklaracji PIT-8C. Na potwierdzenie ww. stanowiska, spółka pragnie wskazać na poniższe orzecznictwo, wydane w analogicznych sprawach, w których potwierdzone zostało, iż udział w konferencji, którego koszty pokrywane są przez podmiot inny niż sam uczestnik nie stanowi dlatego uczestnika przychodu z nieodpłatnego świadczenia, np:

w wyroku WSA w Warszawie z 30 marca 2010 r., sygn. III SA/Wa 1923/09 Sąd stwierdził że:

„Z przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji stanu faktycznego wynika, że możliwość udziału w szkoleniach oferowana jest jednostkom medycznym, a nie samym lekarzom. Ponadto w szkoleniach biorą udział lekarze skierowani przez swoich pracodawców i spółka nie ma wpływu, na to którzy lekarze będą brali udział w szkoleniach.


Mając na względzie powyższe w ocenie sądu organ podatkowy nieprawidłowo przyjął, iż koszty uczestnictwa w szkoleniu, w postaci zapewnienia transportu, kosztów zakwaterowania, uczestnictwa w szkoleniach oraz opat rejestracyjnych stanowią nieodpłatne świadczenie uzyskane od spółki przez osoby biorące udział w szkoleniach. Organ podatkowy uznał, że uczestnicy szkoleń uzyskują korzyść majątkową, gdyż inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy szkolenia, a tym samym osoby te nie muszą uszczuplać własnego majątku osobistego.

Jednakże Minister Finansów pominął fakt, iż skarżąca przedstawiając stan faktyczny wskazała, że zdecydowana większość lekarzy wyjeżdżających na szkolenia jest zatrudniona na umowę o pracę w szpitalach, które wyznaczają ich na szkolenia. Udział w szkoleniach biorą lekarze wskazani przez swoich pracodawców, gdzie specjalistyczny sprzęt medyczny jest używany lub będzie używany w przyszłości. Często są to jedyne osoby wykonujące określonego typu operacje w danym szpitalu.

Skoro lekarze jako pracownicy nie mają obowiązku ponoszenia kosztów własnych szkoleń związanych z zatrudnieniem u swojego pracodawcy, to nie można twierdzić, że inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy z tytułu uczestnictwa w szkoleniu, a co w rezultacie powoduje powstanie po ich stronie przysporzenia majątkowego.

W związku z powyższym brak jest podstaw do przyjęcia, iż w przedstawionym stanie faktycznym lekarze zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, wyznaczani przez swoich pracodawców uzyskują przychód od Skarżącej z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. tym samym nieprawidłowe jest stanowisko Ministra Finansów, iż na Skarżącej ciąży obowiązek określony w art. 42a u.p.d.o.f. nakazujący podmiotowi nie będącemu płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, sporządzenie informacji o przychodach z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. tj. informacji PIT 8C.”


Natomiast w interpretacji z dnia 8 września 2010 r., sygn. IPPB2/415-239/09/10-8/S/JB Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził że:

„w świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30.03.2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1923/09- stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie skutków podatkowych udziału lekarzy w organizowanych przez spółkę wyjazdach szkoleniowych uznaje się za prawidłowe”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Na wstępie należy wyjaśnić, iż niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie obowiązków płatnika lub innych obowiązków informacyjnych ciążących na Spółce.


Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z uwagi na powyższe na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki podatkowe, tj.:

  1. obliczenie,
  2. pobranie,
  3. wpłacenie

- podatku, zaliczki lub raty.

Z kolei płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8 Ordynacji podatkowej, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony, o czym stanowi art. 30 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.


W myśl art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. dystrybucją produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków ochrony roślin. Spółka w celu reklamy grupy S. oraz jej produktów, a także poszerzenia informacji, o stosowaniu produktów spółki oraz o działalności grupy Bayer organizuje szkolenia, w których biorą udział delegowani przez szpitale lekarze (których co do zasady łączy stosunek pracy albo stosunek cywilnoprawny ze szpitalami) oraz konferencje prasowe, w których biorą udział delegowani przez wydawnictwa dziennikarze, (których co do zasady łączy stosunek pracy albo stosunek cywilnoprawny z wydawnictwami branżowymi, np. medyczne, ochrony roślin).

Spółka pokrywa koszty udziału w konferencji oraz szkoleniach. Zaproszenia do udziału w konferencji (szkoleniu) są kierowane do szpitali (jednostek medycznych) oraz wydawnictw (periodyków branżowych) ze wskazaniem liczby osób, jakie mogą zostać oddelegowane przez dany podmiot do udziału w konferencji (szkoleniu) finansowanym przez spółkę.

Tym samym, w opisywanym przypadku spółka nie zaprasza wybranych imiennie lekarzy, ani dziennikarzy. Spółka kieruje zaproszenie do szpitala, wydawnictwa, etc, które decydują czy będą uczestniczyć w organizowanym przez spółkę szkoleniu lub konferencji i jeżeli tak to podejmują decyzję o tym, kto jest delegowany do wzięcia udziału w danym przedsięwzięciu z ich strony. Innymi słowy, celem zaproszenia jest zapewnienie udziału w szkoleniu (konferencji) danego podmiotu, tj. szpitala, wydawnictwa, etc niezależnie, kto bezpośrednio z ramienia danego podmiotu weźmie udział. Tym samym, decyzja o delegowaniu konkretnej osoby leży w opisywanych w tej interpretacji przypadkach po stronie danego podmiotu (szpitala lub wydawnictwa).

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić należy, iż Wnioskodawca nie kieruje swojego zaproszenia do konkretnych osób tj. lekarzy czy dziennikarzy, a kieruje zaproszenie do szpitala oraz wydawnictwa. Zatem beneficjentem świadczeń ze strony Wnioskodawcy są szpitale i wydawnictwa.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że Spółka nie jest zobowiązana do sporządzania informacji PIT-8C w związku z uczestnictwem lekarzy i dziennikarzy w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez Spółkę. Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym nie jest bowiem płatnikiem przedmiotowych świadczeń na rzecz osób fizycznych tj. lekarzy i dziennikarzy.

Końcowo - odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz interpretacji indywidualnej - wskazać należy, iż rozstrzygnięcia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj