Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-823/13-2/EC
z 24 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 29.07.2013 r. (data wpływu 05.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej:

  • w części dotyczącej określenia źródła przychodów w związku ze zbyciem ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej - jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 05.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej X sp.j. Spółka powstała z przekształcenia w dniu 01.08.2012 r. spółki Y sp. z o.o. w spółkę jawną. Wnioskodawca posiadał w spółce Y sp. z o.o. 1294 udziały o łącznej wartości nominalnej 129.400,- (sto dwadzieścia dziewięć tysięcy czterysta) złotych. Wnioskodawca nabył udziały w spółce na podstawie dwóch umów sprzedaży udziałów za łączną cenę 147.000,- (sto czterdzieści siedem tysięcy) złotych.

W wyniku dokonanego w trybie przepisów kodeksu spółek handlowych przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną, Wnioskodawca otrzymał udział kapitałowy w spółce jawnej w wysokości 10,7% o wartości 135.545,98 zł (sto trzydzieści pięć tysięcy pięćset czterdzieści pięć złotych 98/100). Wartość udziału kapitałowego (wkładu) Wnioskodawcy w spółce przekształconej została określona na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów przekształcenia na dzień przekształcenia określony w uchwale wspólników spółki — zgodnie art. 558 § 1 pkt 2 oraz. 558 § 2 pkt 4 kodeksu spółek handlowych.

W dniu 31.05.2013 r. Wnioskodawca zbył ogół praw i obowiązków przysługujących mu w majątku spółki (udział kapitałowy) X sp.j. na rzecz osoby trzeciej. Zbycie udziału nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży.


Wnioskodawca jest zarejestrowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i rozlicza podatek na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: pdof), tj. w formie podatku liniowego.


Po sprzedaży praw i obowiązków w X sp.j. Wnioskodawca dalej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i w dalszym ciągu rozlicza podatek w formie podatku liniowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w związku ze sprzedażą udziału kapitałowego w spółce jawnej Wnioskodawca może potraktować otrzymaną cenę jako przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym dokonać rozliczenia podatku według stawki określonej w art. 30c pdof?
  2. Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziału kapitałowego w spółce jawnej będzie dla Wnioskodawcy koszt poniesiony w celu nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która została następnie przekształcona w spółkę jawną?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


  1. W ocenie wnioskodawcy może on zakwalifikować przychód uzyskany z tytułu uzyskanej ceny za zbycie udziału kapitałowego w spółce osobowej jako przychód z działalności gospodarczej, a tym samym opodatkować ten przychód na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: pdof).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 pdof - jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.


Zgodnie z art. 14 ust. 1 pdof za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 pdof - przychodem z działalności gospodarczej są również. środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki.


Zgodnie z art. 8 ust. 1 pdof przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. la, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z 8 ust. 1a pdof - przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 18 pdof - za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.


  1. Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami wspólnik spółki osobowej uzyskuje z tytułu udziału w spółce dwa rodzaje przychodu, tj. przychód związany bezpośrednio z działalnością spółki w proporcji stosownej do posiadanego prawa udziału w zysku oraz przychód wspólnika uzyskany z tytułu zbycia praw i obowiązków w spółce osobowej (lub z tytułu wystąpienia ze spółki).

W każdym z tych przypadków wspólnik spółki osobowej może opodatkować uzyskany dochód na zasadach ogólnych, tj. w oparciu o skalę podatkową określoną w art. 27 pdof lub na zasadach określonych w art. 30c pdof. Przepisy art. 8 ust. 1 oraz 8 ust. 1a pdof nie definiują pojęcia przychodów z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną, należy więc rozumieć to pojęcie szeroko jako każdy rodzaj przychodu, który może wiązać się zarówno z uczestnictwem w spółce osobowej, jak też ze zbyciem praw do uczestnictwa w tej spółce. Brak podstaw, aby wprowadzać dyferencjację co do zasad opodatkowania tych kategorii przychodów.

Za akceptacją takiego stanowiska przemawia ponadto okoliczność, że art. 14 ust. 2 pdof uznaje za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej również uzyskane przez występującego wspólnika środki pieniężne tytułem spłaty jego udziału kapitałowego. Analogiczna jest sytuacja wspólnika, który sprzedaje swoje prawa i obowiązki osobie trzeciej. Różnica polega tylko na tym, że w przypadku wystąpienia ze spółki jest on spłacany przez pozostałych wspólników, a w przypadku sprzedaży praw i obowiązków otrzymuje środki od osoby trzeciej, która nie była wspólnikiem.

Trudno jednak uznać, aby powyższa różnica uzasadniała odmienne traktowanie na gruncie podatkowym przychodów uzyskanych z tytułu posiadania wcześniej określonych praw i obowiązków w spółce osobowej. Wspólnik spółki osobowej nie traci przymiotu przedsiębiorcy w chwili zbycia swojego udziału kapitałowego, gdyż może w dalszym ciągu wykonywać działalność gospodarczą np. w formie jednoosobowej działalności (tak jest w przedmiotowej sprawie) jak i jako wspólnik innych spółek osobowych. Każdy więc przychód osiągnięty w sposób bezpośrednio związany z jego działalnością gospodarczą powinien być kwalifikowany jako przychód z tego źródła i opodatkowany według zasad właściwych dla przedsiębiorców.

Gdyby ustawodawca chciał wykluczyć z pojęcia przychodu uzyskiwanego z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży udziału kapitałowego wspólnika spółki osobowej - wówczas stosowne wyłączenie zostałoby w ustawie określone, jak ma to miejsce w przypadku likwidacji spółki osobowej, gdzie zwracane wkłady nie stanowią przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.


  1. W wydanym w dniu 27.10.2011 r. wyroku w sprawie o sygnaturze II FSK 857/10 Naczelny Sad Administracyjny zawarł stwierdzenie, że przychód z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej powinien zostać zakwalifikowany do źródła przychodu z tytułu zbycia praw majątkowych (tj. z art. 18 pdof). Orzeczenie NSA zostało wydane na podstawie stanu faktycznego wynikającego z wniosku o interpretację, którą sąd był związany. W wydanym wyroku sąd nie rozważał w ogóle kwestii ustalenia stawki podatkowej, ponieważ podatnik o to nie pytał i nie wskazał na jakich zasadach jest opodatkowany. Sąd wskazał jedynie na przykładową podstawę prawną, z której może wynikać obowiązek zapłaty podatku.

Wobec odmiennego stanu faktycznego występującego w przedmiotowej sprawie, tezy zawarte w wyroku NSA nie powinny być odnoszone do niniejszej sprawy.


  1. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 18 pdof, ponieważ przepis ten mógłby znaleźć zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdyby dane przychody nie były kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej.

Tego rodzaju stanowisko znajduje potwierdzenie również w treści art. 8 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1a pdof, w którym ustawodawca zakłada, że przychody z tytułu udziału w spółce osobowej mogą:

  1. łączyć się z przychodami z pozostałych źródeł i podlegać opodatkowaniu według skali - również wtedy jeżeli przychód jest związany z działalnością gospodarczą, ale podatnik wybrał metodę rozliczeń podatku na zasadach ogólnych,
  2. nie łączyć się z przychodami z pozostałych źródeł i podlegać opodatkowaniu na zasadach podatku liniowego — jeżeli przychody te stanowią przychód z działalności gospodarczej, a podatnik wybrał jako metodę rozliczeń podatek liniowy.


  1. Przychód osiągnięty przez podatnika może zostać zakwalifikowany tylko do jednego źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pdof. Jeżeli nie można na podstawie przepisu ogólnego ustalić do jakiego źródła zakwalifikować dany przychód, należy sięgnąć do przepisów szczegółowych. Ustawa poza wymienieniem w art. 18 przykładowych praw majątkowych nie zawiera w tym zakresie przepisów bardziej szczegółowych.

Wynika z tego że wolą ustawodawcy było określenie tego źródła przychodu w ten sposób, aby znalazły się w nim wszystkie przychody niebędące przychodami z praw objętymi dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 1-6 oraz 8-9. Tymczasem w stosunku do art. 10 ust. 1 pkt 1 pdof wskazującym jako źródło przychodów pozarolniczą działalność gospodarczą w ustawie występuje szereg przepisów szczegółowych, w tym art. 8 ust. 1 i 1a oraz art. 14 ust. 1 i 2 pdof. W ocenie Wnioskodawcy wskazane przepisy dopuszczają możliwość zaliczenia do grupy przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu z tytułu zbycia udziału kapitałowego wspólnika. Za stanowiskiem takim opowiadają się przedstawiciele doktryny, m. in. M. Jamroży i S.Kudert w artykule „Zmiana wspólnika w spółce osobowej - szanse i ryzyko podatkowe” (Monitor Podatkowy nr 1/2010) wskazują, że „różnicowanie konsekwencji podatkowych w zależności od sposobu „wyjścia” wspólnika ze spółki nie może przekonywać. Naszym zdaniem zbycie udziału w spółce osobowej należy dla celów podatkowych traktować na równi z wystąpieniem wspólnika ze spółki. Konsekwentne zastosowanie przyjętej w polskim prawie podatkowej zasady transparencji oznacza z podatkowego punktu widzenia proporcjonalne (do prawa wspólnika w udziale w zysku) zbycie poszczególnych składników majątkowych. Stąd przychód ze zbycia udziału należy kwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej. Należy wykluczyć uznanie tego rodzaju przychodów za przychody z kapitałów pieniężnych, skoro art. 17 ust. 1 pkt 6 PDOFizU przewiduje wyraźnie, że chodzi o przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.” Podobnie wypowiada się D. Osada w artykule „Opodatkowanie zbycia udziałów w spółce osobowej” („Przegląd podatkowy” nr 4/2008).


  1. W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy uzyskane przez niego środki z tytułu zbycia udziału kapitałowego w spółce osobowej stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i powinny zostać opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c pdof.

Ad 2


W ocenie Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziału kapitałowego w spółce osobowej powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki kapitałowej będzie wartość wydatków poniesionych na nabycie udziałów w spółce kapitałowej. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pdof kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie ogólna regulacja z art. 22 ust. 1 pdof, na podstawie której kosztem uzyskania przychodu jest kwota wydatkowana w celu uzyskania przychodu.

W tym wypadku kwotą wydatkowaną przez podatnika była kwota zapłacona z tytułu zakupu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i ta kwota powinna stanowić dla podatnika przychód. W momencie przekształcania spółki z ograniczona odpowiedzialnością w spółkę jawną podatnik nie ponosił żadnego wydatku, nie można więc uznać, aby za koszt podatkowy można było przyjąć wartość udziału objętego w spółce osobowej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się:


  • w zakresie określenia źródła przychodów w związku ze zbyciem ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej - za nieprawidłowe,
  • w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów - za prawidłowe.


Stosownie do treści art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

W myśl art. 10 § 1 Kodeksu spółek handlowych, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 10 § 2 K.s.h.). Powyższe unormowania dopuszczają możliwość przeniesienia udziału rozumianego jako ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej na osoby trzecie lub pozostałych wspólników, gdy umowa spółki tak stanowi.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W art. 10 ust. 1 ww. ustawy ustawodawca dokonał kategoryzacji źródeł przychodów.


Stosownie do postanowień ww. art. 10 ust. 1 odrębnymi źródłami przychodów są m.in. wymienione w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.


W myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu, ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Wskazane wyłączenie obejmuje więc m.in. przychody uzyskane z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.


Z kolei, w myśl przepisu art. 18 ww. ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Przepisy ustawy podatkowej mimo, iż posługują się terminem „prawa majątkowe”, nie definiują tego pojęcia, a zawarty w art. 18 ustawy katalog tych praw jest jedynie przykładowy, na co wskazuje użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie.

Zauważyć w tym miejscu należy, że przez prawa majątkowe, o których mowa w cytowanym art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy rozumieć prawa podmiotowe, które mogą występować w trzech postaciach: roszczeń, uprawnień kształtujących i zarzutów. Jednym z podziałów praw podmiotowych, jaki jest dokonywany w doktrynie, jest podział na prawa majątkowe i prawa niemajątkowe. Podstawą dokonania tego podziału jest interes, jaki one realizują. Prawa majątkowe związane są z interesem ekonomicznym danego podmiotu. W doktrynie prawa podatkowego (por. A. Gomułowicz, J. Małecki, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, Komentarz, Warszawa 2002 s. 93, 153-154), przy definiowaniu praw majątkowych sięga się do wykładni systemowej i powszechnie stosowanego tego terminu na gruncie prawa cywilnego. Prawa majątkowe to, najogólniej rzecz ujmując, prawa podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego, związane z jego majątkiem charakteryzujące się dwoma podstawowymi cechami, tj.:

  • zbywalnością (mogą być przedmiotem obrotu),
  • posiadaniem określonej wartości majątkowej.


W świetle powyższego, ogół praw i obowiązków w spółce osobowej (m.in. spółka jawna) stanowi prawo majątkowe w ww. rozumieniu, a zatem przychód uzyskany przez osobę fizyczną z tytułu jego zbycia, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy jednoznacznie wskazać, iż przychód uzyskany ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej należy opodatkować jako przychód z praw majątkowych.

Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 27.10.2011r. sygn. akt II FSK 857/10 oraz w wyroku z dnia 27.10.2011r. sygn. akt II FSK 858/10 „Zatem ogół praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, stanowiący konglomerat uprawnień i obowiązków o charakterze majątkowo-korporacyjnym, składa się na jego udział w spółce. Wprawdzie nie jest tożsamy z udziałem w spółce kapitałowej, ale na gruncie obrotu cywilnego stanowi prawo majątkowe, kwalifikowane do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f.”

Powyższe stanowisko potwierdza również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sygn. akt III SA/Wa 2358/11 z dnia 23.04.2012r.

W stosunku do przychodów ze sprzedaży udziału w spółce osobowej, rozumianego jako ogół praw i obowiązków z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej, ustawodawca nie określił żadnych szczególnych rozwiązań. Oznacza to, że w tym przypadku zastosowanie będą miały ogólne reguły dotyczące ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem przychód ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji osobie fizycznej pieniędzy lub wartości pieniężnych i będzie przychodem z praw majątkowych, a więc źródła przychodów określanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychód ten można pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Z kolei zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.


Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć jednak należy, iż aby w ogóle mogło dojść do powstania kosztu uzyskania przychodu, podatnik musi ponieść faktyczny wydatek (ekonomiczny ciężar), związany ze zdarzeniem prawnym, mającym wpływ na uzyskanie przychodu lub zachowanie, bądź zabezpieczenie źródła przychodu.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że kosztami uzyskania przychodów ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej, będą udokumentowane wydatki poniesione uprzednio na nabycie tego prawa, tj. faktycznie wydatkowane kwoty związane z jego nabyciem.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej, która powstała z przekształcenia spółki z o.o. W spółce z o.o. Wnioskodawca posiadał udziały, które nabył na podstawie umowy sprzedaży. W wyniku dokonanego przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawna Wnioskodawca otrzymał udział kapitałowy w spółce jawnej w wysokości 10,7%. W dniu 31.05.2013r. Wnioskodawca zbył ogół praw i obowiązków przysługujących mu w majątku spółki (udział kapitałowy) na rzecz osoby trzeciej.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że należności otrzymane lub postawione dyspozycji Wnioskodawcy z tytułu zbycia części ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten odpowiadający cenie sprzedaży Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć o koszty jego uzyskania, tj. wydatki poniesione na nabycie udziałów w spółce z o.o.


Jednocześnie należy zauważyć, że wskazane przez Wnioskodawcę unormowania prawne, tj. art. 14 ust. 2 pkt 16 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący wystąpienia wspólnika ze spółki, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania, gdyż reguluje on zasady ustalania przychodu wyłącznie w sytuacji otrzymania środków pieniężnych przez wspólnika spółki osobowej z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Powołany przepis nie dotyczy w żaden sposób materii ustalania przychodu z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej (sprzedaży udziału).


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj