Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-212/13-2/DS
z 23 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z przekształceniem spółki osobowej w inną spółkę osobową – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych w związku z przekształceniem spółki osobowej w inną spółkę osobową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poprzez spółki komandytowo-akcyjne jako akcjonariusz takich spółek. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółki komandytowo-akcyjne prowadzą działalność gospodarczą w branży nieruchomości, m.in. dokonują sprzedaży nieruchomości, wynajmują lokale, realizują inwestycje budowlane.

W związku z planowaną restrukturyzacją, spółki komandytowo-akcyjne mają zostać przekształcone w spółki jawne lub spółki komandytowe. W przypadku przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową Wnioskodawca stanie się komandytariuszem w takiej spółce. Może się zdarzyć, że w dniu przekształcenia w spółce komandytowo-akcyjnej wystąpi zysk księgowy, który nie został przeznaczony do wypłaty w żadnej formie, w szczególności w spółce komandytowo-akcyjnej nie została podjęta uchwała o wypłacie do akcjonariuszy dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną lub spółkę komandytową jest dla akcjonariusza takiej spółki komandytowo-akcyjnej neutralne na gruncie podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną lub spółkę komandytową jest dla akcjonariusza takiej spółki neutralne na gruncie podatku dochodowego.

Na podstawie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), spółka komandytowo-akcyjna może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W świetle KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Zatem, spółka przekształcona staje się co do zasady kontynuatorem praw i obowiązków przysługujących spółce przekształcanej.

Przekształcenie spółki w inną spółkę ma jedynie charakter zmiany formy prawnej prowadzenia działalności przez tę spółkę i nie powoduje powstania nowego podmiotu, ani nie powoduje likwidacji spółki przekształcanej.

Zgodnie z art. 93a § 1 pkt 2 w zw. z § 2 pkt 1 lit. a) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa (m.in. spółka jawna i spółka komandytowa) zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Na gruncie powyższych przepisów w doktrynie utrwalony jest pogląd, że przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową nie skutkuje likwidacją przekształcanej spółki, a stanowi zmianę formy prawnej przekształcanej spółki.

W procesie przekształcania cały czas występuje jeden podmiot.

Przenosząc to na sytuację Wnioskodawcy, można powiedzieć, że z perspektywy posiadanego przez Niego majątku będzie On wspólnikiem w tej samej spółce, tyle że przed przekształceniem spółka ta będzie miała formę spółki komandytowo-akcyjnej, a po przekształceniu spółki jawnej lub spółki komandytowej. Ponadto, w związku z planowanym przekształceniem spółek, Wnioskodawca nie osiągnie z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego, w szczególności będą mu przysługiwać te same (w identycznej wysokości) prawa udziałowe w spółce przekształconej (spółce jawnej lub spółce komandytowej), jakie przysługiwały jej wcześniej w spółce przekształcanej (spółce komandytowo-akcyjnej). Ponadto, po przekształceniu w spółce jawnej lub spółce komandytowej pozostanie zysk księgowy, który został wcześniej wygenerowany przez spółkę komandytowo-akcyjną. W momencie przekształcenia zysk ten nie będzie wypłacany do Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

Zatem, wobec braku w przepisach regulacji wskazującej na istnienie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpią żadne obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Na wniosek o braku opodatkowania Wnioskodawcy nie wpływa okoliczność, iż na moment przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółce tej może istnieć zysk księgowy, który został przez tę spółkę wypracowany w okresach poprzednich, ale nie został przekazany do wypłaty ze spółki na rzecz akcjonariuszy w formie ewentualnej dywidendy. W ocenie Wnioskodawcy uwzględniając, iż przekształcenie nie będzie skutkować zwiększeniem majątku Wnioskodawcy również wyżej wskazany zysk księgowy wypracowany przez spółkę komandytowo-akcyjną jeszcze przed przekształceniem w spółkę jawną lub spółkę komandytową nie będzie skutkował wystąpieniem jakiegokolwiek przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Powyższe podejście zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 października 2012 r. (sygn. IPTPB3/423-270/12-5/GG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Natomiast w odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji, stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj