Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-833/13/SD
z 10 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 8 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy odsetki od kredytu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy odsetki od kredytu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie umowy z maja 2011 r. Spółka zaciągnęła w banku kredyt inwestycyjny („Kredyt”). Celem zaciągnięcia Kredytu było:

  1. objęcie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej („SKA”) w zamian za wkład niepieniężny,
  2. prowadzenie działalności budowlanej.

W związku z planami objęcia akcji w SKA, Spółka wykorzystała część Kredytu na sfinansowanie rozbudowy stanowiącego jej własność budynku szpitalnego posadowionego na gruntach, których Spółka była właścicielem oraz użytkownikiem wieczystym („Szpital”). Szpital stanowił środek trwały Spółki. W trakcie trwającej rozbudowy, Szpital został wniesiony jako wkład niepieniężny do SKA, w wyniku czego Spółka objęła jej nowo wyemitowane akcje.

W związku z nabyciem akcji SKA Spółka zakłada, iż może osiągnąć dochody z następujących źródeł:

  • dywidendy ze SKA,
  • sprzedaży akcji,
  • umorzenia akcji.

W związku z planami prowadzenia działalności budowlanej, Spółka wykorzystała część środków pochodzących z Kredytu na sfinansowanie prowadzonych robót budowlanych. W związku z prowadzeniem robót budowlanych na rzecz SKA, Spółka osiągnęła przychody dokumentowane fakturami VAT. Spółka jest nadal stroną umowy kredytowej i ponosi w związku z tym koszty odsetek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy odsetki od Kredytu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji?

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od Kredytu zarówno w części przypadającej na objęcie akcji, jak i w części przypadającej na prowadzenie działalności budowlanej stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o CIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, wymienione zostały m.in.:

  • wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT),
  • wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT),
  • naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT).

Odnosząc przytoczone uregulowania ustawy o CIT do analizowanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że będące przedmiotem niniejszego wniosku odsetki od Kredytu spełniają wszelkie przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodów.

Środki pochodzące z kredytu zostały częściowo wykorzystane na sfinansowanie nabycia akcji w SKA, które to sfinansowanie odbyło się poprzez dokonanie wkładu w postaci składników majątku zmodernizowanych z wykorzystaniem części środków z Kredytu. Wydatek w postaci odsetek od Kredytu na sfinansowanie aportu do SKA będzie więc spełniał podstawowe kryterium uznania za koszt uzyskania przychodów określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, tj. kryterium racjonalności ekonomicznej.

W związku z faktem, że w zamian za Szpital Spółka objęła akcje SKA, koszty modernizacji Szpitala, w tym koszty odsetek od Kredytu naliczone do dnia wniesienia Szpitala do SKA, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu Spółki z momentem ich zapłaty. Od początku bowiem intencją Wnioskodawcy było wykorzystanie środków z Kredytu na sfinansowanie objęcia akcji w SKA.

Powyższe znajduje również potwierdzenie w interpretacjach Ministra Finansów. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 5 września 2012 r. (Znak: IPPB1/415-783/12-2/AM), kosztem uzyskania przychodu ze zbycia akcji spółki komandytowo - akcyjnej będą wyłącznie wydatki historyczne poniesione na nabycie udziałów w zagranicznej spółce kapitałowej. Powyższe oznacza, iż skoro zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie papierów wartościowych nie stanowią wydatków na nabycie tych papierów, to zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT powinny one stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty.

Z kolei w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 lipca 2011 r. (Znak: IPPB3/423-367/11-2/DP) potwierdzono, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy PDOP w momencie odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej, nabytych w zamian za wkład niepieniężny, kosztem uzyskania przychodów może być uznany wyłącznie wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę („koszt historyczny”) na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu. Organ ten potwierdził również w interpretacji z 23 listopada 2011 r. (Znak: IPPB3/423-718/11-2/AG), że w przypadku zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, przychodem będzie cena ustalona w umowie, zgodnie z art. 12 w zw. z art. 14 ustawy CIT, natomiast kosztem uzyskania przychodów - wydatek poniesiony na nabycie przedmiotu wkładu, niezaliczony wcześniej do kosztów uzyskania przychodów, ustalony zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Koszty odsetek od Kredytu zapłacone po dniu wniesieniu Szpitala jako wkładu niepieniężnego do SKA będą rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodu w dacie zapłaty bądź kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT).

Spółka wykorzystała część kredytu na prowadzenie działalności budowlanej, tj. odpłatnie świadczyła usługi budowlane. W orzecznictwie organów podatkowych nie jest kwestionowane, że odsetki związane z finansowaniem projektów deweloperskich stanowią koszt uzyskania przychodu. Tytułem przykładu przywołać można interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 września 2012 r. (Znak: IBPBI/2/423-751/12/MS), w której potwierdzono, że nie ulega wątpliwości, że - co do zasady - wydatki ponoszone przez Spółkę na zapłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku na sfinansowanie projektu deweloperskiego są ponoszone w związku z prawidłowym funkcjonowaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wobec tego – o ile zostały właściwie udokumentowane - spełniają kryteria określone w art. 15 ust. 1 updop, przez co można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki, podobne stanowisko powinno znaleźć zastosowanie również do działalności budowlanej, w tym działalności prowadzonej przez Spółkę. Intencją bowiem prowadzenia działalności budowlanej było osiąganie przez Spółkę przychodów z tego tytułu. Koszty odsetek od Kredytu związane z działalnością budowlaną Spółki, powinny być zatem rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

W świetle przywołanych powyżej uregulowań prawa podatkowego oraz stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, że odsetki od Kredytu stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w dacie ich zapłaty bądź kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj