Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-750/13/ŚS
z 17 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 25 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych naliczenia i otrzymania kary umownej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych naliczenia i otrzymania kary umownej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu sprzętu budowlanego (PKD 77.32.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (składa miesięczne deklaracje podatkowe VAT-7), prowadzi księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dochód z działalności gospodarczej opodatkowany jest „podatkiem liniowym”. Wnioskodawca wynajmuje sprzęt budowlany na podstawie umów najmu zawieranych na czas określony (od kilku dni do kilku miesięcy) z ustaloną dzienną stawką najmu. Zgodnie z umową najmu w przypadku niedokonania w terminie zwrotu wypożyczonego sprzętu, Wnioskodawcy przysługuje prawo naliczenia kary umownej w wysokości trzykrotności dziennej stawki najmu brutto za każdy dzień opóźnienia w zwrocie urządzenia. Wnioskodawca zamierza skorzystać z opisanego uprawnienia i w przypadku niedokonania zwrotu urządzenia w ustalonym terminie (tj. ostatnim dniu obowiązywania umowy najmu), naliczyć najemcy karę umowną w wysokości trzykrotności dziennej stawki najmu brutto za dzień, za okres opóźnienia w zwrocie urządzenia. Naliczenie kary umownej dokonywane będzie poprzez wystawienie noty obciążeniowej wskazującej kwotę kary umownej i wezwanie najemcy do zapłaty kary umownej. Jeżeli Najemca zastosuje się do wezwania do zapłaty kary umownej, Wnioskodawca otrzyma od Najemcy świadczenie pieniężne tytułem zapłaty naliczonej kary umownej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy naliczenie najemcy kary umownej z tytułu opóźnienia w zwrocie najmowanego urządzenia (tj. wystawienie noty obciążeniowej i wezwanie najemcy do zapłaty), skutkować będzie powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Czy otrzymanie od najemcy świadczenia pieniężnego tytułem zapłaty naliczonej kary umownej z tytułu opóźnienia w zwrocie najmowanego urządzenia skutkować będzie powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

(pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 4)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Naliczenie najemcy kary umownej z tytułu opóźnienia w zwrocie najmowanego urządzenia (tj. wystawienie noty obciążeniowej i wezwanie najemcy do zapłaty) nie będzie powodować powstania u Niego przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sam fakt wystawienia noty obciążeniowej obejmującej karę umowną i wezwania najemcy do zapłaty nie powoduje bowiem powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 4.

Otrzymanie od najemcy świadczenia pieniężnego tytułem zapłaty naliczonej kary umownej z tytułu opóźnienia w zwrocie najmowanego urządzenia, będzie skutkować powstaniem u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Cała otrzymana kwota stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu w miesiącu otrzymania należności przez Wnioskodawcę, według liniowej stawki podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Uregulowania dotyczące kar umownych oraz odszkodowań zawarte są w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 ze zm.). Przepis art. 483 § 1 tego Kodeksu stanowi, że można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, w myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 4 cyt. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu sprzętu budowlanego (PKD 77.32.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych). Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością Wnioskodawca ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a dochód z działalności gospodarczej opodatkowany jest „podatkiem liniowym”. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wynajmuje sprzęt budowlany na podstawie umów najmu zawieranych na czas określony (od kilku dni do kilku miesięcy) z ustaloną dzienną stawką najmu. Zgodnie z umową najmu w przypadku niedokonania w terminie zwrotu wypożyczonego sprzętu, Wnioskodawcy przysługuje prawo naliczenia kary umownej w wysokości trzykrotności dziennej stawki najmu brutto za każdy dzień opóźnienia w zwrocie urządzenia.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego kara umowna, będzie stanowiła przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Datą powstania przychodu należnego z powyższego tytułu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie dzień otrzymania zapłaty przez Wnioskodawcę. W konsekwencji samo wystawienie noty obciążeniowej, dot. nałożonej kary umownej nie powoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany w wyniku otrzymania kary umownej, podlegał będzie opodatkowaniu, stosownie do stosowanej przez Wnioskodawcę formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc tzw. „podatkiem liniowym”.

Nadmienić należy, iż w niniejszej interpretacji indywidualnej nie odniesiono się do sposobu dokumentowania poniesienia ww. przychodu przez podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów wskazaną we wniosku „notą obciążeniową” bowiem kwestia powyższa nie była przedmiotem złożonego wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie dot. podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj