Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-560/13-4/AP
z 9 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 27 listopada 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania w ramach rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego:

  • środków pieniężnych – jest prawidłowe,
  • udziałów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem z dnia 31 października 2013 r., Nr IPTPB1/415-560/13-2/MAP, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 31 października 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 18 listopada 2013 r., następnie w dniu 27 listopada 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 25 listopada 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (polski rezydent podatkowy).

Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka osobowa”). Majątek Spółki osobowej może składać się z udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce („Spółka kapitałowa”), udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą w innym kraju Unii Europejskiej, środków pieniężnych oraz wierzytelności, w tym wierzytelności Spółki osobowej wobec Wnioskodawcy. Spółka osobowa powstanie z przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”).

Po pewnym czasie Wnioskodawca (wraz z pozostałymi wspólnikami) rozwiąże Spółkę osobową powstałą z przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w ramach procedury opisanej w art. 67 § 1 K.s.h. w związku z art. 58 pkt 2) K.s.h. W konsekwencji, Wnioskodawca stanie się bezpośrednim udziałowcem Spółki należącej uprzednio do Spółki osobowej oraz właścicielem wierzytelności i środków pieniężnych (jeżeli takie będą w majątku Spółki), składających się na majątek Spółki osobowej. W związku z powyższym, wierzytelność Spółki osobowej wobec Wnioskodawcy wygaśnie wskutek konfuzji (Wnioskodawca będzie jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem).

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że:

  1. Wnioskodawca nie prowadzi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej.
  2. Spółka kapitałowa mająca siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej, której udziały mogą składać się na majątek Spółki osobowej (jak zdefiniowano we wniosku) posiadać będzie siedzibę na Cyprze.
  3. Jak zostało przedstawione we wniosku:
    1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada siedzibę w Polsce,
    2. Spółka osobowa posiada siedzibę w Polsce,
    3. Spółka kapitałowa (jak zdefiniowano we wniosku) posiada siedzibę w Polsce. Jednocześnie, spółka kapitałowa mająca siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej, której udziały mogą składać się na majątek Spółki osobowej, posiadać będzie siedzibę na Cyprze.
  4. Wnioskodawca będzie posiadał:
    1. około 16,42% udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przed jej przekształceniem w Spółkę osobową;
    2. udział w zysku Spółki osobowej po jej przekształceniu ze Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynoszący około 16,42%;
    3. nie więcej niż 16,42% udziałów w Spółce kapitałowej;
    4. nie więcej niż 16,42% udziałów w Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze.
  5. W momencie likwidacji Spółka osobowa nie powinna posiadać więcej niż 89% udziałów w Spółce kapitałowej.
  6. W wyniku rozwiązania Spółki osobowej Wnioskodawca może otrzymać udziały w Spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, udziały w Spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze, środki pieniężne oraz wierzytelność o spłatę pożyczki lub zapłatę wynagrodzenia z tytułu przeniesienia własności udziałów.
  7. Wierzytelności stanowiące majątek Spółki osobowej będą obejmować wierzytelności wobec Wnioskodawcy oraz pozostałych wspólników.
  8. Spółka osobowa będzie miała wierzytelność wobec Wnioskodawcy oraz pozostałych wspólników Spółki osobowej o spłatę pożyczki i/lub zapłatę wynagrodzenia z tytułu przeniesienia własności udziałów.
  9. Spółka osobowa nabędzie udziały w Spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce wskutek umorzenia udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze.
  10. Na dzień przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę osobową nie wystąpią zyski niepodzielone.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej oraz ewentualnych środków pieniężnych powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu Ustawy PIT...
  2. Czy w przypadku, gdy zobowiązanie Wnioskodawcy wobec Spółki osobowej wygaśnie wskutek konfuzji, powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

W uzupełnieniu wniosku przeformułowane zostało pytanie Nr 1:

  1. Czy w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze oraz ewentualnych środków pieniężnych powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku Nr 1. Natomiast w pozostałym zakresie wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej oraz ewentualnych środków pieniężnych nie powstanie po Jego stronie przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10) ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez podatnika będącego wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17) cyt. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki. Z kolei zgodnie z art. 24 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez podatnika będącego wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną (m.in. spółki jawnej lub spółki komandytowej) z tytułu likwidacji takiej spółki jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę.

Powyższe przepisy wprowadzają mechanizm, na mocy którego otrzymanie majątku wskutek likwidacji spółki osobowej jest z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych neutralne dla wspólnika otrzymującego taki majątek. Ewentualny dochód podlegający opodatkowaniu powstaje dla wspólnika dopiero w momencie zbycia przez niego majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki osobowej, jeśli zbycie nastąpiło w okresie sześciu lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja spółki niebędącej osobą prawną.

Zdaniem Wnioskodawcy, tożsame konsekwencje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jak w przypadku likwidacji spółki osobowej, niesie ze sobą otrzymanie przez Wnioskodawcę składników majątku Spółki osobowej innych niż środki pieniężne (w tym udziałów i wierzytelności) w związku z rozwiązaniem Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Wnioskodawca zauważa, że likwidacja oraz rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego prowadzi do tych samych rezultatów.

W rezultacie powyższego, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10) cyt. ustawy, otrzymanie środków pieniężnych, w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje w tym względzie żadnych wyjątków.

Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotowe stanowisko zostało potwierdzone przez Ministra Finansów w drodze licznych interpretacji indywidualnych, w tym:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 maja 2012 r., Nr ITPB1/415-173a/12/MR;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 sierpnia 2011 r., Nr IPTPB1/415-97/11-2/MD;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 lipca 2011 r., Nr ITPB1/415-360b/11/MR;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2011 r., Nr IBPBI/1/415-366/11/AB;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2011 r., Nr ILPB1/415-361/11-3/AO.

W konsekwencji powyższego, w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej, środków pieniężnych, czy wierzytelności, nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca doprecyzował swoje stanowisko stwierdzając, że w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze oraz ewentualnych środków pieniężnych, nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalej dodał, że tożsame konsekwencje podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak w przypadku likwidacji spółki osobowej, niesie ze sobą otrzymanie przez Wnioskodawcę składników majątku Spółki osobowej innych niż środki pieniężne, w tym udziałów i wierzytelności w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej (na Cyprze) w związku z rozwiązaniem Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

W konsekwencji powyższego, w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej (na Cyprze), środków pieniężnych, czy wierzytelności, nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych otrzymania w ramach rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego:

  • środków pieniężnych – jest prawidłowe,
  • udziałów – jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a ww. ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do art. 8 z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosowanie do treści art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osoba prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Jak wynika z powyższego przepisu, otrzymanie przez podatnika środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki osobowej, której był wspólnikiem, jest neutralne podatkowo – wartość uzyskanych środków pieniężnych nie stanowi przychodu podatkowego wspólnika.

Stosowanie natomiast do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Tut. Organ zauważa, że możliwość likwidacji i rozwiązania spółki osobowej przewiduje ustawa Kodeks spółek handlowych, w której pośród powodów zakończenia działalności spółki wskazuje się m.in. jednomyślną uchwałę wszystkich wspólników lub przyczyny przewidziane w umowie spółki. W przypadku zaistnienia powyższych okoliczności należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Zarówno postępowanie likwidacyjne spółki, jak i inny sposób zakończenia jej działalności, polega na podjęciu czynności faktycznych i prawnych, które zmierzają do upłynnienia majątku spółki. Likwidacja rozumiana jest więc jako postępowanie, które ma doprowadzić do rozwiązania spółki. W wyniku likwidacji/rozwiązania spółka osobowa przestaje istnieć. Powoduje to konieczność zwrotu wspólnikom wkładów oraz spieniężenia majątku spółki albo podziału tego majątku w naturze pomiędzy wspólników.

W związku z tym należy uznać, że zarówno likwidacja, jak i rozwiązanie spółki osobowej, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wywołują te same konsekwencje podatkowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem Spółki osobowej (jawnej lub komandytowej) z siedzibą w Polsce. Majątek Spółki osobowej może składać się z udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce, udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą w innym kraju Unii Europejskiej (na Cyprze), środków pieniężnych oraz wierzytelności, w tym wierzytelności Spółki osobowej wobec Wnioskodawcy. Spółka osobowa powstanie z przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce.

Po pewnym czasie Wnioskodawca (wraz z pozostałymi wspólnikami) rozwiąże Spółkę osobową powstałą z przekształcenia Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w ramach procedury opisanej w art. 67 § 1 K.s.h. w związku z art. 58 pkt 2) K.s.h. W konsekwencji, Wnioskodawca stanie się bezpośrednim udziałowcem Spółki należącej uprzednio do Spółki osobowej oraz właścicielem wierzytelności i środków pieniężnych (jeżeli takie będą w majątku Spółki), składających się na majątek Spółki osobowej.

W przypadku, gdy w wyniku rozwiązania spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne, w chwili wystąpienia ze spółki, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, w zakresie odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej lub spółce cypryjskiej posiadającej osobowość prawną, nie zachodzą okoliczności zanalizowane powyżej.

W odniesieniu do otrzymanych przez Wnioskodawcę w wyniku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postepowania likwidacyjnego udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze należy zastrzec, że art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowi podstawy do wyłączenia z przedmiotu opodatkowania czynności przyznania wspólnikowi na własność wskazanych we wniosku aktywów w związku z rozwiązaniem tej spółki i podziałem jej majątku między wspólników, ponieważ ich odpłatne zbycie nie generuje przychodu z działalności gospodarczej.

Na gruncie prawa podatkowego opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach posiadających osobowość prawną jest traktowane odrębnie od przychodów uzyskiwanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej – w tym prowadzonej w formie Spółki osobowej.

Jeżeli bowiem ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tut. Organ zauważa, że odpłatne zbycie udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze otrzymanych przez Wnioskodawcę w związku z rozwiązaniem Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy wyrażonym w uzasadnieniu własnego stanowiska, gdzie Wnioskodawca, powołując treść art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazał, że w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postepowania likwidacyjnego i otrzymania przez Niego udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze po Jego stronie nie powstanie przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, co do zasady należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, że w przypadku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i otrzymania przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółki kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze po Jego stronie nie powstanie przychód (lub dochód) podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże otrzymanie udziałów w Spółce kapitałowej lub udziałów w Spółce kapitałowej z siedzibą na Cyprze będzie dla Wnioskodawcy czynnością neutralną podatkowo z innych przyczyn niż wskazane przez Niego. Należy bowiem zauważyć, że odpłatne zbycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze skutkować będzie powstaniem przychodu ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodu z kapitałów pieniężnych, i w niniejszej sprawie – wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy – nie znajdzie zastosowania przepis art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ww. ustawy.

W konsekwencji, w myśl zasady, że wadliwa argumentacja prawna Wnioskodawcy, przy prawidłowo wywiedzionym skutku prawnym, winna skutkować uznaniem stanowiska podatnika za nieprawidłowe, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do skutków podatkowych otrzymania w toku rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego udziałów w Spółce kapitałowej lub Spółce kapitałowej mającej siedzibę na Cyprze – z uwagi na błędną argumentację – należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, że dokonując weryfikacji stanowiska Wnioskodawcy, tut. Organ nie odniósł się do kwestii dotyczącej otrzymania przez Wnioskodawcę wierzytelności w ramach rozwiązania Spółki osobowej bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, gdyż zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

Końcowo, w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj