Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-852/13/KO
z 13 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest Spółką cywilną utworzoną przez dwie osoby fizyczne, które w drodze spadkobrania uzyskały współwłasność przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi między innymi prawo ochronne do zarejestrowanego przez spadkodawcę znaku towarowego „X” (dalej: Znak) w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 1544 z późniejszymi zmianami).

W ramach spadkobrania pomiędzy osobami fizycznymi powstała wspólność majątku spadkowego, w skład którego wchodziło przedsiębiorstwo. Tym samym, każda z osób fizycznych nabyła 50% udziału we współwłasności przedsiębiorstwa, a w rezultacie 50% udziału we współwłasności Znaku.

W celu kontynuowania spuścizny spadkodawcy, w związku z uzyskaniem udziału we współwłasności przedsiębiorstwa, w tym Znaku, osoby fizyczne utworzyły spółkę cywilną, do której wniosły wkład w postaci prawa do korzystania ze Znaku (dalej: Spółka cywilna lub Wnioskodawca). W wyniku wniesienia przez osoby fizyczne wkładu niepieniężnego w postaci udziału we współwłasności Znaku do Spółki cywilnej, zostali oni wspólnikami Spółki.

Przedmiotem działalności Spółki cywilnej jest m.in. udzielanie licencji na używanie znaków towarowych. W związku z udzielaniem licencji na używanie znaków towarowych Wnioskodawca uzyskuje oraz będzie uzyskiwać opłaty licencyjne.

W przyszłości, wspólnicy Spółki cywilnej dążąc do ograniczenia swojej osobistej odpowiedzialności związanej z prowadzonym przez nich przedsiębiorstwem, rozważają przekształcenie Spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka przekształcona” lub „Spółka z o.o.”), zgodnie z art. 551 § 2 i 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: KSH), która będzie kontynuować działalność Wnioskodawcy w zakresie udzielania licencji na korzystanie ze znaków towarowych (w tym Znaku) innym podmiotom.

W wyniku przekształcenia, składniki majątku należące do Spółki cywilnej (w tym własność Znaku objęta współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej) staną się własnością Spółki z o.o. Spółka przekształcona nie uzyska w wyniku przekształcenia żadnych innych aktywów ani składników majątku niż składniki należące do Spółki cywilnej.

W tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca pragnie dokonać potwierdzenia neutralności przekształcenia Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. na gruncie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. znajduje się poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Poniżej Wnioskodawca szczegółowo uzasadnia swoje stanowisko:

a.

Wnioskodawca pragnie wskazać, że w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów oraz
  • odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dostawa towarów została zaś zdefiniowania w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, świadczenie usług obejmuje każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę czynności prawnej,
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania określonej czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT. Przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. nie stanowi ani dostawy towarów, ani też odpłatnego świadczenia usług w myśl przepisów ustawy o VAT.

b.

Odnosząc się do wskazanych wyżej przepisów, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie do odpłatnej dostawy towarów. Spółka przekształcona, która zostanie powołana przez wspólników Wnioskodawcy w miejsce Spółki cywilnej, będzie posiadać taki sam zespół aktywów, jaki był wniesiony przez wspólników do Spółki cywilnej, tj. przede wszystkim prawo ochronne do Znaku.

W wyniku przekształcenia Spółki cywilnej w Spółkę z o.o., Spółka przekształcona będzie kontynuować byt prawny Spółki cywilnej, zarówno w sferze prywatnoprawnej (co wynika z art. 553 § 1 i § 2 KSH), jak i w sferze publicznoprawnej, w tym również w zakresie obowiązków podatkowych (co wynika z art. 93 a § 1 OP). Spółce przekształconej przysługiwać będą zatem te same prawa oraz obowiązki, które zostały uprzednio nabyte przez Spółkę cywilną. Tym samym, w wyniku przekształcenia Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. nie nastąpi przekazanie prawa do rozporządzania majątkiem wspólników wchodzącym w zakres ich wkładów do Spółki cywilnej innemu podmiotowi, a więc odpłatna dostawa towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Spółka z o.o., która zastąpi Spółkę cywilną, będzie kontynuacją bytu prawnego tego samego przedsiębiorstwa, prowadzonego dotychczas przez wspólników w ramach Spółki cywilnej, a wkłady majątkowe wspólników do tego przedsiębiorstwa będą w takim samym stopniu wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w nowej formie prawnej i organizacyjnej.

Wnioskodawca stoi również na stanowisku, że przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. nie może być uznane za tożsame z odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. W szczególności, nie nastąpi przeniesienie własności praw do wartości niematerialnych i prawnych, gdyż Spółka przekształcona będzie kontynuacją bytu prawnego Spółki cywilnej, w ramach której wspólnicy dotychczas prowadzą wspólne przedsiębiorstwo. Przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę z o.o. będzie również czynnością nieodpłatną wspólnicy Wnioskodawcy, nie dokonają żadnych płatności związanych z przekształceniem na rzecz Spółki z o.o., jak również nie otrzymają w związku z przekształceniem żadnych gratyfikacji finansowych.

Analizując prawne skutki przekształcenia Spółki cywilnej w Spółkę z o.o., Wnioskodawca stoi na stanowisku, że otrzymanie przez jego wspólników, udziałów w Spółce przekształconej, nie będzie tożsame z nabyciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny, ani w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ani w żadnej innej formie. Swoje stanowisko Wnioskodawca uzasadnia potwierdzoną w przepisach KSH i OP sukcesją Spółki przekształcanej, której byt prawny będzie kontynuowany przez Spółkę z o.o. W konsekwencji, przekształcenie formy prawnej nie może być utożsamiane z objęciem udziałów w spółce. Spółka przekształcona nie będzie nowopowstałą spółką - nowym przedsiębiorstwem w formie spółki z o.o. (w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem interpretacji nie dojdzie do przystąpienia do spółki nowych wspólników lub udziałowców) - a będzie jedynie kontynuacją przedsiębiorstwa w innej formie prawnej.

Mając na uwadze powyżej przedstawioną argumentację, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług, gdyż czynność ta nie będzie stanowić ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 7 oraz art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę zostało potwierdzone przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 25 października 2011 r. nr IPTPP2/443-359/11-4/AW.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e Ordynacji Podatkowej. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

  1. przekształcenia innej osoby prawnej,
  2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

W myśl art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1.osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

  1. innej spółki niemającej osobowości prawnej,
  2. spółki kapitałowej;

2.spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Podatkowe konsekwencje przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej w spółkę kapitałową reguluje art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Spółka kapitałowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, w opisanym przypadku spółki cywilnej, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Podstawę prawną przekształceń spółek prawa handlowego stanowią przepisy ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030).

Zgodnie z art. 551 § 1 spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W myśl art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. Przepis ten nie narusza przepisów art. 26 § 4-6.

Stosownie z art. 551 § 3 Kodeksu spółek handlowych do przekształcenia, o którym mowa w § 2 zdanie pierwsze, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową, z tym że do skutków przekształcenia stosuje się art. 26 § 5.

Z treści art. 552 i art. 553 Kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej, stosownie do których:

  • zgodnie z art. 552 K.s.h. spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia) (…).
  • wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 K.s.h).

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności Spółki cywilnej jest m.in. udzielanie licencji na używanie znaków towarowych. W przyszłości, wspólnicy Spółki cywilnej dążąc do ograniczenia swojej osobistej odpowiedzialności związanej z prowadzonym przez nich przedsiębiorstwem, rozważają przekształcenie Spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie kontynuować działalność Wnioskodawcy w zakresie udzielania licencji na korzystanie ze znaków towarowych innym podmiotom. W wyniku przekształcenia, składniki majątku należące do Spółki cywilnej staną się własnością Spółki z o.o. Spółka przekształcona nie uzyska w wyniku przekształcenia żadnych innych aktywów ani składników majątku niż składniki należące do Spółki cywilnej.

Mając na uwadze powyższe oraz brzmienie cytowanych wyżej przepisów uznać należy, że w istocie nie mamy do czynienia z likwidacją spółki przekształcanej, ale z procesem polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności. Zamierzona czynność skutkować będzie uniwersalnym przejściem praw i obowiązków podatkowych Spółki cywilnej (spółki przekształcanej) na Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą). W rozpatrywanej sytuacji nie nastąpi rozwiązanie Spółki cywilnej, lecz jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, zatem czynność ta nie będzie stanowić ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 7 oraz art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji nie będzie miało miejsce zdarzenie, które rodziłoby powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jednocześnie wskazać należy, że w przedstawionej sytuacji nie dojdzie do transakcji zbycia przedsiębiorstwa należącego do spółki cywilnej, wobec czego zastosowania nie znajdzie przepis art. 6 pkt 1 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj