Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-315/13-2/LS
z 18 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2013 r. (data wpływu 26.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Sprzętu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Sprzętu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Uniwersytet, w związku m.in. z zamiarem produkcji radiofarmaceutyków oraz prowadzenia badań w zakresie nowych farmaceutyków postanowił nabyć poniżej wskazany Sprzęt oraz Usługi budowlane.

Sprzęt:

Uniwersytet z siedzibą w Austrii („M” lub „Agencja”) oraz G mająca siedzibę we Francji („G”) zawarły umowę („Umowa”), której przedmiotem jest nabycie akceleratora cząstek naładowanych (cyklotron izochroniczny) i towarzyszących mu urządzeń do przeprowadzania reakcji chemicznych, przeznaczonych do produkcji radiofarmaceutyków, a także innych elementów wyposażenia cyklotronu niezbędnego do jego prawidłowego i bezpiecznego działania („Sprzęt”). W ramach Umowy, G zobowiązał się do dostarczenia oraz instalacji Sprzętu w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów, należącym do Uniwersytetu W., które jest położone w Warszawie („Laboratorium”). Sprzęt został zainstalowany w wybranych, przystosowanych pomieszczeniach należących do Laboratorium tworząc w ramach jego struktury organizacyjnej Ośrodek („O”).

Usługi budowlane:

W związku z zawarciem Umowy, w celu zapewnienia prawidłowego działania Sprzętu, Uniwersytet zakupił od G usługi polegające na adaptacji pomieszczeń O dla potrzeb instalacji oraz działania Sprzętu („Usługi budowlane”). Ze względu na charakter Sprzętu oraz ryzyko związane z jego pracą, Sprzęt może działać tylko w odpowiednio zaadaptowanym dla jego potrzeb budynku. W konsekwencji, w związku z pracą Sprzętu, budynek w którym się on znajduje musi spełniać ustalone kryteria, określone w szczegółowych regulacjach prawnych. Usługi budowlane zostały wykonane przez G. Biorąc pod uwagę powyższe, G zobowiązał się wobec Uniwersytetu do realizacji kompleksowego świadczenia w formule „pod klucz” w postaci dostarczenia Sprzętu wraz z jego instalacją oraz do wykonania Usług budowlanych. Co prawda oba elementy tego świadczenia zostały uregulowane w osobnych umowach, jednak obie umowy są ze sobą nierozerwalnie powiązane i w praktyce tworzą jedną całość. Jak wynika bowiem z postanowień umownych brak wykonania jednej umowy oznacza brak wykonania drugiej z nich. W konsekwencji należy wskazać, iż umowa Uniwersytetu z G dotycząca Usług budowlanych jest umową komplementarną do Umowy.

Finansowanie zakupu Sprzętu:

W dniu 31 marca 2005 r. Agencja oraz Uniwersytet zawarły porozumienie dotyczące wzajemnych rozliczeń finansowych („Porozumienie”). W jego wyniku Uniwersytet zobowiązał się do przekazania Agencji określonej kwoty pieniężnej, przeznaczonej na nabycie przez M Sprzętu. Dodatkowo, Agencja zgodziła się na współfinansowanie nabycia Sprzętu w ustalonej wysokości. Zgodnie z postanowieniami Porozumienia wszelkie kwoty, które nie będą wydatkowane przez Agencję, zostaną przelane z powrotem na konto Uniwersytetu. Powyższy sposób finansowania nabycia Sprzętu wynika m.in. z konieczności zapewnienia Agencji możliwości kontroli prawidłowości wykonania Umowy.

Należy przy tym podkreślić, że Agencja nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz nie jest zarejestrowana na VAT w Polsce.

Aneks do Umowy:

W celu doprecyzowania oraz potwierdzenia sposobu rozumienia postanowień Umowy G, Agencja oraz Uniwersytet zamierzają podpisać aneks do Umowy („Aneks”). Zgodnie z zaproponowanym brzmieniem Aneksu, tytuł oraz ryzyko dotyczące Sprzętu przejdzie z G na rzecz Agencji po otrzymaniu przez G płatności stanowiących 95% ceny ustalonej w Umowie. Ponadto, tytuł (oraz ryzyko) dotyczące Sprzętu przejdzie z M na rzecz Uniwersytetu wraz z wydaniem przez Agencję na rzecz Uniwersytetu pisemnego zawiadomienia o przeniesieniu tytułu do Sprzętu oraz związanego z nim ryzyka. Zawiadomienie to nastąpi po przeniesieniu tytułu i ryzyka w zakresie Sprzętu z G na rzecz Agencji. Obecnie właścicielem Sprzętu jest G.

Umowa najmu O:

W dniu 11 stycznia 2013 r. Uniwersytet zawarł warunkową umowę najmu O („Umowa Najmu”) ze swoją spółką zależną, w której wszystkie udziały należą do Uniwersytetu („Spółka zależna”). Zgodnie z Umową Najmu, po spełnieniu określonych warunków, w szczególności nabycia własności Sprzętu przez Uniwersytet, O zostanie wynajęte Spółce zależnej w celu prowadzenia w nim działalności naukowej i produkcyjnej. Spółka zależna będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz Uniwersytetu czynszu obliczonego w sposób wskazany w Umowie Najmu, powiększonego o odpowiednią wartość podatku VAT.

Interpretacja Ministra Finansów:

Wnioskodawca pragnie poinformować, że w związku z powstającymi wątpliwościami w zakresie opisanej transakcji Uniwersytet wystąpił z wnioskiem do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej konsekwencji na gruncie VAT związanych z nabyciem Sprzętu i w dniu 8 marca 2011 r. otrzymał interpretację nr IPPP3/443-1199/10-2/MPe („Interpretacja”). W Interpretacji wskazano m.in., że (a) Uniwersytet, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT będzie podatnikiem i powinien rozliczyć VAT z tytułu zakupu Sprzętu, (b) podstawa opodatkowania w przypadku nabycia Sprzętu będzie równa wynagrodzeniu, jakie Uniwersytet będzie zobowiązany zapłacić dostawcy Sprzętu i nie będzie zawierała kwot dofinansowania otrzymanych od Agencji oraz (c) Usługi budowlane nie są elementem tzw. świadczenia złożonego na gruncie VAT, którego głównym elementem jest nabycie Sprzętu.

Niezależnie od otrzymanej interpretacji, ze względu na zamiar zawarcia Aneksu i tym samym zmianę stanu faktycznego przedstawionego w Interpretacji (tj. w zakresie struktury nabycia Sprzętu — w stanie faktycznym przedstawionym w Interpretacji prawo do Sprzętu miało być nabywane przez Uniwersytet bezpośrednio od G), Uniwersytet występuje do Ministra Finansów z niniejszym wnioskiem o interpretację.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy Uniwersytet będzie obowiązany do naliczenia VAT z tytułu nabycia Sprzętu i tym samym nie powstanie dla Uniwersytetu obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu...
  2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 1, czy podstawę opodatkowania w przypadku nabycia Sprzętu będzie stanowiła kwota, którą Uniwersytet zobowiązał się do przekazania na rzecz Agencji...
  3. Czy Uniwersytet będzie uprawniony do odliczenia kwoty VAT poniesionej w związku z nabyciem Sprzętu w wysokości podatku należnego wykazanego z tytułu nabycia tego Sprzętu...
  4. Czy Uniwersytet będzie uprawniony do odliczenia całej kwoty VAT poniesionej w związku z nabyciem Usług budowlanych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 17.09.2013 r. została wydana interpretacja Nr IPPP3/443-581/13-2/JK.

Zdaniem Wnioskodawcy, Uniwersytet będzie obowiązany do naliczenia VAT z tytułu nabycia Sprzętu i tym samym nie powstanie dla Uniwersytetu obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych („PCC”) z tego tytułu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Ponadto, stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dostawa towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, podlega opodatkowaniu VAT w miejscu, w którym towary te są instalowane lub montowane.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje, przeniesienie prawa do Sprzętu z Agencji na rzecz Uniwersytetu będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów na gruncie przepisów o VAT. Ponadto, ponieważ dostawa będzie dotyczyć Sprzętu zainstalowanego na terytorium Polski, dostawa ta będzie podlegać VAT w Polsce.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne nabywające towary, (i) jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT oraz (ii) nabywcą towarów jest m.in. podatnik o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

W związku z powyższym przepisem oraz uwagami zawartymi w stanie faktycznym (tj. w związku z faktem, że Agencja nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz nie jest zarejestrowana na VAT w Polsce), Wnioskodawca będzie podatnikiem z tytułu dostawy Sprzętu przez Agencję na rzecz Uniwersytetu. W konsekwencji, Uniwersytet będzie obowiązany do naliczenia VAT z tytułu nabycia Sprzętu od M

Jednocześnie, w związku z tym, że zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku, od czynności cywilnoprawnych (t.j.: Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649) nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT, nie powstanie dla Uniwersytetu obowiązek podatkowy w PCC z tytułu nabycia Sprzętu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest tylko i wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że umowa nabycia Sprzętu będzie miała formę umowy sprzedaży. Stosownie do postanowień art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m. in. umowy sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Sprzętu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług i jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Nr IPPP3/443-581/13-2/JK z dnia 17.09.2013 r. dotyczącej podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów potwierdził w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, „W związku z powyższym przepisem oraz uwagami zawartymi w stanie faktycznym (tj. w związku z faktem, że Agencja nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz nie jest zarejestrowana na VAT w Polsce), Wnioskodawca będzie podatnikiem z tytułu dostawy Sprzętu przez Agencję na rzecz Uniwersytetu. W konsekwencji, Uniwersytet będzie obowiązany do naliczenia VAT z tytułu nabycia Sprzętu od M.”

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Sprzętu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj