Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1258/13-2/AP
z 5 lutego 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2013 r. (data wpływu 15 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • amortyzacji nabytych praw autorskich oraz praw ochronnych do znaków towarowych – jest prawidłowe,
  • ustalenia wartości początkowej – jest prawidłowe,
  • okresu amortyzacji nabytych praw autorskich oraz praw ochronnych do znaków towarowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji nabytych praw autorskich oraz praw ochronnych do znaków towarowych, w zakresie ustalenia wartości początkowej oraz w zakresie okresu amortyzacji nabytych praw autorskich oraz praw ochronnych do znaków towarowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą status polskiego rezydenta podatkowego (dalej: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca zamierza zostać wspólnikiem (komandytariuszem) w nowotworzonej spółce komandytowej Y (dalej jako: „Y”).

Spółka Y prawdopodobnie dokona zakupu od podmiotu X (najprawdopodobniej od spółki jawnej, polskiego rezydenta podatkowego) praw autorskich do programu komputerowego / systemu informatycznego / zbioru programów komputerowych / oprogramowania (dalej jako: „Prawa”) niezbędnych dla prowadzenia przez Y działalności w zakresie obsługi klientów głównie z branży transportowej, spedycji i logistyki. Wysoce prawdopodobne jest, że Y będzie oddawała swoim klientom Prawa do używania na podstawie umowy licencyjnej.

Spółka Y prawdopodobnie rozważać będzie również możliwość dokonania od podmiotu X (najprawdopodobniej od spółki jawnej, polskiego rezydenta podatkowego) zakupu zarejestrowanego/ych w Urzędzie Patentowym znaku/znaków towarowego (dalej jako: „Znak”).

W takim przypadku Y nabędzie Znak/Znaki, który będzie nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania i którego przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok. W sytuacji gdy dojdzie do zakupu Znaku, Y będzie wykorzystywać Znak na potrzeby związane z prowadzoną przez Y działalnością gospodarczą.

Y i X zawarłyby umowę sprzedaży z określoną ceną netto + podatek VAT. Jak wynika ze wstępnych informacji uzyskanych od podmiotu, który mógłby być potencjalnym sprzedającym, cena za Prawa i/lub Znak określona w umowie wynikałaby z wyceny Praw/Znaku dokonanej przez niezależnego rzeczoznawcę, którą legitymować się będzie sprzedawca (X).

Wnioskodawca wywodzi swoje uprawnienie do wystąpienia z niniejszym wnioskiem z art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy nabyte przez Y Prawa/Znaki, z uwagi na fakt, że Y będzie używać ich na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w okresie przekraczającym rok, będą podlegać amortyzacji w rozumieniu ustawy PIT, a w konsekwencji, czy odpisy amortyzacyjne od Praw będą stanowić koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy od momentu rozpoczęcia amortyzacji, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie Praw/Znaków do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?
  2. Czy zgodnie z art. 22g ustawy PIT prawidłowe będzie ustalenie wartości początkowej Praw/Znaków (nabytych od X za ustaloną cenę) w wysokości ceny nabycia Praw/Znaków wynikającej z umowy sprzedaży?
  3. Czy prawidłowym będzie przyjęcie, w świetle art. 22m ust. 1 ustawy PIT, że Y będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od:
    1. Praw w okresie nie krótszym niż 24 miesiące;
    2. Znaków w okresie nie krótszym niż 60 miesięcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka komandytowa jest osobową spółką handlową, niebędącą osobą prawną. Podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki komandytowej. W przypadku Wnioskodawcy, jako osoby fizycznej, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W myśl zastrzeżenia zawartego w ust. 1a tego artykułu, z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie łączy się jednak przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Stosownie natomiast do art. 8 ust. 2 omawianej ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do: rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat; ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Wobec powyższego, kwestie związane z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których zakupu dokona Y - istotne w kontekście rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy jako wspólnika spółki komandytowej Y będącego osobą fizyczną - powinny być rozpatrywane na gruncie przepisów ustawy PIT.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy PIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W świetle art. 22b ust. 1 ustawy PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r.  Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.  dalej jako „Prawo WP”),
  7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, przy spełnieniu określonych przesłanek, wymienione zostały m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz prawa określone w Prawie WP. Prawo WP normuje m.in.: stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 Prawa WP, na warunkach w niej określonych udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

Zgodnie z art. 120 Prawa WP, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 153 Prawa WP). Prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu (art. 162 ust. 1 Prawa WP).

Analiza przepisów Prawa WP prowadzi, zdaniem Wnioskodawcy, do wniosku, że prawa do znaków towarowych w rozumieniu ustawy o PWP, które spełnią przesłanki wyrażone w art. 22b Ustawy PIT (tj. takie jak Znaki), mogą jako wartości niematerialne i prawne podlegać amortyzacji podatkowej.

W związku z powyższym, mając na uwadze, że Prawa/Znak (prawo do znaku towarowego, na który zostało udzielone prawo ochronne) zostaną przez Y nabyte, będą nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres ich używania będzie dłuższy niż rok i będą wykorzystywane przez Y na potrzeby związane z prowadzoną przez Y działalnością gospodarczą, to w ocenie Wnioskodawcy Prawa/Znak będą podlegać amortyzacji w rozumieniu Ustawy PIT.

Zgodnie z art. 22f ust. 1 Ustawy PIT, „Podatnicy (...) dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...)”.

Powyższe prowadzi do wniosku, że w przypadku nabytych przez Y Praw/Znaku, które spełniać będą warunki wskazane w art. 22b ust. 1 Ustawy PIT, odpisy amortyzacyjne od ich wartości początkowej będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu.

W świetle art. 22d ust. 2 Ustawy PIT, wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 22b ust. 1 Ustawy PIT „wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania”.

Z kolei zgodnie z art. 22h ust. 1 Ustawy PIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się „od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (...) począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji”.

Uwzględniając wskazane przepisy Ustawy PIT, Prawa/Znak powinny zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Y najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania, natomiast odpisy amortyzacyjne od Prawa/Znaku Y powinna dokonywać od pierwszego miesiąca po miesiącu, w którym Prawa/Znak zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Y.

Na marginesie warto dodać, że przepisy ustawy PIT pozwalają na uznanie, że dla określenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od Znaku bez znaczenia będzie data przerejestrowania wchodzących w skład Znaków praw do zarejestrowanych znaków towarowych na Y. Zgodnie z art. 67 ust. 2 w związku z art. 162 ust. 1 Prawa WP, dla skutecznego przeniesienia prawa z rejestracji znaku towarowego wystarczy zachowanie formy pisemnej. Wniosek ten potwierdził Minister Finansów w piśmie „Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego” zamieszczonym w Biuletynie Skarbowym Ministra Finansów nr 4/2007. Minister Finansów wskazał, że skoro amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w Prawie WP, to w przypadku zachowania formy pisemnej przy ich przenoszeniu „spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może (...) dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego”.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od podlegających amortyzacji Praw/Znaków będą stanowić koszty uzyskania przychodu Y od momentu rozpoczęcia przez Y amortyzacji, tj. począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie Praw/Znaków do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Y (miesiącu przekazania Praw/Znaków do używania).

Ad. 2.

Zgodnie z art. 22f ust. 1 ustawy PIT, podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

W ocenie Wnioskodawcy, wartość początkową Praw/Znaku nabytych przez Y stanowić będzie ustalona przez Y i X cena nabycia, ustalona w oparciu o wycenę niezależnego rzeczoznawcy.

J ak Wnioskodawca wskazał już w uzasadnieniu do pytania nr 1, Prawa/Znaki będą spełniały definicję wartości niematerialnych i prawnych określonych w art. 22b Ustawy PIT, a Y będzie miała obowiązek wprowadzić Prawa/Znaki nabyte od X do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zasady ustalania wartości początkowej powyższych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych regulują przepisy art. 22g Ustawy PIT.

Natomiast zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy PIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia.

Przy czym - w świetle art. 22g ust. 3 ustawy PIT - za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, jak i przytoczone przepisy Ustawy PIT, w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie wspomniany przepis art. 22g ust. 1 pkt 1 Ustawy PIT.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Y wartość początkową Praw/Znaków nabytych przez Y stanowić będzie ustalona przez Y i X cena nabycia (w rozumieniu art. 22g ust. 3 ustawy PIT).

Ad. 3.

Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy PIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową.

Natomiast w świetle art. 22m ust. 1 ustawy PIT, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż:

  1. od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - 24 miesiące;
  2. od licencji na wyświetlanie filmów oraz na emisję programów radiowych i telewizyjnych - 24 miesiące;
  3. od poniesionych kosztów zakończonych prac rozwojowych - 12 miesięcy;
  4. od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych - 60 miesięcy.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowym będzie przyjęcie, uwzględniając treść art. 22m ust. 1 ustawy PIT, że Y będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od:

  1. Praw w okresie nie krótszym niż 24 miesiące;
  2. Znaków w okresie nie krótszym niż 60 miesięcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • amortyzacji nabytych praw autorskich oraz praw ochronnych do znaków towarowych – jest prawidłowe,
  • ustalenia wartości początkowej – jest prawidłowe,
  • okresu amortyzacji nabytych praw autorskich oraz praw ochronnych do znaków towarowych – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj