Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1023/13/KJ
z 31 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 października 2013 r. (data wpływu 25 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług szkoleniowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług szkoleniowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 10 stycznia 2014 r. znak: IBPP1/443-1023/13/KJ.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w B. posiada w swojej strukturze Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w B., do którego zadań należy zgodnie z paragrafem 2 pkt 2 ust. 3 Statutu nadanego uchwałą Nr … Rady Powiatu B. z dnia 4 października 2005 roku w sprawie: założenia publicznej placówki dokształcania i doskonalenia zawodowego pod nazwą Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w B. i nadania statutu – „doskonalenie zawodowe oraz przekwalifikowanie osób dorosłych w zakresie wynikającym z lokalnego rynku pracy”. Szkoła dysponuje wyszkoloną kadrą i na zlecenie osób trzecich (zakładów pracy, jednostek budżetowych, osób fizycznych) chce świadczyć usługę szkolenia BHP - kurs w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Kodeksu Pracy.

Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych został wpisany do rejestru instytucji szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy pod numerem ewidencyjnym….

Organami ośrodka jest - Dyrektor Ośrodka - Dyrektorem Ośrodka jest Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Zespół Szkół jako szkoła ponadgimnazjalna nie jest podmiotem uprawnionym do ubiegania się o przyznanie akredytacji kuratora oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją.

Zespół Szkół jest szkołą ponadgimnazjalną - jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - także w zakresie kształcenia i wychowania.

Wystawcą faktury jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

W uzupełnieniu Wnioskodawca poinformował, że:

  1. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od 15 listopada 2000 roku z tytułu przekroczenia limitu wartości sprzedaży zwolnionej.
  2. W odpowiedzi na pytanie tut. organu cyt.: „Z wniosku wynika, że Wnioskodawca jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty także w zakresie kształcenia i wychowania jednocześnie Wnioskodawca w ramach swojej struktury posiada Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego będący publiczną placówką dokształcania i doskonalenia zawodowego - prosimy zatem o jednoznaczne wyjaśnienie czy usługi szkoleniowe, o których mowa we wniosku, Wnioskodawca świadczy w ramach tej placówki dokształcania i doskonalenia zawodowego czy jako Zespół Szkół będący jednostką oświatową?” Wnioskodawca odpowiedział, że świadczy usługi szkoleniowe w ramach placówki dokształcania i doskonalenia zawodowego, który jest również placówką oświatową. Wystawcą faktury jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Dyrektor szkoły jest jednocześnie dyrektorem Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Ośrodek nie posiada samodzielności finansowej.
  3. Dokształcanie i doskonalenie osób dorosłych prowadzone jest w formach: kursów, szkoleń, kurso-konferencji na zlecenie podmiotów zewnętrznych lub jako indywidualne zgłoszenia w ośrodku. Formy dokształcania i doskonalenia zawodowego prowadzi się w oparciu o dokumentację programową, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uczestnikami szkoleń są osoby pracujące, na zlecenie pracodawców.
  4. Zgodnie z § 2 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny Pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z zm.) „Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy”. Zdaniem Wnioskodawcy szkolenie, usługi szkoleniowe będą świadczone w ramach szkolenia zawodowego osób tego potrzebujących.
  5. Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny Pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z zm.) „Szkolenie zapewnia uczestnikom:
    1. zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
    2. poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy;
    3. nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielania pomocy osobie, która uległa wypadkowi”.
  6. Nauczanie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i ma na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku świadczenia usług w zakresie szkoleń BHP ma zastosowanie zwolnienie z podatku VAT?

Czy zwolnienie dotyczy wszystkich odbiorców usługi w zakresie szkolenia BHP (jednostki sektora finansów publicznych, osoby fizyczne, zakłady prywatne)?

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa szkolenia BHP jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT - jest to usługa kształcenia zawodowego prowadzona w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Zdaniem wnioskodawcy spełnienie warunku art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT wyczerpuje przesłanki do zwolnienia usługi szkolenia BHP i nie ma znaczenia kto jest odbiorcą usługi.

Zdaniem wnioskodawcy zwolnienie obejmuje świadczenie usługi zarówno na rzecz jednostek sektora finansów publicznych (finansowane w całości ze środków publicznych) jak i osób fizycznych lub przedsiębiorstw prywatnych.

W przypadku jednostek sektora finansów publicznych - dodatkowo spełniony jest warunek art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT - usługi kształcenia zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zgodnie z art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo – rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym,

-oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z ww. wymienionym przepisem art. 43 ust.1 pkt 26 lit. a ustawy, zwolnione od podatku są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter przedmiotowo-podmiotowy. Aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia nie wystarczy by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Powyższy przepis ma jednak zastosowanie wyłącznie do tych usług kształcenia, które są przedmiotem zakresu działania podmiotu jako jednostki objętej systemem oświaty.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

-oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, czynny zarejestrowany podatnik VAT, posiada w swojej strukturze Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, do którego zadań należy zgodnie z paragrafem 2 pkt 2 ust. 3 Statutu doskonalenie zawodowe oraz przekwalifikowanie osób dorosłych w zakresie wynikającym z lokalnego rynku pracy. Wnioskodawca jest szkołą ponadgimnazjalną - jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - także w zakresie kształcenia i wychowania.

Wnioskodawca dysponuje wyszkoloną kadrą i na zlecenie osób trzecich (zakładów pracy, jednostek budżetowych, osób fizycznych) chce świadczyć usługę szkolenia BHP - kurs w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Kodeksu Pracy. Wnioskodawca podał, że usługi szkoleniowe, o których mowa we wniosku, świadczy w ramach placówki dokształcania i doskonalenia zawodowego, która jest również placówką oświatową.

Dokształcanie i doskonalenie osób dorosłych prowadzone jest w formach: kursów, szkoleń, kurso-konferencji na zlecenie podmiotów zewnętrznych lub jako indywidualne zgłoszenia w ośrodku. Formy dokształcania i doskonalenia zawodowego prowadzi się w oparciu o dokumentację programową, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uczestnikami szkoleń są osoby pracujące, na zlecenie pracodawców. Zgodnie z § 2 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny Pracy „Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy”. Zdaniem Wnioskodawcy szkolenie, usługi szkoleniowe będą świadczone w ramach szkolenia zawodowego osób tego potrzebujących. Nauczanie pozostaje w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i ma na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 2 pkt 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.), system oświaty obejmuje placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Na podstawie art. 1 pkt 8 ustawy o systemie oświaty, system oświaty zapewnia w szczególności możliwość uzupełniania przez osoby dorosłe wykształcenia ogólnego, zdobywania lub zmiany kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych.

W świetle art. 5 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.

W świetle art. 5 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a-3e, może być zakładana i prowadzona przez:

  1. jednostkę samorządu terytorialnego;
  2. inną osobę prawną;
  3. osobę fizyczną.

Zgodnie z art. 82 ust. 1 ww. ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca będzie świadczył usługi szkoleniowe w ramach placówki dokształcania i doskonalenia zawodowego, będącej placówką objętą systemem oświaty i usługi te będą usługami kształcenia, gdyż będą świadczone w ramach szkolenia zawodowego osób tego potrzebujących, będzie to nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkoleń i ma na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych, to usługi te będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT jako usługi kształcenia świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty.

W świetle powyższego wskazany przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania, gdyż odnosi się on do usług innych niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

Wnioskodawca sformułował stanowisko, iż usługa szkolenia BHP jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT - jest to usługa kształcenia zawodowego prowadzona w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, w przypadku jednostek sektora finansów publicznych - dodatkowo spełniony jest warunek art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT - usługi kształcenia zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych.

Dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy stwierdzić należy, iż jest ono nieprawidłowe, bowiem jak wskazano powyżej usługa szkolenia BHP będzie w przedmiotowej sprawie usługą korzystającą ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, a nie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a lub c ustawy o VAT. Bez znaczenia pozostaje zatem fakt, że usługi będą świadczone na rzecz jednostek sektora finansów publicznych jak i osób fizycznych lub przedsiębiorstw prywatnych.

Interpretacja dotyczy przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj