Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-372/13-2/KB
z 19 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22.04.2013 r. (data wpływu 25.04.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla szkoleń językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 25.04.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla szkoleń językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Firma jest prowadzona od czerwca 2009 r. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Firma jest płatnikiem VAT od początku działalności tj. od czerwca 2009 r. Główną działalnością Firmy jest nauczanie języków obcych poprzez platformę. Firma w swoim opisie działalności wg klasyfikacji PKD posiada pozycję „85.59.A Nauka języków obcych”. Działalność firmy polega na odpłatnym udostępnianiu kursów w postaci elektronicznej zamieszczonych na platformie e-learningowej, co odpowiada definicji usługi elektronicznej.


Odbiorcami usługi są klienci indywidualni (osoby fizyczne), przebywający na terenie kraju lub poza nim. Klient wnosi opłatę, a następnie poprzez przeglądarkę internetową loguje się do kursu podając swój login i hasło, dzięki czemu uzyskuje dostęp do kursu. Dostęp jest przyznawany klientowi na okres 10 lat. W tym okresie klient może korzystać z kursu w dowolnym miejscu i czasie, przy użyciu komputera i Internetu. Klient wnosi opłatę niebezpośrednio do firmy, lecz na konto zewnętrznego pośrednika, będącego operatorem płatności internetowych. Pośrednik zapewnia firmie możliwość cyklicznego wypłacania zgromadzonych środków na rachunek bankowy firmy, z potrąceniem prowizji za świadczoną usługę pośrednictwa.


Kursy są opracowane przez dyplomowanych nauczycieli językowych, którzy otrzymali od firmy jednorazowe wynagrodzenie za swoją pracę oraz przekazali firmie prawa majątkowe do wykonanych kursów. Klient podczas nauki nie ma kontaktu z autorem kursu ani z innym nauczycielem. Nauka jest całkowicie samodzielna, wszystkie materiały potrzebne klientowi są zawarte na stronie internetowej. Kurs nie kończy się egzaminem, lecz postępy nauki na kolejnych poziomach są sprawdzane za pomocą testów, obliczających automatycznie wynik i wyświetlających go klientowi w celu zobrazowania uzyskanych postępów nauki. Klient ma kontakt z obsługą techniczną platformy e-learningowej. Może zgłaszać uwagi, problemy, zadawać pytania i otrzymuje na bieżąco odpowiedzi.


Firma nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Usługi świadczone przez Firmę nie są finansowane ze środków publicznych, nie są także usługami w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania zawodowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


Jaka stawka VAT ma zastosowanie dla kursów językowych oferowanych za pomocą platformy e-learningowej prowadzonej przez Spółkę?


Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Spółki, kursy językowe oferowane przez Spółkę na platformie e-learningowej podlegają pod ustawę z dnia 11 marca 2004 r. podatku od towarów i usług, art. 43 ust. 1 pkt 28, co oznacza, że są zwolnione z podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.


Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:


  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

    - oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.


Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:


  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

    - oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.


Zastosowanie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania.


Zwolnienie z opodatkowania usług nauczania języków obcych ustawodawca przewidział w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT jednakże, przepis ten obejmuje usługi inne niż wymienione w punktach 26, 27 i 29 ust. 1 art. 43 ustawy o VAT. Należy zatem w pierwszej kolejności zbadać, czy świadczone przez Wnioskującą usługi nauczania języka angielskiego nie stanowią usług wymienionych w tych punktach.


Z opisu sprawy wynika, że Firma jest prowadzona od czerwca 2009 r. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jest płatnikiem VAT od początku działalności. Główną działalnością Wnioskodawcy jest nauczanie języków obcych poprzez platformę i w swoim opisie działalności wg klasyfikacji PKD posiada pozycję „85.59.A Nauka języków obcych”. Działalność Spółki polega na odpłatnym udostępnianiu kursów w postaci elektronicznej zamieszczonych na platformie e-learningowej. Odbiorcami usługi są klienci indywidualni (osoby fizyczne), przebywający na terenie kraju lub poza nim. Klient wnosi opłatę, a następnie poprzez przeglądarkę internetową loguje się do kursu podając swój login i hasło. Dostęp jest przyznawany klientowi na okres 10 lat. W tym okresie klient może korzystać z kursu w dowolnym miejscu i czasie, przy użyciu komputera i Internetu. Kursy są opracowane przez dyplomowanych nauczycieli językowych, którzy otrzymali od firmy jednorazowe wynagrodzenie za swoją pracę oraz przekazali firmie prawa majątkowe do wykonanych kursów. Klient podczas nauki nie ma kontaktu z autorem kursu ani z innym nauczycielem. Nauka jest całkowicie samodzielna, wszystkie materiały potrzebne klientowi są zawarte na stronie internetowej. Kurs nie kończy się egzaminem, lecz postępy nauki na kolejnych poziomach są sprawdzane za pomocą testów, obliczających automatycznie wynik i wyświetlających go klientowi w celu zobrazowania uzyskanych postępów nauki. Klient ma kontakt z obsługą techniczną platformy e-learningowej. Może zgłaszać uwagi, problemy, zadawać pytania i otrzymuje na bieżąco odpowiedzi. Spółka nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Usługi świadczone przez Spółkę nie są finansowane ze środków publicznych, nie są także usługami w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania zawodowego.


Na podstawie powyższych okoliczności można stwierdzić, iż Wnioskodawca nie należy do grupy podmiotów świadczących usługi zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy o VAT. Tym samym świadczone przez Wnioskodawcę usługi nauczania języka angielskiego nie są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29, gdyż nie spełniają warunków, o których mowa w ww. przepisach.


W konsekwencji stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym usługa nauczania języka angielskiego za pomocą platformy e-learningowej korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy. Ustawodawca zwolnił bowiem od podatku usługi nauczania języków obcych nie uzależniając tych zwolnień od konkretnych metod nauczania.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj