Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-61/13-4/IR
z 23 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana …, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 maja 2013 r. (data wpływu 9 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji prawa ochronnego do znaku towarowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do Spółki aportu w postaci prawa ochronnego do znaku towarowego i prawa ze zgłoszenia znaku towarowego.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), pismem z dnia 25 kwietnia 2013 r., (doręczonym w dniu 30 kwietnia 2013 r.), wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 9 maja 2013 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 7 maja 2013 r.), w którym uzupełniono opis zdarzenia przyszłego i własne stanowisko w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, zamierza utworzyć Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w O. Planuje nadać Spółce nazwę M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako "Spółka z o.o.").

Dominującym przedmiotem działalności Spółki z o.o. będzie:

  • produkcja wyrobów ze szkła płaskiego (PKD: 23.12.Z); oraz
  • sprzedaż hurtowa szkła płaskiego, luster, listew i artykułów szklarskich (PKD: 47.59.Z).

Po utworzeniu Spółki z o.o. zostanie następnie wniesiony aportem przez nowego udziałowca Spółki z o.o. (spółkę kapitałową z siedzibą na Cyprze) znak towarowy w rozumieniu art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej jako: „ustawa Pwp"), (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), na który na moment aportu:

  1. przyznano prawo ochronne (zgodnie z art. 121 ustawy Pwp); lub
  2. dokonano zgłoszenia do Urzędu Patentowego (zgodnie z art. 123 ustawy Pwp).

Wniesienie znaku towarowego aportem do Spółki z o.o., na który udzielono prawa ochronne (a więc wniesienie aportem zarejestrowanego znaku towarowego) lub znaku towarowego, który został zgłoszony do Urzędu Patentowego celem uzyskania prawa ochronnego (a więc wniesienie prawa ze zgłoszenia znaku towarowego, tj. znaku towarowego w procesie rejestracji) zostanie dokonane według aktualnej wartości rynkowej aportowanego prawa (w oparciu o wycenę dokonaną przez rzeczoznawcę majątkowego).

Wniesienie aportem prawa do znaku towarowego/prawa ze zgłoszenia znaku towarowego dokonane zostanie w zamian za udziały Spółki z o.o. zgodnie z określoną w Kodeksie spółek handlowych (dalej jako"Ksh") procedurą podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z o.o., a zatem Spółka z o.o. wyda spółce cypryjskiej udziały w zamian za otrzymany od spółki cypryjskiej aport.

Przedmiotem aportu nie będzie zatem przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, a jedynie pojedyncze aktywo, tj. prawo do znaku towarowego lub prawo ze zgłoszenia znaku towarowego.

Jeżeli przedmiotem aportu będzie prawo ochronne do znaku towarowego, planowane jest, iż Spółka z o.o. wprowadzi go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu jego nabycia i rozpocznie jego amortyzację podatkową od kolejnego miesiąca.

W przypadku, gdy na dzień aportu znak towarowy nie uzyska prawa ochronnego, prawa ze zgłoszeń znaku towarowego nie będą wprowadzane do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki z o.o., aż do momentu, w którym Urząd Patentowy wyda decyzję o wydaniu świadectwa ochronnego do znaku towarowego (do chwili jego rejestracji).

W obydwu sytuacjach planowane jest, iż do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki z o.o., zostaną wprowadzone prawa ochronne na znak towarowy.

Po wprowadzeniu praw ochronnych do znaku towarowego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki z o.o., ich wartość początkowa zostanie ustalona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy według jego wartości rynkowej.

W zamian za aport Spółka z o.o. wyda wnoszącemu aport udziały o wartości nominalnej równej wartości rynkowej przedmiotu aportu (wartości rynkowej praw do znaku towarowego/wartości rynkowej praw z rejestracji znaku towarowego), a zatem cała wartość aportu zostanie odniesiona na kapitał zakładowy Spółki z o.o. (nie wystąpi tzw. agio emisyjne).

W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z o.o. dojdzie zatem do zwiększenia kapitału zakładowego Spółki z o.o. w wysokości równej wartości rynkowej nabytych praw do znaku towarowego (zgodnie z i na podstawie wyceny sporządzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego).

Wnioskodawca wskazuje, iż po nabyciu i uzyskaniu praw ochronnych do znaku i rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Spółka z o.o. zamierza zmienić nazwę Spółki na tożsamą z oznaczeniem słownym znaku słowno-graficznego (znaku towarowego).

W związku z powyższym zostały zadane następujące pytania:

  1. Czy w przypadku aportu znaku towarowego, na który zostało udzielone już prawo ochronne do znaku towarowego, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie uprawniona do wprowadzenia prawa ochronnego do znaku towarowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz rozpoczęcia amortyzacji podatkowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten znak towarowy zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych...
  2. Czy w przypadku aportu prawa ze zgłoszenia znaku towarowego, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie uprawniona do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wniesionego aportem znaku towarowego, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo to zostanie wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, tj. od miesiąca następującego po miesiącu wydania przez Urząd Patentowy decyzji o wpisie znaku do rejestru znaków towarowych i tym samym od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przyznano prawo ochronne na przedmiotowy znak towarowy...
  3. Czy podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych będzie w obu sytuacjach wartość rynkowa znaku towarowego określona na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego, równa wartości nominalnej objętych w zamian za aport udziałów Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. W pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku aportu do Spółki z o.o znaku towarowego, na który zostało udzielone już prawo ochronne Spółka z o.o. będzie uprawniona do wprowadzenia prawa ochronnego do znaku towarowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu jego nabycia oraz rozpocznie amortyzację podatkową począwszy od kolejnego miesiąca.

Zgodnie bowiem z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako "ustawa o pdop"), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c ustawy o pdop, nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie Pwp (w tym prawo ochronne do znaku towarowego), o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencyjnej), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 ustawy o pdop.

Z powyższego przepisu wynika, iż amortyzacji podatkowej podlega prawo ochronne do znaku towarowego (a nie zatem sam znak towarowy lub prawo ze zgłoszenia znaku towarowego), które może stanowić wartość niematerialną i prawną, jeśli:

  1. zostało przez podatnika nabyte,
  2. nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  3. jego przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok, oraz
  4. jest wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo zostało oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu.

Nie ulega wątpliwości, iż do nabycia praw ochronnych do znaku towarowego (znaku słowno-graficznego) dochodzi nie tylko w drodze jego sprzedaży, ale również w drodze jego aportu do Spółki z o.o.

W konsekwencji, w przypadku gdy przedmiotem aportu będzie prawo (świadectwo) ochronne do znaku towarowego, Spółka z o.o. nabywając przedmiotowe prawo, zgodnie z art. 9 ust. 1 w związku z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop w miesiącu nabycia prawa do znaku towarowego będzie uprawniona do wprowadzenia przedmiotowego prawa do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz do rozpoczęcia jego amortyzacji podatkowej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawo do znaku towarowego zostanie wprowadzone do przedmiotowej ewidencji.

Wnioskodawca podsumowując stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 2 podał, iż:

  1. zarówno w przypadku aportu praw ochronnych do znaku towarowego do Spółki z o.o., jak również aportu prawa ze zgłoszenia znaku towarowego do Spółki z o.o., przedmiotem amortyzacji podatkowej w Spółce z o. o. będzie prawo ochronne do znaku towarowego,
  2. w obydwu przypadkach amortyzacja podatkowa rozpocznie się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym wprowadzono przedmiotowe prawo do znaku towarowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki z o.o.,
  3. w przypadku aportu praw do znaku towarowego wprowadzenie do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki z o.o. nastąpi w miesiącu jego nabycia, natomiast w przypadku aportu prawa ze zgłoszenia znaku towarowego do Spółki z o.o. wprowadzenie prawa do znaku towarowego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki z o.o. nastąpi w miesiącu, w którym zostanie wydana decyzja o przyznaniu prawa ochronnego na przedmiotowy znak towarowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż niniejsza interpretacja oparta została na przepisach ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj