Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1073/13/BK
z 17 stycznia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 22 października 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 24 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawczynię wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia przez Wnioskodawczynię wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Oprócz tego jest jednym ze wspólników spółki jawnej. Pozostałymi wspólnikami są małżonek Wnioskodawczyni i jej syn. Wnioskodawczyni nie ma rozdzielności majątkowej ze swoim małżonkiem. Jednym z elementów ich wspólnego majątku jest nieruchomość wykorzystywana jako stacja kontroli pojazdów, zakwalifikowana, jako środek trwały w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, a także wyposażenie tej stacji.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Wnioskodawczyni zamierza odpłatnie świadczyć na rzecz spółki jawnej, której jest wspólnikiem, usługi najmu przedmiotowej nieruchomości wraz z wyposażeniem oraz usługi serwisowe. W tym celu pomiędzy Wnioskodawczynią, a spółką zawarta zostanie stosowna umowa. Wynagrodzenie otrzymywane z tego tytułu będzie zaliczane przez Nią do przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty z tego tytułu będą ponoszone przez spółkę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i zostaną właściwie udokumentowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wydatki spółki na usługi najmu i serwisowe, świadczone przez Wnioskodawczynię w ramach prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki, w tym u Wnioskodawczyni?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wydatki spółki na usługi najmu i serwisowe, świadczone przez Wnioskodawczynię, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki, w tym u Wnioskodawczyni.

W myśl art. 8 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1030), spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Skoro więc spółka osobowa, w tym spółka jawna, funkcjonuje jako odrębny podmiot gospodarczy i posiada własny majątek odrębny od jej wspólników, należy uznać, że umowa o świadczeniu usług zawarta zostanie pomiędzy dwoma odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego,tj. pomiędzy Wnioskodawczynią będąca osoba fizyczną oraz spółką jawną.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: „ustawa o PIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z kolei art. 23 zawiera zamknięta listę wydatków, których nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Na liście tej nie znajdują się wydatki na usługi opisane w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku. Ponadto, wydatki te zostaną poniesione przez spółkę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Stwierdzić zatem należy, że wydatki spółki na przedmiotowe usługi będą mogły stanowić w całości koszty uzyskania przychodów spółki.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osoba prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Art. 8 ust. 2 cyt. ustawy stanowi natomiast, że zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Stąd, zdaniem Wnioskodawczyni, wynika, że wydatki spółki zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów stanowić będą koszty wszystkich jej wspólników, w tym Wnioskodawczyni, proporcjonalnie do ich udziału w zyskach spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w toku ewentualnego postępowania kontrolnego lub podatkowego uprawniony organ może zbadać, czy Wnioskodawczyni prowadząc w ramach indywidualnej działalności gospodarczej stację kontroli pojazdów może środek trwały oraz wyposażenie wykorzystywane w ramach tej działalności jednocześnie wynajmować spółce osobowej, której jest wspólnikiem oraz świadczyć na rzecz tej spółki usługi serwisowe.

Ww. organ może również zbadać, czy z uwagi na istnienie powiązań pomiędzy ww. podmiotami dochowano wymogów wynikających z regulacji określonych w art. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Nadmienić należy również, że w zakresie dotyczącym skutków podatkowych, jakie powstały dla pozostałych wspólników spółki jawnej, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj