Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-1340/11/KO
z 21 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-1340/11/KO
Data
2012.02.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Istota interpretacji
w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz wystawienia faktury wewnętrznej i opodatkowania dostawy towarów podatkiem VAT



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2011r. (data wpływu 22 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz wystawienia faktury wewnętrznej i opodatkowania dostawy towarów podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz wystawienia faktury wewnętrznej i opodatkowania dostawy towarów podatkiem VAT.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 stycznia 2012r. (data wpływu 30 stycznia 2012r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 16 stycznia 2012r. znak IBPP3/443-1250/11/KO.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług marketingowych oraz sprzedaży towarów handlowych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT nie zgłoszonym do transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W ostatnim czasie Wnioskodawca nawiązał współpracę gospodarczą z firmą posiadającą swoją siedzibę w Anglii. Firma ta prowadzi działalność gospodarczą i nie jest podatnikiem od wartości dodanej (korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT na podstawie angielskich przepisów), nie jest również zgłoszona do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Firma angielska, o której mowa, przedstawiła Wnioskodawcy odpowiednie oświadczenie, potwierdzające opisany wyżej stan rzeczy.

Wnioskodawca zakupił od firmy angielskiej towary handlowe, które zostały z terenu Anglii przetransportowane na teren Polski w celu ich dalszej odsprzedaży przez Wnioskodawcę dla podmiotów krajowych.

Zakup towarów został udokumentowany fakturą wystawioną przez firmę angielską. Na fakturze tej nie widnieją numery NIP-UE dostawcy oraz odbiorcy (ponieważ żaden z tych podmiotów nie jest zgłoszony do transakcji wewnątrzwspólnotowych). Faktura nie posiada naliczonego podatku VAT ani też stawki podatku VAT a jedynie ceny jednostkowe i wartości poszczególnych towarów oraz kwotę ogółem do zapłaty.

Pismem z dnia 25 stycznia 2012r. Wnioskodawca uzupełnił zaistniały stan faktyczny w następujący sposób:

  1. Firma angielska (zleceniodawca) posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie Wielkiej Brytanii.
  2. Firma angielska (zleceniodawca) nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju tj. na terytorium Polski.
  3. Towarami handlowymi zakupionymi przez Wnioskodawcę od firmy angielskiej były obrazki malowane na kamieniu, nabywane przez ostatecznych odbiorców w charakterze pamiątek.
  4. Przedmiotem nabycia nie były nowe środki transportu w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z dokonaniem zakupu towarów handlowych od firmy angielskiej wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, co oznaczałoby jednoczesne wystawienie przez Wnioskodawcę faktury wewnętrznej i naliczenie podatku VAT od tego nabycia...

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana transakcja nabycia towarów od firmy angielskiej nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z wyłączeniem określonym w art. 10 ust. 3 pkt 3a, który mówi, że:

"Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy: dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie podobne zwolnienia, z wyjątkiem, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu". W związku z powyższym nie obowiązywało Wnioskodawcy udokumentowanie ww. nabycia poprzez wystawienie faktury wewnętrznej i naliczenie podatku VAT od tego nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o VAT przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    1. podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    2. osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. A
    - z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Art. 9 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy:

  1. nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,
  2. dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2

- jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9, nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7, lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie podobne zwolnienia, z wyjątkiem, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m. in. sprzedaży towarów handlowych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT nie zgłoszonym do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca nawiązał współpracę gospodarczą z firmą posiadającą swoją siedzibę w Anglii. Firma ta prowadzi działalność gospodarczą i nie jest podatnikiem od wartości dodanej (korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT na podstawie angielskich przepisów), nie jest również zgłoszona do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca zakupił od firmy angielskiej towary handlowe (tj. obrazki malowane w kamieniu), które zostały z terenu Anglii przetransportowane na teren Polski w celu ich dalszej odsprzedaży przez Wnioskodawcę dla podmiotów krajowych. Zakup towarów został udokumentowany fakturą wystawioną przez firmę angielską. Na fakturze tej nie widnieją numery NIP-UE dostawcy oraz odbiorcy (ponieważ żaden z tych podmiotów nie jest zgłoszony do transakcji wewnątrzwspólnotowych). Faktura nie posiada naliczonego podatku VAT ani też stawki podatku VAT a jedynie ceny jednostkowe i wartości poszczególnych towarów oraz kwotę ogółem do zapłaty.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i zaistniały stan faktyczny należy stwierdzić, iż u Wnioskodawcy nie wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w postaci obrazków malowanych w kamieniu, gdyż dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski została dokonana przez podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miały zastosowanie podobne zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego (art. 17 ust. 2 ustawy o VAT).

Zauważyć należy jednak, iż przepis cyt. art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy dotyczy jedynie przypadku, gdy towar jest sprzedawany (dostawa ma miejsce) na terytorium Polski, a osobą dokonującą dostawy jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Z przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zakupił od firmy angielskiej towary handlowe, które zostały z terenu Anglii przetransportowane na teren Polski w celu ich dalszej odsprzedaży przez Wnioskodawcę dla podmiotów krajowych. Firma angielska nie posiada siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i zaistniały stan faktyczny należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie jest podatnikiem z tytułu nabycia towarów od firmy angielskiej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, ponieważ towar nie został sprzedawany (dostawa nie miała miejsca) na terytorium Polski tylko na terytorium Wielkiej Brytanii. Zatem Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawienia faktury wewnętrznej, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy dotycząca obowiązku zgłoszenia świadczonej usługi marketingowej na rzecz firmy angielskiej jako wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych na druku zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R i wykazania świadczonej usługi marketingowej na rzecz firmy angielskiej w informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach VAT-UE została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj