Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-702/13-2/MC
z 28 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2013 r. (data wpływu 11 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy umorzenie akcji własnych Wnioskodawcy, nabytych wskutek połączenia odwrotnego spowoduje przychód po stronie Wnioskodawcy – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy umorzenie akcji własnych Wnioskodawcy, nabytych wskutek połączenia odwrotnego spowoduje przychód po stronie Wnioskodawcy.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółki I. (Polska) Spółka Akcyjna (dalej: I.) oraz Y. Spółka Akcyjna (dalej: Y., Wnioskodawca) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wchodzą w skład Grupy Kapitałowej X. (dalej: Grupa X.). Y. jest podmiotem w 100% zależnym od I.. I. posiada akcje Y. nieprzerwanie w okresie przekraczającym 2 lata, zaś Y. nie posiada żadnych akcji I.. Z kolei I. jest podmiotem w 100% zależnym od X. (Europe) B.V. z siedzibą w Holandii (dalej: X. BV). X. BV posiada akcje I. nieprzerwanie przez okres przekraczający 2 lata.

Przedmiotem działalności Y. jest tworzenie funduszy inwestycyjnych i zarządzanie nimi, w tym pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, reprezentowanie ich wobec osób trzecich. I. jest odpowiedzialna za zarządzanie portfelami instrumentów finansowych. Pełen zakres działalności obejmuje:

  • zarządzanie portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych,
  • nabywanie lub zbywanie na własny rachunek instrumentów finansowych,
  • doradztwo inwestycyjne.


Planując uproszenie struktury organizacyjnej (w celu zwiększenia efektywności prowadzonej działalności), a także biorąc pod uwagę wymagania prawne dotyczące sektora w jakim działają spółki (ograniczoną możliwość przenoszenia licencji posiadanych przez Y.), planowane jest skupienie majątku operacyjnego oraz kompetencji merytorycznych i zarządczych w Y.. Wyłącznie wymogi regulacyjne w 1995 i 1996 roku były podstawą utworzenia dwóch odrębnych spółek w celu realizacji założeń biznesowych. Obecnie te same usługi mogą być świadczone w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

W tym celu, planowane jest połączenie Y. (spółka przejmująca) z I. (spółka przejmowana), w trybie określonym w art. 492 § 1 Kodeksu spółek handlowych — dalej: ksh (łączenie się przez przejęcie). Planowane połączenie Y. oraz I. nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku I. na Y. (połączenie przez przejęcie) tzw. „Połączenie Odwrotne”. W zamian za przeniesiony majątek I., spółce X. BV (udziałowcowi I., holenderski rezydent podatkowy) zostaną wydane akcje Y.. Zgodnie z założeniami przyjętymi dla połączenia, nie jest planowane dokonywanie jakichkolwiek dodatkowych wypłat gotówkowych na rzecz X. BV.

Spółka Y. przejmie funkcje operacyjne dotyczące całego obszaru zarządzania portfelami instrumentów finansowych. W wyniku połączenia, z dniem wpisania połączenia do rejestru przedsiębiorców właściwego według siedziby Y., I. zostanie wykreślona z rejestru, a jej działalność będzie kontynuowana przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z regulacjami ksh, w przypadku połączenia przez przejęcie za dzień połączenia uznaje się dzień wpisu połączenia do właściwego rejestru (wpis do rejestru ma charakter konstytutywny). Nie została jeszcze podjęta decyzja o wyborze metody rachunkowego rozliczenia połączenia (metoda nabycia lub metoda łączenia udziałów).


X. zostanie następcą prawnym I. na podstawie określonej w art. 494 § 1 ksh zasady sukcesji tj. wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. W ramach połączenia Y. wejdzie w posiadanie akcji własnych trzymanych obecnie przez I..

W wyniku połączenia i przejęcia majątku spółki przejmowanej dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Y. w związku z czym X. BV (jako udziałowiec spółki przejmowanej) otrzyma nowo emitowane akcje Y.. Ponadto planowane jest umorzenie przez Y. istniejących juz akcji własnych Y. nabytych w drodze sukcesji uniwersalnej w wyniku połączenia.

Umorzenie zostanie dokonane bez jakichkolwiek świadczeń (wypłaty jakiegokolwiek wynagrodzenia) na rzecz akcjonariusza Y. - właścicielem akcji będzie sama spółka a tym samym umorzenie akcji odbędzie się bez przeprowadzania postępowania konwokacyjnego. W związku z umorzeniem akcji własnych kapitał zakładowy Y. zostanie obniżony o wartość nominalną posiadanych akcji własnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy umorzenie akcji własnych Wnioskodawcy nabytych wskutek Połączenia Odwrotnego jako majątek Spółki I. spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Umorzenie akcji własnych Y., nabytych wskutek Połączenia Odwrotnego jako majątek I. nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy zobowiązania podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


W ramach Połączenia Odwrotnego wskutek przejęcia całości majątku I., przez Y., Wnioskodawca przejmie także posiadane do tej pory przez I. własne akcje. Taka sytuacja jest akceptowana przez ksh jedynie przejściowo — akcje własne muszą zostać przez spółkę zbyte lub umorzone. Y. umorzy zatem uzyskane akcje własne zgodnie z przepisami ksh, bez wypłaty jakichkolwiek świadczeń — operacja ta zostanie przeprowadzona w obrębie kapitału własnego Wnioskodawcy. Operacje tego typu są co do zasady neutralne z perspektywy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W efekcie operacji po stronie Y. nie wystąpi jakiekolwiek przysporzenie majątkowe. Nie nastąpi także zmniejszenie zobowiązań Wnioskodawcy, które mogłoby być traktowane jako przychód do opodatkowania.

Analizowana sytuacja (umorzenie akcji własnych) nie została wskazana w regulacji ustawy o CIT jako zdarzenie generujące przychód/ dochód do opodatkowania

Co istotne nie znajdzie tu zastosowania art. 10 ust 1 pkt 1— gdyż umorzenie dotyczyć będzie akcji własnych, a zatem nie będzie mogło być mowy o udziale w zysku / przychodzie z tytułu umorzenia akcji innej osoby prawnej a takich sytuacji dotyczy wspominana regulacja. Umorzenie akcji nabytych wskutek Połączenia Odwrotnego w drodze sukcesji generalnej nie powinno również być interpretowane jako forma ich zbycia.

Skoro zatem jak wskazuje powyższa analiza brak jest przepisu stanowiącego jasna podstawę opodatkowania umorzenia akcji własnych, przyjąć wypada zgodnie z zasadą in dubio pro tributario, iż transakcja ta nie generuje po stronie Wnioskodawcy dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zaprezentowane wyżej podejście zostało potwierdzone m.in. w następujących pismach: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 sierpnia 2012r. sygn. IPPB3/423-287/12-2/DP, z 20 kwietnia 2011r. sygn. IPPB3/423-111/11-2/AG czy Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lipca 2011r. sygn. ILPB3/423-192/11-2/EK.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj