Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-935/13-2/KK
z 19 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. (dalej jako: Spółka) należy do międzynarodowej grupy A., prowadzącej na całym świecie działalność w zakresie produkcji i sprzedaży bezpośredniej środków myjących i pielęgnacyjnych, produktów kosmetycznych i toaletowych oraz innych produktów upiększających opatrzonych znakiem towarowym A.. Spółka jest producentem produktów marki A., w tym między innymi: wód toaletowych, kremów, balsamów i szamponów. Przy czym, opakowania do produkowanych kosmetyków Spółka zamawia u zewnętrznych dostawców (producentów). Proces produkcyjny opakowań wymaga wykorzystywania płyt drukujących, wykrojników, form odlewniczych oraz części formatowych. Płyty drukujące, wykrojniki, części formatowe oraz formy odlewnicze (dalej jako: „Formy”) wytwarzane są na specjalne zamówienie i mogą być wykorzystywane do produkcji ściśle określonego i z góry ustalonego wzoru opakowania.

W związku z powyższym, Spółka obciążana jest wydatkami związanymi z nabyciem Form do produkcji opakowań zlecanych dostawcom opakowań. Wydatkami na nabycie Form przez dostawców Spółka obciążana była również w latach 2006-2013.

Jednocześnie, w latach 2006 do 2013 Spółka dokonywała sprzedaży wyrobów, do których produkcji (produkcji opakowań) wykorzystywane były Formy i uzyskiwała z tego tytułu przychody podatkowe.

Wydatki, którymi Spółka obciążana była przez dostawców opakowań z tytułu nabycia Form wykazywane były i są jako aktywa obrotowe w bilansie Spółki. Wartość aktywów obrotowych w części dotyczącej wydatków ponoszonych na Formy do produkcji opakowań jest zmniejszana zgodnie z przyjętą zasadą zużycia, uwzględniającą stały współczynnik alokacji wynikający z metodologii ustalania kosztów produkcji produktów Spółki przyjętej dla celów rachunkowych. Wartość wydatków, którymi obciążana jest Spółka przez producentów opakowań z tytułu Form przeznaczonych do produkcji określonych opakowań jest uwzględniana w procesie Rozwoju Nowego Produktu Proces Rozwoju Nowego Produktu obejmuje m.in. analizy ekonomiczne, biznesowe, rynkowe związane z wprowadzeniem nowego produktu do produkcji. W ramach tego procesu Spółka ustała również wskaźnik „ToolingAmortizationQuantity”, który równa się szacowanej ilości produktów, które zostaną wyprodukowane w okresie jednego roku (dla produktów o ograniczonej żywotności) lub w okresie dwóch lat (dla produktów o normalnej żywotności). Przy czym, dla niektórych produktów, okres przyjęty do ustalenia „Tooling Amortizatlon Quantity” może być za zgodą Globalnego Kontrolera z Grupy A. przedłużony na okres ponad dwóch lat. Jednostkowy koszt Form na wytworzenie jednego produktu kalkulowany jest poprzez podzielenie kwoty obciążenia z tytułu nabycia danej Formy przez wskaźnik „Toollng Amortizatlon Quantlty”.

Tak skalkulowany koszt jednostkowy związany z obciążeniem dokonywanymi przez dostawców z tytułu nabycia przez dostawców Form do produkcji opakowań wykorzystywanych w produkcji kosmetyków przez Spółkę, uwzględniany jest w wartości produktu na etapie produkcji lub na etapie gotowego produktu, i w momencie rozpoznania przychodu ze sprzedaży takiego produktu odpowiadający mu koszt rozpoznawany jest przez Spółkę w kosztach uzyskania przychodów. W ramach procesów produkcyjnych Spółki zdarza się jednak, że sprzedaż określonych produktów Spółki, do których produkcji (produkcji opakowań) wykorzystywane były Formy, zostaje zakończona przed pierwotnie zakładanym terminem. Ponadto, w wyniku prowadzonych analiz podejmowane są decyzje o zaprzestaniu produkcji niektórych typów produktów, przed osiągnięciem pierwotnie ustalonego poziomu produkcji / upływem ustalonego okresu produkcji. W takich sytuacjach, okres sprzedaży określonych produktów i tym samym kwota osiągniętego przychodu z tytułu sprzedaży danego produktu jest odpowiednio mniejsza. Ze względu natomiast na brak dalszych przychodów podatkowych z tytułu sprzedaży produktów, pozostała (nieaktywowana) kwota jaką obciążana jest Spółka przez dostawców z tytułu nabycia Form nierozpoznana zostaje w kosztach uzyskania przychodów Spółki.

Ponadto, w działalności Spółki zdarza się, że pomimo pozytywnego zakończenia procesu Rozwoju Nowego Produktu, ze względu na określony, niezbędny czas potrzebny na przygotowanie produkcji nowego produktu, a także dynamicznie zmieniające się realia gospodarcze, zapotrzebowanie rynku oraz trendy w branży kosmetycznej, po dacie poniesienia wydatków na nabycie Form przez producentów opakowań, podejmowana jest decyzja o zaprzestaniu prac nad produkcją nowego produktu. W przypadku zaniechania rozpoczęcia produkcji i sprzedaży produktów, przy produkcji opakowań, do których wykorzystywane miały być Formy, wydatki poniesione przez Spółkę z tytułu nabycia przez producentów opakowań Form do produkcji opakowań nie zostały rozpoznane w kosztach uzyskania przychodów.

W zaistniałych sytuacjach, w oparciu o dokonywane analizy w zakresie możliwości wykorzystania Form do produkcji jakichkolwiek produktów, Spółka podejmuje ostateczne decyzje o dalszym zaprzestaniu wykorzystywania Form do jakiejkolwiek produkcji opakowań w działalności produkcyjnej i na tej podstawie decyduje o księgowym odpisaniu nieaktywowanej wartości wydatków związanych z obciążeniem płaconym na rzecz producentów opakowań z tytułu nabycia Form w ciężar kosztów.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku zaniechania dalszej sprzedaży produktów Spółki lub mniejszej od zakładanej produkcji określonych wyrobów, do produkcji których wykorzystywane były Formy, wartość nieaktywowanych wydatków związanych z obciążeniem otrzymanym od dostawców opakowań na nabycie Form może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
  2. Czy w przypadku zaniechania rozpoczęcia produkcji i sprzedaży produktów Spółki, w której produkcji wykorzystywane udały zostać Formy, wartość nieaktywowanych wydatków związanych z obciążeniem Spółki przez dostawców z tytułu nabycie Form może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
  3. W którym momencie Spółka uprawniona będzie do zaliczenia do kosztów podatkowych kwot poniesionych na nabycie Form przez producentów opakowań, którymi obciążana jest Spółka, a które nieaktywowane zostały w procesie produkcyjnym, tj. nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w sytuacji zaniechania dalszej sprzedaży produktów, do produkcji których wykorzystywana była Forma (w tym, w przypadku mniejszej od zakładanej produkcji określonych wyrobów) lub zaniechania rozpoczęcia produkcji i sprzedaży produktów, do produkcji których wykorzystana miała zostać Forma?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1:


W ocenie Spółki, w przypadku wcześniejszego zakończenia sprzedaży produktów lub mniejszej od zakładanej produkcji określonych wyrobów, do produkcji których wykorzystywane były Formy, wartość nieaktywowanych wydatków związanych z obciążeniem otrzymanym od dostawców (producentów) opakowań na nabycie Form stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na podstawie powyższego przepisu, w ocenie Spółki, za koszt uzyskania przychodu należy uznać wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mające na celu osiągnięcie przychodu z tej działalności lub zachowanie albo zabezpieczenie źródeł przychodów, które jednocześnie nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop.

Wskazać należy, iż ustawa o pdop nie definiuje precyzyjnie wszystkich elementów składających się na wyrażenie „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”. W związku z tym przy kwalifikacji danego wydatku do kosztów podatkowych rozumienie tego wyrażenia należy ustalać również w oparciu o kryteria wynikające z wykształconej linii orzecznictwa sądowego i praktyki organów skarbowych.

Zgodnie z ustaloną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością gospodarczą podatnika - to jest wystąpienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Powyższe stwierdzenie zostało wskazane min. w wyroku WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 115/03), w którym zawarto, że „kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jaki pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów nawet wówczas, gdyby z obiektywnych przyczyn przychód nie został osiągnięty”.

Z kolei w wyroku NSA z dnia 2 grudnia 2010 sygn. akt. II FSK 1313/09 wskazane zostało, ze wjudykaturze piśmiennictwie za ugruntowany już uznać można pogląd, że kosztem tym jest każdy poniesiony faktycznie wydatek, celem jego poniesienia winno być osiągnięcie przychodów lub zachowanie źródła przychodów i nie może on znaleźć się w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. (…). Poniesienie konkretnego wydatku musi zatem wiązać się choćby z potencjalną możliwością uzyskania przez danego podatnika przychodu lub zachowania jego źródła przychodu.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki uznać należy, iż kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów będą nie tylko koszty bezpośrednio wiążące się z uzyskiwanymi przychodami (generujące przychody), lecz również takie, które pośrednio wpływają lub mogą wpływać na uzyskiwanie przychodu podatkowego czy zabezpieczenie źródeł przychodów (tzw. koszty pośrednie).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, przesłanki w zakresie zaliczenia ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów spełnione są w przypadku wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z nabywaniem Form przez producentów opakowań, którymi Spółka obciążana jest przez producentów opakowań, a które to wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w związku z niższą od planowanej produkcją z wykorzystaniem opakowań wyprodukowanych przy użyciu Form. W przedmiotowym bowiem zakresie, nie podlega wątpliwości fakt, iż wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z nabyciem Form do produkcji opakowań przez ich dostawcę (producenta) spełniają warunki zaliczenia ich do kosztów podatkowych, tj.:

  • wydatki te wpływają na uzyskanie przychodów przez Spółkę - zgodnie z planami produkcji produktów z wykorzystaniem opakowań produkowanych przy użyciu Form,
  • wydatki te zostały poniesione i są definitywne,
  • wydatki te nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast względy ekonomiczne, w zakresie zaprzestania produkcji z wykorzystaniem opakowań produkowanych przy użyciu Form zadecydowały, iż Spółka nie będzie osiągać dłużej przychodów podatkowych w związku z produkcją z wykorzystaniem opakowań produkowanych przy użyciu Form. Tym samym, Spółka nie będzie miała możliwości rozpoznania wydatków, którymi obciążana była przez producentów opakowań w kosztach bezpośrednio związanych z przychodami, w pełnej wysokości.

Niemniej jednak, na uwadze należy mieć, iż wskazany powyżej brak możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów bezpośrednich pozostaje bez wpływu na fakt, iż wydatki ponoszone przez Spółkę ponoszone były w celu osiągnięcia przychodów. W sytuacji wykazania nieopłacalności planowanej produkcji z wykorzystaniem przedmiotowych Form, Spółka nie podjęłaby bowiem decyzji o zleceniu produkcji opakowań, do których produkcji wykorzystywane były Formy. Tym samym, wydatki takie stanowić powinny koszt uzyskania przychodów (w wartości nieaktywowanej i niezaliczonej do kosztów podatkowych), w przypadku podjęcia przez Spółkę decyzji o zaprzestaniu wykorzystania opakowań, do produkcji których używane były Formy w produkcji produktów oznaczonych logo A..

Spółka pragnie ponadto zauważyć, iż w podobnych stanach faktycznych dotyczących jednakże zaniechania inwestycji, w interpretacjach Ministrach Finansów wskazuje się na możliwość rozpoznawania wydatków ponoszonych w związku z projektowaniem prac/inwestycji do kosztów uzyskania przychodów. W tym zakresie przywołać można interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 września 2011 r. (sygn. IPPB3/423-612/11 -2/JG), w której potwierdzono stanowisko podatnika, który uznał, że wydatki poniesione na zakup licencji do teleturnieju oraz na jego produkcję, po podjęciu definitywnej decyzji o zaprzestaniu produkcji i emisji teleturnieju oraz spisaniu w koszty finansowe, stanowią koszty uzyskania przychodu.

Ponadto wskazać należy na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 sierpnia 2008 roku sygn. akt II FSK 744/07, w którym sąd skonstatowal, że: „Należy mieć przy tym na uwadze, że warunkiem zastosowania art. 15 ust. 1 u.p.d.o,p. jest działanie w celu uzyskania przychodu, nie zaś tylko i wyłącznie efektywne osiągnięcie przychodu. Jeżeli więc podatnik poniósł racjonalnie - gospodarczo uzasadnione wydatki, w celu uzyskania możliwego do osiągnięcia - według uzasadnionej w tym czasie oceny - przychodu, to, w przypadku braku wyłączeń unormowanych w art. 16 u,p.d.o.p., stanowić będą one mogły koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, nawet, jeżeli zamierzony i przewidywany przychód nie wystąpił.

Zatem, mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki, w przypadku (i) podjęcia decyzji o wcześniejszym zakończeniu sprzedaży produktów, do produkcji opakowań których wykorzystywane były Formy lub (ii) mniejszej od zakładanej produkcji określonych wyrobów, wydatki, którymi obciążona była Spółka, a które nie zostały w pełni rozpoznane w kosztach uzyskania przychodów w toku produkcji produktów stanowić powinny koszt uzyskania przychodów (w części, w jakiej nie zostały aktywowane i zaliczone do kosztów podatkowych).


Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2:


Również w przypadku zaniechania rozpoczęcia produkcji i sprzedaży produktów, do produkcji których wykorzystywane miały być Formy, wartość wydatków związanych z obciążeniem otrzymanym od dostawców (producentów) opakowań na nabycie Form stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

W tej sytuacji, o możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów decydować będzie, czy poniesione przez Spółkę wydatki poniesione były w sposób racjonalny i czy ich poniesienie było gospodarczo uzasadnione, tj. wykazać należy, że wydatki były poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mającą na celu osiągnięcie przychaciu z tej działalności lub zachowanie albo zabezpieczenie źródeł przychodów.

W ocenie Spółki, powyżej wskazane przesłanki zostały spełnione. Wskazać bowiem należy, ze Formy, wydatkami na nabycie których Spółka obciążana jest przez producentów opakowań, miały być wykorzystywane w prowadzonej działalności produkcji oraz sprzedaży produktów marki A.. W tym zakresie Spółka pragnie wskazać, że decyzja o poniesieniu wydatków związanych z nabyciem Form przez producentów opakowań na produkty A. poprzedzana jest każdorazowo prowadzonym procesem Rozwoju Nowego Produktu. Jednakże, ze względu na określony, niezbędny czas potrzebny na przygotowanie produkcji nowego produktu, a także dynamicznie zmieniające się realia gospodarcze, zapotrzebowanie rynku oraz trendy w branży kosmetycznej, zdarza się, że po dacie poniesienia wydatków na nabycie Form przez producentów opakowań, podejmowana jest decyzja o zaprzestaniu prac nad produkcją nowego produktu.

W świetle powyższego, w ocenie Spółki wydatki ponoszone w ramach działań zmierzających do rozpoczęcia produkcji nowych produktów, ponoszone są zarówno (i) w celu osiągnięcia przychodów, jak również (ii) w celu zabezpieczenia źródeł przychodów poprzez dostosowanie produkcji do warunków i zapotrzebowania rynku.

Równocześnie Spółka pragnie zaznaczyć, że na moment ponoszenia przedmiotowych wydatków nie miała informacji, że dany produkt może ostatecznie nie wejść do produkcji. W przeciwnym razie nie podejmowałaby decyzji o poniesieniu wydatków związanych z produkcją opakowań z wykorzystaniem Form, które wytwarzane są na specjalne zamówienie i mogą być wykorzystywane do produkcji ściśle określonego i z góry ustalonego wzoru opakowania. W związku z tym, ponoszenie wydatków na nabycie Form wykorzystywanych do produkcji opakowań do produktów produkowanych i sprzedawanych przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółki uznać należy za racjonalne i w pełni uzasadnione.

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, w dacie podjęcia decyzji o zaniechaniu rozpoczęcia produkcji danego produktu, do produkcji których wykorzystywana miała być Forma, a wydatki na którą nie zostały rozpoznane w kosztach uzyskania przychodów (jako koszty bezpośrednio związane z przychodami), Spółka uprawniona będzie do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wydatków, którymi Spółka została obciążona przez producentów opakowań w związku z nabyciem przez producentów Form, które ostatecznie nie zostały wykorzystane w procesie produkcji opakowań do produktów wytwarzanych przez Spółkę.


Stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3:


Wartość wydatków poniesionych na nabycie Form, którymi Spółka została obciążona przez producentów opakowań, w części która nie została uprzednio zaliczona do kosztów uzyskania przychodów stanowić powinna dla Spółki koszt podatkowy w momencie ich księgowego odpisania w ciężar kosztów w związku z (i) rezygnacją z kontynuowania sprzedaży produktów, do produkcji których wykorzystywana były Formy (w tym również w przypadku mniejszej od zakładanej produkcji określonych wyrobów) lub (ii) zaniechania rozpoczęcia produkcji i sprzedaży produktów, do produkcji których wykorzystane miały zostać Formy dokonywanego w oparciu o ostateczną decyzję o dalszym zaprzestaniu wykorzystywania Form do produkcji jakichkolwiek opakowań w działalności produkcyjnej.

W ocenie Spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania przepis art. 15 ust. 4f ustawy o pdop, dotyczący likwidacji inwestycji. Na uwadze bowiem należy mieć, iż zgodnie z definicją Inwestycji zawartą w art. 4a pkt 1 ustawy o pdop, przez inwestycje rozumieć należy środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Koszty Form, którymi obciążana jest Spółka nie stanowią natomiast inwestycji w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Niemniej jednak, mając na względzie, iż przepisy ustawy o pdop nie przewidują szczególnego momentu dla rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wydatków, które nie zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i które to wydatki ze względu na brak dalszych przychodów nie będą mogły zostać zakwalifikowane jako koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz nie będą wykorzystywane w dalszej produkcji, w ocenie Spółki, momentem właściwym dla rozpoznania przedmiotowych wydatków w kosztach podatkowych powinien być dzień ich księgowego odpisania w ciężar kosztów w związku z rezygnacją z kontynuowania sprzedaży produktów, do produkcji których wykorzystywana była Forma dokonywanego w oparciu o decyzję dalszym zaprzestaniu wykorzystywania Form do produkcji jakichkolwiek opakowań w działalności produkcyjnej - podobnie jak ma to miejsce w przypadku zaniechanych inwestycji.

Na uwadze bowiem należy mieć, iż ze względu na fakt że ponoszone przez Spółkę wydatki zaliczane były do kosztów jako koszty bezpośrednio związane z przychodami, w przypadku wcześniejszego zakończenia sprzedaży produktów, pozostałe wydatki na nabycie Form nie są aktywowane w kosztach podatkowych Spółki z uwagi na brak przychodów podatkowych związanych z produkcją produktów, do których wytworzenia (opakowań) wykorzystane zostały Formy.

W tej sytuacji, dopiero z chwilą podjęcia decyzji o księgowym odpisaniu w ciężar kosztów w związku z zakończeniem sprzedaży określonych produktów, Spółka będzie w stanie określić charakter poniesionych wydatków, niezliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów i na tej podstawie zaliczyć odpowiednią kwotę do kosztów podatkowych Spółki.

Wskazać ponadto należy, iż prawidłowość przedstawionego powyżej podejścia, w zakresie momentu rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów wydatków nieuwzględnionych uprzednio w kosztach podatkowych, w stosunku, do których podjęta zostaje decyzja o zaniechaniu dalszych prac/wykorzystania w działalności, potwierdzać pośrednio może interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2011 roku (sygn. IPPB5/423-75/11-2/AM), w której organ podatkowy zauważył, że „wydatki związane z rozbudową systemów informatycznych, w tym także nakłady poniesione na prace projektowe i dokumentację techniczną, w przypadku nie powstania przydatnej do używania i podlegającej wartości niematerialnej i prawnej Bank będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie podjęcia decyzji o odstąpieniu od ich wdrożenia, o ile wykaże związek tych nakładów z osiąganymi przychodami, lub też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.”

Tym samym, mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki, wartość wydatków poniesionych w związku z nabyciem Form do produkcji opakowań, którymi obciążana była Spółka, w części która nie została uprzednio zaliczona do kosztów uzyskania przychodów stanowić będzie dla Spółki koszt podatkowy w momencie ich księgowego odpisania w ciężar kosztów w oparciu o podjętą decyzję o dalszym zaprzestaniu wykorzystywania Form do produkcji jakichkolwiek opakowań w działalności produkcyjnej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj