Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-29/14/MS
z 15 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 grudnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 7 stycznia 2014 r.), uzupełnionym 11 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy pracownicza kasa zapomogowo - pożyczkowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz
  • skutków podatkowych otrzymywania odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym (oszczędnościowym)

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy pracownicza kasa zapomogowo - pożyczkowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz
  • skutków podatkowych otrzymywania odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym (oszczędnościowym).

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 maja 2014 r. Znak: IBPBI/2/423-29/14/MS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 11 kwietnia 2014 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa przy Sądzie Okręgowym (dalej: PKZP) została utworzona i działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (dalej: „Rozporządzenie”). PKZP działa w oparciu o statut, zgodnie z którym celem PKZP jest udzielanie członkom pomocy materialnej poprzez przyjmowanie wkładów członkowskich i innych wpłat przewidzianych w statucie oraz udzielanie pożyczek. Członkiem PKZP może być każdy pracownik resortu sprawiedliwości zatrudniony na terenie danego okręgu. Władzami PKZP są Walne Zebranie delegatów, Zarząd i Komisja Rewizyjna. W chwili obecnej PKZP rozważa ulokowanie wolnych środków pieniężnych na rachunku bankowym (oszczędnościowym), który będzie prowadzony przez bank dla PKZP. Zgodnie z § 30 Rozporządzenia, odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym zostaną w całości przekazane na fundusz rezerwowy PKZP.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy PKZP jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu osiągnięcia przychodu w postaci odsetek otrzymanych od środków zgromadzonych na rachunku bankowym (oszczędnościowym)? Czy odsetki otrzymane przez PKZP będą stanowiły przychód podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych i czy PKZP będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: „u.p.d.o.p.”), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Przepisy u.p.d.o.p. nie zawierają definicji jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Należy zatem posiłkować się w tym zakresie przepisami Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 331 § 1 Kodeksu cywilnego, do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.

Przepisy Rozporządzenia nie przyznały PKZP osobowości prawnej. PKZP nie jest również spółką kapitałową w organizacji. W myśl przepisów Rozporządzenia, PKZP posiada statut i organy statutowe (walne zebranie członków, zarząd i komisję rewizyjną), które podejmują uchwały, obowiązana jest do prowadzenia rachunkowości zgodnie z odrębnymi przepisami, ma prawo przyjmować subwencje i darowizny na zasilenie funduszu rezerwowego, może wnosić powództwo do sądu z powodu niespłacenia pożyczki przez członka PKZP. Powyższe kompetencje nie pozwalają jednak uznać, że PKZP posiada zdolność prawną - takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z 13 października 2006 r. sygn. III CZP 79/06. Skoro PKZP nie została wyposażona w zdolność prawną pozwalającą na uznanie jej za jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 331 Kodeksu cywilnego, to nie jest ona również jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej w rozumieniu art. 1 ust. 2 u.p.d.o.p. PKZP nie stanowi również elementu struktury organizacyjnej zakładu pracy, w którym działa (Sądu Okręgowego). Wykazuje samodzielność w stosunku do tego zakładu, o czym świadczą np. § 4 i § 23 Rozporządzenia. W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, PKZP nie jest podatnikiem na gruncie u.p.d.o.p., a co za tym idzie odsetki otrzymane przez PKZP od środków zgromadzonych na rachunku bankowym (oszczędnościowym) nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i PKZP nie będzie zobowiązana do zapłaty tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj