Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-365/13-2/MZ
z 21 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2013 r. (data wpływu 18.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: “Y.” lub “Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową prawa polskiego podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej „PDOP”) od całości osiąganych dochodów. Wspólnikiem Y., posiadającym 100% jej udziałów, jest X. AB, rezydent podatkowy w Szwecji.

Y. należy do międzynarodowego koncernu technologii wody X. Inc. (dalej: „Grupa”). Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest obrót produktami technologii wody, tj. przykładowo pompami wodnymi, silnikami elektrycznymi, produkowanymi w ramach Grupy X.

W ramach prowadzonych działań restrukturyzacyjnych, zmierzających m.in. do utrzymania oraz w maksymalnym możliwym zakresie do dalszego wzmocnienia pozycji rynkowej Grupa identyfikuje funkcje powtarzające się w spółkach z Grupy i planuje skonsolidować je w wybranych podmiotach. Podmioty te następnie będą pełnić funkcje/świadczyć usługi w danym zakresie (dalej: „Spółki Usługowe”). Co ważne z polskiego punktu widzenia, plany zakładają m.in. wydzielenie jednostek biznesowych zajmujących się działalnością sprzedażową.

W szczególności, globalna strategia Grupy w stosunku do wydzielenia działalności sprzedażowej zakłada:

  1. Konsolidację działalności sprzedażowej na rynku polskim w ramach jednej jednostki biznesowej (Y.) działającej jako niezależny podmiot i kierowanej przez niezależny zespół menedżerski ukierunkowany na zarządzanie wyłącznie procesem sprzedaży produktów Grupy. Zespół menedżerski zarządzający niezależną jednostką biznesową będzie mógł skoncentrować się na poszukiwaniu możliwości dalszego wzrostu sprzedaży produktów Grupy.
  2. Utworzenie przejrzystej struktury dla biznesu związanego wyłącznie z działalnością sprzedażową poprzez konsolidację tej funkcji w ramach niezależnej jednostki biznesowej.
  3. Wzmocnienie działalności sprzedażowej, poprawę jej efektywności oraz optymalizację kosztów poprzez rozdzielenie podstawowej działalności Grupy (produkcji pomp wodnych) od działalności sprzedażowej oraz wykorzystanie efektu synergii i specjalizacji w ramach jednej jednostki biznesowej skupionej na danym rodzaju działalności.

Polska jest jednym z wielu krajów, który zostanie objęty wyżej opisaną reorganizacją działalności.

W związku z powyższym, L. sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) z siedzibą w S., będąca spółką kapitałową prawa polskiego podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów, należąca do międzynarodowego Grupy, zidentyfikowała już funkcjonujące w jej ramach jednostki (działy) prowadzące działalność w zakresie obrotu produktami technologii wody, tj. przykładowo pompami wodnymi, silnikami – elektrycznymi (dalej: „Działalność sprzedażowa”) i zamierza dokonać ich formalnego wyodrębnienia w ramach struktury organizacyjnej Spółki. Wyodrębnienie zostanie przeprowadzone zgodnie z istniejącym już od 2007 r. podziałem wynikającym z faktu, iż od początku prowadzenia działalności (tj. od 1994 r.), Spółka prowadziła jedynie Działalność sprzedażową, a Działalność produkcyjna została rozpoczęta na podstawie zezwolenia strefowego w 2007 r. Stąd podział na Działalność sprzedażową i produkcyjną był zawsze uwidoczniony zarówno w ewidencji księgowej, jak i strukturze organizacyjnej Spółki.

W skład Działalności sprzedażowej wchodzą obecnie: dział sprzedaży, dział serwisu posprzedażnego oraz magazyn produktów X. Od 2007 r. Spółka rozpoczęła działalność w zakresie produkcji silników elektrycznych i pomp wodnych oraz działalność usługową w zakresie wytworzonych wyrobów (tj. usługi instalowania, naprawy i konserwacji) (dalej: „Działalność produkcyjna”). Działalność produkcyjna jest prowadzona na terenie W. Specjalnej Strefy Ekonomicznej „I.” sp. z o.o. (Podstrefa S.; dalej: „SSE”) na podstawie wspomnianego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE (dalej: „Zezwolenie strefowe”). W związku z tym, część dochodów Spółki jest generowana przez działalność zakładu położonego na terenie SSE. W dacie złożenia wniosku, działalność Spółki można podzielić na zwolnioną z opodatkowania PDOP i podlegającą opodatkowaniu w następujący sposób:

  • Działalność produkcyjna, prowadzona na terenie SSE na podstawie Zezwolenia strefowego; dochody generowane w ramach tej części działalności Spółki są zwolnione z PDOP, oraz
  • Działalność sprzedażowa, prowadzona poza zakresem Zezwolenia strefowego – dochody z tej części działalności Spółki podlegają opodatkowaniu PDOP.

W związku z prowadzeniem działalności na podstawie Zezwolenia strefowego, Spółka prowadzi ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne przyporządkowanie wydatków inwestycyjnych oraz utworzonych miejsc pracy do Działalności produkcyjnej. Ewidencja umożliwia wyodrębnienie aktywów (np. środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych), przychodów i kosztów, zobowiązań i należności oraz utworzonych nowych miejsc pracy związanych z projektem inwestycyjnym objętym Zezwoleniem strefowym, a tym samym związanych z Działalnością produkcyjną, a także sporządzenie oddzielnego bilansu oraz rachunku zysków i strat dla Działalności produkcyjnej i Działalności sprzedażowej. Ewidencja umożliwia rozliczenie Działalności produkcyjnej pod kątem wypełnienia warunków określonych w Zezwoleniu strefowym oraz ustalenie kosztów kwalifikowanych poniesionych w związku z realizacją projektu inwestycyjnego dla celów kalkulacji przysługującego Spółce limitu pomocy publicznej. Stąd podział na Działalność sprzedażową i produkcyjną był zawsze uwidoczniony zarówno w ewidencji księgowej, jak i strukturze organizacyjnej Spółki.

W dalszej kolejności Działalność sprzedażowa ma zostać przeniesiona do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w formie podziału Spółki poprzez wyodrębnienie Działalności sprzedażowej do Y. Przedmiotowy podział nastąpi w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks Spółek Handlowych (dalej: „KSH”), tj. poprzez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej do HWS (tzw. podział przez wydzielenie).

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie, Y. w oparciu o składniki majątku przejęte od Spółki będzie kontynuować i rozwijać Działalność sprzedażową.

Przed przeniesieniem Działalności sprzedażowej do Y., została ona formalnie wyodrębniona w strukturach Spółki jako oddział (dalej: „Oddział”). W tym celu Zarząd Spółki podjął już uchwałę w sprawie utworzenia Oddziału oraz przypisania mu składników majątkowych, a także funkcji i zadań wchodzących w zakres Działalności sprzedażowej. Z chwilą określoną w tej uchwale Oddział stanie się pracodawcą dla pracowników wykonujących przedmiotowe zadania i funkcje związane z Działalnością sprzedażową.

Do Oddziału zostały alokowane działy związane z Działalnością sprzedażową Spółki, które obejmują:

  1. dział sprzedaży odpowiedzialny m.in. za:
    1. bieżącą obsługę zamówień odbiorców krajowych,
    2. organizację i koordynację dostaw produktów do odbiorców krajowych,
    3. monitoring stanu należności kontrahentów wobec Spółki oraz uaktualnianie prognoz sprzedaży;
  2. dział serwisu posprzedażowego zajmujący się wsparciem odbiorców krajowych polegającym m.in. na:
    1. procesowaniu zgłoszeń awarii urządzeń (naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne),
    2. koordynacji działań podejmowanych przez partnerów serwisowych;
    3. przygotowywanie ofert na części zamienne i usługi serwisowe;
  3. magazyn produktów przeznaczonych do sprzedaży.

Do Oddziału alokowana została realizacja zadań związanych z Działalnością sprzedażową wraz z niezbędną infrastrukturą i obsługą tej części działalności Spółki oraz składnikami majątkowymi dotyczącymi Działalności sprzedażowej. W odniesieniu do których składników Oddział uzyska możliwość samodzielnego zarządzania. Oddział uzyska także możliwość samodzielnego nabywania towarów i usług na potrzeby Oddziału (w sposób niezależny od Spółki, finansowanych ze środków Oddziału).

Oddział będzie posiadał autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań, m.in. będzie samodzielnie nawiązywał kontakty i relacje biznesowe z odbiorcami produktów Spółki, opracowywał własne budżety operacyjne uwzględniające koszty funkcjonowania Oddziału (w tym koszty wynagrodzeń pracowników Oddziału, potrzeby zatrudnienia nowych osób itp.), jak również plany sprzedażowe.

Do Oddziału zostaną alokowani i przeniesieni pracownicy działów związanych z Działalnością sprzedażową. Oddział stanie się więc pracodawcą, w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, dla alokowanych do niego pracowników, zobowiązanym do dokonywania rozliczeń publicznoprawnych z tytułu należnych pracownikom wynagrodzeń. Pracownicy transferowani do Oddziału nie będą służbowo zależni od pozostałych pracowników Spółki, za wyjątkiem szczebla kierowniczego Spółki. Ponadto, na szczeblu zarządu Spółki zostanie wskazana osoba, w której zakresie obowiązków znajdzie się także nadzór i odpowiedzialność za działalność Oddziału.

Oddziałem zarządzać będzie członek zarządu Spółki w funkcji Dyrektora do spraw Sprzedaży (wcześniej Kierownik/Dyrektor Działu sprzedaży), uprawniony do negocjowania i zawierania wszelkich umów dotyczących Oddziału, w tym:

  • dotyczących sprzedaży punktów (bez limitów kwotowych),
  • sprzedaży usług Spółki (bez limitów kwotowych),
  • z zewnętrznymi sprzedawcami towarów i usług oferowanych przez dział sprzedaży Spółki (bez limitów kwotowych),

a także do jednoosobowego podpisywania i akceptacji faktur VAT oraz innych dokumentów związanych ze sprzedażą oraz zakupem towarów i usług na rzecz Oddziału (bez limitów kwotowych) oraz zatrudniania pracowników oraz osób wykonujących na rzecz Spółki czynności na podstawie cywilnoprawnych stosunków zatrudnienia.

W konsekwencji w skład Oddziału (wyodrębnione części przedsiębiorstwa) wchodzić będą w szczególności:

  • środki trwałe i inne aktywa (np. monitor, projektor, aparat cyfrowy, szafa, niszczarka, meble, bindownica, drukarka);
  • prawa i obowiązki wynikające z umów dostawy/sprzedaży produktów Spółki;
  • prawa i obowiązki wynikające z aktualnych zamówień na dostawę/sprzedaż produktów Spółki;
  • prawa i obowiązki wynikające z pozostałych umów związanych z Działalnością sprzedażową produktów Spółki;
  • wartości niematerialne i prawne związane z Działalnością sprzedażową Spółki (np. oprogramowanie komputerowe);
  • należności handlowe związane z Działalnością sprzedażową produktów Spółki;
  • związane z Działalnością sprzedażową produktów spółki środki pieniężne zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym dedykowanym dla Oddziału;
  • przypisany do Oddziału tytuł prawny do korzystania z nieruchomości będącej siedzibą Oddziału;
  • zapasy towarów zgromadzone w magazynie (wyroby gotowe oraz towary handlowe).

Dodatkowo, zobowiązania związane z Działalnością sprzedażową produktów Spółki obciążać będą działalność Oddziału. Do Oddziału zostaną alokowane także środki ulokowane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przypadające na pracowników alokowanych do Oddziału.

W zakresie funkcji mających charakter pomocniczy (wspierający główną działalność poszczególnych działów Spółki) takich jak księgowość, finanse, zarządzanie kadrami, zarządzanie systemami informatycznymi lub też usług pomocniczych nabywanych od podmiotów zewnętrznych Oddział korzysta z odpowiednich zasobów w tym zakresie (wewnętrznych, jak i nabywanych z zewnątrz) opłatą ponosząc koszt na podstawie uchwały, który będzie wykazany w rachunku zysków i strat Oddziału.

Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa Spółki, uwzględniająca także Oddział jako formalnie wyodrębnioną część przedsiębiorstwa, zostanie potwierdzona w dokumentacji wewnętrznej Spółki (tj. w uchwale zarządu w sprawie utworzenia Oddziału, w uchwale zarządu w sprawie organizacji Oddziału, w zaktualizowanej polityce rachunkowości). Wyodrębnienie Oddziału zostanie także uwidocznione np. poprzez umieszczenie nazwy Oddziału w korespondencji firmowej, w stopkach maili pracowników, na stronie internetowej Spółki, na fakturach sprzedaży, ofertach.

Spółka zgłosiła Oddział do Krajowego Rejestru Sądowego, Spółka dokona również zgłoszenia Oddziału dla celów podatkowych (NIP) oraz dla celów statystycznych (REGON).

Na potrzeby Oddziału opracowana zostanie odrębna strategia rozwoju oraz cele biznesowe zawierające w szczególności plany finansowe Oddziału (budżet). Plan finansowy (budżet) ustalany będzie również oddzielnie dla Działalności produkcyjnej.

Oddział będzie posiadał możliwość wyodrębnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących częścią Oddziału. Ponadto, Oddział będzie sporządzał bilans oraz rachunek zysków i strat. Do Oddziału przyporządkowywane będą przychody i koszty oraz zobowiązania i należności związane z działalnością Oddziału (jak wskazano wyżej, Spółka prowadzi już obecnie ewidencję księgową w sposób umożliwiający wyodrębnienie aktywów, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań właściwych odpowiednio dla Działalności produkcyjnej i Działalności sprzedażowej).

W celu wyodrębnienia księgowań związanych z funkcjonowaniem Oddziału w systemie księgowym utworzony będzie dział gospodarczy, pozwalający na wyodrębnienie wszystkich księgowań operacji gospodarczych dotyczących Oddziału, co zostanie uwzględnione w polityce rachunkowości Spółki.

Będzie przy tym istniała możliwość sporządzania w oparciu o zastosowany plan kont oraz ewidencję dokumentów księgowych na dział gospodarczy, oddzielnych sprawozdań finansowych dla Spółki (bez Oddziału) i dla Oddziału oraz łącznego sprawozdania Spółki obejmującego również dane Oddziału.

Proces wyodrębnienia Oddziału Spółki zostanie tak przeprowadzony, aby działalność Oddziału oraz pozostała Działalność produkcyjna Spółki były w stanie samodzielnie funkcjonować i realizować samodzielnie zadania i cele gospodarcze.

Jak wspomniano powyżej, Spółka planuje dokonać podziału przez wydzielenie swojej działalności w opisany powyżej sposób i wyodrębnić Działalność sprzedażową do Y.. Podział obejmie składniki majątku posiadane przez Oddział, które są niezbędne to prowadzenia Działalności sprzedażowej, zobowiązania związane z Działalnością sprzedażową Oddziału, jak również w ramach podziału na Y. przejdzie zakład pracy Oddziału w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Właściwe składniki związane z Oddziałem, które będą podlegały wydzieleniu do Y., będą wskazane w planie podziału.

Przedmiot wydzielenia Spółki do Y. zwiększy zarówno kapitał zakładowy, jak i kapitał zapasowy Y.. W zamian, udziałowcy Spółki obejmą udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Y. Dodatkowo, jeden z udziałowców Spółki (X. srl) otrzyma od Y. dopłatę w związku z wydaniem przedmiotowych udziałów w ramach podziału przez wydzielenie, a drugi udziałowiec Spółki (L. srl) będzie musiał dokonać dopłaty na rzecz Y.

Pozostała działalność Spółki – Działalność produkcyjna będzie nadal kontynuowana przez Spółkę na podstawie posiadanych przez Spółkę składników majątkowych, zasobów ludzkich, zobowiązań itd. W związku z tym, Spółka, po wydzieleniu Oddziału, będzie nadal zdolna do kontynuowania prowadzonej działalności w zakresie Działalności produkcyjnej.

W szczególności, na moment podziału pozostaną w Spółce następujące aktywa/pasywa niezbędne dla samodzielnego prowadzenia Działalności produkcyjnej:

  • środki pieniężne zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym Spółki;
  • tytuł prawny do korzystania z nieruchomości będącej siedzibą Spółki oraz środki trwałe niezbędne dla prowadzenia Działalności produkcyjnej (np. maszyny, meble i pozostałe wyposażenie biura wykorzystywane w bieżącej działalności);
  • wartości niematerialne i prawne alokowane do Działalności produkcyjnej;
  • alokowane do Działalności produkcyjnej należności;
  • zobowiązania (np. z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom związanym z Działalnością produkcyjną, z tytułu umów dostawy surowców);
  • zapasy produktów;
  • rezerwy pracownicze w części dotyczącej pracowników pozostających w Spółce;
  • umowy handlowe w zakresie Działalności produkcyjnej.

Jak zostało wspomniane powyżej, w związku z prowadzeniem Działalności produkcyjnej na podstawie Zezwolenia strefowego, Spółka prowadzi ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne wyodrębnienie aktywów, przychodów i kosztów, zobowiązań i należności związanych z Działalnością produkcyjną, a także umożliwiający sporządzenie oddzielnego bilansu i rachunku zysków i strat dla Działalności produkcyjnej.

Działalność produkcyjna jest także formalnie wyodrębniona w ramach struktury organizacyjnej Spółki w formie działu produkcji, na którego czele stoi Dyrektor do spraw produkcji. Po dokonaniu podziału przez wydzielenie Działalności sprzedażowej, w Spółce pozostanie dział produkcyjny odpowiedzialny za realizację zadań związanych Z Działalnością produkcyjną wraz z niezbędną infrastrukturą i obsługą tej części działalności Spółki oraz składnikami majątkowymi dotyczącymi Działalności produkcyjnej.

Dział produkcji posiada autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań, m.in. samodzielnie nawiązują kontakty i relacje biznesowe z dostawcami surowców, opracowuje własne budżety operacyjne uwzględniające koszty funkcjonowania Działalności produkcyjnej (w tym koszty wynagrodzeń pracowników związanych z Działalnością produkcyjną, potrzeby zatrudnienia nowych osób itp.).

Do Działalności produkcyjnej są również alokowani pracownicy związani z procesem produkcji. Pracownicy działu produkcji nie są służbowo zależni od pracowników Działalności sprzedażowej alokowanych do Oddziału, za wyjątkiem szczebla kierowniczego Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy opisana transakcja podziału Spółki (Spółka podlegająca podziałowi) przez wydzielenie Działalności sprzedażowej (Oddziału) do Y. (spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie skutkować powstaniem przychodu (dochodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOP i w rezultacie Y. nie będzie zobowiązana do pobrania jako płatnik, zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 26 ust. 6 ustawy o PDOP (za wyjątkiem podatku od przychodu w kwocie dopłaty otrzymanej przez jednego z udziałowców Spółki od Y.)...
  2. Czy opisana transakcja podziału Spółki (Spółka podlegająca podziałowi) przez wydzielenie Działalności sprzedażowej (Oddziału) do Y. (spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie skutkować powstaniem dochodu po stronie Y. na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o PDOP...
  3. Czy opisana transakcja podziału Spółki (Spółka podlegająca podziałowi) przez wydzielenie Działalności sprzedażowej (Oddziału) do Y. (spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie skutkować dla Y. obowiązkiem dokonania korekt podatku naliczonego, o których mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT, innych niż te, których dokonywałaby Spółka w sytuacji, gdyby podział nie miał miejsca...
  4. Czy opisana transakcja podziału Spółki (Spółka podlegająca podziałowi) przez wydzielenie Działalności sprzedażowej (Oddziału) do Y. (spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH będzie skutkować dla Y. obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ewentualnego podwyższenia kapitału zakładowego Y....

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana transakcja podziału Spółki przez wydzielenie Działalności sprzedażowej (Oddziału) do Y. (spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie skutkować dla Y. obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ewentualnego podwyższenia kapitału zakładowego Y.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o PCC, opodatkowaniu podlega m.in. umowa spółki oraz zmiany umowy spółki (art. 1 ust. 2 ustawy o PCC).

W art. 1 ust. 3 ustawy o PCC, ustawodawca sprecyzował z kolei, jakie czynności – na potrzeby tego podatku – należy uznawać za zmiany umowy spółki, wskazując, iż „w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim;
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.”

Zauważyć należy, iż w punkcie 3 wymienione zostały wprost czynności obejmujące przekształcania oraz łączenia spółek. Brakuje natomiast na tej liście czynności podziału spółek. Zdaniem Wnioskodawcy, z powyższego przepisu wynika zatem, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się m.in. podziały spółek przez wydzielenie.

Czynność podziału – jako zdarzenie podlegające opodatkowaniu – była przewidziana w przepisach ustawy o PCC obowiązujących do końca 2008 r. Mianowicie, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC w brzmieniu obowiązujących do dnia 31 grudnia 2008 r., w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważało się: przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.

Ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. (dalej: Nowelizacja Ustawy o PCC), treść art. 1 ust. 3 pkt 3 Ustawy o PCC uległa nowelizacji.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu Nowelizacja Ustawy o PCC (uzasadnienie projektu ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - druk nr 748 Sejmu RP VI kadencji): „W celu zapewnienia zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej, projekt realizuje zasadę jednokrotnego opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych. Za zmiany o najistotniejszym znaczeniu należy uznać:

  • zawężenie katalogu czynności objętych podatkiem jako zmiana umowy spółki kapitałowej,
  • wyłączenie z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie niepodlegającymi podatkowi kapitałowemu. (…)”.

W odniesieniu do zmian art. 1 ustawy o PCC w uzasadnieniu wskazano; „w zakresie opodatkowania spółek kapitałowych – zmiany dotyczące katalogu czynności uznawanych za zmianę umowy spółki kapitałowej dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w tym:

  • zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle dyrektywy (…)”.

Ww. zmiany polskich przepisów wymusiła Dyrektywa Rady 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r., dotycząca podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UEL46 z 21.02.2008, dalej: „Dyrektywa”). W preambule wskazanej Dyrektywy wskazane zostało, iż regulacja Dyrektywy ma na celu ujednolicenie prawodawstwa dotyczącego podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, tak aby w możliwie największym stopniu wyeliminować czynniki, które mogą zakłócać warunki konkurencji lub utrudniać swobodny przepływ kapitału.

W związku z powyższym w ramach dyskutowanej Nowelizacji Ustawy o PCC, wykreślono z treści art. 1 ust. 3 pkt 3 słowo „podział”. Tym samym ustawodawca wyłączył możliwość opodatkowania PCC czynności podniesienia kapitału zakładowego spółki kapitałowej następującą w wyniku podziału innej spółki kapitałowej.

Stąd, w opinii Wnioskodawcy, od dnia 1 stycznia 2009 r. czynność podwyższenia kapitału spółki kapitałowej w wyniku podziału została wyłączona z katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach przepisów. Przykładowo:

  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. IPPB2/436-345/11-4/MZ;
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2011 r., sygn. ILPB2/436-225/10-2/MK;
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2010 r., sygn. IPPB2/436-32/10-2/AF;
  • Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 2 lutego 2010 r., sygn. ITPB2/436-176/09/MK).

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana powyżej transakcja podziału Spółki przez wydzielenie Oddziału do Y. (spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie skutkować dla Y. obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ewentualnego podwyższenia kapitału zakładowego Y.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1. przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
  2. przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
  3. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
  4. przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
    1. rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
    2. siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Reasumując, należy stwierdzić, iż czynność podziału Spółki przez wydzielenie Oddziału do Y., przeprowadzona w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i ewentualne podwyższenie kapitału zakładowego Y. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj