Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1030/13-2/AG
z 5 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”), jest polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie nadawania programów telewizyjnych ogólnodostępnych i abonamentowych (nadawanie kanału telewizyjnego x.tv) jak również w zakresie inwestowania na rynku kapitałowym (w tym w udziały innych podmiotów).

W 2011 r. Spółka nabyła, w wyniku wniesienia przez P. z siedzibą w A. aportem do Spółki 20.999 (dwadzieścia tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć) udziałów o wartości nominalnej 50 PLN każdy (tj. łącznie udziały o wartości nominalnej 1.049.950 PLN (jeden milion czterdzieści dziewięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt PLN) w D Sp. z o.o., polskim rezydencie podatkowym, stanowiących wówczas 99,99% kapitału zakładowego D Sp. z o.o.

Spółka nabyła udziały w D Sp. z o.o. od P.(spółki kapitałowej posiadającej rezydencję podatkową w Holandii, dalej: „P”), będącej wtedy większościowym udziałowcem D Sp. z o.o., w zamian za co Spółka przekazała P własne udziały w liczbie 204.194 o wartości nominalnej 102.097.000 PLN (sto dwa miliony dziewięćdziesiąt siedem tysięcy polskich złotych). W wyniku tej transakcji, Spółka nabyła 99,99% praw głosów w D Sp. z o.o. Również w 2011 roku, spółka I.Sp. z o.o. z siedzibą w W. (polski rezydent podatkowy) została właścicielem 1 udziału w kapitale zakładowym spółki D Sp. z o.o., stając się mniejszościowych udziałowcem spółki D Sp. z o.o. Tak więc w 2011 roku, spółka D Sp. z o.o. posiadała dwóch wspólników — Spółkę posiadającą 20.999 udziałów oraz I. Sp. z o.o. posiadającego 1 udział.

W 2011 r. nastąpiło przekształcenie D Sp. z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną w trybie art. 551 § 1 i n. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1031 ze zm., dalej: „KSH”). Jednocześnie nastąpiła zmiana firmy z D Sp. z o.o. na M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.


M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. była następcą prawnym i prawnopodatkowym D Sp. z o.o., zgodnie z art. 553 § 1 KSH i art. 93a § 1 w zw. z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej: „Ordynacja”).

Wskutek przekształcenia D Sp. z o.o. w M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. Spółka, zamiast większościowym udziałowcem D Sp. z o.o., stała się akcjonariuszem w M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. posiadającym 20.999 (dwadzieścia tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć) akcji o wartości nominalnej 50 PLN każda (tj. łącznie akcje o wartości 1.049.950 PLN /jeden milion czterdzieści dziewięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt PLN/), posiadającym 99,99% głosów na Zgromadzeniu Akcjonariuszy M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.

Spółka I .Sp. z o.o. stała się mniejszościowym akcjonariuszem w MD. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SKA. posiadającym 1 (jedną) akcję o wartości nominalnej 50 zł. W lipcu 2011 roku spółka I. Sp. z o.o. zmieniła nazwę na M. Sp. z o.o.

W grudniu 2011 r. miało miejsce podwyższenie kapitału zakładowego w M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A., w wyniku którego, Klub Piłkarski L. Spółka Akcyjna (polski rezydent podatkowy, dalej: „L.”) objął nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym — L., w zamian za wkład pieniężny w wysokości 2.450.000 PLN (dwa miliony czterysta pięćdziesiąt tysięcy PLN), objęła 49.000 (czterdzieści dziewięć tysięcy) nowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. o wartości nominalnej 50 PLN każda (tj. łącznie L. objęła akcje o wartości nominalnej 2.450.000 PLN /dwa miliony czterysta pięćdziesiąt tysięcy PLN/).

W październiku 2013 r. nastąpiło ponowne przekształcenie M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 § 1 i n. KSH. Jednocześnie nastąpiła zmiana firmy z M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. na MB Sp. z o.o.

MB Sp. z o.o. (dalej: „MB”) jest następcą prawnym i prawnopodatkowym MD. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A., zgodnie z art. 553 § 1 KSH i art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji. Wskutek przekształcenia MD. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. w MB Spółka, zamiast akcjonariuszem MD. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A., stała się udziałowcem w MD posiadającym 20.999 udziałów o wartości nominalnej 50 PLN każdy (tj. łącznie udziały o wartości 1.049.950 PLN /jeden milion czterdzieści dziewięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt PLN/).

W październiku 2013 r. Spółka zakupiła od L. posiadane przez L. udziały w MD, tj. na mocy umowy sprzedaży nabyła 49.000 (czterdzieści dziewięć tysięcy) udziałów o wartości nominalnej 50 (pięćdziesiąt) PLN każdy (tj. łącznie udziały o wartości 2.450.000 PLN /dwa miliony czterysta pięćdziesiąt tysięcy PLN/), za cenę sprzedaży wynoszącą 3.716.452,58 PLN (trzy miliony siedemset szesnaście tysięcy czterysta pięćdziesiąt dwa i 58/100 PLN) oraz od M. Sp. z o.o. posiadany przez M. Sp. z o.o. 1 (jeden) udział o wartości nominalnej 50 PLN (tj. łącznie 1 udział o wartości 50 (pięćdziesiąt) PLN), za cenę sprzedaży wynoszącą 75,85 PLN (siedemdziesiąt pięć 65/100 PLN).

Na dzień dzisiejszy Spółka posiada łącznie 70.000 udziałów w MB.

Obecnie Spółka rozważa możliwość odpłatnego zbycia udziałów w MB, zarówno tych nabytych na podstawie umowy sprzedaży od L. (49.000 udziałów), od M. Sp. z o.o. (1 udział), jak i udziałów nabytych w drodze wymiany udziałów od P (20.999 udziałów w MB, stanowiących kontynuację udziałów w D Sp. z o.o.)

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Jaki będzie koszt uzyskania przychodu Spółki w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w MB, które stanowią kontynuację udziałów nabytych przez Spółkę w D Sp. z o.o. w ramach transakcji wymiany udziałów?
  2. Jaki będzie koszt uzyskania przychodu Spółki w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w MBC, nabytych w drodze urnowy sprzedaży od L.?

Zdaniem Wnioskodawcy.


Ad. 1) i 2)


Zdaniem Spółki:


  1. kosztem uzyskania przychodu Spółki w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w MB, które stanowią kontynuację udziałów nabytych przez Spółkę w D Sp. z o.o. w ramach transakcji wymiany udziałów, będzie wartość nominalna udziałów Spółki wydanych P, tj. 102.097.000 PLN (sto dwa miliony dziewięćdziesiąt siedem tysięcy polskich złotych), zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.; dalej: updop);
  2. kosztem uzyskania przychodu Spółki w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w MBC, nabytych w drodze umowy sprzedaży od L., będą wydatki poniesione na nabycie tych udziałów, w szczególności cena sprzedaży zapłacona L., tj. 3.716.452,58 PLN (trzy miliony siedemset szesnaście tysięcy czterysta pięćdziesiąt dwa i 58/100 PLN), zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji.

Ponadto, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8e updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki to w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Literalna wykładnia zacytowanego wyżej przepisu prowadzi do wniosku, że w momencie odpłatnego zbycia udziałów w MB, które to udziały Spółka nabyła w poprzedniku prawnym MB Sp. z o.o. - w wyniku transakcji wymiany udziałów, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów we własnym kapitale wydanych P.

Powyższych wniosków nie zmienia fakt, że doszło do przekształcenia D Sp. z o.o., w której udziały nabyła Spółka w drodze wymiany udziałów w zamian za emisję własnych udziałów o wartości nominalnej 102,097.000 PLN, w spółkę komandytowo-akcyjną, a następnie ponownie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (MB). W każdym przypadku przekształcenia miała miejsce kontynuacja praw i obowiązków zarówno prawnych (art. 553 § 1 KSH) jak i podatkowych (art. 93a § 1 w zw. z art. 93a § 2 pkt 1 lit. b), art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji).

Natomiast w stosunku do odpłatnego zbycia udziałów w MB, które to udziały Spółka nabyła w wyniku umowy sprzedaży od L., Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej wydatkom na nabycie tych udziałów, w szczególności cenie sprzedaży zapłaconej L. za sprzedawane udziały.


Podsumowując, w momencie odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w MB:


    1. w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w MB, które stanowią kontynuację udziałów nabytych przez Spółkę w D Sp. z o.o. w ramach transakcji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodu Spółki będzie wartość nominalna udziałów Spółki wydanych P, tj. 102.097.000 PLN (sto dwa miliony dziewięćdziesiąt siedem tysięcy PLN), zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e updop;

natomiast


    2. w przypadku odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów w MB, nabytych w drodze umowy sprzedaży od L., kosztem uzyskania przychodu Spółki będą wydatki poniesione na nabycie tych udziałów, w szczególności cena sprzedaży zapłacona L., tj. 3.716.452,58 PLN (trzy miliony siedemset szesnaście tysięcy czterysta pięćdziesiąt dwa i 58/100 PLN), zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Dodatkowo należy podkreślić, iż stosownie do treści art. 14c w zw. z art. 14b § 3 ustawy – Ordynacja podatkowa, tutejszy organ nie jest uprawniony do badania i analizy danych liczbowych i obliczeń rachunkowych zawartych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tym samym zawarte we wniosku Spółki dane liczbowe nie podlegały ocenie organu podatkowego w przedmiotowej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj