Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-612/13/MK
z 13 marca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnie przekazanego, na mocy uchwały podziałowej, prawa użytkowania działki – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia przychodu z tytułu nieodpłatnie przekazanego, na mocy uchwały podziałowej, prawa użytkowania wieczystego działki nr X.


We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca wskazał, że zebranie przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej w X podjęło w dniu 30.06.1998 roku uchwałę nr 1/98 o podziale tej Spółdzielni. W wyniku podziału powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa XX. Zgodnie z § 3 pkt 2 uchwały, plan podziału pomiędzy spółdzielniami składników majątkowych oraz praw i zobowiązań określony został w załączniku nr 3 do uchwały.

W załączniku tym określono, że do S.M. "X X" przechodzi obiekt budowlany składający się z czterech pawilonów, estakady dla niepełnosprawnych, dróg i chodników oraz oświetlenia zewnętrznego. Określono nadto, że z działki nr X objętej księgą wieczystą nr X wydzielona zostanie nowa działka, na której znajduje się opisany wyżej obiekt budowlany, dla której założona zostanie nowa księga wieczysta, gdzie jako właściciel wpisana zostanie S.M. "X X". Uchwała z dnia 30.06.1998 roku wskazywała zatem działkę związaną z przekazanym nowo powstałej Spółdzielni obiektem budowlanym, nie była to jednak działka geodezyjnie wydzielona.

Do wydzielenia doszło kilka lat później i w wyniku tego wydzielenia postała działka nr X, dla której została utworzona nowa księga wieczysta nr X. Po powstaniu nowej działki powstała podstawa prawna wykonania uchwały podziałowej w zakresie przekazania tej działki przez S.M."X" Spółdzielni Mieszkaniowej "X X".

Sam obiekt budowlany wyżej opisany, został Spółdzielni Mieszkaniowej "X X" w wyniku wykonania uchwały nr X już wcześniej, bo w 1999 roku przekazany i jest przez nią użytkowany.

Dążąc do wykonania uchwały nr X z dnia 30.06.1988 roku obie Spółdzielnie podjęły działania, które mają zmierzać do przekazania działki nr X. Przekazanie to miałoby nastąpić poprzez zawarcie w formie aktu notarialnego umowy przenoszącej przez S.M. "X" na rzecz S.M." X X" prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki, przy czym umowa ta byłaby zawarta w wykonaniu uchwały podziałowej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy przeniesienie na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowe]" X X" w wyniku wykonania uchwały podziałowej nr X z dnia 30.06.1998 roku prawa użytkowania wieczystego działki nr X będzie rodzić po stronie tej Spółdzielni obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego?


Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie na niego prawa użytkowania wieczystego działki nr X nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego, jako że nastąpi to w wyniku wykonania uchwały podziałowej nr X z dnia 30.06.1998 roku i działka ta stanowi składnik majątkowy jaki został określony w załączniku nr 3 do przedmiotowej uchwały. Przechodzące do nowo powstałej spółdzielni składniki majątkowe określone w uchwale podziałowej nie stanowią przychodu o jakim mowa w przepisach art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowo powstała spółdzielnia uzyskuje te składniki na podstawie uchwały podziałowej a nie otrzymuje ich od "starej" spółdzielni. Podstawą opodatkowania zaś są otrzymane wartości majątkowe. W ocenie Jednostki, przedstawiony pogląd znajduje w pełni zastosowanie w przedmiotowej sprawie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), nie zawiera definicji przychodu. W odniesieniu do przychodów ustawodawca zastosował technikę ustawodawczą polegającą na wymienieniu przykładowych kategorii pożytków, których otrzymanie implikuje powstanie przychodu podatkowego pozostawiając katalog przysporzeń kreujących powstanie przychodu w rozumieniu ustawy otwartym. Jednocześnie, prawodawca ustanowił w art. 12 ust. 4 powołanej ustawy zamknięty katalog kategorii przychodów wyłączonych z opodatkowania. A contrario wszystkie inne przysporzenia majątkowe (zwiększające aktywa lub zmniejszające pasywa podatnika) niż wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać za przychód skutkujący powstaniem obowiązku podatkowego.

W konsekwencji, za przychód należy uznać każde przysporzenie majątkowe o charakterze trwałym, definitywnym, bezzwrotnym. Przy czym w przypadku przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej już sam fakt, że przychód staje się należny powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przychodem jest też wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie (art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).

Z kolei na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (…).

Przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach jedynie sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Na gruncie rozpatrywanej sprawy, powstała wątpliwość Wnioskodawcy związana z kwestią rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie określają definicji przychodów. Zawierają jedynie przykładowy wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu tej ustawy. Katalog tych zdarzeń został między innymi wymieniony w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym katalogu zdarzeń został również wskazany obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych otrzymanych nieodpłatnie świadczeń. Wskazany przedmiot opodatkowania wynika z art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, który stanowi, że przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Ustawodawca nie sprecyzował bliżej co należy rozumieć pod pojęciem „nieodpłatne świadczenia”, ograniczając się jedynie do wskazania w art. 12 ust. 6 ww. ustawy sposobu i kryteriów ustalania ich wartości. Wobec powyższego, należy odwołać się do znaczenia tego pojęcia, jakie nadają mu przepisy prawa cywilnego, a także orzecznictwo.

Przez „nieodpłatne świadczenie” należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy lub zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.

Podstawową cechą nieodpłatnego świadczenia jest taka sytuacja, że otrzymujący przysporzenie nie będzie zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

Wnioskodawca wskazał, że zebranie przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej "X" podjęło w dniu 30.06.1998 roku uchwałę nr 1/98 o podziale tej Spółdzielni. W wyniku podziału powstała Spółdzielnia – Wnioskodawca. Zgodnie z § 3 pkt 2 uchwały, plan podziału pomiędzy spółdzielniami składników majątkowych oraz praw i zobowiązań określony został w załączniku nr 3 do uchwały. W załączniku tym określono, że do nie przechodzi obiekt budowlany składający się z czterech pawilonów, estakady dla niepełnosprawnych, dróg i chodników oraz oświetlenia zewnętrznego. Ponadto z działki nr X objętej księgą wieczystą nr X wydzielona zostanie nowa działka, na której znajduje się opisany wyżej obiekt budowlany, dla której założona zostanie nowa księga wieczysta, gdzie jako właściciel wpisana zostanie S.M. "X X".

Po powstaniu nowej działki (w wyniku wydzielenia działka nr X) – powstała podstawa prawna wykonania uchwały podziałowej w zakresie przekazania tej działki przez S.M. "X" Spółdzielni Mieszkaniowej "X X". Dążąc do wykonania uchwały nr X z dnia 30.06.1988 roku obie Spółdzielnie podjęły działania, które mają zmierzać do przekazania działki nr X. Przekazanie to miałoby nastąpić poprzez zawarcie w formie aktu notarialnego umowy przenoszącej przez S.M. "X" na rzecz S.M."X X" prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej działki, przy czym umowa ta byłaby zawarta w wykonaniu uchwały podziałowej.

W odniesieniu do poruszanej kwestii podziału Spółdzielni Mieszkaniowej "X" i podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązania wskazać należy, że prawo użytkowania wieczystego – w myśl art. 232 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014, poz. 121) to prawo polegające na oddaniu gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa położonych w granicach administracyjnych miast, gruntów Skarbu Państwa położonych poza tymi granicami, lecz włączonych do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazanych do realizacji zadań jego gospodarki lub gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków do korzystania osobom fizycznym lub osobom prawnym. Podmiotem prawa użytkowania wieczystego może być każda osoba fizyczna i prawna. W granicach, określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez umowę o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste, użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać - art. 233 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie zaś z art. 108 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 1995, Nr 54, poz. 288 z późn. zm.) – w brzmieniu obowiązującym w dniu podjęcia przedmiotowej uchwały nr 1/98 o podziale Spółdzielni Mieszkaniowej „X” – spółdzielnia może podzielić się na podstawie uchwały walnego zgromadzenia podjętej większością 2/3 głosów w ten sposób, że z jej wydzielonej części zostaje utworzona nowa spółdzielnia.


Niezwłocznie po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstałej spółdzielni, a jeżeli uchwałę o podziale spółdzielni podjęło zebranie przedstawicieli - zebranie tych przedstawicieli, którzy przechodzą jako członkowie do powstającej spółdzielni:


  1. uchwala statut powstającej spółdzielni; statut ten nie może uszczuplać nabytych praw majątkowych członków,
  2. dokonuje wyboru tych organów spółdzielni, do których wyboru powołane jest, według przyjętego statutu, walne zgromadzenie – art. 109 § 1 cyt. ustawy.


Wskutek podziału spółdzielni na powstającą spółdzielnię przechodzą z chwilą jej zarejestrowania wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania. W tym też zakresie wierzyciele i dłużnicy dotychczasowej spółdzielni stają się wierzycielami i dłużnikami powstającej spółdzielni. Jednakże za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni spółdzielnia dotychczasowa i nowo powstała odpowiadają solidarnie – art. 111 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny oraz uregulowania powyższych przepisów należy uznać, że przeniesienie na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej "X X" w wyniku wykonania uchwały podziałowej nr X z dnia 30.06.1998 roku prawa użytkowania wieczystego działki nr X nie powoduje dla Wnioskodawcy nieodpłatnego świadczenia (przysporzenia majątkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – gdyż jego skutkiem nie jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy lub zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.

Reasumując, skoro w analizowanym zdarzeniu przyszłym mamy do czynienia z podziałem majątku Spółdzielni dokonanym zgodnie z uchwałą podziałową, to wartość nieodpłatnie przekazanego prawa wieczystego użytkowania działki, której przekazanie jest kontynuacją, uzupełnieniem podziału – nie będzie skutkowała obowiązkiem podatkowym w Spółdzielni, tzn. w przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Organ wydając przedmiotową interpretację indywidualną wskazał zakres i sposób zastosowania norm prawa podatkowego ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz postawionego pytania. Jednocześnie ocenił stanowisko Wnioskodawcy pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego, tj. wskazanym we wniosku przepisem art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Istotnym jest również to, że co do zasady przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych na podstawie art. 14b Ordynacji jest sam przepis prawa podatkowego. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. W związku z tym niniejszą interpretację wydano wyłącznie w oparciu o informacje podane we wniosku.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Aleja Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj