Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-225/14-2/KO
z 5 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2014 r. (data wpływu 14 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2014 r. do Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pismem z dnia 16 kwietnia 2014 r., Nr ITPB1/071-8/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający na podstawie art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), stosownie do § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) przekazał wg właściwości ww. wniosek do rozpatrzenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim (data wpływu 18 kwietnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej - Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, z podatku dochodowego rozlicza się wg skali podatkowej. Przynależy do samorządu zawodowego adwokatów i co miesiąc opłaca obowiązkową składkę (składka samorządowa członkowska plus składka za ubezpieczenie OC adwokata). Jednocześnie Wnioskodawca przynależy do samorządu zawodowego radców prawnych i co miesiąc opłaca obowiązkową składkę do samorządu radców prawnych (składka samorządowa członkowska). W chwili składania wniosku wykonuje czynnie zawód adwokata, a to wiąże się z tym, że nie wykonuje zawodu radcy prawnego, ale nie wykreślił się i nie chce wykreślać się z samorządu zawodowego radców prawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy opłacane składki do samorządu radców prawnych w momencie „zawieszenia wykonywania zawodu radcy prawnego” stanowią koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawcy, opłacone składki stanowią koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powyższe oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, przy czym jednocześnie wydatki te nie mogą być wymienione w katalogu nieuznawanych za taki koszt. Wydatki na składki członkowskie opłacane do samorządu radców prawnych są składkami obowiązkowymi w przypadku świadczenia usług radcy prawnego. Zatem nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 30.

Wnioskodawca, obecnie jako wspólnik spółki cywilnej świadczy usługi adwokackie, jednak postanowił nie wykreślać się z samorządu radców prawnych, ponieważ gdyby była potrzeba - na przykład klient chciałby korzystać z usług radcy prawnego albo radców prawnych, a nie z usług adwokata, to niemal natychmiast może zawiesić wykonywanie zawodu w charakterze adwokata i odwiesić - czyli uaktywnić się jako radca prawny czynny zawodowo.

Nieopłacanie składek samorządowych w zawodach prawniczych (adwokat, radca prawny) grozi postępowaniem dyscyplinarnym, a nawet wykreśleniem takiego adwokata lub radcy prawnego z listy samorządu zawodowego. Wpisać się na listę adwokata będąc radcą prawnym albo na listę radcy prawnego będąc adwokatem jest trudno i co istotne długo trwa (co najmniej 2-3 miesiące). Gdyby więc Wnioskodawca wykreślił się z jednej z list samorządu i okazałoby się później, że jest potencjalny klient szukający kancelarii radców prawnych (a nie adwokatów), to wówczas ponowne wpisywanie się na listę radców prawnych trwałoby na tyle długo, że nie byłoby możliwości nawiązania szybkiej współpracy z takim klientem. Dlatego chcąc zachować swoje źródło przychodów i w razie potrzeby móc świadczyć usługi jako radca prawny a nie adwokat - takie może być oczekiwanie klienta - Wnioskodawca nie wykreśla się z samorządu radców prawnych i nadal płaci obowiązkowe składki do samorządu zawodowego. Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawca uważa, że opłacone składki do samorządu radców prawnych w momencie „zawieszenia wykonywania zawodu radcy prawnego” stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodu – służą zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Tut. Organ zauważa, że właściwym publikatorem ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest: Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., a nie – jak wskazał Wnioskodawca – Dz. U. Nr 80, poz. 350, ze zm. Powyższe nie miało jednak wpływu na dokonaną przez tut. Organ ocenę stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do zadanego we wniosku pytania.

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem niniejsza interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Niego, a nie wobec pozostałych wspólników spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj