Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-976/13-2/AS
z 11 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2013 r. (data wpływu 6 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z realizacją pracowniczego programu motywacyjnego, kórymi obciążana jest Spółka – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z realizacją pracowniczego programu motywacyjnego, kórymi obciążana jest Spółka.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


AAA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) wchodzi w skład międzynarodowej grupy tworzonej przez kilkanaście spółek (dalej: „Grupa”), dla której podmiotem dominującym jest spółka z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii – AAA plc (dalej: ,,AAA PLC”). AAA PLC jest jedynym udziałowcem bezpośredniego udziałowca Spółki, tj. spółki AAA (Group) Ltd z siedzibą na terytorium Wielkiej Brytanii. Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest m.in. świadczenie usług w zakresie serwisowania urządzeń elektronicznych.

AA PLC jest organizatorem programu motywacyjnego (The AAA Plan, dalej: „program ISP”) adresowanego do pracowników najwyższego szczebla spółek z Grupy. Program polega na tym, że pracownik spółki z Grupy, który spełnił określone w programie wymagania (dalej: „Pracownik”) ma prawo do nabycia określonej ilości akcji AAA PLC po cenie niższej, niż rynkowa. Akcje AAA PLC są notowane na giełdzie w Londynie (London Stock Exchange,), a określenie ilości akcji AAA PLC, do których nabycia jest uprawniony dany Pracownik następuje na podstawie wzrostu ceny akcji AAA PLC w określonym przedziale czasowym.

W celu realizacji programu ISP, AAA PLC założyła fundusz pracowniczy, który jest instytucją prawa brytyjskiego, działający jako trust pod nazwą E (dalej: „EBT”). BBT dysponuje akcjami AAA PLC, które następnie są oferowane Pracownikom, w tym pracownikom Spółki, po określonej cenie, niższej niż rynkowa.

Zgodnie z umową regulującą usługi zarządcze świadczone przez AAA PLC na rzecz Spółki, koszty związane z realizacją programu ISP, w części adresowanej do Pracowników Spółki, w tym zwłaszcza różnica między ceną rynkową akcji AAA PLC a preferencyjną ceną po jakiej Pracownicy Spółki nabywają akcje AAA PLC, obciążają Spółkę. Spółka ponosi koszty programu ISP adresowanego do jej Pracowników w proporcji odpowiadającej pracy danego Pracownika na rzecz Spółki. W tym celu AAA PLC wystawia fakturę, której opis pozwala na jednoznaczne powiązanie należnej kwoty z konkretnym Pracownikiem Spółki, uczestniczącym w programie ISP. Spółka ponosi również część kosztów zarządzania programem ISP, w proporcji adekwatnej do udziału Pracownika / Pracowników Spółki w programie ISP. Koszty te są uwzględnione w kwartalnej fakturze wystawianej przez AAA PLC za świadczone przez nią na rzecz Spółki usługi zarządcze.

Spółka zidentyfikowała również przypadek, że Pracownik Spółki uprawniony do uczestnictwa w programie ISP pracuje nie tylko na rzecz Spółki, ale też innych spółek z Grupy. Spółka obciąża te podmioty częścią jej wydatków, związanych z uczestnictwem w programie ISP. Wpływy z tego tytułu Spółka zalicza do przychodów podatkowych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy Spółka może zaliczyć wydatki związane z realizacją programu ISP, którymi jest obciążana przez AAA PLC, do kosztów uzyskania przychodów?


Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym wydatki poniesione przez Spółkę związane z realizacją programu ISP, którymi jest obciążana przez AAA PLC, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: „ustawa o CIT”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji podatkowoprawnej. Należy zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. Reasumując, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny, tj. bezzwrotny,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • został właściwie udokumentowany.


Związek pomiędzy kosztami Spółki, poniesionymi w związku z programem ISP a przychodem byłby wyraźnie widoczny, gdyby Spółka zakupiła akcje w AAA PLC a następnie je odsprzedała na rzecz danego Pracownika. Niemniej, w ocenie Spółki, Wnioskodawca nie może bezpośrednio nabyć akcji AAA PLC celem ich późniejszej sprzedaży na rzecz Pracownika na preferencyjnych warunkach. Zasadą bowiem jest, że spółka zależna nie może nabywać udziałów / akcji spółki dominującej – prowadziłoby to do tzw. krzyżowania udziałów (zatem, w celu wdrożenia ISP, AAA PLC powołał fundusz EBT, od którego Pracownik może na preferencyjnych warunkach nabyć akcje AAA PLC).

W świetle obecnie obowiązujących przepisów podatkowych nie ma jednak wątpliwości, że warunkiem koniecznym zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych nie jest wystąpienie konkretnego przychodu, ale samo działanie podatnika w celu jego potencjalnego osiągnięcia. Innymi słowy, w celu zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów wystarczające jest wskazanie abstrakcyjnej możliwości osiągnięcia przez podatnika przychodu na skutek jego poniesienia. Jak wskazuje się w orzecznictwie sądowym, wydatek jest poniesiony „w celu osiągnięcia przychodu”, jeżeli w jego wyniku „racjonalnie działający przedsiębiorca mógł w związku z nim spodziewać się z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia przychodu” (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 sierpnia 2003 r., sygn. SA/Bd 1627/03).

Podsumowując, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku, jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł powinien był przewidzieć, iż wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.

Przenosząc powyższe rozważania na analizowany stan faktyczny należy wskazać, że Spółka oczekuje, że realizacja programu ISP spowoduje osiągnięcie wyższych przychodów przez Spółkę. Program ISP jest bowiem skierowany do Pracowników, którzy mogą znacząco wpływać na kondycję ekonomiczną i wizerunek Spółki. W świetle niniejszego to solidna i efektywna praca w Spółce uprawnia Pracownika do uzyskania korzyści majątkowych, wobec czego częściowe uczestnictwo finansowe Spółki w powyższym programie jest powiązane z korzyściami, które ona osiąga.

Należy wskazać, że Pracownicy uczestniczący, a nawet mający tylko hipotetyczną możliwość uczestnictwa w programie ISP, będą lepiej zmotywowani do pracy, która przełoży się na wyższe przychody Spółki – w tym aspekcie wyraża się bardzo widocznie wpływ poniesienia wydatków na cel, jakim jest osiągnięcie przychodów. Zwiększenie efektywności działań (pracy) Pracowników prowadzi do sprawniejszej, wydajniejszej realizacji celów biznesowych oraz zwiększenia wyników finansowych Spółki.

Jednocześnie Spółka oczekuje, że Pracownicy uczestniczący w programie ISP będą mniej skłonni do zmiany pracodawcy w przyszłości. W ocenie Spółki, odejście kluczowego pracownika (a takimi są osoby, uprawnione do uczestnictwa w programie ISP) mogłoby spowodować utratę części przychodów Spółki łub konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na rekrutację nowych pracowników. Zatem wdrożenie ISP stanowi działanie w celu zabezpieczenia źródła przychodów.

Należy również wskazać, że przyznanie Pracownikom akcji po niższej, niż rynkowa cenie, na zasadach obowiązujących w ramach programu ISP spowoduje, że Pracownicy staną się pośrednimi udziałowcami Spółki. Pracownicy będą świadomi tego, że poprzez bardziej efektywną pracę na rzecz Spółki, wzrosną wyniki Spółki. To powinno przyczynić się do wzrostu wartości akcji AAA PLC i wyższej ceny, jaką Pracownicy będą mogli uzyskać sprzedając przyznane akcje, bądź wyższego zysku przeznaczonego do podziału między akcjonariuszy AAA PLC. Pracownicy będą więc dodatkowo zmotywowani do efektywnego działania – jak właściciele, wiedząc, że działają w istocie na swoją rzecz.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że część kosztów programu ISP poniesionych przez Spółkę jest przenoszone na inne spółki z Grupy, w takiej części, w jakiej Pracownik / Pracownicy poświęcał swój czas dla tych podmiotów. Stanowi to dodatkowe uzasadnienie uznania wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją programu ISP za stanowiące koszty uzyskania przychodów.

Wydatki na realizację programu ISP nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1, jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, wydatki te mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Końcowo, warunek właściwego udokumentowania wydatków również został spełniony. Całkowity koszt poniesiony przez Spółkę został ujęty na fakturze wystawionej przez AAA PLC, Spółka dysponuje również dokumentami określającymi zasady rozliczeń programu ISP (vis a vis AAA PLC oraz pracownika).

Należy wskazać, że możliwość zaliczenia wydatków związanych z uczestnictwem pracowników podatników w programie motywacyjnym podobnymi do tego, który jest oferowany dla Pracowników Spółki, do kosztów uzyskania przychodów jest aprobowana przez organy podatkowe w licznych indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego, przykładowo w Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB5/423-1048/11-2/RS), w której wskazano, że: „przyznanie pracownikom nieodpłatnych akcji, prawa do akcji czy Opcji na akcje na zasadach obowiązujących w ramach obu Programów pełni istotną funkcję motywacyjną, gdyż pracownicy Spółki, stając się akcjonariuszami są dodatkowo motywowani do jak najlepszej pracy w celu maksymalizacji zysków osiąganych przez Spółkę. (...) Dlatego też – co do zasady – wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z realizacją obu ww. Programów (koszty przyznanych nieodpłatnie akcji lub opcji na akcje), spełniające przedstawione powyżej kryteria, Spółka może zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”,
a ponadto w:

  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 listopada 2010 r. (sygn. ITPB3/423-394/10/MK);
  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 kwietnia 2011 r. (sygn. IBPBI/2/423-156/11/JD);
  • Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 3 lipca 2012 r. (sygn. ITPB3/423- 165/12/MK);

Spółka jest świadoma, że przedstawione powyżej interpretacje indywidualne nie posiadają waloru ochronnego w stosunku do Spółki, jednak ze względu na tożsamość stosowanych regulacji prawa podatkowego, stanowią potwierdzenie ugruntowanej linii interpretacyjnej organów podatkowych i mogą zostać potraktowane, jako wskazówka interpretacyjna w stanie faktycznym przedstawionym w niniejszym wniosku.

W świetle przedstawionych powyżej argumentów, Spółka jest zdania, że w przedmiotowym stanie faktycznym istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami poniesionymi przez Spółkę w związku z udziałem określonych Pracowników w programie ISP, a potencjalnym przychodem lub zachowaniem oraz zabezpieczeniem źródła tych przychodów.

Podsumowując, wydatki poniesione przez Spółkę związane z realizacją programu ISP, refakturowane na nią przez AAA PLC, będą stanowić koszt uzyskania przychodu.


Motywowana przepisami art. 14k i 14m Ordynacji podatkowej Spółka wniosła o potwierdzenie jej stanowiska w sprawie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52  §  3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54  §  1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj