Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-186/14-2/SM
z 15 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2014 r. (data wpływu 26 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka S.A. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży urządzeń wentylacyjnych, grzewczych i chłodniczych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest podatnikiem VAT-UE zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej: ustawa VAT.


Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatników podatku od wartości dodanej zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.


Następnie Spółka po doliczeniu marży dokonuje odpłatnej dostawy towarów nabywcom na terytorium kraju.


W przypadku towarów nietypowych Spółka przyjmuje zadatek (część zapłaty) przed realizacją dostaw krajowych.


Spółka wystawia faktury dokumentujące otrzymane części zapłat (faktury zaliczkowe) niezwłocznie po otrzymaniu środków pieniężnych na rachunek bankowy, jednakże nie później niż z ostatnim dniem roboczym danego miesiąca.


Zgodnie z art. 106f ustawy VAT faktura zaliczkowa zawiera:

  1. dane, o których mowa w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 ustawy VAT;
  2. otrzymaną kwotę zapłaty;
  3. kwotę podatku
  4. dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług bez kwoty podatku, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość zamówienia lub umowy z uwzględnieniem kwoty podatku.

Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, w fakturze wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty.


Faktura zaliczkowa zawiera numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.


W przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą otrzymanie części zapłaty (fakturę zaliczkową), a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur zawiera również numery poprzednich faktur.


Spółka po zrealizowaniu dostaw wystawia faktury końcowe rozliczające przyjęty zadatek i zrealizowaną dostawę towarów. Często zadatek i dostawa jest realizowana w tym samym miesiącu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy jeżeli dostawy towarów i zadatki są w tym samym miesiącu (okresie rozliczeniowym), Spółka może zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się tylko do wystawienia faktury końcowej (rozliczającej) z podaniem na fakturze końcowej elementów wg art. 106e ustawy o VAT oraz danych wymaganych art. 106f ustawy o VAT, w tym otrzymaną kwotę zapłaty, kwotę podatku, daty i kwoty brutto otrzymanego zadatku, dane dotyczące zamówienia lub umowy?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej: ustawa VAT, w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego związane jest przede wszystkim z momentem dokonania dostawy towarów, a jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Na bazie art. 106b ust. 1 ustawy VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż dokonywaną przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem oraz w przypadku otrzymania przez podatnika całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności sprzedaży.


Terminy wystawiania faktur uregulowane zostały w przepisie art. 106i ustawy VAT.


W myśl art. 106i ust. 1 ustawy VAT fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.


W przypadku wcześniejszych wpłat na poczet dostaw zastosowanie znajdzie art. 106i ust. 2 ustawy VAT, który zastrzega, że jeśli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty (skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego) fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Na bazie ww. przepisów ustawy VAT faktury końcowe, jak i zaliczkowe mogą być wystawiane w długim terminie odpowiednio od dnia przyjęcia zadatku, czy też od dnia wykonania czynności - w przypadku Spółki dostawy towarów. Jednocześnie w przypadku przyjęcia zaliczki w tym samym okresie rozliczeniowym, co wykonanie czynności - termin na wystawienie faktury zaliczkowej i końcowej będzie taki sam.

W uzasadnieniu projektu ustawy VAT zawarto, że jedną z istotnych zmian w nowelizacji jest „możliwość uniknięcia wielokrotnego wystawiania faktur zaliczkowych i faktury końcowej, w sytuacji gdy wszystkie te czynności zamykają się w jednym miesiącu kalendarzowym”. Spółka ma na uwadze, że nie ma przepisów, które jednoznacznie wskazywałyby na taką możliwość. Zdaniem Spółki jednak niecelowe byłoby wystawienie w tym samym terminie dwóch faktur dla tej samej czynności - jednej faktury zaliczkowej i drugiej faktury końcowej. Mogłoby się zdarzyć, że faktura końcowa byłaby wystawiona wcześniej niż faktura zaliczkowa.

Wywodząc z uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy VAT obowiązującej od 1 stycznia 2014 r. - przyjąć trzeba, że dla czynności, która została wykonana w tym samym okresie, co przyjęcie zadatku, jest możliwe nie wystawianie faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym terminie jest wystawiana faktura końcowa i Spółka zawrze na fakturze końcowej wszystkie elementy wymienione w art. 106e i art. 106f ustawy VAT oraz rozpozna prawidłowo obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.


Z uwagi na brak precyzyjnych regulacji art. 106i ustawy VAT, który nie pozwala na określenie tego, czy należy wystawić fakturę zaliczkową w przypadku, gdy w tym samym terminie byłaby wystawiana faktura końcowa Spółka prosi o potwierdzenia wyżej prezentowanego stanowiska.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
  4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

W myśl art. 106f ust. 1 ustawy, faktura, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, powinna zawierać:

  1. dane, o których mowa w art. 106e ust. 1 pkt 1-6;
  2. otrzymaną kwotę zapłaty;
  3. kwotę podatku wyliczoną według wzoru:

ZB x SP

KP=----------

100 + SP

gdzie:

KP - oznacza kwotę podatku,

ZB - oznacza kwotę otrzymanej całości lub części zapłaty,

SP - oznacza stawkę podatku;

  1. dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług bez kwoty podatku, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość zamówienia lub umowy z uwzględnieniem kwoty podatku.

Zgodnie z art. 106f ust. 2-4 ustawy:

Przepisy art. 106e ust. 1 pkt 16-21 i 24 oraz ust. 2-6, 10 i 11 stosuje się odpowiednio.


Jeżeli faktura, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje całej zapłaty, w fakturze wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty. Faktura, o której mowa w zdaniu pierwszym, powinna również zawierać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

W przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą otrzymanie części zapłaty, a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur powinna zawierać również numery poprzednich faktur.

W myśl art. 106i ust. 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Natomiast zgodnie z art. 106i ust. 2 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży urządzeń wentylacyjnych, grzewczych i chłodniczych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest podatnikiem VAT-UE zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatników podatku od wartości dodanej zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Następnie Spółka po doliczeniu marży dokonuje odpłatnej dostawy towarów nabywcom na terytorium kraju.

W przypadku towarów nietypowych Spółka przyjmuje zadatek (część zapłaty) przed realizacją dostaw krajowych.

Spółka wystawia faktury dokumentujące otrzymane części zapłat (faktury zaliczkowe) niezwłocznie po otrzymaniu środków pieniężnych na rachunek bankowy, jednakże nie później niż z ostatnim dniem roboczym danego miesiąca.


Zgodnie z art. 106f ustawy VAT faktura zaliczkowa zawiera:

  1. dane, o których mowa w art. 106e ust. 1 pkt 1-6 ustawy VAT;
  2. otrzymaną kwotę zapłaty;
  3. kwotę podatku
  4. dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów łub usług bez kwoty podatku, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość zamówienia łub umowy z uwzględnieniem kwoty podatku.

Jeżeli faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty, w fakturze wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi sumę wartości towarów lub usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części zapłaty, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części zapłaty.


Faktura zaliczkowa zawiera numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.


W przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą otrzymanie części zapłaty (fakturę zaliczkową), a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur zawiera również numery poprzednich faktur.


Spółka po zrealizowaniu dostaw wystawia faktury końcowe rozliczające przyjęty zadatek i zrealizowaną dostawę towarów. Często zadatek i dostawa jest realizowana w tym samym miesiącu.


Wątpliwości Spółki budzi fakt, czy w takiej sytuacji (gdy dostawa towarów i zaliczka są w tym samym miesiącu - okresie rozliczeniowym), Spółka może zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się tylko do wystawienia faktury końcowej z podaniem danych, o których mowa w art. 106e i 106f ustawy.

Z przepisów art. 106i ust. 1-2 ustawy wynika, że fakturę wystawia się odpowiednio nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, jak również nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty (jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty).


Zatem w przypadku, gdy w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) Spółka otrzyma zaliczkę na poczet dostawy, jak również dokona samej dostawy towaru, nie ma obowiązku wystawienia odrębnej faktury na udokumentowanie zaliczki (termin na wystawienie faktury zaliczkowej i końcowej jest taki sam). Spółka może wystawić jedną fakturę, zawierającą elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy, w której opodatkuje całość dokonanej dostawy (łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki).

Stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52  §  3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54  §  1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj