ILPB2/415-1103/11-2/JK, Dyrektor - ILPB2/415-1103/11-3/JK">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1103/11-3/JK
z 14 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1103/11-3/JK
Data
2012.02.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
aport
przychód
spółka komandytowo-akcyjna
wkład


Istota interpretacji
Czy umorzenie w akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, u wspólnika, którego akcje nie zostaną umorzone dojdzie do powstania przychodu?



Wniosek ORD-IN 489 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 18 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy z tytułu umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej należących do innych podmiotów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy z tytułu wniesienia przez inne podmioty wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej oraz w zakresie wystąpienia skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy z tytułu umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej należących do innych podmiotów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Prezesem i jedynym akcjonariuszem I S.A. oraz Prezesem i jedynym udziałowcem H sp. z o.o.

H sp. z o.o. zawrze z Wnioskodawcą oraz I S.A. umowę spółki komandytowo-akcyjnej, na mocy której H sp. z o.o. stanie się komplementariuszem, a I S.A. oraz Wnioskodawca - akcjonariuszami w spółce komandytowo-akcyjnej.

Następnie planowane jest podjęcie uchwały o dobrowolnym umorzeniu przez (mającą powstać) spółkę komandytowo-akcyjną akcji należących do I S.A. bez wynagrodzenia.

Statut spółki komandytowo-akcyjnej będzie przewidywał możliwość dobrowolnego umorzenia akcji, bez wynagrodzenia. W konsekwencji umorzenie akcji będzie dobrowolne, zostanie dokonane na podstawie postanowień statutu spółki komandytowo-akcyjnej i nastąpi za zgodą spółki I S.A.

Akcje zostaną umorzone w następujący sposób: Spółka komandytowo-akcyjna nabędzie nieodpłatnie akcje w celu ich umorzenia. Umorzenie akcji nastąpi na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia spółki komandytowo-akcyjnej za zgodą komplementariusza.

Uchwała będzie określać podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

Ponadto podjęta zostanie uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego oraz obniżony zostanie kapitał zakładowy o wartość nominalną równą sumie wartości nominalnej umarzanych akcji.

W zamian za umorzenie akcji w spółce komandytowo-akcyjnej nie zostanie również wykonane żadne świadczenie na rzecz spółki I S.A. Wnioskodawca również nie uzyska z tytułu umorzenia żadnego wynagrodzenia w jakiejkolwiek formie.

W wyniku umorzenia akcji, spółka I S.A. przestanie być akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Jedynym akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej będzie Wnioskodawca. Spółka H sp. z o.o. w dalszym ciągu będzie komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie wkładów na objęcie akcji do (mającej powstać) spółki komandytowo-akcyjnej, której akcjonariuszem będzie m.in. Wnioskodawca przez inne podmioty aniżeli Zainteresowany, skutkować będzie po Jego stronie powstaniem przychodu...
  2. Czy dobrowolne umorzenie bez wynagrodzenia akcji w (mającej powstać) spółce komandytowo-akcyjnej należących do innego akcjonariusza aniżeli Wnioskodawca skutkować będzie powstaniem po Jego stronie przychodu...


Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 przedstawione we wniosku. Natomiast w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 w dniu 14 lutego 2012 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-1103/11-2/JK.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 przedstawionego we wniosku - zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6,9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie zgodnie z art. 11 ust. 2 cyt. ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W myśl natomiast art. 11 ust. 2a cyt. ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.


Powyższe zasady dotyczące zdefiniowania przychodu zmodyfikowane zostały, zgodnie z zacytowanym art. 11 ust. 1 ustawy, w zakresie przychodu ze źródła jakim jest działalność gospodarcza.

Jak przewiduje w tym zakresie art. 14 ust.1 cyt. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej - przychody wspólnika z udziału w takiej spółce - określone na podstawie art. 8 ust. 1 - uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W tym zakresie zwrócić należy uwagę, iż jak stwierdzono m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w (…): „dochody uzyskiwane przez wspólnika w spółce, w tym w spółce komandytowo- akcyjnej, należy kwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), co wynika wprost z gramatycznej (językowej) wykładni przepisów art. 5b ust. 2, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3, a także art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.”.

Zgodnie natomiast z poglądem wyrażonym w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we (…): „Wypłaty z zysku otrzymywane przez osoby fizyczne z tytułu posiadania akcji spółki komandytowo-akcyjnej należy traktować jako dochód z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych”.

Zgodnie natomiast z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…): „dochody uzyskiwane przez wspólników tej spółki będących osobami fizycznymi podlegają opodatkowaniu w oparciu o art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. Przy czym sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej nie jest uzależniony od tego czy wspólnik jest komplementariuszem czy akcjonariuszem, gdyż żaden przepis nie daje podstawy do stosowania wobec akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej odmiennych zasad opodatkowania niż w stosunku do komplementariusza takiej spółki, czy wspólników innych spółek niemających osobowości prawnej”.

Wskazać także należy, iż zgodnie z art. 8 § 1 K.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

W myśl art. 125 K.s.h. spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Przepisy regulujące ustrój spółki komandytowo-akcyjnej nie poruszają problematyki umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej. W takim wypadku konieczne jest odpowiednie stosowanie przepisów o spółce akcyjnej.

Zgodnie bowiem z art. 126 § 1 pkt 2 K.s.h. w sprawach nieuregulowanych w Dziale IV Kodeksu spółek handlowych, do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się w innych sprawach, niż wymienione w art. 126 § 1 pkt 1 K.s.h. odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Do ustalenia procedury i skutków umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej, które będą przysługiwać Wnioskodawcy, należy zatem stosować odpowiednio przepisy o spółce akcyjnej.

Zgodnie natomiast z art. 359 § 1 K.s.h., odnoszącym się do spółki akcyjnej i odpowiednio stosowanym w wypadku spółki komandytowo-akcyjnej na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 K.s.h., akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Akcje mogą być umorzone albo za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), bądź też bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe).

Przesłanki i tryb umorzenia przymusowego określa statut. Artykuł 359 § 2 K.s.h., który w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej znajdzie zastosowanie na podstawie art. 126 § 1 pkt 2 K.s.h. wskazuje, iż dla umorzenia akcji wymagana jest uchwała walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Ponadto zgodnie z art. 146 § 2 pkt 5 K.s.h. obniżenie kapitału zakładowego będzie wymagało zgody komplementariusza.

Wskazać należy, iż umorzenie przymusowe akcji zawsze odbywa się za wynagrodzeniem. Natomiast umorzenie dobrowolne akcji może odbyć się zarówno za wynagrodzeniem, jak i bez wynagrodzenia.

W przypadku analizowanego zdarzenia przyszłego, planowanym jest, iż umorzenie akcji odbędzie się bez wynagrodzenia. Powyższe oznacza, iż inny akcjonariusz przeniesie własność akcji na Spółkę nie uzyskując wynagrodzenia za akcje, które następnie zostaną umorzone przez Spółkę za zgodą komplementariusza.

W świetle przytoczonych przepisów prawa oraz przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego przyjąć należy, iż wskutek umorzenia akcji w mającej powstać spółce komandytowo-akcyjnej, stanowiących własność I S.A., po stronie Wnioskodawcy, nie powstanie żaden przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazać bowiem należy, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 w zw. z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, przychód stanowią kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Wobec Zainteresowanego, w związku z umorzeniem nie powstają żadne kwoty, które byłyby Jemu należne. W szczególności zwrócić należy uwagę, iż przedmiot wkładu pieniężnego jako taki będzie znajdował się w (mającej powstać) spółce komandytowo-akcyjnej wcześniej w jej dyspozycji przed formalnym umorzeniem udziałów. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż umorzenie akcji należących do innego akcjonariusza będzie generował u drugiego akcjonariusza jakim jest Wnioskodawca - jakikolwiek przychód.

Bez wpływu na ocenę stanu prawnego będzie miała także okoliczność, iż zarówno (mająca powstać) spółka komandytowo-akcyjna, Wnioskodawca oraz akcjonariusz, którego akcje będą umarzane, są (i będą) podmiotami powiązanymi.

W niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania także art. 17 ustawy o PIT, albowiem Wnioskodawca nie uzyskuje żadnej wartości majątkowej na swoją rzecz, a nadto zastosowanie tego przepisu wyłączone zostanie przez zacytowany powyżej art. 5b ust. 2 ustawy o PIT.

Z tych samych powodów w niniejszej sprawie nie wejdzie także w rachubę źródło przychodów z art. 20 ustawy o PIT.

Podkreślić należy, że pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym przepisem, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Jak wskazuje wynik wykładni językowej powyższego przepisu, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód uzyskany z umorzenia akcji. Należy podkreślić, że przepis art. 24 ust. 5 ustawy o PIT odnosi się wyłącznie do dochodów z udziałów w zyskach osób prawnych, natomiast spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, a nie osobą prawną. Tym samym bezpłatne umorzenie akcji przez jednego ze wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej jest neutralne podatkowo dla pozostałych wspólników tej Spółki, w tym w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego - dla Wnioskodawcy.

Wskazać należy także, iż źródła opodatkowania zaistniałego zdarzenia gospodarczego nie będzie można upatrywać w art. 25 ustawy o PIT, a sam fakt istnienia powiązań pomiędzy podmiotami pozostaje bez wpływu na legalność, dopuszczalność i skutki podatkowe takiej czynności.

Nie znajdzie również zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.


Nieodpłatne umorzenie akcji w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego nie będzie mogło być kwalifikowane jako dywidenda, jak również jakikolwiek inny przychód z tytułu udziału w zyskach osobowy prawnej, skoro spółka komandytowo-akcyjna nie jest osobą prawną, lecz spółka osobową.

Należy podkreślić, że analogiczne stanowisko do prezentowanego zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia (…) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia (…).

Zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego umorzenie akcji nastąpi nieodpłatnie, tj. Wnioskodawca nie uzyska z tego tytułu wynagrodzenia. W ten sposób nieodpłatne umorzenie akcji nie wiąże się z konkretnym przysporzeniem majątkowym po stronie pozostałych wspólników.

Podsumowując, dobrowolne umorzenie bez wynagrodzenia akcji w (mającej powstać) spółce komandytowo-akcyjnej należących do innego akcjonariusza aniżeli Wnioskodawca nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 10 ust. 1 ww. ustawy rozróżnia poszczególne źródła przychodów. Źródłem takim są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby faktycznie nie zostały otrzymane przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W zakresie definicji papierów wartościowych przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyłają do przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a) tej ustawy, akcje są zaliczane do papierów wartościowych. Należy przy tym zauważyć, że ww. ustawa o obrocie instrumentami finansowymi nie różnicuje akcji na te emitowane w spółkach akcyjnych i te emitowane w spółkach komandytowo-akcyjnych. Podobnie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posługują się w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) pojęciem „papiery wartościowe” nie ograniczając go tym samym jedynie do akcji w spółkach mających osobowość prawną.

Zgodnie z art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi.

Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż w sytuacji dobrowolnego umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej następuje zbycie tychże akcji na rzecz spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka może dokonać nabycia akcji należących do wspólników (nie będących Wnioskodawcą) w celu ich późniejszego umorzenia dobrowolnego bez wynagrodzenia.

Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, że uznanie, iż w danej sytuacji powstaje przychód ze zbycia papierów wartościowych, wymaga stwierdzenia, że jest to przychód należny. W sytuacji zaś, gdy umorzenie akcji przeprowadzane jest bez wynagrodzenia przychód należny nie powstaje. Innymi słowy podatnik, którego akcje umarzane są w trybie, który nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia, nie ma tytułu prawnego do uzyskania wypłaty wynagrodzenia. Tym samym stwierdzić należy, iż nie dochodzi do powstania przychodu, który można byłoby określić jako przychód należny.

W konsekwencji mając na uwadze zacytowane przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż w wyniku nieodpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki dokonanego przez innego wspólnika po stronie Zainteresowanego (jako wspólnika, którego akcje nie będą podlegały zbyciu i umorzeniu) nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć bowiem należy, że w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawca nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż powołana we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego interpretacja indywidualna została wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Jednocześnie wskazać należy, iż powołane w treści wniosku wyroki sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj